Αυστρία Ουγγαρία Βουδαπέστη ή Βιέννη;;;

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
τα χριστουγεννα προγραμματιζουμε ανδρικο παρεακι για κεντρικη ευρωπη!μιας και πραγα εχουμε παει (ξεχωριστα ο καθενας με την κοπελα του) σκεφτομαστε βιεννη η βουδαπεστη!εχουμε εξι νυχτες στη διαθεση μας!αν ειναι να επισκεφτουμε και τις δυο πολεις πως προτεινετε να μοιρασουμε τις μερες μας (σκεφτομαστε 4 βιεννη 2 βουδαπεστη)?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
τα χριστουγεννα προγραμματιζουμε ανδρικο παρεακι για κεντρικη ευρωπη!μιας και πραγα εχουμε παει (ξεχωριστα ο καθενας με την κοπελα του) σκεφτομαστε βιεννη η βουδαπεστη!εχουμε εξι νυχτες στη διαθεση μας!αν ειναι να επισκεφτουμε και τις δυο πολεις πως προτεινετε να μοιρασουμε τις μερες μας (σκεφτομαστε 4 βιεννη 2 βουδαπεστη)?
Το 4-2 μου φαίνεται μια χαρα..Εγώ είχα πάει ημερήσια από Βιέννη στη Βουδαπέστη και παρόλο που μας πήγαν με πούλμαν στα βασικά αξιοθέατα ήμασταν στο τρέξιμο. Σε 2 βράδια (3 μέρες) θα τα δείτε όλα άνετα..Επίσης 4 βράδια στη Βιέννη είναι μια χαρά. Βέβαια εξαιτίας του κρύου και της μικρής μέρας περιορίζεσαι αρκετά.. Πρόπερσι πρέπει να ήταν από τα πιο κρύα Χριστούγεννα που είδε η πόλη (στη Βουδαπέστη ήταν πιο μαλακός ο καιρός). Είδα σε χάρτη με την ιστορία του καιρού και τις μέρες που ήμουν εκεί είχε low -14 ενώ αρχές Δεκέμβρη έπεσε μέχρι και -22.. Δε παλευόταν, οπωσδήποτε ισοθερμικά μαζί σας!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
τα χριστουγεννα προγραμματιζουμε ανδρικο παρεακι για κεντρικη ευρωπη!μιας και πραγα εχουμε παει (ξεχωριστα ο καθενας με την κοπελα του) σκεφτομαστε βιεννη η βουδαπεστη!εχουμε εξι νυχτες στη διαθεση μας!αν ειναι να επισκεφτουμε και τις δυο πολεις πως προτεινετε να μοιρασουμε τις μερες μας (σκεφτομαστε 4 βιεννη 2 βουδαπεστη)?
Βιεννη ή Βουδαπεστη και μιλας για ανδρικο παρεακι.

Νομιζω πως η Βουδαπεστη ειναι η μοναδικη σας επιλογη.

Βιεννη πατε με τις κοπελες σας παλι ξεχωριστα.
Ξερεις,κοιτα που σε εφερα μωρο μου,τι αρχοντικα ειναι εδω και τετοια:D

Και σεις στη Βουδαπεστη πασαδες!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Και γω θα τις μοιραζα τις μερες.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αξίζουν κι οι δυο πόλεις. Αλλα επειδη η Βιέννη είναι σαφώς καλύτερη, αξίζει το 4-2. Πάντως δεν είναι οι πόλεις που είναι ταμαμ για ανδροπαρέα, είναι ρομαντικές, αξίζει να πας με το ετερον ήμισυ εκει, ενω ένα Μόναχο να πιεις και μπυρες να πας και γήπεδο να δεις όμως και αξιοθέατα είναι πιο ταιριαστο... Γνώμη μου πάντα( είμαι Γερμανοφιλος)

Sent from my iPhone using Travel stories
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι θέλετε να κάνετε? Τι έννοια έχει για σας το ότι είστε αντροπαρέα? Θέλετε ελεύθερη μπυροποσία? Βόλτες χωρίς στάσεις για Σόπιγκ? Να πάτε στο γήπεδο? Γκομενιλίκια high-class? Μπου.....τσαρκα?

Εν πάση περιπτώσει, ανεξάρτητα σύνθεσης, η Βιέννη είναι φουλ σεζόν ΠΡΙΝ από τα Χριστούγεννα. Με ανοιχτές τις χριστουγεννιάτικες αγορές (ο παράδεισος του λουκάνικου και του ζεστού κρασιού...). Αντίθετα, η Βουδαπέστη είναι για λίγο πιο καλό καιρό, κατά τη γνώμη μου...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ δε θα μοιραζα τις μέρες. Θα έμενα αποκλειστικά Βιέννη και θα κανόνιζα καμία μονοήμερη. Οι δύο πόλεις δε συγκρίνονται σε αξιοθέατα, ομορφιά, ατμοσφαιρα (χριστουγεννιάτικη ιδίως), επιλογές διασκέδασης κλπ.
 

sakisk

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αλσατία (πολλλλές ημέρες)
Ισχύει το "ότι πληρώσεις θα πάρεις". Αντίστοιχα τα χαρακτηριστικά των 2 πόλεων (αρχιτεκτονική, πολιτισμός, κλπ.). Πολύ όμορφη η Βουδαπέστη (και πιο φθηνή), ωστόσο άλλο επίπεδο η Βιέννη, περισσότερο αριστοκρατική και με διαφορετικό αέρα (και ναι, ακριβότερη και από τη Βουδαπέστη και από την Ελλάδα...).
Εγώ νομίζω ότι ο συνδυασμός 4 Βιέννη - 2 Βουδαπέστη είναι μάλλον ο καλύτερος. Εναλλακτικά θα έμενα όλα τα βράδια Βιέννη και θα έκανα ημερήσια εκδρομή στη Βουδαπέστη, όπου θα πήγαινα κάποια άλλη φορά για 4 ημέρες.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
thanks παιδιά...τώρα είμαι σε δίλημμα γιατί ο σύζυγος πρότεινε Βιέννη....αν έχει πάει κάποιος και στα δύο...να μας πεί γνώμες που είναι καλύτερα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom