Σάμος Βοήθεια για Σάμο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αρχες Σεπτεμβρη θα παμε μερικες μερες Σαμο. Ειμαστε της πεζοποριας και θελουμε να κανουμε τη διαδρομη μεχρι το Σειτανι. Επειδη ομως αρχιζει και μικραινει η μερα σκεφτομαστε μηπως μπορουμε να κανονισουμε καποια βαρκα να μας παρει στο γυρισμο αντι να ξανακανουμε τη διαδρομη για πισω.

Εχω λοιπον 2 ερωτηματα:
1. Ειδα σε αυτο το θρεντ να κυκλοφορει μια πληροφορια για ενα καικακι που μισθωνεις, γνωριζει κανεις αν το κανει ακομα και αν ναι εχει το τηλεφωνο του κυριου?
2.Αν και θα εχουμε αμαξι μαλλον αν θελουμε να γυρισουμε με το καικι θα πρεπει να αφησουμε το αμαξι στο Καρλοβασι. Υπαρχει καποια συγκοινωνια απο Καρλοβασι που να αφηνει καπου ψιλοκοντα στο σημειο που ξεκιναει το μονοπατι για το Σειτανι?
Δεν υπάρχει. Ο ασφάλτινος δρόμος φτάνει μέχρι τέρμα παραλίας Ποταμιού. Κατόπιν συνεχίσει τσιμεντόδρομος χωματόδρομος και καρόδρομος μέχρι το μονοπάτι. Το αυτοκίνητο υπέφερε στον καρόδρομο. Αφού είστε της πεζοπορίας να επιστρέψετε από το ίδιο μονοπάτι.
Δεν κατεβήκαμε γιατί θα σπαταλούσαμε το χρόνο μας. Όμοιες παραλίες η Κρήτη είναι γεμάτη, γνωστές και άγνωστες
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Τις εχουμε δει της Κρητης, αμα ειναι ομοια θα ειναι ωραιοτατη :p
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αρχες Σεπτεμβρη θα παμε μερικες μερες Σαμο. Ειμαστε της πεζοποριας και θελουμε να κανουμε τη διαδρομη μεχρι το Σειτανι. Επειδη ομως αρχιζει και μικραινει η μερα σκεφτομαστε μηπως μπορουμε να κανονισουμε καποια βαρκα να μας παρει στο γυρισμο αντι να ξανακανουμε τη διαδρομη για πισω.

Εχω λοιπον 2 ερωτηματα:
1. Ειδα σε αυτο το θρεντ να κυκλοφορει μια πληροφορια για ενα καικακι που μισθωνεις, γνωριζει κανεις αν το κανει ακομα και αν ναι εχει το τηλεφωνο του κυριου?
2.Αν και θα εχουμε αμαξι μαλλον αν θελουμε να γυρισουμε με το καικι θα πρεπει να αφησουμε το αμαξι στο Καρλοβασι. Υπαρχει καποια συγκοινωνια απο Καρλοβασι που να αφηνει καπου ψιλοκοντα στο σημειο που ξεκιναει το μονοπατι για το Σειτανι?
Η πλάκα είναι ότι αυτό έχει ξεκινήσει από εμένα, πριν χρόνια, και δεν ξέρω πλέον αν ο άνθρωπος το κάνει. Θα παίρνουν κατά δεκάδες από το travelstories τηλέφωνο και θα έχει πάθει σοκ με το πόσο δημοφιλές έχει γίνει το τηλέφωνό του! Βλέπεις δε βρέθηκε κάποιος από όλους όσους το έχω δώσει να μου πει αν όντως συνεχίζει το δρομολόγιο.
Θα στο στείλω inbox.

Τώρα για το δεύτερο, δύσκολα βάζεις. Δύο λύσεις βλέπω. 1) Ή αφήνεις το αυτοκίνητο στη μαρίνα, όπου και γυρνάει το καικάκι, και παίρνεις λεωφορείο (αν υπάρχει, δεν είμαι σίγουρος) για Ποτάμι. Από εκεί με τα πόδια. Απλά από το Ποτάμι μέχρι να βρεις το μονοπάτι μεσολαβεί αρκετό περπάτημα, και πίστεψέ με, από εκεί κάτω έχετε μπόλικο δρόμο.
2) Πας με το αυτοκίνητο μέχρι τον καρόδρομο (που ανέφερε και ο @soudianos ) και ξεκινάς το περπάτημα. Στην επιστροφή παίρνεις ένα ταξί από τη μαρίνα και σε επιστρέφει κοντά (πόσο κοντά βέβαια είναι σχετικό, δε θα μπει στον καρόδρομο) στο αυτοκίνητο.
3) Υπάρχει και hardcore επιλογή (το έχω κάνει), να επιστρέψετε με τα πόδια. Άμα σας αρέσει η πεζοπορία γιατί όχι? Δεν το προτείνω, είναι κουραστικό αλλά γίνεται. Η μέρα μικραίνει, οκ, αλλά αν ξεκινήσετε πρωί (για να αποφύγετε τον πολύ ήλιο) προλαβαίνετε να γυρίσετε.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Η πλάκα είναι ότι αυτό έχει ξεκινήσει από εμένα, πριν χρόνια, και δεν ξέρω πλέον αν ο άνθρωπος το κάνει. Θα παίρνουν κατά δεκάδες από το travelstories τηλέφωνο και θα έχει πάθει σοκ με το πόσο δημοφιλές έχει γίνει το τηλέφωνό του! Βλέπεις δε βρέθηκε κάποιος από όλους όσους το έχω δώσει να μου πει αν όντως συνεχίζει το δρομολόγιο.
Θα στο στείλω inbox.

Τώρα για το δεύτερο, δύσκολα βάζεις. Δύο λύσεις βλέπω. 1) Ή αφήνεις το αυτοκίνητο στη μαρίνα, όπου και γυρνάει το καικάκι, και παίρνεις λεωφορείο (αν υπάρχει, δεν είμαι σίγουρος) για Ποτάμι. Από εκεί με τα πόδια. Απλά από το Ποτάμι μέχρι να βρεις το μονοπάτι μεσολαβεί αρκετό περπάτημα, και πίστεψέ με, από εκεί κάτω έχετε μπόλικο δρόμο.
2) Πας με το αυτοκίνητο μέχρι τον καρόδρομο (που ανέφερε και ο @soudianos ) και ξεκινάς το περπάτημα. Στην επιστροφή παίρνεις ένα ταξί από τη μαρίνα και σε επιστρέφει κοντά (πόσο κοντά βέβαια είναι σχετικό, δε θα μπει στον καρόδρομο) στο αυτοκίνητο.
3) Υπάρχει και hardcore επιλογή (το έχω κάνει), να επιστρέψετε με τα πόδια. Άμα σας αρέσει η πεζοπορία γιατί όχι? Δεν το προτείνω, είναι κουραστικό αλλά γίνεται. Η μέρα μικραίνει, οκ, αλλά αν ξεκινήσετε πρωί (για να αποφύγετε τον πολύ ήλιο) προλαβαίνετε να γυρίσετε.
Ναι το να γυρισουμε με τα ποδια δεν μας ειναι απαγορευτικο, κοιταμε την αλλη επιλογη ως πιο ξεκουραστη (το περπατημα δε μας νοιαζει τοσο αλλα τα νερα που θα κουβαλαμε αν εχουμε και γυρισμο ειναι ενα υπολογισιμο βαρος), και επειδη μας δινει παραπανω χρονο στην παραλια. Αμα δε βγαινει, με τα ποδαρακια μας.

Επισης ο καροδρομος εχεις ιδεα ποσο περιπου ειναι (σε χλμ)? Γιατι το αμαξι ειναι του συνταξιδιωτη και ειναι μυγιαγγιχτος σε αυτο το θεμα, αμα δεν παει ο ταξιτζης μαλλον δεν παμε ουτε εμεις..
 
Last edited:

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Ναι το να γυρισουμε με τα ποδια δεν μας ειναι απαγορευτικο, κοιταμε την αλλη επιλογη ως πιο ξεκουραστη (το περπατημα δε μας νοιαζει τοσο αλλα τα νερα που θα κουβαλαμε αν εχουμε και γυρισμο ειναι ενα υπολογισιμο βαρος), και επειδη μας δινει παραπανω χρονο στην παραλια. Αμα δε βγαινει, με τα ποδαρακια μας.

Επισης ο καροδρομος εχεις ιδεα ποσο περιπου ειναι (σε χλμ)? Γιατι το αμαξι ειναι του συνταξιδιωτη και ειναι μυγιαγγιχτος σε αυτο το θεμα, αμα δεν παει ο ταξιτζης μαλλον δεν παμε ουτε εμεις..
Εχοντας επιστρεψει απαντω στον εαυτο μου σε περιπτωση που χρειαστει σε καποιον στο μελλον

Τον κυριο με τη βαρκα τελικα τον απορριψαμε λογω του θεματος με το αυτοκινητο οποτε δεν γνωριζω αν ειναι ακομα ενεργος

Το αμαξι το αφησαμε τελικα στη μεση του χωματοδρομου και απο κει ως το μονοπατι καναμε γυρω στα 5 λεπτα. Οποτε αν δε θελει να το βαλει καποιος στο χωματοδρομο μπορει να κανει τον τσιμεντοδρομο και να το αφησει εκει που τελειωνει, εχει ενα πλατωματακι και το περπατημα μεχρι το μονοπατι ειναι γυρω στα 10-12 λεπτα.
Η διαδρομη μεχρι το μεγαλο σειτανι μας πηρε μια ωρα και κατι χωρις στασεις, με φωτογραφιες κλπ θα ειναι γυρω στη 1.5 περιπου..
Τo μονοπατι ειναι ευχαριστο με την εννοια οτι εχει αρκετο ισκιο καθως και συχνες εναλλαγες ανηφορας κατηφορας οποτε υπαρχει ισορροπια
Σε συνολο μας αρεσε :)
 
Last edited:

sarrpan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα θα πάμε το Ιούλιο Σάμο Ικαρία (12 ημέρες, 9 Σάμο, 3 Ικαρία). Σε ποια μέρη θα προτείνατε να μείνω για Σάμο ώστε να μην έχουμε μεγάλες αποστάσεις. Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις σας.
 

Kική

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σκεφτόμαι για Σάμο τέλη Ιουλίου! Ίσως συνδυασμός με Ικαρία και φούρνους! Που προτείνετε να μείνουμε Σάμο; μηχανάκι 125 cc βολεύει ή μόνο αμάξι; επίσης η ίδια ερώτηση και για Ικαρία!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ωω δεν είχα δει ότι υπήρχαν σχόλια σε αυτό το νήμα.

Γενικά η Σάμος είναι μεγάλο νησί και προτείνω αυτοκίνητο. Αν κάποιος είναι συνηθισμένος με μηχανή, και είναι σχετικά μεγάλου κυβισμού, ε δεν θα υπάρχει προβλημα.

Τώρα για τη διαμονή εξαρτάται από το τι θέλετε. Το Κοκκάρι είναι κάπως κεντρικά, ανάμεσα από Καρλόβασι και Βαθύ, και αρκετά γραφικό.
Το Πυθαγόρειο επίσης γραφικό με χαμό από κόσμο βέβαια, ειδικά φέτος από τώρα γίνεται ψιλοπανικος, αλλά και δίπλα στο αεροδρόμιο. Πολλά αξιοθέατα επίσης σε απόσταση αναπνοής.
Το Βαθύ είναι η πρωτεύουσα, έχει διασκέδαση, κοντά στο Πυθαγόρειο.
Το Καρλόβασι είναι στην άλλη άκρη, έχει όμως κοντά του μέρη για να δεις, λιμάνι (όπως και το Βαθύ), και διασκέδαση.

Βασικά δε ξέρω αν βοήθησα, όποιος θέλει περισσότερες διευκρινίσεις εδώ είμαστε.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Που προτείνετε να μείνουμε Σάμο;
Βαθύ ή Κοκκάρι θα πρότεινα. Προτιμώ Βαθύ, αλλά αν θέλετε πιο κεντροβαρικά (και πολύ πιο τουριστικά), τότε Κοκκάρι.
Επίσης αν, όπως @sarrpan , έχετε πολλές μέρες, μπορείτε να μοιράσετε τη διαμονή πχ 6 βράδια στο Βαθύ (ή στο Πυθαγόρειο για τους κοσμοπολίτες) και 3 βράδια στον Όρμο Μαραθοκάμπου (πιο ήρεμα) ή στα Βοτσαλάκια.
 
Last edited:

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Τα hot spot στη Σάμο εχουν κλείσει; έχουν μείνει καθόλου μετανάστες/πρόσφυγες στο νησί;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Τα hot spot στη Σάμο εχουν κλείσει; έχουν μείνει καθόλου μετανάστες/πρόσφυγες στο νησί;
Ισως να το εχουν μετακομισει(το ετοιμαζαν περσυ δε ξερω αν τους μεταφερανε)..παντως ειναι εκτος κεντρου στον επαρχιακο δρομο πανω(αν θυμαμαι καλα)
 

VassilikiMack

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπερα στην παρεα!Λεμε Σαμο φετος για 12 μερες και οτι προλαβουμε απο τα γυρω,μαλλον ικαρια κ φουρνους 3-4 μερουλες.Το σιγουρο ειναι η αρχαια εφεσος,αλλα ελπιζω να μη θελει διαβατηριο.οποιος ξερει να απαντησει,θα βοηθησει πολυ!Για τις υπολοιπες πληροφοριες το ποστ απο την αρχη μεχρι το τελος ειναι πολυ βοηθητικο,εχω κανει ηδη σε μια μερα το προγραμμα με τα μερη και πως να μοιραστουν!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom