Σάμος Βοήθεια για Σάμο

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Οι κρατήσεις στη Σάμο λένε ότι θα φτάσουν στα επίπεδα του 2019, 300.000 αφίξεις μόνο από διεθνείς πτήσεις τότε. Πολύ καλά δηλαδή.

Ειδικά από τη μεριά του Πυθαγορείου μαθαίνω ότι ήδη γίνεται χαμός. Είναι βέβαια και η ναυαρχίδα του τουρισμού εδώ.

Ακόμα και στο Καρλόβασι βλέπω συνεχώς τουρίστες και ας είναι σχετικά νωρίς. Τώρα αν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια δε ξέρω, αλλά όλο και κάτι θα βρεθεί. Επιλογές υπάρχουν πολλές.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Εμείς προς το βαθύ σκεφτόμαστε να μείνουμε πάντως. Να δούμε και πως θα εξελιχτεί η ιστορία με το Σάμος pass
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Εμείς προς το βαθύ σκεφτόμαστε να μείνουμε πάντως. Να δούμε και πως θα εξελιχτεί η ιστορία με το Σάμος pass
Κέρκυρα, Κεφαλλονιά, Σαμος.. . 13 μήνες το χρόνο διακοπές κάνεις ρε μπαγάσα 😁😁
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Κέρκυρα, Κεφαλλονιά, Σαμος.. . 13 μήνες το χρόνο διακοπές κάνεις ρε μπαγάσα 😁😁
Λοιπόν παραπληροφορείς τον κόσμο!!! :xalara:
Από εκεί και πέρα είναι και η Χίος στο πρόγραμμα. Δηλαδή χωράνε δύο μεταξύ των Κεφαλλονιά, Χίος, Σάμος (Ιούλιο και Αύγουστο). Η Κέρκυρα είναι εκτός συναγωνισμού γιατί είναι λιγότερο από 5 μέρες!!! Και δεν είμαστε σίγουροι για Κέρκυρα, μπορεί να είναι και κάτι στην Αιτωλοακαρνανία ή την Ήπειρο...
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Λοιπόν παραπληροφορείς τον κόσμο!!! :xalara:
Από εκεί και πέρα είναι και η Χίος στο πρόγραμμα. Δηλαδή χωράνε δύο μεταξύ των Κεφαλλονιά, Χίος, Σάμος (Ιούλιο και Αύγουστο). Η Κέρκυρα είναι εκτός συναγωνισμού γιατί είναι λιγότερο από 5 μέρες!!! Και δεν είμαστε σίγουροι για Κέρκυρα, μπορεί να είναι και κάτι στην Αιτωλοακαρνανία ή την Ήπειρο...
Συνάδελφε, δεν ξεγελάς κανέναν πια. Κάνεις 13 μήνες διακοπές 😁😁😁
Για Σάμο σίγουρα να περιμένεις το samos pass πριν πας. Μην πληρώσεις από την τσέπη σου.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Συνάδελφε, δεν ξεγελάς κανέναν πια. Κάνεις 13 μήνες διακοπές 😁😁😁
Για Σάμο σίγουρα να περιμένεις το samos pass πριν πας. Μην πληρώσεις από την τσέπη σου.
Συνάδελφος υπό ποία ιδιότητα; :clap:
Με γκαντέμιασες και δε θα πάμε στην Κέρκυρα και θα περιοριστούμε στα Ιωάννινα λόγω γάμου...
Και βλέπω σήμερα στο facebook κάποιος να κάνει live μετάδοση από παραθαλάσσια πόλη και τον ρωτάω πού είναι. Και μου λέει το Βαθύ! Όλοι συνεννοημένοι είναι τελικά...
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Συνάδελφος υπό ποία ιδιότητα; :clap:
Με γκαντέμιασες και δε θα πάμε στην Κέρκυρα και θα περιοριστούμε στα Ιωάννινα λόγω γάμου...
Όσο για το Samos Pass το έχω στο πρόγραμμα. Για πες να ξέρεις αν δικαιούνται και οι συνταξιούχοι ώστε να πάρω και της μητέρας μου; :haha:
Και βλέπω σήμερα στο facebook κάποιος να κάνει live μετάδοση από παραθαλάσσια πόλη και τον ρωτάω πού είναι. Και μου λέει το Βαθύ! Όλοι συνεννοημένοι είναι τελικά...
Παρακαλώ, για το επίδομα της Σάμου υπάρχει ειδικό θέμα. Ας ρωτάμε μόνο εκεί και πάντα στα πλαίσια της νομιμότητας.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Παρακαλώ, για το επίδομα της Σάμου υπάρχει ειδικό θέμα. Ας ρωτάμε μόνο εκεί και πάντα στα πλαίσια της νομιμότητας.
Συγγνώμη ναι, λάθος δικό μου, απλά παρασύρθηκα επειδή είναι το θέμα της Σάμου.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα. Λόγω του Samos pass (αν και γενικότερα το σκεφτόμασταν) θα πάμε στη Σάμο. Μας προβληματίζει το που να μείνουμε. Με καράβι θα πάμε και δεν ξέρουμε αν πρέπει να μείνουμε Βαθύ ή Καρλόβασι. Άκουσα ότι είναι πιο φθηνά στο Καρλόβασι άρα ίσως μπορούμε να μείνουμε περισσότερες μέρες. Ενώ τη μέρα θα έχουμε αυτοκίνητο το βράδυ που δε θα εχουμε περπατιεται το Καρλόβασι ή χρειαζόμαστε μεταφορικό μέσο; Και που είναι καλύτερα να μείνουμε, στο λιμάνι ή στο νέο Καρλόβασι; Εννοώ που έχει την περισσότερη κίνηση το βράδυ.
Από το Google maps είδα ότι περίπου Νέο Καρλόβασι μέχρι το λιμάνι είναι περίπου ένα χιλιόμετρο; Είναι σωστό αυτό;
Όχι ότι αποκλείσαμε το Βαθύ αλλά μου φαίνεται το βολικό το Καρλόβασι.
Μπορεί να έχουν απαντηθεί αυτά αλλά διαβάζω το παρόν θέμα αλλά έχω φτάσει μέχρι τη σελίδα 10.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από το Google maps είδα ότι περίπου Νέο Καρλόβασι μέχρι το λιμάνι είναι περίπου ένα χιλιόμετρο; Είναι σωστό αυτό;
Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά επειδή το έκανα το περασμένο καλοκαίρι περπατώντας, είναι ότι η απόσταση από το λιμάνι έως το κέντρο του Καρλοβασίου είναι γύρω στα δύο χιλιόμετρα, ίσως και παραπάνω, κοντά δε το λες. Για τα υπόλοιπα όλα θα σου απαντήσει ο αρμόδιος. ;)
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά επειδή το έκανα το περασμένο καλοκαίρι περπατώντας, είναι ότι η απόσταση από το λιμάνι έως το κέντρο του Καρλοβασίου είναι γύρω στα δύο χιλιόμετρα, ίσως και παραπάνω, κοντά δε το λες. Για τα υπόλοιπα όλα θα σου απαντήσει ο αρμόδιος. ;)
Ευχαριστώ πολύ. Οπότε δε γίνεται έτσι εύκολα. Άρα χρειάζεται μεταφορικό μέσο ή να μένουμε εκεί που θα βγαίνουμε έξω
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα. Λόγω του Samos pass (αν και γενικότερα το σκεφτόμασταν) θα πάμε στη Σάμο. Μας προβληματίζει το που να μείνουμε. Με καράβι θα πάμε και δεν ξέρουμε αν πρέπει να μείνουμε Βαθύ ή Καρλόβασι. Άκουσα ότι είναι πιο φθηνά στο Καρλόβασι άρα ίσως μπορούμε να μείνουμε περισσότερες μέρες. Ενώ τη μέρα θα έχουμε αυτοκίνητο το βράδυ που δε θα εχουμε περπατιεται το Καρλόβασι ή χρειαζόμαστε μεταφορικό μέσο; Και που είναι καλύτερα να μείνουμε, στο λιμάνι ή στο νέο Καρλόβασι; Εννοώ που έχει την περισσότερη κίνηση το βράδυ.
Από το Google maps είδα ότι περίπου Νέο Καρλόβασι μέχρι το λιμάνι είναι περίπου ένα χιλιόμετρο; Είναι σωστό αυτό;
Όχι ότι αποκλείσαμε το Βαθύ αλλά μου φαίνεται το βολικό το Καρλόβασι.
Μπορεί να έχουν απαντηθεί αυτά αλλά διαβάζω το παρόν θέμα αλλά έχω φτάσει μέχρι τη σελίδα 10.
Η απόσταση είναι όντως 2 χιλιόμετρα. Όχι ότι δεν περπατιεται, αλλά όχι και για συνέχεια. Εγώ πάντα με αυτοκίνητο κατεβαίνω λιμάνι! 😀

Τώρα που έχει πιο πολύ ζωή. Ε το κέντρο είναι το νέο Καρλόβασι. Όλα είναι εκεί, από καφετέριες μέχρι τράπεζες και εμπορικά καταστήματα (μη φανταστείς το mall αλλά και πάλι).
Στο λιμάνι παρόλαυτα έχει αρκετά μαγαζιά διασκέδασης γενικότερα, που ανοίγουν μόνο αυτή την περίοδο. Έχει δηλαδή σκέψου 6 καφέ, 3 ταβέρνες (τώρα που το σκέφτομαι έχει αρκετά πλάκα πλάκα), ένα τύπου κλαμπακι για πιο αργά. Δεν έχει όμως ΑΤΜ(υπήρχε ένα, δεν ξέρω φέτος αν δουλεύει) ή φαρμακείο. Ανάλογα τι θέλετε κοντά σας.
Η κεντρική πλατεία πάντως με αρκετα μαγαζιά γύρω γύρω είναι στο νέο.

Εγώ προσωπικά, καφέ πίνω εναλλάξ, πλατεία λιμάνι, ενω για βράδυ προς λιμάνι συνήθως, ε έχει λίγο δροσιά παραπάνω. Είναι όμως δύο διαφορετικές πιάτσες ας το πούμε. Ε Καρλόβασι, τι να λέμε, δε χωραμε οπότε μοιράζουμε τον κόσμο!

Για τιμές δε ξέρω, υποθέτω ότι θα βρεις μάλλον κάπως πιο φτηνά από Βαθύ (πρωτεύουσα γαρ και πιο τουριστική όπως και να το κάνουμε).
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Η απόσταση είναι όντως 2 χιλιόμετρα. Όχι ότι δεν περπατιεται, αλλά όχι και για συνέχεια. Εγώ πάντα με αυτοκίνητο κατεβαίνω λιμάνι! 😀

Τώρα που έχει πιο πολύ ζωή. Ε το κέντρο είναι το νέο Καρλόβασι. Όλα είναι εκεί, από καφετέριες μέχρι τράπεζες και εμπορικά καταστήματα (μη φανταστείς το mall αλλά και πάλι).
Στο λιμάνι παρόλαυτα έχει αρκετά μαγαζιά διασκέδασης γενικότερα, που ανοίγουν μόνο αυτή την περίοδο. Έχει δηλαδή σκέψου 6 καφέ, 3 ταβέρνες (τώρα που το σκέφτομαι έχει αρκετά πλάκα πλάκα), ένα τύπου κλαμπακι για πιο αργά. Δεν έχει όμως ΑΤΜ(υπήρχε ένα, δεν ξέρω φέτος αν δουλεύει) ή φαρμακείο. Ανάλογα τι θέλετε κοντά σας.
Η κεντρική πλατεία πάντως με αρκετα μαγαζιά γύρω γύρω είναι στο νέο.

Εγώ προσωπικά, καφέ πίνω εναλλάξ, πλατεία λιμάνι, ενω για βράδυ προς λιμάνι συνήθως, ε έχει λίγο δροσιά παραπάνω. Είναι όμως δύο διαφορετικές πιάτσες ας το πούμε. Ε Καρλόβασι, τι να λέμε, δε χωραμε οπότε μοιράζουμε τον κόσμο!

Για τιμές δε ξέρω, υποθέτω ότι θα βρεις μάλλον κάπως πιο φτηνά από Βαθύ (πρωτεύουσα γαρ και πιο τουριστική όπως και να το κάνουμε).
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τώρα αυτή τη στιγμή διάβαζα περιγραφές σου για διάφορα πράγματα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι απλό: πού μαζεύει τον Ιούλιο περισσότερο κόσμο στο Καρλόβασι; Οπότε και εκεί να ψάξουμε να μείνουμε. Επίσης το λιμάνι από το Νέο Καρλόβασι, είναι ουσιαστικά σαν να κινείσαι σε πόλη, ή και καλά σαν να βγαίνεις εκτός και να ξαναμπαίνεις σε πόλη (δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά).
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσους συνδυασμούς έχουμε κάνει. Αν θα έρθουμε μόνο Σάμο, αν θα πάμε και σε κάποιο άλλο/α νησί/ά κλπ. Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μου αναφέρεις πόσες μέρες θεωρείς ότι πρέπει να μείνουμε στο νησί. Δεν είμαστε στη φάση να δούμε μέχρι και το τελευταίο πετραδάκι, αλλά τουλάχιστον τα βασικά να τα δούμε. Υπάρχει και η σκέψη να μείνουμε από λίγες μέρες σε Καρλόβασι (πρώτα σε αυτό γιατί βλέπω ότι έχει πιο πολλά δρομολόγια από Πειραιά και λογικά βολεύει καλύτερα), Βαθύ και Πυθαγόρειο; Πώς θα τα μοίραζες από άποψη ημερών (σύμφωνα και με τις μέρες που θα μας προτείνεις να μείνουμε); Τέλος να πω ότι κάποιες μέρες δε θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε ή θα εξερευνούμε το μέρος που θα μένουμε ή θα χρησιμοποιήσουμε τη συγκοινωνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom