Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τώρα αυτή τη στιγμή διάβαζα περιγραφές σου για διάφορα πράγματα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι απλό: πού μαζεύει τον Ιούλιο περισσότερο κόσμο στο Καρλόβασι; Οπότε και εκεί να ψάξουμε να μείνουμε. Επίσης το λιμάνι από το Νέο Καρλόβασι, είναι ουσιαστικά σαν να κινείσαι σε πόλη, ή και καλά σαν να βγαίνεις εκτός και να ξαναμπαίνεις σε πόλη (δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά).
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσους συνδυασμούς έχουμε κάνει. Αν θα έρθουμε μόνο Σάμο, αν θα πάμε και σε κάποιο άλλο/α νησί/ά κλπ. Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μου αναφέρεις πόσες μέρες θεωρείς ότι πρέπει να μείνουμε στο νησί. Δεν είμαστε στη φάση να δούμε μέχρι και το τελευταίο πετραδάκι, αλλά τουλάχιστον τα βασικά να τα δούμε. Υπάρχει και η σκέψη να μείνουμε από λίγες μέρες σε Καρλόβασι (πρώτα σε αυτό γιατί βλέπω ότι έχει πιο πολλά δρομολόγια από Πειραιά και λογικά βολεύει καλύτερα), Βαθύ και Πυθαγόρειο; Πώς θα τα μοίραζες από άποψη ημερών (σύμφωνα και με τις μέρες που θα μας προτείνεις να μείνουμε); Τέλος να πω ότι κάποιες μέρες δε θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε ή θα εξερευνούμε το μέρος που θα μένουμε ή θα χρησιμοποιήσουμε τη συγκοινωνία.
Α εσείς θα παίξετε δύσκολη πίστα.
Από άποψη κόσμου, δεν είναι στάνταρ. Δηλαδή άλλες μέρες τυχαίνει να μαζέψει κόσμο το λιμάνι, άλλες η πλατεία. Να πέσετε σε νεκρά είναι λίγο δυσκολο σε όποιο από τα δύο σημεία και αν βγαίνετε. Εγώ αν ερχόμουν πάντως διακοπές, θα ήθελα να κυκλοφορήσω και στα δύο σημεία (πχ στην Πάτμο τις προάλλες, δοκίμασα βράδυ και στη Σκάλα, και άλλο βράδυ στη Χώρα).
Πραγματικά είναι καθαρά θέμα τύχης που θα πετύχεις κόσμο. Απλά έχω μια μικρή προτίμηση στο λιμάνι εγώ λόγο δροσιάς.

Τώρα για τις μέρες. Για να δεις και το τελευταίο πετραδάκι θες πολλές πολλές μέρες. Θεωρώ ότι με μια εβδομάδα θα έχετε πάρει ικανοποιητική δόση. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με το αυτοκίνητο, αλλά τα μέσα μεταφοράς αφήστε τα καλύτερα, είναι σύντομο ανέκδοτο. Είναι σχετικά λίγα τα σημεία που συνδέει και δε ξέρω αν μπορείτε να βασισετε εκεί το πρόγραμμα σας.

Εγώ να πω ιδέες, αλλά δε ξέρω και για τι ενδιαφέρεστε. Θέλετε να δείτε αξιοθέατα; Παραλίες; Ποτά το βράδυ; Χωριά;

Για μένα πάντως δεν γίνεται κάποιος να μη: δει καταρράκτες στο Καρλόβασι, θέα και φωτογραφίες από Άγιο Νικόλαο πάνω από ποτάμι (την παραλία ποτάμι, είναι αυτή στη φωτό μου), κοκτέιλ σε charisma(λιμάνι) και del mundo (Ποτάμι), βόλτα στο Κοκκάρι πρωί βράδυ, το ίδιο σε Πυθαγόρειο, κάστρο Λογοθέτη (Πυθαγόρειο), Σπηλιανή (Πυθαγόρειο), Ευπαλίνειο (άντε γεια αυτό, επίσης Πυθαγόρειο), επίσκεψη σε Βουρλιώτες (το πιο ινσταγκραμικο χωριό ίσως, ψαξτο στο συγκεκριμένο σοσιαλ και θα καταλάβεις), επίσκεψη σε Μανωλατες (επίσης ωραίο χωριό για βόλτα και φαγητό), επίσκεψη σε αρχαιολογικό στο Βαθύ για να δεις τον υψηλότερο σωζόμενο Κουρο της Ελλάδας, ποτάκια πάνω στη θάλασσα στα μπαράκια στο βαθύ πολύ κοντά στο νοσοκομείο (escape, μπλε, mezza Volta), θα έλεγα Άνω Βαθύ που είναι σούπερ γραφικό αλλά μετά το σεισμό ήταν σε τραγική κατάσταση, έχω να πάω καιρό βέβαια, κάνα χρόνο, μπάνιο στη γλυκοριζα, μπάνιο στον Αστερία (για πιο κυριλέ λέμε τώρα), μπανιο στα Καλαδακια με την φοβερή σπηλιά....

Βασικά μέχρι αύριο μπορεί να γράφω. Άμα βγάλεις άκρη, πες μου! :haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α ξέχασα να πω, ότι το Νέο - Λιμάνι είναι εντός πόλης, ειδικά αν κόψεις από Μεσαίο Καρλόβασι. Δηλαδή υπάρχουν σπίτια, κίνηση, δε βγαίνεις εκτός πόλης και περπατάς σαν την άδικη κατάρα. Πολύς κόσμος βγαίνει το καλοκαίρι στην παραλιακή (δε κόβει δλδ από Μεσαίο) και κάνει τη διαδρομή αυτή απλά για βόλτα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Α ξέχασα να πω, ότι το Νέο - Λιμάνι είναι εντός πόλης, ειδικά αν κόψεις από Μεσαίο Καρλόβασι. Δηλαδή υπάρχουν σπίτια, κίνηση, δε βγαίνεις εκτός πόλης και περπατάς σαν την άδικη κατάρα. Πολύς κόσμος βγαίνει το καλοκαίρι στην παραλιακή (δε κόβει δλδ από Μεσαίο) και κάνει τη διαδρομή αυτή απλά για βόλτα.
Καλημέρα. Αυτό ότι θα παίξουμε δύσκολη πίστα δεν το κατάλαβα ακριβώς αλλά αν εννοείς ότι έχουμε σκοπό να μείνουμε αρκετές μέρες να πάμε και σε άλλο νησί κάπως έτσι είναι ο σχεδιασμός μας.
Άρα δηλαδή το που θα βγαίνουμε δεν είναι κάτι στάνταρ κάτι δηλαδή να είναι καλύτερο από το άλλο οπότε εκεί θα πρέπει να μείνουμε. Ο λόγος που ρωτάω τόσο λεπτομερειακά που είναι καλύτερα για να βγαίνουμε είναι γιατί κάπου εκεί θέλουμε να βγούμε και κατάλυμα. Βασικά ίσως να έχει και λίγη σημασία γιατί συνήθως τις διακοπές όλη τη μέρα κινούμαστε είτε με αυτοκίνητο είτε με τα πόδια. Δηλαδή το Καρλόβασι δεν είναι όπως παραδείγματος χάρη στα Ιωάννινα όπου το χειμώνα βγαίνουν εντός της πόλης και το καλοκαίρι πηγαίνουν προς τη λίμνη.
Καλά κάνεις και αναφέρει στην Πάτμο γιατί μάλλον μετά τη Σάμο προς τα εκεί θα πάμε. Λογικά σκεφτόμαστε να μείνουμε σκάλα αλλά εννοείται ότι θα βγαίνουμε και στη χώρα γιατί είδα ότι είναι πολύ γραφική.
Βασικά για τις ημέρες που θα μείνουμε αυτό που προκρίνεται στο μυαλό μας είναι να μείνουμε τρεις μέρες στο Καρλόβασι 4 στο Βαθύ και άλλες τρεις στο Πυθαγόρειο. Οπότε ανάλογα το που θα μένουμε να δούμε για τη γύρω περιοχή. Όσο για αυτοκίνητο σίγουρα το βράδυ δεν θα έχουμε. Γιατί μέρα κάποιες μέρες θα έχουν αυτοκίνητο και κάποιες άλλες μέρες όχι λιγότερες βέβαια είναι αυτές που δεν θα έχουμε αυτοκίνητο. Για το ΚΤΕΛ ξέρω πώς λειτουργεί το σύστημα γιατί δεν και τα δρομολόγια και τα τελευταία λεωφορεία είναι Κυριακή στις 5:00 με 5:30 το απόγευμα. Απλά αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι το βράδυ που σίγουρα δεν θα έχουμε αυτοκίνητο να μη χρειάζεται να μετακινούμαστε.
Μία χαρά βγάζω άκρη μην ανησυχείς. Εξάλλου έρχονται και άλλα σου μηνύματα στο υπάρχουν topic αλλά και σε άλλα που αναφέρεται η Σάμος.
Πάντως ο λόγος που δεν έχουμε κλείσει ακόμα καταλύματα είναι ότι αυτές τις μέρες τελειώνουν την πτυχιακή της η ανιψιά μου και υπάρχει πιθανότητα ορκωμοσίας μέσα στον Ιούλιο. Αν ξεκαθαρίσει αυτό μετά θα κλείσουμε κατευθείαν.
Να συμπληρώσω ότι αυτά τα αξιοθέατα που μας ενδιαφέρουν περισσότερο δεν είναι τόσο πολύ παραλίες όσο οτιδήποτε έχει φωτογραφικό ενδιαφέρον, φυσικά και οι παραλίες μέσα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Α εσείς θα παίξετε δύσκολη πίστα.
Από άποψη κόσμου, δεν είναι στάνταρ. Δηλαδή άλλες μέρες τυχαίνει να μαζέψει κόσμο το λιμάνι, άλλες η πλατεία. Να πέσετε σε νεκρά είναι λίγο δυσκολο σε όποιο από τα δύο σημεία και αν βγαίνετε. Εγώ αν ερχόμουν πάντως διακοπές, θα ήθελα να κυκλοφορήσω και στα δύο σημεία (πχ στην Πάτμο τις προάλλες, δοκίμασα βράδυ και στη Σκάλα, και άλλο βράδυ στη Χώρα).
Πραγματικά είναι καθαρά θέμα τύχης που θα πετύχεις κόσμο. Απλά έχω μια μικρή προτίμηση στο λιμάνι εγώ λόγο δροσιάς.

Τώρα για τις μέρες. Για να δεις και το τελευταίο πετραδάκι θες πολλές πολλές μέρες. Θεωρώ ότι με μια εβδομάδα θα έχετε πάρει ικανοποιητική δόση. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με το αυτοκίνητο, αλλά τα μέσα μεταφοράς αφήστε τα καλύτερα, είναι σύντομο ανέκδοτο. Είναι σχετικά λίγα τα σημεία που συνδέει και δε ξέρω αν μπορείτε να βασισετε εκεί το πρόγραμμα σας.

Εγώ να πω ιδέες, αλλά δε ξέρω και για τι ενδιαφέρεστε. Θέλετε να δείτε αξιοθέατα; Παραλίες; Ποτά το βράδυ; Χωριά;

Για μένα πάντως δεν γίνεται κάποιος να μη: δει καταρράκτες στο Καρλόβασι, θέα και φωτογραφίες από Άγιο Νικόλαο πάνω από ποτάμι (την παραλία ποτάμι, είναι αυτή στη φωτό μου), κοκτέιλ σε charisma(λιμάνι) και del mundo (Ποτάμι), βόλτα στο Κοκκάρι πρωί βράδυ, το ίδιο σε Πυθαγόρειο, κάστρο Λογοθέτη (Πυθαγόρειο), Σπηλιανή (Πυθαγόρειο), Ευπαλίνειο (άντε γεια αυτό, επίσης Πυθαγόρειο), επίσκεψη σε Βουρλιώτες (το πιο ινσταγκραμικο χωριό ίσως, ψαξτο στο συγκεκριμένο σοσιαλ και θα καταλάβεις), επίσκεψη σε Μανωλατες (επίσης ωραίο χωριό για βόλτα και φαγητό), επίσκεψη σε αρχαιολογικό στο Βαθύ για να δεις τον υψηλότερο σωζόμενο Κουρο της Ελλάδας, ποτάκια πάνω στη θάλασσα στα μπαράκια στο βαθύ πολύ κοντά στο νοσοκομείο (escape, μπλε, mezza Volta), θα έλεγα Άνω Βαθύ που είναι σούπερ γραφικό αλλά μετά το σεισμό ήταν σε τραγική κατάσταση, έχω να πάω καιρό βέβαια, κάνα χρόνο, μπάνιο στη γλυκοριζα, μπάνιο στον Αστερία (για πιο κυριλέ λέμε τώρα), μπανιο στα Καλαδακια με την φοβερή σπηλιά....

Βασικά μέχρι αύριο μπορεί να γράφω. Άμα βγάλεις άκρη, πες μου! :haha:
Πες του (και σε εμάς)🙃 πως θα χώριζες τις μέρες για διαμονή.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τη δυσκολία της πίστας το λέω επειδή ανέφερες πρωινά αυτοκίνητο ναι, βράδυ όχι, κάποιες άλλες καθόλου, άλλα νησιά, πολλές διαφορετικές διανυκτερεύσεις, γενικά υπάρχουν διάφορα.
Το θέμα με τις μέρες και πώς τις χωρίζει ο καθένας, είναι εντελώς υποκειμενικό. Αν έπρεπε σώνει και ντε να πω μέρες σε κάθε μα κάθε μέρος, (και επειδή μετράω 10 μέρες, παρά πολλές δηλαδή αν δεν θέλετε να τα δείτε όλα) θα έκανα 3 του Καρλοβάσου (εννοείται άνοδος στο Παλαιό με τελικό προορισμό την Αγία Τριάδα, ξέχασα να το πω πριν) και θα την έβαζα μαζί με το Βαθύ ίσως, σε αυτό το 4ημερο ενταξουμε το Κοκκάρι.

Άρα 3 για Καρλόβασι - Μαραθόκαμπο (εδώ έχουμε και σπηλιά Πυθαγόρα), 4 για Βαθύ Κοκκάρι και 3 για Πυθαγόρειο Ηραίον (όπου βρίσκεται και ο κύριος όγκος των αξιοθέατων.

Για βραδυνές βόλτες στο Βαθύ, Πυθαγόρειο δε χρειάζεται αυτοκίνητο. Για Καρλόβασι ισχύει ότι είπαμε. Ποτάμι όμως (που είναι και το Del Mundo must για βραδινή έξοδο) δεν πας με τα πόδια. Στο κέντρο πάντα έχει κίνηση (πλην μεσημεριού δεν παλεύεται η ζέστη στην πλατεία). Λιμανι όμως έχει άλλη αξία να πίνεις κοκτέιλ δίπλα στη θάλασσα.

Για ΚΤΕΛ όπως τα είπες. Πάντως δε ξέρω αν θα καταφέρετε να βρείτε τόσα διαφορετικά καταλύματα, ελπίζω να έχεις τσεκαρει αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Πάντως επιλογές όπως το Hesperia ή το Anema, σπάνε κάπως την απόσταση, αν και είναι αρκετά πιο κοντά στο λιμάνι από ότι στο νέο. Μπορείς να τα τσεκαρεις στο google maps.

Για το φωτογραφικό ενδιαφέρον δε ξέρω τι να προτείνω. Τα αρχαία που σου είπα σίγουρα, τα χωριά που σου είπα πάλι σίγουρα, το Κοκκάρι και το Πυθαγόρειο είναι από μονα τους φτιαγμένα για φωτογραφίες.

Τώρα που το σκέφτομαι, φωτογραφικό ενδιαφέρον στο Καρλόβασι έχουν και τα αρχοντικά, πολύ όμορφα αντικειμενικά, κάποια άλλα κτίρια, όπως η εμπορική σχολή και η Πορφυριαδα, όλα όμως έχουν πληγές από το σεισμό. Επίσης τα Ταμπάκικα στον όρμο στο Καρλόβασι. Καλά από φωτογραφίες έχεις να τραβήξεις μπολικα μέρη.
Αν δεν είστε φαν των παραλιών οκ, αλλά αμαρτία να είσαι Σαμο και να μην τις επισκεφτείς.
(Άλλο ένα σεντόνι).
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ναι, πράγματι έχουμε πολλά διαφορετικά πράγματα (που ενδεχομένως κάποια μας περιορίζουν, αλλά ξεκινάμε πάντα με καλή διάθεση). Γενικά αυτό με τις αλλαγές καταλυμάτων, σε διαφορετικά μέρη, το πρωτοκάναμε το 2020 όπου δεν επιχειρήσαμε για νησί και τον Ιούλιο πήγαμε Ήπειρο και Στερεά Ελλάδα και τον Αύγουστο tour στην Πελοπόννησο. Μας άρεσε και το σκεφτόμαστε και πάλι.
Όταν σου ζήτησα μέρες, νομίζω το έγραψα ότι είναι υποκειμενικό αλλά ήθελα μία πρόταση από κάποιο ντόπιο που γνωρίζει πώς είναι τα πράγματα. Αυτό που λες ότι βάζεις 10 μέρες που είναι πάρα πολλές αν δε θέλουμε να τα δούμε όλα, ξέρεις, είναι και το πώς λειτουργείς στις διακοπές σου. Ποτέ δεν πάω με τη λογική του "πρέπει", δηλαδή πρέπει να τα δω όλα, αλλά με τη λογική του "θέλω". Ε κάποιες φορές αυτό το θέλω είναι να αράξω στην παραλία όλη τη μέρα και να μην κάνω τίποτα. Πρώτα από όλα αν έχουμε την υγεία μας, ποιος μας εμποδίζει να πάμε και να ξαναπάμε στο ίδιο μέρος για να δούμε ότι δεν είδαμε; Μακρηγόρησα όμως...
Λίγο πολύ έτσι είχα χωρίσει και εγώ τις μέρες, 3 Καρλόβασι, 4 Βαθύ, 3 Πυθαγόρειο (μας βολεύει να είναι τελευταία μας στάση το Πυθαγόρειο για να πάρουμε και το καράβι για Πάτμο, αν δεν αλλάξει κάτι). Αλλά με προβλημάτισε το γεγονός που γράφεις 4 μέρες Βαθύ - Κοκκάρι. Εννοείς να μείνουμε 4 ή Βαθύ ή Κοκκάρι ή να μείνουμε και στα δύο; Η ίδια ερώτηση ισχύει και για το Πυθαγόρειο - Ηραίον (μπήκα λίγο στους χάρτες της Google και είδα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στο Ηραίον). Από αυτά που γράφεις μάλλον καταλήγουμε να μείνουμε προς το λιμάνι και όποτε θέλουμε να πηγαίνουμε και στο Νέο Καρλόβασι. Από κάτι φωτογραφίες που είδα έχει και ωραίο ηλιοβασίλεμα ε; Οπότε και αυτό είναι ένα συν.
Τα δύο καταλύματα τα κοίταξα που μου πρότεινες και είναι αρκετά κοντά στο λιμάνι και όπως μου έγραφε το google maps γύρω στο 1,3 χιλιόμετρο από το Νέο Καρλόβασι (συγκεκριμένα από την πλατεία Βαλασκατζή). Λες να έχουμε πρόβλημα με τα καταλύματα ε; Εγώ πιστεύω ότι αν υπάρξει πρόβλημα θα υπάρξει σε Βαθύ και Πυθαγόρειο και ειδικά στο Πυθαγόρειο. Το ζήτημα είναι ότι επίκειται ορκωμοσία της ανιψιάς μου και δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι για τις ημερομηνίες, διαφορετικά θα είχαμε κλείσει ήδη. Πάντως, αν σου είναι εύκολο και αν δε γίνομαι φορτικός, θα ήθελα να μου προτείνεις δύο εναλλακτικές λύσεις σε περίπτωση που δε βρούμε Βαθύ ή Πυθαγόρειο και εννοείται να μην είναι νέκρα...
Για τα αρχοντικά, εννοείται ότι έχουν φωτογραφικό ενδιαφέρον και σίγουρα θα τα εξερευνήσω αναλόγως.
Όσο για την τελευταία σου πρόταση για τις παραλίες, δεν εννοώ ότι δε μας αρέσουν οι παραλίες και δε θα τις επισκεφτούμε, αλλά σίγουρα δεν κάνουμε όπως κάποιοι Ευρωπαίοι που είναι από το πρωί ως το βράδυ στις παραλίες. Και φυσικά θα πάμε σε όσες περισσότερες μπορούμε, αλλά δεν είναι και το άλφα και το ωμέγα των διακοπών μας.
Στο πολυδιαφημισμένο Κοκκάρι αξίζει να μείνουμε ή μπα; Γραφικό ξέρω ότι είναι αλλά όλοι λένε ότι είναι μικρό και λέω μην βαρεθούμε.
Για τις φωτογραφίες που λες ότι θα τραβήξω πολλές, θα επιχειρήσω να σπάσω το ρεκόρ που έχω από πέρυσι σε 2 εβδομάδες με 2 φωτογραφικές και 2 κινητά τράβηξα γύρω στις 2300... :p:D:xalara:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα επανέλθω με απαντήσεις, μπορεί και το βράδυ, τώρα είμαι βόλτα και ανεβάζω μερικές λάιβ για να είσαι λίγο στα κάρβουνα!
Από Βουρλιώτες
IMG_20220704_195113.jpg
IMG_20220704_195152.jpg

IMG_20220704_195011.jpg


αλλά και από Κοκκάρι right now

IMG_20220704_204447.jpg

IMG_20220704_203955.jpg

IMG_20220704_203829.jpg


Σταματάω γιατί είναι και άδικο για τα άλλα νησιά. Θα επανέλθω με απαντήσεις αργότερα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ώστε να είμαι στα κάρβουνα ε; Τι θέλω εγώ και μπλέκω με Σαμιώτες; :D
Οι Βουρλιώτες φαίνονται ότι είναι πολύ γραφικό χωριό αλλά πιο πολύ με τραβάει μέρος με θάλασσα οπότε το Κοκκάρι μου φαίνεται πιο ωραίο. Και μάλλον τράβηξες τις φωτογραφίες λίγο μετά τη χρυσή ώρα του ηλιοβασιλέματος. Διερωτώμαι αν αξίζει να μείνουμε και στο Κοκκάρι.
Κοιτούσα λίγο τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ. Όταν λέει χώρα εννοεί το Καρλόβασι;
 
Last edited:

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ώστε να είμαι στα κάρβουνα ε; Τι θέλω εγώ και μπλέκω με Σαμιώτες; :D
Οι Βουρλιώτες φαίνονται ότι είναι πολύ γραφικό χωριό αλλά πιο πολύ με τραβάει μέρος με θάλασσα οπότε το Κοκκάρι μου φαίνεται πιο ωραίο. Και μάλλον τράβηξες τις φωτογραφίες λίγο μετά τη χρυσή ώρα του ηλιοβασιλέματος. Διερωτώμαι αν αξίζει να μείνουμε και στο Κοκκάρι.
Κοιτούσα λίγο τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ. Όταν λέει χώρα εννοεί το Καρλόβασι;
Χώρα λογικά εννοεί το Βαθύ! To Κοκκάρι είναι πολύ όμορφο για μια βόλτα, έχει όμορφα μαγαζιά πάνω στο κύμα, όμως έχει άπειρη ζέστη το μέρος.. Επειδή είναι άκρως τουριστικό επίσης, εκμεταλλεύονται όλοι την κατάσταση και δεν βρίσκεις τίποτα ποιοτικό σε φαγητό.. συν το οτι βλέπεις σχεδόν αποκλειστικά ξένους. Δηλαδή οκ είναι όμορφα να πας για μια βολτα απογευματάκι αλλά μέχρι εκεί.. το πρωί ούτε κόσμο έχει στις καφετέριες, καθώς όλοι είναι στις θάλασσες, ούτε είναι ωραία για βόλτα καθώς δεν έχει πουθενά σκια.. ούτε και η θάλασσα μου αρέσει εκεί για μπάνιο.. Ωστόσο, είναι 1000 φορές καλύτερο από το Βαθύ!! Το Πυθαγόρειο δεν συγκρίνεται, κι εκεί βέβαια συναντάς πολλούς ξένους, αλλά έχει άλλη χάρη , πολύ πιο όμορφα και κοντά σε πολλά must του νησιού. Στα θετικά η μεγάλη παραλία που φτάνει μέχρι το Ηραίο και ποτέ δεν νοιώθεις αυτό το "ο ένας πάνω στον άλλο" Το φαγητό παραμένει πρόβλημα, αλλά στους Μυτιληνιούς και στο Ηραίο βρίσκεις πραγματικά ωραίο φαγητό (ειδικά ο Βούρος στο Ηραίο, ένα ταβερνάκι πάνω στο κύμα, είναι από τα ωραιότερα του νησιού!) - κατά τα άλλα το Ηραίο είναι απλά αδιάφορο, προσωπικά δεν θα το επέλεγα για διαμονή. Σχετικά με τις μετακινήσεις θα πω οτι είναι μεγάλο το νησί και το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο δυστυχώς.. Τα ΚΤΕΛ από προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι είναι απαράδεκτα απλά.. λίγα δρομολόγια τα οποία πολλές φορές τον Αύγουστο δεν εκτελούνται και περιμένεις.. περιμένεις.... και όταν ανεβαίνεις ανεβαίνει μαζί το μισό νησί, χωράς δε χωράς, χωρίς κλιματισμό.. δηλαδή για μένα αν δεν έχεις αυτοκίνητο ή πας πχ Πυθαγόρειο και τη βγάζεις στα πέριξ που φτάνεις περπατώντας ή χρησιμοποιώντας ταξί (--> ασύμφορο) ή δεν πας καθόλου.. Το Καρλόβασι επίσης δεν το βρίσκω όμορφο για διαμονή όμως βολεύει για εξορμήσεις καθώς πολύ κοντά βρίσκονται κάποιες από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού. Γενικά πηγαίνω στη Σάμο τα τελευταία 6-7 καλοκαίρια, και οι μόνες περιοχές που θα επέλεγα για διαμονή είναι Πυθαγόρειο, Μαραθόκαμπος και Κοκκάρι. Ενώ έχει απίστευτες παραλίες, όμορφα χωριουδάκια και πολλά σημεία ενδιαφέροντος, δεν έχει παραθαλάσσιους γραφικούς οικισμούς πέρα από το Πυθαγόρειο και το Κοκκάρι..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Χώρα λογικά εννοεί το Βαθύ! To Κοκκάρι είναι πολύ όμορφο για μια βόλτα, έχει όμορφα μαγαζιά πάνω στο κύμα, όμως έχει άπειρη ζέστη το μέρος.. Επειδή είναι άκρως τουριστικό επίσης, εκμεταλλεύονται όλοι την κατάσταση και δεν βρίσκεις τίποτα ποιοτικό σε φαγητό.. συν το οτι βλέπεις σχεδόν αποκλειστικά ξένους. Δηλαδή οκ είναι όμορφα να πας για μια βολτα απογευματάκι αλλά μέχρι εκεί.. το πρωί ούτε κόσμο έχει στις καφετέριες, καθώς όλοι είναι στις θάλασσες, ούτε είναι ωραία για βόλτα καθώς δεν έχει πουθενά σκια.. ούτε και η θάλασσα μου αρέσει εκεί για μπάνιο.. Ωστόσο, είναι 1000 φορές καλύτερο από το Βαθύ!! Το Πυθαγόρειο δεν συγκρίνεται, κι εκεί βέβαια συναντάς πολλούς ξένους, αλλά έχει άλλη χάρη , πολύ πιο όμορφα και κοντά σε πολλά must του νησιού. Στα θετικά η μεγάλη παραλία που φτάνει μέχρι το Ηραίο και ποτέ δεν νοιώθεις αυτό το "ο ένας πάνω στον άλλο" Το φαγητό παραμένει πρόβλημα, αλλά στους Μυτιληνιούς και στο Ηραίο βρίσκεις πραγματικά ωραίο φαγητό (ειδικά ο Βούρος στο Ηραίο, ένα ταβερνάκι πάνω στο κύμα, είναι από τα ωραιότερα του νησιού!) - κατά τα άλλα το Ηραίο είναι απλά αδιάφορο, προσωπικά δεν θα το επέλεγα για διαμονή. Σχετικά με τις μετακινήσεις θα πω οτι είναι μεγάλο το νησί και το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο δυστυχώς.. Τα ΚΤΕΛ από προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι είναι απαράδεκτα απλά.. λίγα δρομολόγια τα οποία πολλές φορές τον Αύγουστο δεν εκτελούνται και περιμένεις.. περιμένεις.... και όταν ανεβαίνεις ανεβαίνει μαζί το μισό νησί, χωράς δε χωράς, χωρίς κλιματισμό.. δηλαδή για μένα αν δεν έχεις αυτοκίνητο ή πας πχ Πυθαγόρειο και τη βγάζεις στα πέριξ που φτάνεις περπατώντας ή χρησιμοποιώντας ταξί (--> ασύμφορο) ή δεν πας καθόλου.. Το Καρλόβασι επίσης δεν το βρίσκω όμορφο για διαμονή όμως βολεύει για εξορμήσεις καθώς πολύ κοντά βρίσκονται κάποιες από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού. Γενικά πηγαίνω στη Σάμο τα τελευταία 6-7 καλοκαίρια, και οι μόνες περιοχές που θα επέλεγα για διαμονή είναι Πυθαγόρειο, Μαραθόκαμπος και Κοκκάρι. Ενώ έχει απίστευτες παραλίες, όμορφα χωριουδάκια και πολλά σημεία ενδιαφέροντος, δεν έχει παραθαλάσσιους γραφικούς οικισμούς πέρα από το Πυθαγόρειο και το Κοκκάρι..
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Όπως προείπα κάποιες μόνο μέρες θα έχουμε αυτοκίνητο, για αυτό σκεφτόμασταν να μείνουμε και κάποιες μέρες στο Βαθύ για να μπορούμε να μετακινηθούμε πιο εύκολα με το λεωφορείο. Γιατί όμως τόσο χάλια το Βαθύ;
Άρα ουσιαστικά χωρίς αυτοκίνητο που θα είμαστε κάποιες μέρες να μη μείνουμε στο Βαθύ ε; Για τις μέρες που θα έχουμε αυτοκίνητο δεν το συζητάμε καν, πηγαίνουμε όπου θέλουμε, αλλά για όταν δε θα έχουμε, σε ποια μέρη είναι καλά να μένουμε ώστε να μπορέσουμε να δούμε και τη γύρω περιοχή που "φτάνεται" με τα πόδια (εκτός και αν βολεύει κάποιο λεωφορείο).
Τέλος, ξαναρωτάω για να το επιβεβαιώσω, να μη μείνουμε Βαθύ ώστε να το χρησιμοποιήσουμε ως αφετηρία λεωφορείων; Άρα τι μας μένει; Καρλόβασι και Πυθαγόρειο;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θεωρώ ότι σίγουρα θα μπερδευτεις, καλά ήδη θα έχεις αλλά λέμε τώρα, καθώς έχουν πέσει πολλά πράγματα στο τραπέζι.

Αρχικά μη κάνεις το λάθος να μείνεις Μαραθόκαμπο. Εκτός του ότι από εκεί είναι ο Αυτιας, είναι ένα χωριό χωρίς κάποιο τρομερό ενδιαφέρον και σχετικά ψηλά. Υπάρχει πάνω στη θάλασσα ο Κάμπος Μαραθοκάμπου (απλώς Βοτσαλάκια για εμάς εδώ), εντελώς τουριστικό με γιγάντια παραλία βέβαια αλλά θα είσαι εντελώς απομονωμένος μιας και είναι αρκετά μακριά από οτιδήποτε.

Μανωλατες και Βουρλιώτες είναι ορεινά χωριά με φανταστική διαδρομή (ειδικά προς Μανωλατες) και φοβερή θέα.
Το Κοκκάρι είναι σούπερ γραφικό και όντως μικρό, ούτε εγώ πιστεύω ότι θα εμένα, άλλωστε είπα ότι αξίζει για βόλτα, ειδικά απόγευμα όπως χτες. Για ζεστή μην ακούς, ότι θερμοκρασία έχει στο Κοκκάρι τη στιγμή που θα είσαι, πρόσθεσε 3 βαθμούς πάνω την ίδια ώρα στο Πυθαγόρειο, όπου και είναι μακράν το πιο ζεστό μέρος.

Βαθύ τώρα. Μεγάλη πόλη, φυσικός κόλπος, έχει τον πεζόδρομο (ακριβώς πίσω από την παραλιακή) που είναι ωραία για βόλτα, πολλά μαγαζιά, πολύ κίνηση, ωραία μπαράκια όπως έχω προαναφέρει. Πιο γραφικό από Καρλόβασι θεωρώ, αλλά οκ. Το πραγματικό γραφικό κομμάτι είναι το άνω Βαθύ, επίσης το έχω πει.
Αν τώρα δεν έχετε αυτοκίνητο, η πόλη οκ περπατιεται, έχει παραλία εντός, (Γαγγου) και έχει και καφέ να πιείτε, και ποτό, και να ψωνίσετε αλλά με τα πόδια κάπου αλλού δεν πάτε. Επίσης όντως καλό για αφετηρία των λεωφορείων, ενώ από εκεί φεύγει και καράβι για Κουσάντασι (λέω εγώ τώρα).

Πυθαγόρειο ωραία για να μείνεις, έχει πράγματα γύρω γύρω που είτε με πόδια, είτε με ολιγόλεπτο ταξί τα φτάνετε (Ευπαλίνειο, Σπηλιανή πχ) αλλά και την παραλία Ποτοκάκι όπου βρίσκεται ο Αχινός που έχω πει, είτε μια από τις γαλάζιες σημαίες του νησιού. Ποτοκάκι είναι μια τεράστια παραλία κάτω από το αεροδρόμιο που έχει άπειρα μπιτς μπαρ, ξαπλώστρες και ωραία νερά.

Χώρα είναι όντως ένα χωριό, δίπλα από το αεροδρόμιο. Τι είμαστε εμείς; Κλασικά νησιά να ονομάζουμε Χώρα την πρωτεύουσα; Τρε μπαναλ.

Εν κατακλείδι. Αν δεν έχεις αυτοκίνητο, δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο εκτός του μέρους που θα είσαι. Προφανώς και το Βαθύ, και το Καρλόβασι, και το Πυθαγόρειο "περπατιουνται", ανάλογα βέβαια και πόσο αντέχεις.
Προειδοποιω όμως για Καρλόβασι. Είναι μια πολύ απλωμένη πόλη, τσεκαρε πχ απόσταση από πλατεία βαλασκατζη(κεντρική) μέχρι Ποτάμι (η πιο δημοφιλής παραλία στο Καρλόβασι). Τουλάχιστον 5 χλμ σίγουρα, που προφανώς δεν μπορείς να κάνεις με τα πόδια.

Φαγητό καλό μπορείς να βρεις ακόμα και στο Κοκκάρι αρκεί να ξέρεις. Ακόμα και στο Ηραίον που επίσης είναι τουριστικό κατάφερα να ξετρυπωσω μαγαζί σε υπερσουπερ σημείο. Πιο συγκεκριμένα θα αναφέρω όταν έρθει η ώρα.

Ειλικρινά όμως δε ξέρω αν βοηθάμε ή σε μπερδεύουμε περισσότερο. Ελπίζω το πρώτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom