Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
θα έχουμε αυτοκίνητο και θέλουμε να δούμε ότι μπορούμε περισσότερο και φυσικά τα όμορφα και γραφικά μέρη
Πολύ καλό που έχετε αυτοκίνητο, δεν γίνεται και αλλιώς. Τα πιο γραφικά είναι σίγουρα το Πυθαγόρειο και το Κοκκάρι. Οι καλύτερες παραλίες για μένα είναι στο νότο, αν σας απασχολεί αυτό.
Οι αποστάσεις δεν είναι μικρές, για νησί, αλλά όχι και απαγορευτικές. Από Καρλόβασι για να πάω Πυθαγόρειο, εγώ κάνω 40-45 λεπτά, που είναι μια από τις μεγαλύτερες αποστάσεις που μπορείς να κάνεις.
Αν δε σας φαίνεται μεγάλο εμπόδιο, επιλέξτε όποιο μέρος είναι πιο κοντά στα θέλω σας. Πχ, παραλίες, διασκέδαση, αξιοθέατα.
Αν έχετε κάτι συγκεκριμένο να βοηθήσω.
 
Μηνύματα
19
Likes
74
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Πολύ καλό που έχετε αυτοκίνητο, δεν γίνεται και αλλιώς. Τα πιο γραφικά είναι σίγουρα το Πυθαγόρειο και το Κοκκάρι. Οι καλύτερες παραλίες για μένα είναι στο νότο, αν σας απασχολεί αυτό.
Οι αποστάσεις δεν είναι μικρές, για νησί, αλλά όχι και απαγορευτικές. Από Καρλόβασι για να πάω Πυθαγόρειο, εγώ κάνω 40-45 λεπτά, που είναι μια από τις μεγαλύτερες αποστάσεις που μπορείς να κάνεις.
Αν δε σας φαίνεται μεγάλο εμπόδιο, επιλέξτε όποιο μέρος είναι πιο κοντά στα θέλω σας. Πχ, παραλίες, διασκέδαση, αξιοθέατα.
Αν έχετε κάτι συγκεκριμένο να βοηθήσω.
[/QUOTEτο 50λεπτο δεν είνια κάτι αποαγορευτικό απλά θα ήθελα ίσως και το μέρος για διανυκτέρευση να είναι γραφικό και φυσικά να έχει κάτι για ποτάκι . Για φαγητό από αυτά [ου είδα λίγο έχει ενδιαφέροντα μαγαζάκια και σε χωριά. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες. Μάλλον θα επανελθω με ερωτήσεις
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
@James Μόλις γύρισα από Σάμο! οι εντυπώσεις είναι απλά τέλειες. έμεινα περίπου 4,5 μέρες και σχεδόν τα είδα όλα. Η μηχανή έγραψε 540χλμ.
Και Αγαθονήσι και Φούρνοι σούπερ νησάκια
 
Μηνύματα
19
Likes
74
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
@James Μόλις γύρισα από Σάμο! οι εντυπώσεις είναι απλά τέλειες. έμεινα περίπου 4,5 μέρες και σχεδόν τα είδα όλα. Η μηχανή έγραψε 540χλμ.
Και Αγαθονήσι και Φούρνοι σούπερ νησάκια
μπράβο!που έμενες; που έτρωγες και που γλεντούσες;
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
μπράβο!που έμενες; που έτρωγες και που γλεντούσες;
Έμεινα Αυλάκια πιο πολύ λόγω μοιρασμένων αποστάσεων αλλά και λόγω κοινωνικού τουρισμού (ήταν ένα από τα μέρη που καλυπτόταν).
Στις ταβέρνες που θυμάμαι φάγαμε Μανολάτες (Καλλίστη) και στο ΑΑΑ (κοντά στον Άγιο Κωνσταντίνο), σε κανα δυο σουβλατζιδικα και σε μια ταβέρνα (ετσι κι ετσι) ανάμεσα στα Κονταίικα και στο καρλόβασι.
Από "γλέντια" πίστεψέ με από τις 8 που ξεκινούσαμε κα γυρίζαμε κατά τις 11 δεν υπήρχε κουράγιο για πολύ γλέντι. :p 😛
 
Μηνύματα
19
Likes
74
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Έμεινα Αυλάκια πιο πολύ λόγω μοιρασμένων αποστάσεων αλλά και λόγω κοινωνικού τουρισμού (ήταν ένα από τα μέρη που καλυπτόταν).
Στις ταβέρνες που θυμάμαι φάγαμε Μανολάτες (Καλλίστη) και στο ΑΑΑ (κοντά στον Άγιο Κωνσταντίνο), σε κανα δυο σουβλατζιδικα και σε μια ταβέρνα (ετσι κι ετσι) ανάμεσα στα Κονταίικα και στο καρλόβασι.
Από "γλέντια" πίστεψέ με από τις 8 που ξεκινούσαμε κα γυρίζαμε κατά τις 11 δεν υπήρχε κουράγιο για πολύ γλέντι. :p 😛
πολύωραία κι εμείς αν γυρνάμε κάθε μέρα από το πρωί μάλλον κρασάκι στο σπίτι. Καλή ξεκούραση λοιπόν κι ευχαριστώ
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@James Μόλις γύρισα από Σάμο! οι εντυπώσεις είναι απλά τέλειες. έμεινα περίπου 4,5 μέρες και σχεδόν τα είδα όλα. Η μηχανή έγραψε 540χλμ.
Και Αγαθονήσι και Φούρνοι σούπερ νησάκια
Ε πες τα ντε και εσύ, μην τα λέω μόνο εγώ και δεν με πιστεύουν. Βέβαια δύσκολο να τα είδες όλα, αφού πήγες και Αγαθονήσι και Φούρνους, αλλά χαίρομαι που έφυγες ικανοποιημένος! Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ Στην Καλλίστη τρώω πάντα και εγώ, χειμώνα καλοκαίρι.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ε πες τα ντε και εσύ, μην τα λέω μόνο εγώ και δεν με πιστεύουν. Βέβαια δύσκολο να τα είδες όλα, αφού πήγες και Αγαθονήσι και Φούρνους, αλλά χαίρομαι που έφυγες ικανοποιημένος! Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ Στην Καλλίστη τρώω πάντα και εγώ, χειμώνα καλοκαίρι.
Τα λέω, τα λέω. Λίγα νησιά και ειδικά στο μέγεθος της Σάμου, βρίσκεις απλά τα πάντα.
Η αλήθεια είναι ότι αφήσαμε αρκετά. Και αυτό που δεν καταφέραμε ήταν να πάμε στο φαράγγι κακοπερατο, και στις παραλίες Σειτάν και προφανώς κι άλλα
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα λέω, τα λέω. Λίγα νησιά και ειδικά στο μέγεθος της Σάμου, βρίσκεις απλά τα πάντα.
Η αλήθεια είναι ότι αφήσαμε αρκετά. Και αυτό που δεν καταφέραμε ήταν να πάμε στο φαράγγι κακοπερατο, και στις παραλίες Σειτάν και προφανώς κι άλλα
Έτσι έτσι, να τα τονίζουμε αυτά να τα ακούν και κάποιοι άλλοι @psilos3 . :haha::haha:
E, οκ πολύ δύσκολο να βάζατε μέσα Σειτάνια και Κακοπέρατο (ψαγμένη επιλογή αυτή, περίεργο που το ξετρυπώσατε!). Άντε, έχετε και λόγο να επιστρέψετε...
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Έτσι έτσι, να τα τονίζουμε αυτά να τα ακούν και κάποιοι άλλοι @psilos3 . :haha::haha:
E, οκ πολύ δύσκολο να βάζατε μέσα Σειτάνια και Κακοπέρατο (ψαγμένη επιλογή αυτή, περίεργο που το ξετρυπώσατε!). Άντε, έχετε και λόγο να επιστρέψετε...
Αφού πήγαμε Δρακαίους, σπηλιά Πυθαγόρα, σαραντασκαλιωτισσα, μνημείο Καστανιάς, είπαμε να πάμε από το μοναστήρι της Ζωοδόχου Πηγής στο φαράγγι στην σπηλιά. Αλλά δυστυχώς δεν μας βγήκε. αφού γι'αυτό είχαμε στριμωξει και τα ορειβατικά .... Χαχαχαχχαχα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έτσι έτσι, να τα τονίζουμε αυτά να τα ακούν και κάποιοι άλλοι @psilos3 . :haha::haha:
Καλά λίγη ντροπή δεν έχεις; :haha:
Πότε είπα εγώ κακό λόγο για τη Σάμο, που έχω έρθει και 3 φορές (έστω για λίγο) μάλιστα.
Εντάξει, έκραξα το Πυθαγόρειο και τα αναχρονιστικά τουριστομάγαζα, άλλα και το γεγονός ότι δεν έχει χωριό/πόλη - σημείο αναφοράς ίσως, κατά τα άλλα όμως μόνο τα καλύτερα έχω να πω.
Τα έχει όλα και -κυρίως- συμφέρει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom