Αυστρία Ουγγαρία Βουδαπέστη ή Βιέννη;;;

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
καλησπέρα σας!!
Είμαστε τελικά μεταξύ Βουδαπέστης ή Βιέννης Πρωτοχρονιά!
δεν ξέρω αν κάποιος πήγε και στα 2 να μας πεί γνώμες για εκείνες τις μέρες! 29/12-4/1/2018. Η Βιέννη μου βγαίνει λίγο ακριβούτσικη αλλά με όσα διαβάζω νομίζω είναι πιο όμορφα!
είναι όντως τόσο ακριβή η ζωή όσο λέτε;;
ευχαριστώ!
(ελπίζω μέχρι να αποφασίσω που θα πάμε μην εκτοξευθούν οι τιμές...γιατί θα μας μείνουν τα όνειρα)) :haha:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
ψηφίζω να πάτε Βιέννη. Είναι όντως πιο ακριβή από τη Βουδαπέστη αλλά έχει εντελώς διαφορετικό στυλ! Επίσης την εποχή που θα πάτε οι πιο πολλές χριστουγεννιάτικες αγορές θα έχουν κλείσει (2-3 τις προλαβαίνετε οριακά) αλλά πάλι αξίζει! Εννοείται ότι και η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη, απλά εγώ θα προτιμούσα Βιέννη. Καλό θα είναι να συντομεύετε με τις κρατήσεις διότι οι τιμές εισιτηρίων και ξενοδοχείων ακριβαίνουν.
Καλά να περάσετε! πάρε και μία γεύση....
DSCN3666.JPG
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
αα! πολύ όμορφα! ευχαριστώ!
βασικά μου βγαίνει βουδαπέστη 760 ευρώ (δύο άτομα, ξενοδοχείο και εισητήρια) και Βιέννη 905
αλλά τα έξοδα φαντάζομαι θα κάνουν την διαφορά ε....
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
λές ε....τότε μένει ο προορισμός!! και η σκέψη των εξόδων για την κάθε χώρα αφού θα είναι οι ίδιες μέρες...
τόσο μεγάλη διαφορά έχουν σε θέμα τιμής;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Περάσαμε την τελευταία πρωτοχρονιά εκεί!
Τα πυροτεχνήματα που ρίχνονται τη νύχτα της πρωτοχρονιάς δεν είναι οργανωμένα απο το Δήμο αλλά ρίχνονται απο ιδιώτες.
Εμεις ειχαμε κλείσει για φαγητο παραποταμια ώστε να μπορούμε να βλέπουμε και τα πυροτεχνήματα. Η κράτηση για την παραμονή επιβάλλεται.
Αν θα κινηθείτε στο κέντρο το βράδυ της πρωτοχρονιάς και ειδικά παραποταμια να ειστε προσεκτικοί γιατι ρίχνουν ανεξέλεγκτα βεγγαλικά και κροτίδες ενω εχουν καταναλώσει και μια σεβαστή ποσοτητα αλκοόλ. Μιας κοπελιας που περπατούσε μπροστα μου την πέτυχε ενα βεγγαλικο στο ποδι. Δεν θέλω να σε τρομάξω σε καμια περίπτωση. Δεν είναι ότι ειναι επικίνδυνα απλα θελει λιγο προσοχή οπως παντού!

Επειδή το κλείσαμε τελευταία στιγμή δυσκολευτηκαμε με τα ξενοδοχεία. Τα δυο βράδια μείνανε στο Anabelle b&b. Ηταν πολύ κοντά στο κοινοβούλιο. Ενα ανακαινισμένο διαμέρισμα σε μια παλια πολυκατοικία διαμορφωμενο σε b & b και πληρώσαμε γυρω στα 100 ευρω το βράδυ. Οι τιμές ηταν πολυ ανεβασμενες λογω ημερών.

Μεχρι τη 1/1 υπήρχαν Χριστουγεννιάτικες Αγορες.

Θα περάσετε υπέροχα! Είναι μια καταπληκτική πόλη!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! ελπίζω να καταλήξουμε που θα πάμε τελικά! Βιέννη ή Βουδαπέστη!! αναποφάσιστο ζευγάρι!!!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ειχα τον ιδιο πρόβλημα πέρσι. Τελικά αποφασίσαμε για Βουδαπέστη λόγω προϋπολογισμού. Η Βιέννη ειναι αρκετά πιο ακριβή ειδικότερα εκείνες τις μερες. Εχει ομως περισσότερες εκδηλώσεις αν το αντεχετε οικονομικα!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Ακριβώς αυτό είναι το θέμα το οικονομικό...!! Ναι μεν να πάμε κάπου αλλά σε λογικά πλαίσια..
Εσύ που πήγες πέρσυ ήταν ωραία;
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
ψηφίζω να πάτε Βιέννη. Είναι όντως πιο ακριβή από τη Βουδαπέστη αλλά έχει εντελώς διαφορετικό στυλ! Επίσης την εποχή που θα πάτε οι πιο πολλές χριστουγεννιάτικες αγορές θα έχουν κλείσει (2-3 τις προλαβαίνετε οριακά) αλλά πάλι αξίζει! Εννοείται ότι και η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη, απλά εγώ θα προτιμούσα Βιέννη. Καλό θα είναι να συντομεύετε με τις κρατήσεις διότι οι τιμές εισιτηρίων και ξενοδοχείων ακριβαίνουν.
Καλά να περάσετε! πάρε και μία γεύση....
View attachment 218786
Κ εγώ ψηφίζω Βιέννη! Έχω κάνει αλλαγή χρόνου, είναι στολισμένη σαν παραμύθι κ προλαβαίνετε σίγουρα 2 χριστουγεννιάτικες αγορές!
Όσον αφορά το οικονομικό θέμα εγώ δε βρήκα τεράστιες διαφορές, βασικά η βιέννη δε μου φάνηκε ακριβή (τύπου λονδίνο κλπ). Αλλά αυτό είναι πάντα κ θέμα επιλογών διασκέδασης/ζωής.
Κ η βουδαπέστη είναι πανέμορφη φυσικά, δε μπορώ να μιλήσω για αυτή την περίοδο όμως γιατί πήγα καλοκαίρι. Καλά να περάσετε ο,τι κ να αποφασίσετε!
Κ από μένα ένα αρωμα χριστουγεννιάτικης βιέννης

IMG_0006.JPG


IMG_0007.JPG
IMG_0043.JPG
IMG_0018.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom