Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

Silmarwen

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Not yet determined...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Τον τελευταιο καιρο μου εχει "σφηνωθει" η ιδεα να θαυμασω από κοντά αυτο το εκπληκτικο φυσικο φαινομενο.. το Βόρειο Σέλας..
Απο μια σύντομη σχετικά αναζήτηση βρήκα ότι ένα καλό σημείο για να το δεις είναι το Yukon στον Καναδά..
Ωστόσο, μια περισσότερο προσωπική άποψη -αν υπάρχει- είναι πάντα περισσότερο καλοδεχούμενη.. και πιο αξιόπιστη συνήθως..
Καθ' ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι περισσότερο ταξιδεμένοι από εμένα, ζητώ τις γνώσεις και τις απόψεις σας επί του θέματος..
 

Attachments

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
αχ,τι φωτιες αναβεις μεσημεριατικα!καπου το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα αυτο.εγω απλα θα σου πω οτι οταν εψαχνα να παω ισλανδια ,βρηκα καποια γραφεια που οργανωναν νυχτερινες εκδρομες ,σε πηγαιναν σε συγκεκριμενα μερη αλλα δεν μπορουσαν να σου εγγυηθουν οτι θα το δεις κιολας.ειναι θεμα τυχης και καιρου.
μονο αυτο μπορω να σου πω εγω.
 

Silmarwen

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Not yet determined...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
ισλανδία ε? :idea: δεν το ειχα σκεφτεί από εκείνη την πλευρά..

θα το ψάξω.. ;)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Μια καλή περίπτωση είναι η Ισλανδία όπως είπε και πιο πάνω η Σκιουρίνα. Αν το οικονομικό δεν είναι προβλημα και ο Καναδάς ακούγεται πολύ καλή ιδέα. Η οικονομικότερη περίπτωση (νομίζω) για να δεις το Σέλας είναι η Σουηδία. Από Στοκχόλμη έχει πτήσεις με 40 ευρώ round trip για Κιρούνα. Το χωριό αυτό είναι πραματικά παγωμένο, σε κοντινή απόσταση είναι και το ice hotel. Επίσης από Στοκχόλμη έχει και οργανωμένες εκδρομές με τρένο που έχουν και μία ή δύο νύχτες στο ice hotel σε τιμές που από ό,τι θυμάμαι δεν είναι απαγορευτικές και θα είναι και μία ευκαιρία να δεις και τη Βενετία του Βορρά(Στοκχόλμη) πού είναι πολύ όμορφη.Αλλά πάντα το σέλας είναι θέμα τύχης.
 

Evitadp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Έχω δει το βόρειο σέλας στη Σουηδία. Ήταν η στιγμή που συνειδητοποίησα πόσο επιβλητικό είναι ό,τι συμβαίνει στον ουρανό. Ήταν έντονο πράσινο και έκανε τα χιόνια να φαίνονται σαν να φωσφορίζουν. Αξέχαστη εμπειρία, μην την χάσεις!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
τη Βενετία του Βορρά(Στοκχόλμη) πού είναι πολύ όμορφη.Αλλά πάντα το σέλας είναι θέμα τύχης.
κάτι άσχετο με το θέμα:
έχει πλάκα που "Βενετία του Βορρά" αποκαλούν πολλές πόλεις: το Άμστερνταμ, τη Μπρουζ, τη Στοκχόλμη, την Αγ.Πετρούπολη, ακόμα και όλο το Βέλγιο!:D:D:D.

και επί του θέματος: μακάρι να αξιωθώ να το δω κι εγώ κάποτε. πού θα πάει; θα πάω και πιο βόρεια κάαααποια στιγμή:(
 

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΒΗΡΙΑ
στις αρχες καλοκαιριου ημουν στο Τρονσκ της Νορβηγιας ειναι πολυ βορεια καπου στο 70 και το Σεπτεμβριο εμφανιζεται το βορειο σελλας καλο αεροδρομιο και συνδεση με Οσλο εισητηριο γυρω στα 700 ευρω καλα ξενοδοχια μεχρι και καπινκ ωραιοτατο μεσα στην πολη εκει εμεινα 100 ευρω σπιτι ξυλινο για 4 ατομα(χωρις σεντονια).
 

dionisisgasi

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Καλησπερα.να κανω και εγω μια ερωτηση. ποια περιοδο του χρονου μπορουμε να πετυχουμε το βορειο σελας??η ποικίλει απο περιοχη σε περιοχη??
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Eμείς στην ισλανδία το πετύχαμε γύρω στις 9 το βράδυ και δεν κράτησε πάνω από μισή ώρα. Νομίζω μάλλον μέσα φθινοπώρου, χειμώνα, αρχές ανοίξεως είναι η καλύτερη εποχή καθώς ο ήλιος του μεσονυχτίου δεν βοηθάει όπως είναι λογικό.Επίσης θα πρέπει ο ουρανός να είναι μην είναι νεφοσκεπής
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Και εγώ το έχω μέσα στα σχέδια μου κάποια στιγμή να το θαυμάσω. Έχω κάνει και μια μικρή έρευνα. Για καναδά δεν ξέρω γιατί είναι αρκετά τα έξοδα.Πιο πολύ έχω κοιτάξει για ευρώπη και έχω καταλήξει ή ισλανδία (χωρίς να μπορώ να προτείνω συγκεκριμένο μέρος) ή Νορβηγία. Στη Νορβηγία το tromso φημίζεται για τη θέα που προσφέρει από το βόρειο σέλας. Αεροππορικά συνδεεται σίγουρα με οσλο και λονδίνο. Γενικά καλύτερο είναι να πας τελη φινοπώου ή άρχες άνοιξης. Και το χειμώνα φαίνεται αλλά θα ξεπαγιάσεις φαντάζομαι. Όσο πιο κοντά στον αρκτικό κύκλο πας, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις. Πάντα βέβαια είναι και θέμα τύχης και καιρού. Κάποια μέλη από το forum νομίζω το έχουν δει οπότε μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο. Ελπίζω να τα καταφέρεις και μετά να μας δίνεις συμβουλές.
 

Evitadp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα.να κανω και εγω μια ερωτηση. ποια περιοδο του χρονου μπορουμε να πετυχουμε το βορειο σελας??η ποικίλει απο περιοχη σε περιοχη??
Εγώ το είχα πετύχει αρχές Μαρτίου, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η περιοχή (ήμουν κοντά στο Γκέτεμποργκ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom