Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Μηνύματα
109
Likes
605
Πολύ καλές εποχές είναι ο Νοέμβρης και ο Απρίλης όπου ειδικότερα την άνοιξη εκεί μπορεί κάποιος να δει τις κερασιές όπου κάνουν και εκδηλώσεις. Να έχει κανείς υπόψη οτι τέλη Απρίλη με Μάη έχουν και πολλές αργίες οι Ιαπωνέζοι που ίσως να ανεβάσει το κόστος ταξιδιού.

Χιροσίμα με εξαίρεση τη Mijayima δηλαδή το νησί κοντά στηπόλη δεν αξίζει για μένα. Άσε που η συγκεκριμένη πόλη είναι άσχημη.
Αν έχει κάποιος περιορισμένο χρόνο 10 με 12 μερών πρέπει να κινηθεί κυρίως Τόκυο{με εκδρομές Νίκο/που αξίζει και Χακόνε } άντε 1 μέρα Takayama και Κυότο {με εκδρομή στη Νάρα}
Αφιερώστε χρόνο Τόκυο παρά στην Οσάκα που στη συγκεκριμένη πόλη δεν έχω πάει αλλά δεν πιστεύω οτι θα χάσετε και τίποτα απο έρευνες που έκανα παλαιότερα.

Δώστε στον εαυτό σας την ευκαιρία να κοιμηθεί σε Ryokan και να χαλαρώσει σε Owsen{αρκεί να μην έχετε τατουάζ διότι τα αντιπαθούν οι Γιαπωνέζοι }.

Απίστευτη η κουζίνα τους. Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως πάλι παρότι είναι πανάκριβη.

υ.γ 1 Γκίζα είναι απο τις πιο ΑΔΙΑΦΟΡΕΣ συνοικίες στο Τοκυο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Χιροσίμα με εξαίρεση τη Mijayima δηλαδή το νησί κοντά στηπόλη δεν αξίζει για μένα. Άσε που η συγκεκριμένη πόλη είναι άσχημη.
Δυστυχώς δεν είχα προλάβει να πάω και mijayima. Εξαρτάται τι ψάχνει ο κάθε ταξιδιώτης.
Εγώ δεν είμαι πολύ των μουσείων... Αλλά το ιδιαίτερο μουσείο της ειρήνης στην Χιροσίμα είναι λόγος από μόνος του για να πας γενικότερα στην Ιαπωνία.
Σε όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες συμφωνώ αρκετά...
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ωραία κ εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν είχα βρει κ τίποτα το εξαιρετικό για Οσάκα, οπότε μάλλον θα την περιορίσω.😉
Για την μεταφορά στο Τόκιο από το αεροδρόμιο στο κέντρο τι παίζει; ξέρει κανένας το κόστος κ αν πρέπει να έχω κλείσει κάτι από πριν;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ωραία κ εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν είχα βρει κ τίποτα το εξαιρετικό για Οσάκα, οπότε μάλλον θα την περιορίσω.😉
Για την μεταφορά στο Τόκιο από το αεροδρόμιο στο κέντρο τι παίζει; ξέρει κανένας το κόστος κ αν πρέπει να έχω κλείσει κάτι από πριν;
Αν τελικα πάρεις JP pass, το παραλαμβάνεις με το που φτάσεις σε συγκεκριμένα κιοσκια(θελει αγορα πριν πας δε νομίζω να έχει αλλαξει κάτι ) το δρομολογιο αεροδρόμιο-κέντρο περιλαμβάνεται στην τιμή... Διαφορετικά παιρνεις μεμονωμένο εισητηριο επιτόπου...
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Αν τελικα πάρεις JP pass, το παραλαμβάνεις με το που φτάσεις σε συγκεκριμένα κιοσκια(θελει αγορα πριν πας δε νομίζω να έχει αλλαξει κάτι ) το δρομολογιο αεροδρόμιο-κέντρο περιλαμβάνεται στην τιμή... Διαφορετικά παιρνεις μεμονωμένο εισητηριο επιτόπου...
Ωραία έτσι όπως μου βγαίνει το πρόγραμμα μάλλον θα βγάλω το JP pass για μία βδομάδα κ θα βγάλω μεμονωμένο εισιτήριο για το αεροδρόμιο. Κάνω ανακαταταξεις τώρα στις μέρες για το καλύτερο δυνατό πρόγραμμα 😎
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Αν επιτρέπεται σε τι κόστος κλείσατε τα εισιτήρια;

Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά! Οργανώνω ταξίδι στην Ιαπωνία για τέλος Μαρτίου κ έχω διαβάσει τις ιστορίες σας, αλλά έχω κάποιες απορίες. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων γιατί πλησιάζει ο καιρός κ αγχώνομαι λίγο🙄😜. Θα είμαι εκεί με την γυναίκα μου 10-11 μέρες καθαρά. Το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε είναι το εξής :
4 μέρες Τόκιο με εκδρομές σε Νικκο κ Καμακουρα
1 μέρα Χακονε-Φουτζι
3 μέρες Κιότο με εκδρομή στη Ναρα
1-2 μέρες Οσάκα

Η απορία μου είναι η εξής : μας συμφέρει να βγάλουμε το Jp για μία βδομάδα ή για 2;;τι παίζει με τα αεροδρόμια; εννοώ θα χρειαστώ το Jp για την μεταφορά από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης;
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Αν επιτρέπεται σε τι κόστος κλείσατε τα εισιτήρια;
Αλλάζω ημερομηνίες τώρα για μέσα Απριλίου γιατί έπαιξε ένα θέμα με τις άδειες δυστυχώς, αλλά το κόστος των εισιτηρίων είναι στα 1.200 το άτομο. Βέβαια, εμείς μένουμε μόνιμα Βερολίνο οπότε οι πτήσεις είναι από εδώ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αλλάζω ημερομηνίες τώρα για μέσα Απριλίου γιατί έπαιξε ένα θέμα με τις άδειες δυστυχώς, αλλά το κόστος των εισιτηρίων είναι στα 1.200 το άτομο. Βέβαια, εμείς μένουμε μόνιμα Βερολίνο οπότε οι πτήσεις είναι από εδώ.
με ποια εταιρία? ακριβά τα λες πάντως..εμείς περίοδο δικού μας Πάσχα πριν 9-10 έτη με aeroflot κόστιζαν 980€ για δυο άτομα.
Θα περάσετε τέλεια,η Ιαπωνία και οι Ιάπωνες είναι καταπληκτικοί..........
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
με ποια εταιρία? ακριβά τα λες πάντως..εμείς περίοδο δικού μας Πάσχα πριν 9-10 έτη με aeroflot κόστιζαν 980€ για δυο άτομα.
Θα περάσετε τέλεια,η Ιαπωνία και οι Ιάπωνες είναι καταπληκτικοί..........
Το πήγαινε είναι με scoot κ η επιστροφή με Qatar. Πάντως γενικά τα αεροπορικά έχουν εκτοξευθεί. Πριν 3 χρόνια ερχόμουν Αθήνα από Βερολίνο με 24 ευρώ κ τώρα είναι 200+ πήγαινε-ελα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μαλλον ειναι η εποχη που πας. Μια διαδρομη με scoot και 1200 ευρω , ειναι πολλα χρηματα.
Φεβρουαριο βρηκα 640 με Etihad απο Αθηνα
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Ωραία έτσι όπως μου βγαίνει το πρόγραμμα μάλλον θα βγάλω το JP pass για μία βδομάδα κ θα βγάλω μεμονωμένο εισιτήριο για το αεροδρόμιο. Κάνω ανακαταταξεις τώρα στις μέρες για το καλύτερο δυνατό πρόγραμμα 😎
Κάποιες λεπτομέρειες που ίσως φανούν χρήσιμες:

Στο JR pass μπορεί να επιλέξει κανείς κατά την παραλαβή του (συνήθως στο αεροδρόμιο) ποια μέρα θα ενεργοποιηθεί, οπότε αν κάποιος προγραμματίζει να μείνει μερικές ημέρες Τοκυο και να ξεκινήσει τη 2η εβδομάδα τα ταξίδια, μπορεί να βάλει αργότερα την ενεργοποίηση και δεν ειναι ανάγκη να προμηθευτεί μεγαλύτερης διάρκειας από οτι χρειάζεται.
Πληροφορίες εδώ
Για το αν αξίζει ή όχι να βγάλει κανείς JR pass, μπορεί να γινει χρήση του JR Fare calculator

Για τις μετακινήσεις μέσα στο Tokyo (αλλά και στην Οσάκα) η λύση ειναι η κάρτα Suica ή Passmo και δεν ασχολείσαι με εισιτήρια, απλά την περνάς από το gate και αφαιρεί αυτόματα το κόμιστρο. Υπάρχουν τόσες διαφορετικές γραμμές / εταιρείες και εκδοτήρια εισιτηρίων που απλά δεν αξίζει τον κόπο να χρησιμοποιεί κανείς κάτι εκτός από κάρτα. Χρησιμοποιείται επίσης και σε όλα τα mini market, αυτόματους πωλητες και σχετικά ψιλοέξοδα.

Kyoto περπατούσα παντού και πήρα λεοφωρείο για τα πιο μακρινά, εκει δεν τη χρησιμοποίησα. Την αποκτά κανείς επίσης με το που φτάνει στο αεροδρόμιο και τη φορτίζει κανείς σε όλους του κεντρικούς σταθμους (με μετρητά).
Suica | Fares & Passes | JR-EAST
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom