Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πρώτα από όλα να ξεκινήσω με μία ερώτηση. Αξίζει να πάμε στους Μυτιληνιούς; Από αυτά που βλέπω έχει ένα μουσείο φυσικής ιστορίας και έχει ενδιαφέρονται εκθέματα. Εκτός όμως από αυτό, έχει και κάτι άλλο ενδιαφέρον να δούμε το χωριό; Από εκεί και πέρα θέλουμε να πάμε Ηραίο, Σπυλιανή, Κοκκάρι (αυτά σε γενικές γραμμές από το Βαθύ. Ίσως βέβαια αυτά μπορούμε να τα βολέψουμε σε δύο μέρες στο Βαθύ και να πάμε και άλλες δύο στο Κοκκάρι να μείνουμε;
Σίγουρα υπάρχει υποκειμενικότητα στο τι θέλει ο καθένας. Περπάτημα αντέχω αλλά προτιμώ οργανωμένες παραλίες. Δεν είμαι τόσο πολύ της περιπέτειας και της φάσης το "τι θα βρούμε".
Βασικά από φωτογραφίες που είδα, έχει και μέσα το Καρλόβασι ενδιαφέρον, για παράδειγμα κάτι αρχοντικά που έχω δει σε φωτογραφίες και γενικά μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες σε όλα τα μέρα που θα πάω. Δηλαδή και στο καρλόβασι θέλω να βγάλω και στο λιμάνι και στο Νέο Καρλόβασι.
Άρα, το δίλημμα που δημιουργείται είναι αν θα μείνουμε 4 στο Βαθύ ή 2 Κοκκάρι και 2 Βαθύ. Και από 3 λέω Καρλόβασι και Πυθαγόρειο (εχτές λέγαμε 2 Καρλόβασι, αλλά τη μία μέρα που θα φτάσουμε και θα ταξιδεύουμε από την προηγούμενη μέρα και άρα θα είμαστε κουρασμένοι θα κινηθούμε πιο χαλαρά).
Στο μουσείο αυτό υπάρχει το διάσημο Καπλάνι της βιτρίνας, από το γνωστό βιβλίο της Άλκης Ζέη. Ενδιαφέρον οκ, υπάρχει η πλατεία η οποία είναι πλακοστρωμένη με διάφορα μαγαζιά εκει, ωραία είναι για φαγητό. Επίσης υπάρχει και το πολύ ωραίο θερινό. Κάτι άλλο ίσως όχι τρομερό.

Καλά, προφανώς έχει ενδιαφέρον το Καρλόβασι, δεν παίζουμε εδώ.

Άμα θες οργανωμένες, άστο το Σειτάνι! Έχει ωραιότατα μπιτς μπαρ στο Ποτάμι, αλλά και στο Λιμάνι.
Για τις μέρες ειλικρινά δεν ξέρω τι να προτείνω μη σε πάρω στο λαιμό μου. Για αυτό λέω πράγματα που έχει κάθε μέρος και αυτός που τα διαβάζει ας κρίνει πόσο τον ενδιαφέρουν, άρα και πόσο καιρό να αφιερώσουν εκεί.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Πάντως τα αεροπορικά έχουν πάει σε τρελές τιμές. 230€ το λιγότερο !!!
Τι το ψάχνεις; Το καράβι από Πειραιά και έχει 74 ευρώ! Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια είχε στο 50άρικο από Πειραιά για Κρήτη. Θα το υποστούμε και αυτό.


Εγώ τα είπα ότι θα μπερδευτείς!
Μη νομίζεις, μου αρέσει να μπερδεύομαι. Και δεν κάνω πλάκα. Πρώτα από όλα αν δεν μπερδευτείς δε θα ξεμπερδευτείς. Μου θύμισε αυτό όταν θέλαμε να πάμε στη Ρόδο (είναι το αγαπημένο μου νησί), είχαμε μπερδευτεί με παρόμοιο τρόπο και όταν πήγαμε εκεί άρχισε να ξετυλίγεται όλο το κουβάρι όσων είχαμε διαβάσει, ακούσει, συζητήσει. Αν όμως δεν είχαμε μπερδευτεί / προβληματιστεί, δε θα είχαμε δώσει και τόσο μεγάλη σημασία.

Πάμε πάλι για όσο θυμάμαι (γιατί διάβασα αρκετά). Το Βαθύ δεν το λες σε καμιά περίπτωση γραφικό, αλλά πρέπει να υπολογίσεις ότι πρόκειται για μια πόλη σχεδόν 10.000 κατοίκων, οπότε έχει μεγαλώσει αρκετά, με όποιο κόστος έναντι της γραφικότητας. Για παράδειγμα, η Χώρα της Τήνου είναι 20 φορές μικρότερη και το ίδιο "άσχημη".
Από τη στιγμή που είναι 10.000 κάτοικοι πιστεύω ότι από κόσμο θα έχει και θα είναι καλά. Εντάξει, όπως όλα τα πράγματα, έτσι και η γραφικότητα είναι σχετική και δεν πάω με την προοπτική (εννοώ στο Βαθύ) ότι θα πάω στο υπέρ γραφικό μέρος αλλά ότι θα πάω σε ένα μεγάλο μέρος που θα έχω πολλά πράγματα να δω και να κάνω, εκτός των εξορμήσεών μας. Όσο για την Τήνο δεν έχω πάει και θα ήθελα να πάω οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Συγγνώμη τώρα για αυτό που θα πω, αλλά από φωτογραφίες που έψαχνα πριν χρόνια να πάω δε μου φαίνεται άσχημη εμένα η χώρα της Τήνου και μάλιστα μου αρέσει. Οκ ίσως έχω περίεργο γούστο εγώ, αλλά και από φωτογραφίες που είδα παραθαλάσσια βέβαια στο Βαθύ μου άρεσε, για αυτό λίγο πολύ "αντιδρώ".

Η εσάνς υπάρχει, ανάλογα και τον καιρό, και είναι κάτι με το οποίο συχνά πυκνά κοροιδεύουμε του Βαθιώτες. Δεν θα έλεγα αποτρεπτικό τελείως, υπάρχουν μέρες που δεν έχει καθόλου. Το σίγουρο όμως είναι σου βγάζει πιο πολύ "πόλη" σε σχέση με τα άλλα μέρη. Ο πεζόδρομος πάντως πίσω από την παραλιακή και το Άνω Βαθύ είναι μια χαρά γραφικά. Και ότι αναφέρεις (περιπάτους δίπλα στη θάλασσα, φωτογραφικό ενδιαφέρον) θεωρώ ότι θα το βρεις.
Λοιπόν, για την εσάνς, για να το ξεκαθαρίσουμε, υπάρχει μυρωδιά από τις αποχετεύσεις; Από κάτι άλλο; Επειδή δεν έχω καταλάβει. Και είναι τόσο έντονη που π.χ. πρέπει να κλείνεις τη μύτη σου ή απλά γράφουμε για να γράφουμε (στην περίπτωση που απλά είναι παρατηρήσιμη);

Το Βαθύ χτυπήθηκε όσο κανείς άλλος από το σεισμό. Έχασε δύο παιδιά, το να συζητάμε για κτίρια είναι και λίγο τραγικό. Όπως και να έχει, οι ζημιές πλήρως δεν έχουν αποκατασταθεί πουθενά στη Σάμο, το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, είμαι ξεκάθαρος. Τώρα ποια στενά δεν είναι προσβάσιμα δεν ξέρω, εγώ προφανώς στο Βαθύ δεν πάω για τουρισμό και να εξερευνήσω κάθε πιθανό στενό.
Πρώτα από όλα να πω ότι δε συγκρίνω το θάνατο δύο παιδιών με τα κτίρια. Έτσι κι αλλιώς από μόνο του είναι τραγικό. Εντάξει τώρα, μην τρελαθούμε, δε θα βάλω ως κριτήριο του πού θα πάω για το αν έχουν αποκατασταθεί οι ζημιές. Εντάξει φίλε μου, εννοείται πως δε σου ζήτησε κανείς να πεις ποια στενά δεν είναι προσβάσιμα, υπάρχει και η κοινή λογική.


Μην καταστρέψετε τις διακοπές σας με τέτοιες επιλογές.
Και επειδή προηγουμένως τη βαρύναμε την κουβέντα, ας την ελαφρύνουμε τώρα. Δηλαδή τις καταστρέφουμε τις διακοπές μας ε; Να σου πω την αλήθεια ότι μου φάνηκε πολύ παράξενο να δένουν περισσότερα καράβια στο Καρλόβασι από ό,τι στο Βαθύ. Και ουσιαστικά επειδή είναι η πρωτεύουσα το Βαθύ σκεφτόμασταν στην αρχή να μην πάμε καθόλου στο Καρλόβασι. Επειδή όμως τώρα θα μείνουμε 2-3 μέρες, μάλλον 3, θέλω να μου πεις, όχι εκτός με αυτοκίνητο, αλλά μέσα στο Καρλόβασι τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε. Πιστεύω ότι είσαι ο πιο ειδικός και γιατί η καταγωγή σου είναι από εκεί αλλά και γιατί γνωρίζεις πάρα πολλά πράγματα.

Προτάσεις μπορώ να σας κάνω άπειρες, αλλά είπαμε για παραλίες δεν είστε φαν, ίσως όχι τόσο φαν για ορεινά χωριά, για αυτό δεν έχω αναφέρει κάποια. Προφανώς τα Σειτάνια (το Μεγάλο κυρίως) είναι σούπερ, συν η φανταστική διαδρομή, αλλά θέλει όρεξη και μπόλικο περπάτημα. (αν και πλέον γίνεται και με σκάφος)
Στον Πλάτανο οκ είναι, αλλά μερικές γκουρμεδιές στον "Ορίζοντα" με την απίθανη θέα και προς Μαραθόκαμπο και προς Καρλόβασι σίγουρα μετράνε. Πολύ πιο ωραία σαν χωριό, με πολύ όμορφη πλατεία είναι τα Κουμέικα πχ κατά τη γνώμη μου (και μετά ακριβώς από κάτω είναι τα Καλαδάκια με τη σπηλιά! Σε έφτιαξα πάλι)

Δε ξέρω, νομίζω λέμε ράντομ πράγματα, ελπίζω να κρατήσεις όποια σου φαίνονται πιο χρηστικά και να κάνεις το καλύτερο δυνατό!
Μην σε απασχολεί αν μου προτείνεις ό,τι σου έρχεται στο μυαλό και σίγουρα εγώ θα επιλέξω τι και πώς.
Για ενοικιάσεις υπάρχουν διάφορα, έχω γνωστή όμως, αν κάποιος θέλει, ας μου στείλει μήνυμα.
Επειδή δεν κατάλαβα, σε τι είδους ενοικιάσεις αναφέρεσαι;

Στο μουσείο αυτό υπάρχει το διάσημο Καπλάνι της βιτρίνας, από το γνωστό βιβλίο της Άλκης Ζέη.
Πλάκα κάνεις ε; Ξέρεις πόσες φορές (ως δάσκαλος που είμαι) έχω προτείνει στους μαθητές μου να το διαβάσουν;
Τελικά δεν κάνεις πλάκα... Τι σου επιφυλάσσει η ζωή. Εννοείται πως θα πάμε σίγουρα.

Καλά, προφανώς έχει ενδιαφέρον το Καρλόβασι, δεν παίζουμε εδώ.

Άμα θες οργανωμένες, άστο το Σειτάνι! Έχει ωραιότατα μπιτς μπαρ στο Ποτάμι, αλλά και στο Λιμάνι.
Για τις μέρες ειλικρινά δεν ξέρω τι να προτείνω μη σε πάρω στο λαιμό μου. Για αυτό λέω πράγματα που έχει κάθε μέρος και αυτός που τα διαβάζει ας κρίνει πόσο τον ενδιαφέρουν, άρα και πόσο καιρό να αφιερώσουν εκεί.
Καλά, ήμουν σίγουρος ότι θα το πεις αυτό. Πάντως από ό,τι καταλαβαίνω έχει πολλά πράγματα να δεις το Καρλόβασι. Άρα πάμε σίγουρα για 3 μέρες. Και επίσης πες μου αν θα πρότεινες να μείνουμε 4 στο Βαθύ ή 2+2 Κοκκάρι και Βαθύ (βέβαια και συνεχόμενα στις μετακινήσεις δεν είναι και ό,τι καλύτερο).
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πρώτα από όλα να πω ότι δε συγκρίνω το θάνατο δύο παιδιών με τα κτίρια. Έτσι κι αλλιώς από μόνο του είναι τραγικό.
Δεν πήγαινε σε σένα αυτό...σόρι αν ακούστηκα έτσι.

Τα πλοία πιανουν Καρλόβασι γιατί είναι το πιο σούπερ ουάου μέρος του Αιγαίου. Επίσης είναι και το πρώτο λιμάνι, αλλά και προορισμός των φοιτητών (3 ΑΕΙ στο Καρλόβασι). Πράγματα να κάνετε έχετε. Μαγαζιά να πάτε έχετε. Παραλίες έχει. Ζωή έχει. Αξιοθέατα είναι όπως έχω πει τα αρχοντικά, η Πορφυριάδα, οι καταρράκτες, ο Άγιος Νικόλαος στο Ποτάμι, ίσως το μουσείο Βυρσοδεψίας, τα Ταμπάκικα (όπου δούλευαν παλιά οι βυρσοδέψες), Αγία Τριάδα πάνω από το λιμάνι (μαζί με Παλαιό, δε λέω σπηλιά Αγίου Αντωνίου, είναι λίγο δύσκολο να τη βρείτε, αλλά το βλέπουμε), επίσκεψη στην Ένωση (ΕΟΣΣ) για δοκιμές κρασιών. Ε τόσα είπα!

Προφανώς δεν έκανα πλάκα για το καπλάνι....

Για τη διαμονή Βαθύ Κοκκάρι, όντως θα είναι κάπως το πήγαινε έλα. Βέβαια ακόμα και με το δικό μας ΚΤΕΛ, θα βρεις άκρη πιστεύω. Απλά από το Κοκκάρι δεν μπορείς να πας κάπου αλλού με τα πόδια. Παραλίες έχει βέβαια, και μία ψιλοαπάνεμη, αλλά το να μείνεις 2 24ωρα εκεί, δε ξέρω αν βαρεθείς. Πάντως πολλοί τουρίστες το κάνουν, αν πας για χαλάρωμα οκ.

Για τις ενοικιάσεις, ρώτησε ένα άλλο μέλος. Για αυτοκίνητο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Δεν πήγαινε σε σένα αυτό...σόρι αν ακούστηκα έτσι.

Τα πλοία πιανουν Καρλόβασι γιατί είναι το πιο σούπερ ουάου μέρος του Αιγαίου. Επίσης είναι και το πρώτο λιμάνι, αλλά και προορισμός των φοιτητών (3 ΑΕΙ στο Καρλόβασι). Πράγματα να κάνετε έχετε. Μαγαζιά να πάτε έχετε. Παραλίες έχει. Ζωή έχει. Αξιοθέατα είναι όπως έχω πει τα αρχοντικά, η Πορφυριάδα, οι καταρράκτες, ο Άγιος Νικόλαος στο Ποτάμι, ίσως το μουσείο Βυρσοδεψίας, τα Ταμπάκικα (όπου δούλευαν παλιά οι βυρσοδέψες), Αγία Τριάδα πάνω από το λιμάνι (μαζί με Παλαιό, δε λέω σπηλιά Αγίου Αντωνίου, είναι λίγο δύσκολο να τη βρείτε, αλλά το βλέπουμε), επίσκεψη στην Ένωση (ΕΟΣΣ) για δοκιμές κρασιών. Ε τόσα είπα!

Προφανώς δεν έκανα πλάκα για το καπλάνι....

Για τη διαμονή Βαθύ Κοκκάρι, όντως θα είναι κάπως το πήγαινε έλα. Βέβαια ακόμα και με το δικό μας ΚΤΕΛ, θα βρεις άκρη πιστεύω. Απλά από το Κοκκάρι δεν μπορείς να πας κάπου αλλού με τα πόδια. Παραλίες έχει βέβαια, και μία ψιλοαπάνεμη, αλλά το να μείνεις 2 24ωρα εκεί, δε ξέρω αν βαρεθείς. Πάντως πολλοί τουρίστες το κάνουν, αν πας για χαλάρωμα οκ.

Για τις ενοικιάσεις, ρώτησε ένα άλλο μέλος. Για αυτοκίνητο.
Πρώτα από όλα δεν υπάρχει λόγος για σόρι. Οκ, μπορεί να ήταν για άλλο μέλος αλλά η ουσία είναι ότι χάθηκαν δύο παιδιά. Ειδικά για τους γονείς τους μεγάλη ουσία...

Το ότι είναι το πιο σούπερ ουάου μέρος του Αιγαίου, δεν το σχολιάζω καν... Ναι ξέρω για το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Τα σημειώνω όλα αυτά για το τι μπορούμε να κάνουμε στο Καρλόβασι και εννοείται θα κοιτάξουμε να τα απολαύσουμε όσο μπορούμε περισσότερο. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

Για το καπλάνι, φυσικά και σε πίστεψα αλλά δεν το ήξερα καν. Απλά μου ήταν φοβερά απρόσμενο. Φοβερή ιστορία και ούτε ήξερα ότι η Άλκης Ζέη είχε ζήσει κάποια χρόνια στη Σάμο.

Όσο για τη διαμονή, μάλλον θα βάλουμε 5 μέρες στο Βαθύ, να δούμε και την πόλη, να κάνουμε και τις εξορμήσεις μας και μετά πάμε για Πυθαγόρειο.
Και κάτι τελευταίο που ξέχασα προηγουμένως να ρωτήσω. Σε περίπτωση που δε βρούμε κατάλυμα στο Βαθύ ή στο Πυθαγόρειο (πιστεύω ότι πιο πιθανό είναι να συμβεί αυτό το Πυθαγόρειο), τι εναλλακτικές έχουμε. Προφανώς αντί για Βαθύ, ίσως πάμε προς Κόκκαρι, αλλά για εναλλακτική του Πυθαγόρειου;
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το "άλλο μέλος" το μόνο που έκανε ήταν να περιγράψει την κατάσταση με ειλικρίνεια, εδώ είναι για να παίρνει και να δίνει βοήθεια και για τίποτα άλλο. Δεν έκανε καμία σύγκριση και προφανώς καμία αναφορά στο δυστυχές γεγονός, όμως κάποιοι αρέσκονται σε σχόλια τέτοιου τύπου για να δημιουργούν εντυπώσεις! Be my guest!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το πιο πιθανό μέρος να μη βρείτε είναι όντως το Πυθαγόρειο. Αν δεν βρείτε, δε ξέρω τι είναι καλύτερο μετά. Το Κοκκάρι είναι και αυτό τουριστικό, με αρκετά καταλύματα. Θα είστε όμως πιο μακριά. Βαθύ είναι η πιο κοντινή λύση σε σχέση με το Πυθαγόρειο.
Τι να πω; Ηραίον; Δεν το προτείνω μάλλον.
Αν βοηθάει πάντως, έτσι σας διαβάζω:
IMG_20220709_132549.jpg
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Πρώτα από όλα να ξεκινήσω με το σχολιασμό της φωτογραφίας. Είναι σίγουρο ότι προσπαθείς να μας σπάσεις τα νεύρα δείχνοντας παραλία! :p
Πάντως η φωτογραφία μου θυμίζει Σκιάθο που έχει δέντρα μέχρι την παραλία. Σε ποιο μέρος είναι;
Στο Βαθύ έτσι κι αλλιώς έχουμε σκοπό να μείνουμε 4 ή 5 μέρες. Και δε βολεύει αν δε βρούμε στο Πυθαγόρειο να γυρίσουμε στο Κοκκάρι. Μάλλον αν δε βρούμε Πυθαγόρειο θα φύγουμε νωρίτερα για άλλα νησιά (προς Πάτμο για παράδειγμα).
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η παραλία είναι το Ποτάμι, στο Καρλόβασι. Όντως υπάρχουν πάρα πολλά σημεία που τα δέντρα φτάνουν μέχρι τη θάλασσα.
Η άλλη πλευρά
IMG_20220709_141928.jpg


Τώρα αν φύγετε νωρίτερα για άλλα νησιά, εσεις χάνετε :p
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Αυτό είναι το περίφημο ποτάμι λοιπόν. Μία χαρά είναι ούτε πολύς κόσμος και χαλαρά πρέπει να είναι. Είναι οργανωμένη παραλία με κανένα beach bar έτσι χαλαρά;
Τώρα για το αν θα φύγουμε νωρίτερα δεν θα ευθυνόμαστε εμείς αν δεν βρούμε κατάλυμα στο Πυθαγόρειο. Γιατί στο Βαθύ δεν νομίζω να μη βρούμε. Οπότε το πολύ-πολύ να φύγουμε τρεις μέρες νωρίτερα.
Όποιος έχει να προτείνει και κάποιο κατάλυμα σε Καρλόβασι, Βαθύ και Πυθαγόρειο καλοδεχούμενο
 

misi27

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Γνωρίζει κανείς αν θα έχει κανένα πανηγύρι ή καμιά γιορτή (π.χ. γιορτή κρασιού) στο νησί 20 με 30 Ιουλίου?
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Και εμένα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο αφού αυτές τις ημερομηνίες θα είμαι και εγώ στο νησί
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Γνωρίζει κανείς αν θα έχει κανένα πανηγύρι ή καμιά γιορτή (π.χ. γιορτή κρασιού) στο νησί 20 με 30 Ιουλίου?
23 Ιουλίου στα Κοντέικα, 30 Ιουλίου στον Πλάτανο και την Υδρούσα. Δείτε τα μόνοι σας, γιατί πρώτον μπορεί να σας ενδιαφέρει και κάποια άλλη εκδήλωση και δεύτερον σας λέω μόνο της Δυτικής Σάμου, ενώ όλο και κάπου θα υπάρχει πανηγύρι Αγίας Παρασκευής κ Αγίου Παντελεήμονα.
Ανατολικά
Δυτικά
Edit: Αν είστε ανατολικά 26 και 27/7 βλέπω πράγματι πανηγύρι στο Κοκκάρι. Όχι ιδιαίτερα παραδοσιακό, φαντάζομαι.

Αν δεν βρείτε δωμάτια στο Πυθαγόρειο, στείλτε πμ, ελπίζω να σας βρούμε. Άλλωστε πώς θα φύγετε, έχοντας κάνει το μισό πρόγραμμα;

Το Βαθύ είναι ωραίο!!! Δεν είναι γραφικό χωριό, ούτε ζει από τον τουρισμό, είναι πολύ ωραίο άστυ 😎
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom