Βοηθεια για ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ-ποιο νησι να επιλεξω?

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Η Σιφνος ειναι υπεροχο νησι,εχω παει 3 φορες και παραλιες εχει κ βραδυνη ζωη.Για τη Ναξο trust me ειναι καταπληκτικο νησι και με αξιοθεατα και με τεραστιες παραλιες αμμου και γραφικα χωριουδακια.το ψαχνω ωρα και δεν το βρισκω,αλλα που θα μου παει,θα το βρω.
Η Παρος κοντευει να βουλιαξει,οντως η Ναουσα καμια σχεση με την Παροικια.Σαντορινη σιγουρα θα τους ενθουσιαζε αλλα ειναι λιγο πιο μακρυα--οχι πανακριβα ομως.Περισσα δηλαδη βρισκεις ανετα αρχες ιουλιου δωματια με 40 ευρω-αλλα δεν εχει παραλιες και ειναι κριμα να ερθουν ελλαδα και να μην τις χαρουν..συνεχιζω το ψαξιμο και επανερχομαι
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω θα συμφωνησω απολυτα για Ναξο και Μηλο...στη Μηλο πραγματικα θα χαρουν υπεροχες κ πολλες παραλιες.
Ωστοσο δε γινεται να ερθουν Ελλαδα και να μην τους δειξεις τη ναυαρχιδα μας τη Σαντορινη..απλα δε γινεται..αρχες Ιουλιου εχει κοσμο μεν ,αλλα οχι τον πανικο του Αυγουστου.
Ασε να μη σου πω Μυκονο (αν και αυτο ειναι παλι ενα νησι που θα πρεπει να εχει ενας ξενος στο πορτφολιο του).Περαν των ψωνιων και του κλαμπινγκ ειναι ενα πανεμορφο νησι με σουπερ παραλιες και ποικιλια νυχτερινης ζωης για ολα τα γουστα)
Δες επισης την κοσμοπολιτικη και αρχοντικη Υδρα.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Σας ξανα καταευχαριστω!Λοιπον..εγω βασικα αν ειχα να τους προτεινω 2 νησια πχ για Ελλαδα θα τους προτεινα Μυκονο και Σαντορινη οπως προαναφερθηκε απο την Kleopatra!Απλως επειδη δεν ειμαι ο manager τους :p και ουτε ξερουμε τις οικονομικες τους δυνατοτητες θα ηθελα να τους προτεινω και αλλα 2-3 τα οποια να τα εχουν ως εναλλακτικες επιλογες για κατι γραφικο και που να τους μεινει απο την Ελλαδα.!Οποτε εχουμε εως τωρα Μυκονο και Σαντορινη και ως εναλλακτικους προορισμους Σιφνο,Ναξο και Παρο!Εξαλλου αυτοι θα αποφαισουν ακριβως τι τους ενδιαφερει ασχετως αν εμεις θα τους κατευθυνουμε.Klaire χιλια ευχαριστω!Ψαχνω ηδη!Υδρα την σκεφτηκα αλλα επειδη αποτι εχω καταλαβει και δει σε φωτογραφιες δεν εχει αυτο το κλασσικο Κυκλαδιτικο στυλ(αφου δεν ειναι στις Κυκλαδες) και μου ειπαν οτι θα θελαν κατι γραφικο.Θα τους το προτεινω αν ειναι και αποφασιζουν οι ιδιοι!(παρεπιπτοντως η Υδρα δεν θεωρειται ακριβο νησι,ετσι?).Ευχαριστω και παλι και καλο μεσημερι!
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Σίφνος,Νάξος,Μήλος μου φαίνονται καλύτερα για αυτά που θές χωρίς να έχω πάει.

'Οσον αφορά την Σύρο στην οποία έχω πάει 2 φορές νομίζω ότι καλύπτει αρκετά από αυτά που ψάχνεις
Συμπαθητικές παραλίες,νυχτερινή ζωή (όχι όμως σαν της Μυκόνου και της Πάρου),πολύ καλό φαϊ (ααχ σαγανάκι Σαν-Μιχάλη),όμορφη χώρα με μια αρχοντιά που δεν βλέπεις σε όλα τα νησιά και αρκετα αξιοθέατα όπως το εντυπωσιακό Δημαρχείο,το δημοτικο θέατρο Απόλλων το οποίο είναι μικρογραφία της Σκάλας του Μιλάνου.
Επίσης έχει ωραίες εκκλησιες όπως του Αγ.Νικολάου του πλούσιου,Μεταμόρφωση,της Ανάστασης με εκπληκτική θέα και άλλες πολλές.
Τιμές δωματίων δεν ξέρω καθώς φιλοξενηθήκαμε.
Ελπίζω να βοήθησα αν και μάλλον θα μπερδεύτηκες πιο πολύ γιατί ο καθένας γράφει τα δικά του:lol:
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ευχαριστω πολυ Sailor Moon!Δεν με πειραζει καθολου μιας και καθε προταση ευπροσδεκτη.Εξαλλου,εμεις οπως ξαναειπα μονο προτασεις θα του κανουμε.Το τελευταιο λογο θα τον εχουν αυτοι μιας και αυτοι θα πανε.Απλως θα πρεπει να τους παρουσιασουμε και καποια χαρακτηριστικα καθε νησιου! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και η Ναξος ειναι πανεμορφη και για ολες τις ηλικιες.Μπορουν να κανουν και μια ημερησια εκδρομη στα γυρω νησακια-Ηρακλεια-Δονουσα-Κουφονησια τα οποια ειναι πανεμορφα και κοστιζει γυρω στα 30 ευρω.Υπαρχουν και κατι βιλες που μπορουν να μεινουν και ολοι μαζι στη Μικρη Βιγλα και στο Καστρακι,θα βρω το λινκ και θα επανελθω
Συμφωνώ! Η Νάξος είναι υπέροχο νησί και ενδείκνυται για οικογένειες! Πανέμορφες, ατελείωτες παραλίες για όλα τα γούστα, γραφικά ορεινά χωριά, ωραία φύση, καταπληκτικό φαγητό και καλές τιμές. Το λατρεύω αυτό το νησί και αν και εν γένει δεν πιστεύω ότι υπάρχει "αντικειμενική ομορφιά" και θεωρώ ότι τα γούστα του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικά, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να ξενερώσει κάποιος με αυτό το νησί όπως οι γνωστοί σου Κωνσταντίνε (δημοκρατικά πάντα! :D ). Εκτός κι αν έχουν μείνει μόνο στη Χώρα η οποία σίγουρα δεν είναι από τις ωραιότερες των Κυκλάδων και δεν αποτελεί το δυνατό χαρτί του νησιού. Όπως καταλαβαίνεις προτείνω τη Νάξο με θέρμη.:)

Από εκεί και πέρα συμφωνώ και με την πρόταση της Σύρου. Χωρίς να την θεωρώ συγκλονιστικό νησί είναι κοντά, έχει συμπαθείς παραλίες, ωραίες μεριές, καλό φαγητό και οικονομικές επιλογές, ενώ ο όλος αέρας του την καθιστά καλή επιλογή για οικογένειες.

Και τα δύο νησιά είναι αρκετά κοντά. Ακόμα και αν δεν επιλέξουν high speed και πάνε με συμβατικό φέρρυ, δεν θα ταλαιπωρηθούν.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Συμφωνώ! Η Νάξος είναι υπέροχο νησί και ενδείκνυται για οικογένειες! Πανέμορφες, ατελείωτες παραλίες για όλα τα γούστα, γραφικά ορεινά χωριά, ωραία φύση, καταπληκτικό φαγητό και καλές τιμές. Το λατρεύω αυτό το νησί και αν και εν γένει δεν πιστεύω ότι υπάρχει "αντικειμενική ομορφιά" και θεωρώ ότι τα γούστα του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικά, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να ξενερώσει κάποιος με αυτό το νησί όπως οι γνωστοί σου Κωνσταντίνε (δημοκρατικά πάντα! :D ). Εκτός κι αν έχουν μείνει μόνο στη Χώρα η οποία σίγουρα δεν είναι από τις ωραιότερες των Κυκλάδων και δεν αποτελεί το δυνατό χαρτί του νησιού. Όπως καταλαβαίνεις προτείνω τη Νάξο με θέρμη.:)

Από εκεί και πέρα συμφωνώ και με την πρόταση της Σύρου. Χωρίς να την θεωρώ συγκλονιστικό νησί είναι κοντά, έχει συμπαθείς παραλίες, ωραίες μεριές, καλό φαγητό και οικονομικές επιλογές, ενώ ο όλος αέρας του την καθιστά καλή επιλογή για οικογένειες.

Και τα δύο νησιά είναι αρκετά κοντά. Ακόμα και αν δεν επιλέξουν high speed και πάνε με συμβατικό φέρρυ, δεν θα ταλαιπωρηθούν.
Σε ευχαιρστω πολυ!Εγω δεν εχω αποψη οποτε δεν μπορω να σου πω γιατι ξενερωσαν αλλα χωρις να θελω να τους θιξω και ελπιζοντας οτι δεν ειναι μελη στο travelstories ειναι λιγο περιεργοι ανθρωποι οποτε εν μερη ισως καταλαβαινω γιατι μπορει να μην τους αρεσε!Τι να πω..ρωτησα και μια φιλη μου η οποια ειναι στην ηλικια μου και ειναι απο την Ναξο και μου 'πε οτι ειναι πολυ ωραια και μια χαρα για την ηλικια μας!Θα την προτεινω!Σημερα εξαλλου ειχαμε πει να τους στειλουμε email οικογενειακα με τις προτασεις μας.!
underwater μιας και βλεπω οτι εισαι θερμη υποστηρικτρια του νησιου θα μπορουσες να μου πεις αν ειναι οργανωμενο ως προς τα λεοφωρεια πχ και αν θα μπορεςσουν χωρις αυτοκινητο να το γυρισουν?(μιας και ακομα δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι αν θα νοικιασουν καποιο αυτοκινητο)
:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
underwater μιας και βλεπω οτι εισαι θερμη υποστηρικτρια του νησιου θα μπορουσες να μου πεις αν ειναι οργανωμενο ως προς τα λεοφωρεια πχ και αν θα μπορεςσουν χωρις αυτοκινητο να το γυρισουν?(μιας και ακομα δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι αν θα νοικιασουν καποιο αυτοκινητο)
:D
Όσες φορές είχα πάει είχα μεταφορικό οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι εμπεριστατωμένο. :D Μου έχουν πει πάντως ότι το "συγκοινωνιακό δίκτυο" είναι εντάξει. Εγώ να σου πω δεν θα πήγαινα χωρίς μεταφορικό μολαταύτα. Το νησί είναι μεγάλο και είναι καλό να έχεις μια αυτονομία. Άσε που πολλές φορές έβλεπα κόσμο να περιμένει το ΚΤΕΛ μες στο λιοπύρι και τους λυπόμουν απίστευτα (ιδιαίτερα τους μεγαλύτερους ανθρώπους όχι τους 20χρονους). Πάντως οι τιμές για ενοικίαση μεταφορικού είναι πολύ νορμάλ.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Όσες φορές είχα πάει είχα μεταφορικό οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι εμπεριστατωμένο. :D Μου έχουν πει πάντως ότι το "συγκοινωνιακό δίκτυο" είναι εντάξει. Εγώ να σου πω δεν θα πήγαινα χωρίς μεταφορικό μολαταύτα. Το νησί είναι μεγάλο και είναι καλό να έχεις μια αυτονομία. Άσε που πολλές φορές έβλεπα κόσμο να περιμένει το ΚΤΕΛ μες στο λιοπύρι και τους λυπόμουν απίστευτα (ιδιαίτερα τους μεγαλύτερους ανθρώπους όχι τους 20χρονους). Πάντως οι τιμές για ενοικίαση μεταφορικού είναι πολύ νορμάλ.
Εγω συμφωνω!Αυτοι δεν ξερω αν συμφωνουν!Ασε που ειναι ολοκληρη ομαδα 12 ατομων!Δηλαδη η βανακι η τρια αυτοκινητα πρεπει να παρουν και δεν μας εχουν πει ακομα!Απλα πληροφοριακα ωστε να ξερω και τι να τους πω αν με ρωτησουν.Ε ναι,τα ελληνικα νησια ασχετως αν εγω τα θεωρω τοπ εχουν το μειονεκτημα οτι χωρις αυτοκινητο δυσκολα μετακινησε(μαλλον οχι δυσκολα,απλα ειναι βαρετο και κουραστικο να περιμενεις τις συγκοινωνιες)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Κι εγώ θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν Σίφνο/Νάξο/Μήλο.

Η Μήλος έχει απλά συγκλονιστικές παραλίες και πιστεύω ότι οι ξένοι πάνω από όλα γι' αυτό έρχονται, για να απολαύσουν τις περίφημες ελληνικές θάλασσες. Επίσης, για τοπικό κυκλαδίτικο χρώμα η Χώρα της Μήλου είναι πανέμορφη. Στα μείον ότι τα τελευταία χρόνια οι τιμές στη διαμονή έχουν πάρει την ανιούσα (βέβαια, πάντα βρίσκεις καλές προτάσεις αν ψάξεις).

Η Νάξος έχει το καλό ότι έχει αρκετά ωραίες παραλίες, ιστορικά μνημεία, κίνηση, πολύ κυκλαδίτικο χρώμα και νομίζω ότι μία βόλτα προς Κουφονήσια μεριά θα τους μείνει αξέχαστη, έστω και για μονοήμερη. Επίσης, έχει τεράστια ποικιλία καταλυμάτων για όλα τα βαλάντια.

Η Σίφνος είναι επίσης πολύ όμορφη, αν και αρκετά μικρή, δηλαδή νομίζω ότι στις 2-3 μέρες θα τα έχουν δει όλα (εκτός κι αν βαριούνται να γυρνάνε). Οι παραλίες της αν και ωραίες, για μένα δεν ήταν και συγκλονιστικές.

Η Σύρος (προσωπική γνώμη πάντα) θεωρώ ότι δεν έχει φοβερές παραλίες. Για μένα η Ερμούπολη και η Άνω Σύρος αξίζουν σαφώς, αλλά όλα τα υπόλοιπα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom