Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Μήνυμα ελήφθη, οι μέρες του Κυότο γίνανε τρεις, ευτυχώς μου το άλλαξε ο άνθρωπος από το airbnb.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει Ιαπωνία αν έχουν κάτι να προτείνουν για τα ακόλουθα που σκέφτομαι:
  • Hokkaido : Θα ειναι απο τα μέρη που θα βάλω στο πρόγραμμα φέτος (μέσα Οκτώβρη για foliage)
Θα είμαι 3 εβδομάδες, ελπίζω τα πράγματα (και οι τιμές) να έχουν ηρεμήσει μετά τους Ολυμπιακούς
Ημουν στο Σαππόρο τον Σεπτέμβριο, νόστιμη πόλη, ωραίο πάρκο στο κέντρο με λόφους γύρω, καμία σχέση με το χάος του Τόκιο αλλά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο για να μείνεις μέρες, όλοι το έχουν σαν σκαλοπάτι για να πάνε στα βουνά και τις εξοχές πιο πάνω. Δυστυχώς δεν είδα κοντινές μονοήμερες εκεί γύρω, μάλλον είναι για roadtrip ή τραίνο + διαμονή εκτός Σαππορο.

Άφιξη από ΧΚ σε Οσάκα και κατευθείαν τρένο ή λεωφ. για Κύοτο ( μάλλον λεωφ). 2 μέρες Κυότο και 7 Τόκυο (διαμονή σε Σιντζούκου). Είμαι από τους λίγους που δε μου βγαίνει πιο συμφέρον το JR ή δε μετράω καλά και τα εντός σε Κυότο και Τόκυο?
Γι απευθείας μεταξύ μεγάλων πόλεων συμφέρει η προσφορά Platt Kodama της JR (αν δεν έχεις rail pass): https://www.jrtours.co.jp/kodama/english/

Προσωπικά αγαπώ τρελά το αχανές και τεράστιο Τόκιο και βαρέθηκα όσο τίποτε άλλο το Κιότο. Το κακό με τους ναούς είναι οτι... είναι πάνω κάτω ίδιοι οπότε είναι σαν να έρθεις στην Ελλάδα και να πάρεις σβάρνα τις εκκλησίες πχ της Αθήνας. Αν δεν έχεις γνώσεις ναοδομίας, ε μετά τον έκτο ναό θα μπουχτίσεις. Το καλό στο Κιότο είναι δεν είναι τόοοοσο flat ολόιδιοι όλοι οι ναοί κι έχει όντως ωραίους και ξεχωριστούς, αλλά δε θα με κρατούσαν για πάνω από 2 μέρες. Η έκπληξη είναι εξίσου γραφικοί ναοί που πετυχαίνεις παντού σε γειτονιές στο Τόκιο. Στο μεταξύ τα λέω μεν αυτά αλλά κάποια στιγμή θα ξαναπάω γιατί έχω αφήσει μερικά πολύ καλά κτίρια μοντέρνας αρχιτεκτονικής που έχω τρέλα (κι εκεί έχει απίστευτα πράγματα).

Ανάλογα τι σε ενδιαφέρει βέβαια, μπορεί να την καταβρείς με το πολύ πιο ήσυχο Κιότο και να φρίξεις με το χάος του Τόκιο και να με βρίζεις. Το βασικό αξιοθέατο εκεί δεν είναι τα στανταρ παλάτια, αρχοντικά κλπ (γιατί έχουν καταστραφεί όλα 1000 φορές από πολέμους, φυσικές καταστροφές) αλλά ο πολύ ιδιαίτερος τρόπος ζωής τους ειδικά σε μεγάλες πόλεις. Το Τόκιο ειδικά δεν έχει κέντρο αλλά πολλά κέντρα περιφερειακά του παλατιού του αυτοκράτορα και το τι έχεις να δεις κάθε μέρα δεν έχει σχέση με καμία άλλη πόλη που έχεις πάει. Και τρεις κοντινές μονοήμερες σε Καμακούρα, 5 λίμνες, Νικκο αν θες να βγεις από "την πόλη που τα έχει όλα δέκα φορές".
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Ημουν στο Σαππόρο τον Σεπτέμβριο, νόστιμη πόλη, ωραίο πάρκο στο κέντρο με λόφους γύρω, καμία σχέση με το χάος του Τόκιο αλλά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο για να μείνεις μέρες, όλοι το έχουν σαν σκαλοπάτι για να πάνε στα βουνά και τις εξοχές πιο πάνω. Δυστυχώς δεν είδα κοντινές μονοήμερες εκεί γύρω, μάλλον είναι για roadtrip ή τραίνο + διαμονή εκτός Σαππορο.
Spot on, αυτά ακριβώς με ενδιαφέρει, να πάρω τα βουνά και τις εξοχές :) Ειναι η ιδανική εποχή νομίζω για τα φθινοπωρινά χρώματα εκεί στο βορρά.
Δεν με καίει να μείνω Sapporo όλες τις ημέρες.

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη !
 

Katia nik

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Γεια σας παιδια.θα ταξιδεψω στην ιαπωνια και χρειαζομαι βοηθεια για το τι ανταπτορα πρεπει να αγορασω ωστε να μπορω να φορτιζω τις συσκευες μου απο ελλαδα...και επισης χρειαζεται μετασχιματιστης??αν γνωριζει καποιος να μου πει..ευχαριστω!!!!
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Στην Ιαπωνία χρησιμοποιούν τάση 110v. Επίσης έχουν άλλο τύπο μπριζας. Για φόρτιση κινητών τάμπλετ κατά 99% δεν έχεις θέμα με την τάση. Ανταπτορα εγώ πήρα από AliExpress παμφθηνα. Για άλλες συσκευές όμως όπως πιστολάκι, σίδερο να ξέρεις δεν μπορούν να λειτουργήσουν με πιθανότητα βλάβης.
 

Katia nik

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
θα μπορουσες να μου στειλεις μια φωτογραφια πως ειναι ο ανταπτορας?βρηκα κατι και εγω στο ιντερνετ ομως δεν ξερω αν κανουν.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Spot on, αυτά ακριβώς με ενδιαφέρει, να πάρω τα βουνά και τις εξοχές :) Ειναι η ιδανική εποχή νομίζω για τα φθινοπωρινά χρώματα εκεί στο βορρά.
Δεν με καίει να μείνω Sapporo όλες τις ημέρες.

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη !
Από μεγάλες πόλεις ενδιαφέρουσες είναι και οι Hakodate και Otaru αλλά όχι για πολύ ώρα επίσης, ειδικά η τελευταία δε χρήζει καν διανυκτέρευσης.

Θα πρότεινα αυτοκίνητο λόγω ελευθερίας κινήσεων. Για να το γυρίσουμε με σχετικά γρήγορους ρυθμούς μας χρειάστηκε σχεδόν δύο βδομάδες, οπότε αν πάτε για λίγες μέρες πρέπει να διαλέξετε περιοχή που θα δείτε (πχ. Toya-Niseko που είναι και κοντά στο Sapporo). Καθότι κατάφυτο, όπου και να πάτε το Foliage νομίζω θα το δείτε.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
@marquis : Ευχαριστώ πολύ !


Ένας τυπικός ανταπτορας
https://www.aliexpress.com/item/32892802005.htmlΜην παραξενεύτηκε αν γράφει us. Χρησιμοποιούν ίδιες πρίζες.
Ψάχνετε για EU to US adaptor.
Αν μιλάμε για φορτιστές κτλ (που είναι διπολικό χωρίς γείωση) είναι αυτό:

https://www.radioshack.com/products/radioshack-europe-to-u-s-plug-adapter
Στην περίπτωσή μου, μιας και είχα φορτιστή με αποσπώμενο καλώδιο, πηρα ένα τέτοιο από πολυκατάστημα
https://www.shop-fsp.de/US-Power-cord-18-m-connector-USA-Typ-A-NEMA-1-15-on-C7
Καλύτερα αγοράστε ένα εκ των προτέρων από κινεζομάγαζα ή Ebay και όχι εκεί.

Τέλος, οι συσκευές σας γράφουν πάνω τους την επιτρεπόμενη τάση & συχνότητα λειτουργίας.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω κάποιον ταξιδιωτικό οδηγό βιβλίο για Ιαπωνία γιατί δεν βρίσκω πουθενά. Ευχαριστω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
159
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία
Γεια σας παιδια.θα ταξιδεψω στην ιαπωνια και χρειαζομαι βοηθεια για το τι ανταπτορα πρεπει να αγορασω ωστε να μπορω να φορτιζω τις συσκευες μου απο ελλαδα...και επισης χρειαζεται μετασχιματιστης??αν γνωριζει καποιος να μου πει..ευχαριστω!!!!
Προσοχή, US adaptor type A, οχι type B. Ο type A μπαίνει και σε πρίζα type B, δεν συμβαίνει όμως το αντίθετο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom