Ιταλία Βορεια Ιταλια ή Νοτια Ιταλια

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.639
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
η Ιταλία είναι ένα απέραντο υπαίθριο μουσείο καί αφού πάς γιά πρώτη φορά, ότι καί αν επιλέξεις θα ενθουσιαστείς.
ο χρόνος πού διαθέτεις είναι πράγματι πολύ λίγος.
έχω πάει στην Ιταλία έξι φορές καί φέτος θα είναι η έβδομη.
πίστεψέ με δεν έχω δεί ούτε την μισή.θα σού πρότεινα να επικεντρωθείς σε μία μεγάλη πόλη καί τα περίχωρά της καί να μην αναλωθείς σε μεγάλες μετακινήσεις πού σού τρώνε πολυτιμο χρόνο.
Η ιδέα γιά την Νάπολη είναι καλή, αρκεί να διαθέσεις όλο σου τον χρόνο εκεί. Σκέψου, δεν είναι μόνο το Κάπρι κοντά, είναι καί η Πομπηία, το Ερκουλάνουμ, ο Βεζούβιος...
ότι κι αν αποφασίσεις, καλά θα περάσεις
 

gkarag

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλημέρα,
Εγώ θα σου πρότεινα Φλωρεντία, μονοήμερη Σιένα, Κόμο που είναι μια πανέμορφη λίμνη. Να ξέρεις ότι τα ξενοδοχεία στη Φλωρεντία δεν είναι και τόσο καλά εκτός βέβαια από κάποια πολύ ακριβά, δώσε λοιπόν λίγο προσοχή σε αυτόν τον τομέα. Εγώ είχα περάσει καταπληκτικά, μιλάμε για φοβερή χώρα με φοβερούς δρόμους. Βενετία εγώ προσωπικά δεν τρελάθηκα, αυτό που αξίζει εκεί είναι καφές στην κεντρική πλατεία ακούγοντας live κλασσική μουσική που παίζουν εναλλάξ ανά τέταρτο οι τρείς καφετέριες που υπάρχουν εκεί με τις δικές τους ορχήστρες η κάθε μία.
Προσωπικά εγώ έπαθα πλάκα με την Φλωρεντία.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλημέρα,
Εγώ θα σου πρότεινα Φλωρεντία, μονοήμερη Σιένα, Κόμο που είναι μια πανέμορφη λίμνη. Να ξέρεις ότι τα ξενοδοχεία στη Φλωρεντία δεν είναι και τόσο καλά εκτός βέβαια από κάποια πολύ ακριβά, δώσε λοιπόν λίγο προσοχή σε αυτόν τον τομέα. Εγώ είχα περάσει καταπληκτικά, μιλάμε για φοβερή χώρα με φοβερούς δρόμους. Βενετία εγώ προσωπικά δεν τρελάθηκα, αυτό που αξίζει εκεί είναι καφές στην κεντρική πλατεία ακούγοντας live κλασσική μουσική που παίζουν εναλλάξ ανά τέταρτο οι τρείς καφετέριες που υπάρχουν εκεί με τις δικές τους ορχήστρες η κάθε μία.
Προσωπικά εγώ έπαθα πλάκα με την Φλωρεντία.

Έχεις πάει Φλωρεντία καλοκαίρι???Θα λιώσει απ τη ζέστη ο άνθρωπος...Υπέροχη πόλη που πρέπει να επισκεφτεί, κατά τη γνώμη μου καλύτερα άλλη εποχή...
 

gkarag

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλοκαίρι είχα πάει και εγώ, και μάλιστα θυμάμαι ότι είχα πάει στις gellateria και είχα παραγγείλει μισό κιλό παγωτό Nutella σε χωνάκι του μισου κιλού.
Εντάξει θα έχει ζέστη αλλά και στον Νότο να πάει την ίδια και περισσότερη θα έχει.
Εξαρτάται τι θέλει να συνδιάσει, θέλει να κάνει και μπάνιο? τότε πάμε προς Σικελία μεριά.
Εγώ προτείνω κάτι που δεν θα περιέχει διακοπές για μπάνιο στη θάλασσα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλοκαίρι είχα πάει και εγώ, και μάλιστα θυμάμαι ότι είχα πάει στις gellateria και είχα παραγγείλει μισό κιλό παγωτό Nutella σε χωνάκι του μισου κιλού.
Εντάξει θα έχει ζέστη αλλά και στον Νότο να πάει την ίδια και περισσότερη θα έχει.
Εξαρτάται τι θέλει να συνδιάσει, θέλει να κάνει και μπάνιο? τότε πάμε προς Σικελία μεριά.
Εγώ προτείνω κάτι που δεν θα περιέχει διακοπές για μπάνιο στη θάλασσα.
Η ζέστη μέσα στην πόλη της Φλωρεντίας δεν συγκρίνεται σε καμιά περίπτωση με αυτή στο Νότο..Ψηφίζουμε Αμάλφι και πάλι Αμάλφι για καλοκαίρι!!!Το θέμα είναι να πάει κανείς στη Φλωρεντιά-να την γυρίσει και να ευχαριστηθεί την πόλη, όχι να ταλαιπωρηθεί...
 

gkarag

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Αν συμφωνεί με την αποψή σου ο φίλος τότε προτείνω ΚΟΜΟ και LUGANO ελβετία όπου τον Αύγουστο όταν πήγα ψιχάλιζε. Απίστευτο μέρος το LUGANO.
Αλήθεια Σικελία έχει πάει κανείς?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αν συμφωνεί με την αποψή σου ο φίλος τότε προτείνω ΚΟΜΟ και LUGANO ελβετία όπου τον Αύγουστο όταν πήγα ψιχάλιζε. Απίστευτο μέρος το LUGANO.
Αλήθεια Σικελία έχει πάει κανείς?

Πάτα στην αναζήτηση Σικελία και θα δείς...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η ζέστη μέσα στην πόλη της Φλωρεντίας δεν συγκρίνεται σε καμιά περίπτωση με αυτή στο Νότο..Ψηφίζουμε Αμάλφι και πάλι Αμάλφι για καλοκαίρι!!!Το θέμα είναι να πάει κανείς στη Φλωρεντιά-να την γυρίσει και να ευχαριστηθεί την πόλη, όχι να ταλαιπωρηθεί...
η ζεστη ειναι ιδια παντου. επισης καλοκαιρι εχει απιστευτη κινηση οδικως για αμαλφι. υπαρχει βεβαια παντα η λυση να πας με καραβακι απο ναπολη.
το μπανιο βεβαια ειναι δυσκολο στις παραλιες εκει. αλλα ναι και γω αμαλφι θα πηγαινα. θα εμενα και σορεντο 1-2 νυχτες.
 

Thanows

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Παιδια εχω ακουσει οτι η Ναπολη ειναι επικινδυνη και ειδικα το βραδυ. Τι ισχυει? ξερει κανεις?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Η Νάπολη είναι τρομερά επικίνδυνη ειδικά το πρωί όχι το βράδυ... αν είσαι γυναίκα, σου δίνουν ραντεβού και σε βιάζουν κάθε πρωί στις 12 στην μεγάλη γκαλερία στο κέντρο της πόλης... αν είσαι άντρας δεν σε βιάζουν αλλά σε κλέβουν κάθε μεσημέρι στις 2 στη Σπακανάπολη... για το βράδυ δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος...

υ.γ. Μην πιστεύετε ότι σαχλαμάρες σας λέει ο κάθε άσχετος...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
υ.γ. Μην πιστεύετε ότι σαχλαμάρες σας λέει ο κάθε άσχετος...
Όπα. Δεν σου κρύβω ότι μετά το Gomorra, αγριεύτηκα με τις περιοχές της Νάπολης και της Caserta. Αποφεύγεις περιοχές ή όπου πας, δεν ασχολείται κανείς μαζί σου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.068
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom