Σάμος Βοήθεια για Σάμο

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
(1) γνωρίζετε αν έχει πανηγύρια, εκδηλώσεις, συναυλίες ή γενικά κάτι με ζωντανή μουσική μέχρι και τις 7/9;;
(2) γνωρίζετε πλην του ΕΟΣΣ στο Βαθύ, αν γίνονται αλλού οινογευσίες;;
(3) ποιο νησί θα προτείνετε για ημερήσια ή διήμερο από το νησί; Ακούσαμε για Αρκειούς, Αγαθονήσι, Φούρνους φυσικά, Λέρο και Πάτμο, εσείς τί προτείνετε;;

Ευχαριστώ πολύ!
1. Στις 7 και 8/9 είναι το πανηγύρι της Παναγίας της Βροντιανής στο χωριό Κοντέικα. Πιθανότατα έχει πανηγύρι και στο χωριό Βουρλιώτες.
Δες τα λινκ μήπως σου αρέσει και κάτι άλλο
https://www.samostimes.gr/portal2/3...-kai-panigyria-sti-samo-to-kalokairi-tou-2022

Το ενημερωμένο πρόγραμμα εκδηλώσεων στον δήμο Δυτικής Σάμου μέχρι 31/8 - Samos Voice

2. Υπάρχει το οινοποιείο του Βακάκη στη Μεγάλη Λάκκα, κοντά στο Καρλόβασι, με βραβευμένα κρασιά. Καλύτερα να επικοινωνήσεις πριν το επισκεφτείτε, γιατί αφ' ενός μεν δεν ξέρω ωράρια και αφ' ετέρου αυτή την εποχή έχουν φούριες με τον τρύγο.
Το ιδιωτικό οινοποιείο Βακάκη στη Σάμο αλλάζει τον οινοτουρισμό (pics)

Vakakis wines, Samos, wine-making treasures, grapes
Γιατί όμως δεν σου κάνει το μουσείο της Ένωσης Οινοποιητικών Συνεταιρισμών Σάμου;;
3. Θα σου πει ο @psilos3
 

GoumGoum

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
1. Στις 7 και 8/9 είναι το πανηγύρι της Παναγίας της Βροντιανής στο χωριό Κοντέικα. Πιθανότατα έχει πανηγύρι και στο χωριό Βουρλιώτες.
Δες τα λινκ μήπως σου αρέσει και κάτι άλλο
https://www.samostimes.gr/portal2/3...-kai-panigyria-sti-samo-to-kalokairi-tou-2022

Το ενημερωμένο πρόγραμμα εκδηλώσεων στον δήμο Δυτικής Σάμου μέχρι 31/8 - Samos Voice

2. Υπάρχει το οινοποιείο του Βακάκη στη Μεγάλη Λάκκα, κοντά στο Καρλόβασι, με βραβευμένα κρασιά. Καλύτερα να επικοινωνήσεις πριν το επισκεφτείτε, γιατί αφ' ενός μεν δεν ξέρω ωράρια και αφ' ετέρου αυτή την εποχή έχουν φούριες με τον τρύγο.
Το ιδιωτικό οινοποιείο Βακάκη στη Σάμο αλλάζει τον οινοτουρισμό (pics)

Vakakis wines, Samos, wine-making treasures, grapes
Γιατί όμως δεν σου κάνει το μουσείο της Ένωσης Οινοποιητικών Συνεταιρισμών Σάμου;;
3. Θα σου πει ο @psilos3
Ευχαριστώ θερμά για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση! Μήπως έχει κάποιο πανηγύρι ενόψει της γιορτής του Αγίου Αλεξάνδρου ή κάποια γιορτή όπως πχ. τη γιορτή της Σαρδέλας στον Παγώνα;; Για το (2), πήγαμε στην Ένωση στο Βαθύ και κάναμε δοκιμή γι'αυτό έλεγα αν υπήρχε κάτι άλλο. Για το (3), θα περιμένω τον @psilos3 ;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα στην ομήγυρη, ελπίζω να είστε όλοι καλά! Ετοιμαζόμαστε κι εμείς για το ταξίδι μας για Σάμο σήμερα και για σχεδόν 10 μέρες.

3 ερωτήσεις:
(1) γνωρίζετε αν έχει πανηγύρια, εκδηλώσεις, συναυλίες ή γενικά κάτι με ζωντανή μουσική μέχρι και τις 7/9;;
(2) γνωρίζετε πλην του ΕΟΣΣ στο Βαθύ, αν γίνονται αλλού οινογευσίες;;
(3) ποιο νησί θα προτείνετε για ημερήσια ή διήμερο από το νησί; Ακούσαμε για Αρκειούς, Αγαθονήσι, Φούρνους φυσικά, Λέρο και Πάτμο, εσείς τί προτείνετε;;

Ευχαριστώ πολύ!
Τα πανηγύρια είμαι σίγουρος ότι τελειώνουν. Εδώ ίσως βρεις κάτι Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις του δήμου Ανατ. Σάμου έως και Σεπτέμβριο - Επικαιροποιήμενο πρόγραμμα - Samos Voice αλλά είναι για τον ένα δήμο. Εξαρτάται και πού θα μείνετε. Σίγουρα πάντως 7/9 υπάρχει το γνωστό πανηγύρι της Βροντιανης.

Οινογευσιες γίνονται και στην ΕΟΣΣ στο Καρλόβασι.

Διήμερο σούπερ εγώ προτείνω Λειψους. Εξαρτάται βέβαια και ποιες είναι οι προτιμήσεις σας.

Για Σειτανια έχω καταλάβει ότι η λύση πλέον, εκτός, από πεζός, είναι η https://samos-cruising.jimdosite.com/
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν έχει διαθεσιμότητα από σήμερα ως και Τετάρτη. Υπάρχει άλλο σκαφάκι;
Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να ρωτήσει κάποιος επί τόπου, και δ κάποια από τα καικακια που είναι αραγμενα στο λιμάνι, αλλά δεν το ακούσατε από εμένα.

Επίσης σήμερα στο λιμάνι έχει αυτό:
Screenshot_2022-08-28-13-52-49-119_com.facebook.katana.jpg
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δεν έχει διαθεσιμότητα από σήμερα ως και Τετάρτη. Υπάρχει άλλο σκαφάκι;
Με τέτοιο avatar ψάχνεις για σκάφος; Δεν είναι τόσο δύσκολο με τα πόδια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
(3) ποιο νησί θα προτείνετε για ημερήσια ή διήμερο από το νησί; Ακούσαμε για Αρκειούς, Αγαθονήσι, Φούρνους φυσικά, Λέρο και Πάτμο, εσείς τί προτείνετε;;
Για ημερήσια κανένα, εννοείται με διανυκτέρευση σε όποιο διαλέξεις.
Προσωπικά θα απέκεια Λέρο και Πάτμο που χρειάζονται περισσότερες μέρες, αλλά αν το θέλετε γιατί όχι.
Φούρνους και Θύμαινα εννοείται, είμαι πολύ θετικός, ωστόσο πηγαίνει πλοίο (που κουνάει διαολεμένα) από το λιμάνι του Καρλοβασίου που ίσως βολεύει ή το dodecanesos από το λιμάνι του Πυθαγορείου.
Αγαθονήσι και Αρκιοί είναι μικρά,προσιτά και τα πιο κοντινά στο Πυθαγόρειο με αρκετά φθηνό ακτοπλοϊκό εισιτήριο με το «νήσος Κάλυμνος» οπότε τα θεωρώ καλή επιλογή.
Ως καλύτερη όλων νομίζω ότι είναι οι Λειψοί, αν έχετε 2 ή και λίγες παραπάνω ημέρες.
Δείτε το παράλληλα με τα ακτοπλοϊκά, ότι σας βολέψει, πάντως όποια επιλογή κι αν κάνετε στα Βόρεια Δωδεκάνησα (συν νήσους Κορσέων) δε θα σας απαγοητεύσει, είναι βέβαιο.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
@GoumGoum Μονοήμερη: μπορείτε να ρωτήσετε για τη Σαμιοπούλα και αν υπάρχει ακόμα κάτι στο νησί. Έφευγαν καΐκια από Πυθαγόρειο, Όρμο Μαραθοκάμπου και Βοτσαλάκια για μονοήμερες εκδρομές στη Σαμιοπούλα. Αλλά φαντάζομαι πως ψάχνετε να πατήσετε κάποιο γνωστό νησί.
Πανηγύρι του Αγίου Αλεξάνδρου, εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω. Σήμερα έχει/είχε του Αη Γιάννη, όμως με τη θρησκευτική έννοια πανηγύρι, πιο κλειστό, λειτουργία και φαγητό την παραδοσιακή "γιορτή", για μουσική και χορούς αμφιβάλλω.
 

GoumGoum

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Τα πανηγύρια είμαι σίγουρος ότι τελειώνουν. Εδώ ίσως βρεις κάτι Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις του δήμου Ανατ. Σάμου έως και Σεπτέμβριο - Επικαιροποιήμενο πρόγραμμα - Samos Voice αλλά είναι για τον ένα δήμο. Εξαρτάται και πού θα μείνετε. Σίγουρα πάντως 7/9 υπάρχει το γνωστό πανηγύρι της Βροντιανης.

Οινογευσιες γίνονται και στην ΕΟΣΣ στο Καρλόβασι.

Διήμερο σούπερ εγώ προτείνω Λειψους. Εξαρτάται βέβαια και ποιες είναι οι προτιμήσεις σας.

Για Σειτανια έχω καταλάβει ότι η λύση πλέον, εκτός, από πεζός, είναι η Home | Samos Cruising
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά ήρθαμε Αγαθονησι! Στην επιστροφή θα μείνουμε άλλες 3 μέρες Σάμο- τί διαδρομές (οδικώς) θα πρότεινες που να περιλαμβάνει και αξιοθέατα (παραδοσιακούς οικισμούς, φυσικές ομορφιές πχ Καταρράκτες) και θάλασσα;; Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Για ημερήσια κανένα, εννοείται με διανυκτέρευση σε όποιο διαλέξεις.
Προσωπικά θα απέκεια Λέρο και Πάτμο που χρειάζονται περισσότερες μέρες, αλλά αν το θέλετε γιατί όχι.
Φούρνους και Θύμαινα εννοείται, είμαι πολύ θετικός, ωστόσο πηγαίνει πλοίο (που κουνάει διαολεμένα) από το λιμάνι του Καρλοβασίου που ίσως βολεύει ή το dodecanesos από το λιμάνι του Πυθαγορείου.
Αγαθονήσι και Αρκιοί είναι μικρά,προσιτά και τα πιο κοντινά στο Πυθαγόρειο με αρκετά φθηνό ακτοπλοϊκό εισιτήριο με το «νήσος Κάλυμνος» οπότε τα θεωρώ καλή επιλογή.
Ως καλύτερη όλων νομίζω ότι είναι οι Λειψοί, αν έχετε 2 ή και λίγες παραπάνω ημέρες.
Δείτε το παράλληλα με τα ακτοπλοϊκά, ότι σας βολέψει, πάντως όποια επιλογή κι αν κάνετε στα Βόρεια Δωδεκάνησα (συν νήσους Κορσέων) δε θα σας απαγοητεύσει, είναι βέβαιο.
Καταλήξαμε αρχικά Αρκιούς αλλά δε βρίσκαμε με τίποτα κατάλυμα, όποτε ήρθαμε Αγαθονησι! Λειψούς θα πάμε να’μαστε καλά του χρόνου! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, όλα εξαιρετικά χρήσιμα!
 

GoumGoum

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
@GoumGoum Μονοήμερη: μπορείτε να ρωτήσετε για τη Σαμιοπούλα και αν υπάρχει ακόμα κάτι στο νησί. Έφευγαν καΐκια από Πυθαγόρειο, Όρμο Μαραθοκάμπου και Βοτσαλάκια για μονοήμερες εκδρομές στη Σαμιοπούλα. Αλλά φαντάζομαι πως ψάχνετε να πατήσετε κάποιο γνωστό νησί.
Πανηγύρι του Αγίου Αλεξάνδρου, εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω. Σήμερα έχει/είχε του Αη Γιάννη, όμως με τη θρησκευτική έννοια πανηγύρι, πιο κλειστό, λειτουργία και φαγητό την παραδοσιακή "γιορτή", για μουσική και χορούς αμφιβάλλω.
Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές! Σαμιοπούλα είχα πάει παλιότερα, ίσως καταφέρουμε να πάμε πάλι Τσοπελα!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά ήρθαμε Αγαθονησι! Στην επιστροφή θα μείνουμε άλλες 3 μέρες Σάμο- τί διαδρομές (οδικώς) θα πρότεινες που να περιλαμβάνει και αξιοθέατα (παραδοσιακούς οικισμούς, φυσικές ομορφιές πχ Καταρράκτες) και θάλασσα;; Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Ε είναι πολλές οι επιλογές. Μπορειτε να πάτε για μπάνιο Γλυκόριζα ή Αστερία και αφού θα είστε Πυθαγόρειο να δείτε και την Σπηλιανή ή το Ευπαλίνειο.
Επίσης βόλτα στο Κοκκάρι και μπάνιο πολύ κοντά στο Ναυαγό ή στην Τσαμπού.
Σχετικά κοντά από εκεί είναι και οι Μανωλάτες και οι Βουρλιώτες που είναι όμορφα χωριά με φανταστική θέα και ωραίες διαδρομές.
Άλλο ένα, επίσκεψη καταρράκτες στο Καρλόβασι και μπάνιο στο Ποτάμι, αφού περάσετε και μια βόλτα από τον Άγιο Νικόλαο (πάνω ακριβώς από το Ποτάμι), για να δείτε τη θέα του άβαταρ μου.
Άλλη μία διαδρομή μπορεί να είναι επίσκεψη σπηλιά Πυθαγόρα και μπάνιο στον Κάμπο Μαραθοκάμπου. Από εκεί δεν είναι και μακριά η παραλία Καλαδάκια με τη σούπερ φωτογραφημένη σπηλιά.

Άντε να προτείνω και κάτι από Βαθύ (μη με λένε και τοπικιστή) επίσκεψη στο αρχαιολογικό και μετά μπάνιο στην Γάγγου.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα. Έκλεισα 8 ημέρες για Σάμο τον Ιούλιο και μελετάω για το νησί . Διάβασα πολλά για παραλίες, αλλά πείτε μου οι γνώστες ποιες είναι οι καλύτερες που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα και επίσης ποιες από αυτές είναι αμμώδεις, καθώς τα παιδια μου δεν μπορούν καθόλου τις πέτρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom