Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
@Masbass Αν δεν θες να απομακρυνθείς πολύ από Τόκιο, πού μπορεί να δεις το Fuji , έστω και με μονοήμερη εκδρομή;
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
@Masbass Αν δεν θες να απομακρυνθείς πολύ από Τόκιο, πού μπορεί να δεις το Fuji , έστω και με μονοήμερη εκδρομή;
εκεί στις 5 λίμνες είναι μία περιοχή κάτω από το Fuji και το απολαμβάνεις από πολλές μεριές, καλό είναι να μη πας απο κατω εντελως γιατι έχει κάτι δάση και δεν θα έχεις θέα. Το κλασικό αξιοθέατο με την φωτογραφία της παγόδας και πίσω το fuji είναι η Chureito pagoda ( https://www.japan-guide.com/e/e6917.html ) και μπορείς να δεις μπόλικα σε μονοήμερη από Τόκιο, δεν είναι τόσο μακριά και υπάρχουν πολλά τρένα + τοπικά κυκλικά λεωφορεία που πάνε από σημείο σε σημείο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μια δύο απορίες, 4 βράδια μόνο Τόκυο (χωρίς εκδρομες, άντε μια σε Nikko) και άλλα 4/5 στην Οσάκα με εκδρομές σε Kyoto,Nara και αναχώρηση από εκεί.

Συμφέρει να πάρω jr pass γενικό;
Συμφέρει να πάω αεροπορικώς Οσάκα και από εκεί να βγάλω το Kansai thru pass ή να κλείσω μεμονωμένο εισιτήριο τρένου (από που;) και να αγοράσω για Οσάκα το Kansai Thru Pass;
Ή όσον αφορά την Οσάκα είναι καλύτερο το JR Kansai Area Pass?
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Θα πας; Ζηλεύω ήδη :(

Το thru οριακά βγάζει τα λεφτά του αλλά είναι τρομερά βολικό.

Αλλά θα πρέπει να δεις πως θα πας από Τόκυο κάτω γιατί δεν είναι φτηνά.
Αν έχεις μίλια oneworld δες και jal γιατί αν κλείσεις με μίλια δεν έχει φόρους (εκτός κι αν άλλαξε κατι).
Και γενικά, αεροπορικά είναι φτηνά.

Jr Γενικό δεν βολεύει πολύ στο Οσάκα Κυότο. Τα βολικά τοπικά δεν συμπεριλαμβάνονται, ούτε τα λεωφορεία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Θα πας; Ζηλεύω ήδη :(

Το thru οριακά βγάζει τα λεφτά του αλλά είναι τρομερά βολικό.

Αλλά θα πρέπει να δεις πως θα πας από Τόκυο κάτω γιατί δεν είναι φτηνά.
Αν έχεις μίλια oneworld δες και jal γιατί αν κλείσεις με μίλια δεν έχει φόρους (εκτός κι αν άλλαξε κατι).
Και γενικά, αεροπορικά είναι φτηνά.

Jr Γενικό δεν βολεύει πολύ στο Οσάκα Κυότο. Τα βολικά τοπικά δεν συμπεριλαμβάνονται, ούτε τα λεωφορεία.
Καλημέρα, σε περίμενα! Είμαστε σχεδόν έτοιμοι περιμένω το οκ από άλλους 2 για Μ.Πέμπτη με Σάββατο ή Κυριακή.
Λοιπόν έχω με Star οπότε εξυπηρετεί η ANA. Υπάρχει κάποιο site να δω πόσο κοστίζουν ξεχωριστά τα εισιτήρια από Οσάκα προς Κυότο,Νάρα κτλ?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχει πάει κανείς Δεκέμβριο ? Αξίζει ή να το αφήσω για άλλη περίοδο ? Γενικά βλέπω ότι η διαμονή είναι από 30% έως 50% κάτω σε όλες τις περιοχές.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Έχω πάει τέλος Νοεμβρίου και ήταν μια χαρά.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Έχει πάει κανείς Δεκέμβριο ? Αξίζει ή να το αφήσω για άλλη περίοδο ? Γενικά βλέπω ότι η διαμονή είναι από 30% έως 50% κάτω σε όλες τις περιοχές.
Αν πας Τοκιο θα σαι μια χαρά, λίγο κρύο ναι χωρίς βροχές όμως. Γενικά σε όλο το κέντρο έχει οροσειρές που μπλοκάρουν την κακοκαιρία που έρχεται από Σιβηρία οπότε οι περιοχές που κοιτάζουν νότια/νοτιοανατολικά στην ακτή έχουν αρκετά γλυκό χειμώνα. Στο Τόκιο χιονίζει λίιιιιιγο περισσότερο από Αθήνα πχ ενώ στις ακτές που βλέπουν βόρεια θάβονται στο χιόνι για μήνες. Το μόνο κακό -που έχει παντού τον χειμώνα στο βόρειο ημισφαίριο- είναι οτι νυχτώνει πιο νωρίς, αλλά όχι κάτι ακραίο όπως Σκανδιναβία.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κοιταζω για ταξιδι εκτος προγραμματος και μαλλον θα το κλεισω για 2/12 με 20/12. 16 ημερες καθαρες ειναι καλα για Τοκιο, Οσακα, Χιροσιμα, Κιοτο και χωρια Γκοκαγιαμα ;
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Καλησπέρα και από εμένα.
Την Τρίτη πετάω για Ιαπωνία όπου θα κάνω το εξής πρόγραμμα.
27-1 Τόκυο, με μονοήμερη Νικκο..
1-4 Κυότο με μονοήμερη Νάρα
4-5 Κογια
5-6 Οσάκα
6 Τόκυο και επιστροφή
Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
Έχει πάει κανείς στο edo wonderland nikko; Αξίζει;
Έχει κανείς κάποιο ονσεν να μου προτείνει στο Τόκιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Καλησπέρα και από εμένα.
Την Τρίτη πετάω για Ιαπωνία όπου θα κάνω το εξής πρόγραμμα.
27-1 Τόκυο, με μονοήμερη Νικκο..
1-4 Κυότο με μονοήμερη Νάρα
4-5 Κογια
5-6 Οσάκα
6 Τόκυο και επιστροφή
Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
Έχει πάει κανείς στο edo wonderland nikko; Αξίζει;
Έχει κανείς κάποιο ονσεν να μου προτείνει στο Τόκιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Γύρισα το Σεπέμβριο που μας πέρασε οπότε οι πληροφορίες είναι ακόμα ολόφρεσκες σαν τα ψάρια απ το Tsukiji (κακό pun ξέρω. Δεν μπορούσα να αντισταθώ)

Για onsen στο Τοκυο μην περιμένεις πολλά πράγματα. Το μόνο που μου άρεσε εμένα είναι το Oedo Onsen Monogatari που είναι στην odaiba. Είναι ένα τεράστιος χώρος με πολλές πισίνες/γούρνες/πωσταλένε και διάφορα άλλα αξιοθέατα τριγύρω. βασικά φαντάσου το σαν ένα θεματικό πάρκο αλλά με θεματολογία τα ονσεν.

Προφανώς και δεν θα ζήσεις "την αυθεντική εμπειρία" αφού έτσι κι αλλιώς πρέπει να πας αρκετά έξω απ το Tokyo για κάτι τέτοιο, αλλά για μια πρώτη επαφή δεν είναι καθόλου άσχημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom