Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εχε υπόψιν ότι είναι ακριβή επιλογή το Hurtigrute, γενικά η Νορβηγία θα έλεγα. Άσε που το Γενάρη θα έχεις φως λίγες ώρες. Εγώ που είδα βόρειο σέλας στη Ισλανδία, ήταν αρχές Οκτώβρη κατά τις 9μμ και δε κράτησε ούτε μισή ώρα. Το Tromso δεν μου έκανε κλικ. Γενικά ο νορβηγικός βορράς. Πιο ενδιαφέροντα είναι τα νησιά Lofoten που είναι πραγματικά πανέμορφα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Ο Ιανουάριος είναι καλή εποχή; ;;
2. να διανυκτερεύσω στην kerkines ή εκεί δεν έχει τίποτα;;;
3.Αξίζει να μείνουμε στο tromso 1-2 μέρες ακόμα;;; !
1. ναι
2. δεν εχει τπτ, δραμα..
3. αξιζει. μεγαλο πανεπιστημιο, πολυ ζωντανη πόλη, πανω στη θαλασσα, οτι καλυτερο στο νορβηγικό βορρά.
Το Tromso δεν μου έκανε κλικ.
μμμ..
apbsg.npolar.no_export_sites_pbsg_website_images_tromso.jpeg
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ θα έλεγα πολύ κακό για το τίποτε. Προσωπικά αν και έχω δει το Σέλας στο Tromso, μάλλον θα διάλεγα γιαυτή την δουλειά την πολύ καλύτερη Φινλανδία ή την κουκλάρα Ισλανία . Η Νορβηγία σαν χώρα, εκτός από πανάκριβη είναι και τραγικά υπερτιμημένη και ειδικά ο βορράς της. Το Kirkenes είναι το απόλυτο τίποτε, ενώ το Tromso καλύτερο, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει να σπαταλήσεις 2 μέρες εκεί. Μία και με μεγάλο ζόρι. Μακράν η καλύτερη περίπτωση πόλης στη Νορβηγία για μένα είναι το Trondheim και μετά ίσως το Bergen. Έχε υπόψιν ότι η κρουαζιέρα με το Hurtigruten εκτός από ακριβή, μπορεί ανάλογα το πλοίο που θα σου τύχει, να γίνει και εξόχως πληκτική. Αν λοιπόν επιμείνεις στο σενάριο Βόρεια Νορβηγία, διάλεξε τις ημερομηνίες ανάλογα με το πλοίο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Νορβηγία σαν χώρα, εκτός από πανάκριβη είναι και τραγικά υπερτιμημένη και ειδικά ο βορράς της.
συμφωνώ. για το Β. Σέλας όμως δεν ειναι καλυτερα βορεια του αρκτικού κύκλου? μονο λοιπον με αυτο το κριτηριο, αν παει στη Βορεια Νορβηγία και μονο γι αυτο το μερος της χωρας νομιζω η καλυτερη επιλογή ειναι το Τρομσο.
παρεπιπτοντως στο νοτο μου αρεσε Kristiansand-Stavanger..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πω, πω, το τόπικ μου...

Εδώ και καιρό το να δω το Βόρειο Σέλας είναι ένα από τα 10 πράγματα που θέλω να κάνω στη ζωή μου πριν πεθάνω...
Και δικό μου απωθημένο!Διαβάζω χρόνια γι'αυτό..ήλπιζα να το δω στη Σουηδία ή στη Φινλανδία όταν πήγα (και ας μην ήμουν πολύ βόρεια!) μάταια όμως..Και εφόσον δεν μπορείς να 'κλείσεις ραντεβού' μαζί του απλά ελπίζω σε κάποιο μελλοντικό ταξίδι μου να το πετύχω..Δεν θα κανόνιζα, επομένως, ταξίδι αποκλειστικά γι'αυτό..Θα απογοητευόμουν αν δεν το έβλεπα!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Καθε 11 χρονια το σελας εχει πολυ εντονη δραστηριοτητα και φετος ειμαστε στον ενδεκατο χρονο!τρεξεεεεε το ειδα πριν λιγες μερες και εδωσε σοου!ακομα κλεινω τα ματια και το ονειρευομαι
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Καθε 11 χρονια το σελας εχει πολυ εντονη δραστηριοτητα και φετος ειμαστε στον ενδεκατο χρονο!τρεξεεεεε το ειδα πριν λιγες μερες και εδωσε σοου!ακομα κλεινω τα ματια και το ονειρευομαι
Που ήσουν όταν το είδες;
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
efi.hania το είδες πριν λίγες μέρες;; Τι εννοείς;;; πες λεπτομέρειες, σε ποιο μέρος, το πότε δεν το ρωτάω αφού λες πριν λίγες μέρες, το κόστος, γενικά λέγε τα πάντα. Ως προς το hurtigruten, είδα ότι μία 4ήμερη κρουαζιέρα δηλαδή tromso - kerkines - tromso κοστίζει 750 € περίπου για δύο άτομα, δηλαδή 375 το άτομο. Σε αυτά θα προσθέσω και τα εισητήρια (δεν τα έχω ψάξει ακόμα), πόσο να είναι μία μέση τιμή για Θεσσαλονίκη - οσλο - τρομσο και πίσω;; να είναι 400€ το άτομο;; Μπορεί να λέω και πολλά δεν ξέρω. Και μετά ότι φάμε εκεί. Είμαι εντός προυπολογισμού. Αλήθεια όμως η ισλανδία μπορεί να μουβγει φτηνότερα;;; Νόμιζα ότι ήταν πιο ακριβή. Να μιλήσουν οι έχοντες ταξιδέψει προς τα εκεί. Τη λύση της Φινλανδίας δεν την έχω εξετάσει γιατί η αλήθεια είναι ότι η Νορβηγία και η Ισλανδία πολυδιαφημίζονται για το θέμα. Στην Φινλανδία ας πούμε που θα μπορούσα να πάω;
Hydronetta τι εννοείς ότι το Γενάρη θα έχω φως λίγες ώρες;;; Το σέλας δεν εμφανίζεται κατά τη διάρκεια της νύχτας;; άρα δεν είναι καλύτερα να μην έχω φως πολλές ώρες;;;Δηλαδή είναι καλύτερα φθινόπωρο πχ οπως τώρα ή κατά το μάρτιο;;;
Traveller αυτό με τα πλοία πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. Πως θα τα ξεσκαρτάρω όμως;; Θα μπω στο site του hurtigruten και θα δω τις παροχές κάθε πλοίου;;; Ξέρεις εσύ κάτι;;;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδια η καλυτερη περιοδος για να φανει στην ισλανδια είναι ο χειμωνας σωστα;//για τον επομενο μιλαω δυστυχως αδεια δεν για το 2015..αναθεμα!
για ποτε να ψαχτω; θελω βορεια ισλανδια και σελας, την νοτια την εχω δει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom