Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
ευχαριστώ πολύ Βασίλη. ίσως αφήσουμε το hirosaki και τα άνθη κερασιάς για άλλη φορά ;) αν υπάρξει τέτοια. μπορεί να είναι υπερεκτιμημένη η sakura? osaka είναι πολύ must see; αν δεν πάμε βορεια, ίσως κερδίσουμε χρόνο και πάμε takayma για να δούμε εκεί διάφορα (όπως shirakawa-go, shinbodaka cable car και onsen).
Δεν κάνει τίποτα!
Υπερεκτιμημένη σίγουρα όχι (βέβαια εμείς είχαμε πάει φθινοπωρο).
Οσάκα κάναμε ένα μικρό πέρασμα από dotonbori. Ήταν ωραία αλλά σίγουρα μπορείς να βγάλεις την Οσάκα για να κερδίσεις χρόνο σε άλλο μέρος.
Εμείς είχαμε τις διπλάσιες μέρες στην Ιαπωνία οπότε πήγαμε Kanazawa - Shirakawa go - Takayama. Και η Kanazawa αξίζει και πλεον υπάρχει συνδεση με Τόκιο μέσω Shinkashen.
Η επίσκεψη σε όνσεν είναι σίγουρα must see! Όπου και αν είναι αυτό!
 

evaven

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν κάνει τίποτα!
Υπερεκτιμημένη σίγουρα όχι (βέβαια εμείς είχαμε πάει φθινοπωρο).
Οσάκα κάναμε ένα μικρό πέρασμα από dotonbori. Ήταν ωραία αλλά σίγουρα μπορείς να βγάλεις την Οσάκα για να κερδίσεις χρόνο σε άλλο μέρος.
Εμείς είχαμε τις διπλάσιες μέρες στην Ιαπωνία οπότε πήγαμε Kanazawa - Shirakawa go - Takayama. Και η Kanazawa αξίζει και πλεον υπάρχει συνδεση με Τόκιο μέσω Shinkashen.
Η επίσκεψη σε όνσεν είναι σίγουρα must see! Όπου και αν είναι αυτό!
και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. απότ ην εμπερία σου πόσες μέρες θα έλεγες να αφιερώσουμε τόκυο και κιότο; επίσης αξίζει να δούμε κάποιο παραδοσιακό θέατρο, δεν ξέρω kabuki ή bunraku ?
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. απότ ην εμπερία σου πόσες μέρες θα έλεγες να αφιερώσουμε τόκυο και κιότο; επίσης αξίζει να δούμε κάποιο παραδοσιακό θέατρο, δεν ξέρω kabuki ή bunraku ?
Δύσκολη ερώτηση. Πραγματικά μπορείς να κάτσεις από ένα μήνα και πάλι δεν θα τα χορτάσεις ούτε θα δεις τα πάντα. Αλλά πιστεύω να έχετε σαν μπούσουλα περίπου 4 + 4 (ή 5 και 3) μέρες σε αυτά τα δύο και μετά να μοιράσετε τις υπόλοιπες.
Σίγουρα αξίζει ότι και να μπορέσετε να δείτε από παραστάσεις. Εμείς στο Κιότο πήγαμε σε μία που είχε λίγο απ' όλα σαν μια εισαγωγή (κουκλοθέατρο, Μάικο, τελετή τσαγιού κτλ), φυσικά μία κανονική παράσταση kabuki θα είναι ξεχωριστή εμπειρία.
Ότι βοήθεια χρειάζεστε μην ντραπείς να ρωτήσεις!
 

evaven

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
σχετικά με το jr pass και το πώς αυτό λειτουργεί. αγοράζοντας το αποκτάς έκπτωση στις τιμές των τρένων ή είναι σαν free pass;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
σχετικά με το jr pass και το πώς αυτό λειτουργεί. αγοράζοντας το αποκτάς έκπτωση στις τιμές των τρένων ή είναι σαν free pass;
Είναι σαν Free pass. Μπορείς να αγοράσεις Japan Rail pass για 7-14-21 συνεχόμενες μέρες. Στην ουσία απλά δείχνεις το πάσο και περνάς. Σε κάποια τρένα (shinkashen) καλό θα είναι να κλείνετε θέσεις νωρίτερα (απλά πας στα γραφεία μέσα στο σταθμό).
Προσοχή. Το Japan rail pass δεν ισχύει για όλες τις διαδρομές και όλες τις γραμμές του μετρό (αλλά στις περισσότερες εννοείται)
Εδώ ένα πολύ καλό site -> https://www.japan-rail-pass.com/
Από αυτό είχαμε πάρει το pocket wifi. Το Japan rail pass το πήραμε από αλλού απλά γιατί είχε μέθοδο πληρωμής με Paypal.

Εδώ η βίβλος σας για να βρίσκετε όλα τα τρένα για τις διαδρομές σας -> http://www.hyperdia.com/en/
 

Pater

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε σύντομα στην Ιαπωνία με πρώτο προορισμό το Τόκιο. Σκεφτόμαστε να μείνουμε 4 μέρες γι αρχή. Ποιος μέρος προτείνετε να μείνουμε ώστε να διευκολύνει τις μετακινήσεις μας και να έχει και ζωή-ασχολίες?
Ευχαριστώ!
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπέρα στην παρέα!
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και επιτέλους ένα ονειρεμένο ταξίδι γίνεται πραγματικοτητα. Κανονίσαμε με την αδερφή μου για ταξίδι στην Ιαπωνία 27/10 - 13/11 (εγώ από Αθήνα με Aeroflot, η sis από Λονδίνο και συνάντηση στην άπω ανατολή :p ). Θα ήθελα τα φώτα σας, έχω ένα itenary στο μυαλό μου αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις σας! Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς σας σε tour του Studio Ghibli;
Ευχαριστώ!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα στην παρέα!
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και επιτέλους ένα ονειρεμένο ταξίδι γίνεται πραγματικοτητα. Κανονίσαμε με την αδερφή μου για ταξίδι στην Ιαπωνία 27/10 - 13/11 (εγώ από Αθήνα με Aeroflot, η sis από Λονδίνο και συνάντηση στην άπω ανατολή :p ). Θα ήθελα τα φώτα σας, έχω ένα itenary στο μυαλό μου αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις σας! Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς σας σε tour του Studio Ghibli;
Ευχαριστώ!
Θα βοηθούσε περισσότερο εάν πόσταρες το πρόγραμμα που έχεις στο μυαλό σου να ακολουθησεις απο το να λέει ο καθένας σκόρπια πράγματα. Με βάση το πρόγραμμά σου, όσοι ξέρουν θα σου πουν αν κάτι πρέπει να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις...
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Θα βοηθούσε περισσότερο εάν πόσταρες το πρόγραμμα που έχεις στο μυαλό σου να ακολουθησεις απο το να λέει ο καθένας σκόρπια πράγματα. Με βάση το πρόγραμμά σου, όσοι ξέρουν θα σου πουν αν κάτι πρέπει να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις...
Έχεις δίκιο, σας παραθέτω λοιπόν ένα πολύ πρόχειρο πρόγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας!

27/10 πτήση από Αθήνα
28/10 άφιξη στο Tokyo πρωί, εξερεύνηση της πόλης και ξεκούραση
29/10 περιήγηση στο Tokyo
30/10 περιήγηση στο Tokyo
31/10 εκδρομή στο Nikko (day trip; )
1/11 εκδρομή kamakura (day trip; )
2/11 Takayama
3/11 Kyoto
4/11 Kyoto
5/11 Kyoto (day trip Nara; )
6/11 Mount Koya με διανυκτερευση
7/11 Osaka;
8/11 Osaka;
9/11 Hiroshima/Miyajima διανυκτερευση
10/11 επιστροφή Tokyo
11/11 Hakone διανυκτερευση
12/11 επιστροφή Tokyo
13/11 επιστροφή Αθήνα
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Έχεις δίκιο, σας παραθέτω λοιπόν ένα πολύ πρόχειρο πρόγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας!

27/10 πτήση από Αθήνα
28/10 άφιξη στο Tokyo πρωί, εξερεύνηση της πόλης και ξεκούραση
29/10 περιήγηση στο Tokyo
30/10 περιήγηση στο Tokyo
31/10 εκδρομή στο Nikko (day trip; )
1/11 εκδρομή kamakura (day trip; )
2/11 Takayama
3/11 Kyoto
4/11 Kyoto
5/11 Kyoto (day trip Nara; )
6/11 Mount Koya με διανυκτερευση
7/11 Osaka;
8/11 Osaka;
9/11 Hiroshima/Miyajima διανυκτερευση
10/11 επιστροφή Tokyo
11/11 Hakone διανυκτερευση
12/11 επιστροφή Tokyo
13/11 επιστροφή Αθήνα
Σύμφωνα με το πρόγραμμα σου θα αγοράσεις 2 εβδομάδων Japan rail pass .Σωστά?
Απαντώ για όσα πήγαμε και έχω άποψη:
Nikko ήταν καλά για day trip.
Στην Hiroshima/Miyajima δεν είμαι σίγουρος ότι προλαβαίνεις με μια βραδιά. Εμείς δεν πήγαμε Miyajima και με ένα βράδυ ίσα ίσα προλάβαμε το μουσείο της ειρήνης αλλά και το εργοστάσιο της Mazda.
Αν δεν θέλεις πολλές αλλαγές ξενοδοχείων μπορείς να πας μονοήμερη στην Οσάκα από το Κύοτο,ανάλογα και τι έχεις σκοπό να δεις φυσικά.Εμείς θέλαμε και την πόλη αλλά και το θεματικό πάρκο της Universal. Αν τελικά μείνεις Οσάκα νομίζω είναι προτιμότερο να κάνεις από εκεί την μονοήμερη προς Nara.
 

VasilisKrts

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Japan
καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
ετοιμάζω και εγώ σιγά σιγά για μέσα Μαΐου το ταξίδι μου στην Ιαπωνία και έχοντας κλείσει πλέον αεροπορικά και διαμονή προσπαθώ να τελειοποιήσω τις τελευτέες λεπτομέρειες.
για τον λόγο αυτό έχω κάποιες ερωτήσεις και ίσως να μπορούσατε να με βοηθήσετε.

1. θέλω να αγοράσω το JR pass online (14 days) και έχω βρει κάποια website (a. https://www.jrailpass.com/ -- b. https://www.jrpass.com/ -- c. https://www.japan-rail-pass.com/ ). Έχει χρησιμοποήσει κάποιος/α από εσάς κανένα από αυτά? Η έχετε να προτείνετε κάποιο site από όπου το αγοράσατε?

2. το ταξίδι μου θα διαρκέσει 16 μέρες. Προτείνετε wifi pocket η κάρτα SIM? Και έχετε κάποιο site να προτείνετε αντίστοιχα?

3. επίσης έχετε κάποια πρόταση για αξιόπιστο travel plug converter που θα μπορούσα να αγοράσω?

4. έχει χρησιμοποιήσει κανείς Revolut (Revolut Visa Card έχω εγώ) στην Ιαπωνία να μου δώσει σχετικό feedback?

σας ευχαριστω όλους εκ των προτέρων :):)
 
Last edited:

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
ετοιμάζω και εγώ σιγά σιγά για μέσα Μαΐου το ταξίδι μου στην Ιαπωνία και έχοντας κλείσει πλέον αεροπορικά και διαμονή προσπαθώ να τελειοποιήσω τις τελευτέες λεπτομέρειες.
για τον λόγο αυτό έχω κάποιες ερωτήσεις και ίσως να μπορούσατε να με βοηθήσετε.

1. θέλω να αγοράσω το JR pass online (14 days) και έχω βρει κάποια website (a. https://www.jrailpass.com/ -- b. https://www.jrpass.com/ -- c. https://www.japan-rail-pass.com/ ). Έχει χρησιμοποήσει κάποιος/α από εσάς κανένα από αυτά? Η έχετε να προτείνετε κάποιο site από όπου το αγοράσατε?

2. το ταξίδι μου θα διαρκέσει 16 μέρες. Προτείνετε wifi pocket η κάρτα SIM? Και έχετε κάποιο site να προτείνετε αντίστοιχα?

3. επίσης έχετε κάποια πρόταση για αξιόπιστο travel plug converter που θα μπορούσα να αγοράσω?

4. έχει χρησιμοποιήσει κανείς Revolut (Visa) στην Ιαπωνία να μου δώσει σχετικό feedback?

σας ευχαριστω όλους εκ των προτέρων :):)
Καλησπέρα!!!!
Θα σου πω τι είχα κάνει εγώ, όταν πήγα στην Ιαπωνία!!!!
1) Το jp pass το είχα προμηθευτεί από Ελλάδα στην εξής διεύθυνση: https://www.jtb.gr/el/contact-jtb-greece
2) Το ταξίδι μου διήρκησε 16 μέρες κι είχα προμηθευτεί wifi pocket, το οποίο μ' εξυπηρέτησε πολύ. Δεν θυμάμαι από ποιο site, αλλά στο φέρνουν σε όποια διεύθυνση ζητήσεις και το επιστρέφεις στο αεροδρόμιο μέσω ταχυδρομείου...είναι πολύ απλή διαδικασία.
3) Visa δεν χρειάζεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom