Ουγγαρία Βουδαπέστη 17 με 21 Απριλίου και ημερήσια εκδρομή στη Βιέννη για μια νότα αριστοκρατίας....

Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Βασικα την 3μερη καρτα σκεφτομουν και γω περισσοτερο για μετρο και οτι αλλο κινειται οποται αφου λες οτι συμφερει με βαζεις σε εντονη σκεψη πλεον.
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Αρα ειναι προτιμοτερο να προμηθευτω την 3μερη καρτα για τα ΜΜΜ λες;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
σε εμένα δε άξιζε (είχα το πάσο τότε),
κατέβασα το χαρτί με τις εκπτώσεις των μουσείων, διάλεξα ποια με ενδιάθεραν, κι βγήκε φθηνότερο να αγοράσω τρίμερο εισιτήριο για τα ΜΜΜ παρά την Βudapest card
Σωστός! Τα μουσεία/αξιοθέατα έχουν πολύ φθηνό εισιτήριο και δε νομίζω να συμφέρει η Budapest Card. Εγώ είχα κάνει αυτό που λέει ο Θανάσης. Βρήκα τι ήθελα να δω, υπολόγισα πόσο θα μου κοστίσει το όλο "πακέτο" με και χωρίς τη Budapest Card και τελικά έβγαλα την 7ήμερη κάρτα, μια και είχαμε κάτσει περισσότερες μέρες από εσάς.

Όσον αφορά στο συνάλλαγμα, ψάξε λίγο στο φόρουμ. Υπάρχουν άπειρα σχετικά θέματα που θα σε κατατοπίσουν και θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις τι σε συμφέρει περισσότερο.

Και φυσικά όχι συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο. Η Τράπεζα της Ελλάδος πιθανόν να έχει φιορίνια (δεν έχει πάντα), αλλά, σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ με το που φτάσεις στη Βουδαπέστη.
 

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Φίλε Thanasi εννοώ και βαρκάδα το στο Δούναβη (κατά προτίμηση το βράδυ - κόστος - διάρκεια) αλλά και αν υπάρχει η δυνατότητα ημερήσιας εκδρομής στη Βιέννη με ποταμόπλοιο..;;;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Φίλε Thanasi εννοώ και βαρκάδα το στο Δούναβη (κατά προτίμηση το βράδυ - κόστος - διάρκεια) αλλά και αν υπάρχει η δυνατότητα ημερήσιας εκδρομής στη Βιέννη με ποταμόπλοιο..;;;
υπάρχει άλλα κάνει και λίγο τα κερατά του Budapest-Vienna Hydrofoil Ticket Rates
και λειτουργεί από το Απρίλιο μέχρι Νοέμβρη. Για εμένα δε αξίζει το ταξίδι με πλοίο/βαρκάδα στον Δούναβη. Μπορεί να είναι φοιτητική καφρίλα αυτό που θα πω, αλλά εγώ την κοπέλα μου, πήραμε κρασί από το σούπερ μάρκετ, ανεβήκαμε στο λόφο Gellert, μαζί με διαφορά τερτίπια και κάναμε πικνίκ με θέα την νυχτερινή Βουδαπέστη.
 

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Ωραία και η πρόταση για το πικ νικ. Θανάση σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση στην απορία (βιέννη με ποταμόπλοιο). Εκτός ότι ξεκινάει από 30/04/2012 μου φάνηκε πάρα πολύ ακριβό το εισιτήριο. Οπότε γυρίζουμε στην επιλογή του τραίνου. Κατά την άποψή σου (εφόσον γνωρίζεις βέβαια) αξίζει μια ημερήσια εκδρομή στην Βιέννη; Μήπως γνωρίζεις κόστος - ώρες - διάρκεια ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ωραία και η πρόταση για το πικ νικ. Θανάση σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση στην απορία (βιέννη με ποταμόπλοιο). Εκτός ότι ξεκινάει από 30/04/2012 μου φάνηκε πάρα πολύ ακριβό το εισιτήριο. Οπότε γυρίζουμε στην επιλογή του τραίνου. Κατά την άποψή σου (εφόσον γνωρίζεις βέβαια) αξίζει μια ημερήσια εκδρομή στην Βιέννη; Μήπως γνωρίζεις κόστος - ώρες - διάρκεια ;
Δηλαδή εγω που σου είπα κόστος και διάρκεια σου είπα ψέματα? τόσες φορές που ρωτάς θα είχες ανοίξει δέκα φορές το σάιτ των σιδηροδρόμων της Ουγγαρίας...
 

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Εσύ σε τι χαλιέσαι δηλαδή; Θέλεις αποκλειστικότητα στις απαντήσεις; Είναι κακό να παίρνεις και μια δεύτερη απάντηση ή ότι λες ισχύει 100%; Στην τελική θέλω και άλλη άποψη για πολλούς λόγους (ίσως κάποιος έχει πάει πιο πρόσφατα από σένα και να ξέρει κάτι περισσότερο ή κάτι που έχει αλλάξει όπως π.χ σε τιμές).
 

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Καλημερα, στις 22 του μηνα θα ειμαι και εγω Βουδαπεστη με την κοπελα μου μεχρι τις 26 εχοντας κλεισει με Ryanair πηγαινε ελα 94 ευρω και για τους 2 μας με αποσκευη 15 κιλων.Πιτευω οτι θα ειναι σχετικα φτηνο το ολο κοστος εκει αλλα αν καποιος μπορει να μου πει αν ειναι καλο να κανω συναλλαγμα στο αεροδρομιο για τα πρωτα εξοδα η στην ελλαδα σε καμια τραπεζα μεχρι την τεταρτη που θα φυγω;
Πήγα στη Ryanair και δεν μου βγαίνει η τιμή που αναφέρεις
κάνω κάτι λάθος;

Δίνω Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσύ σε τι χαλιέσαι δηλαδή; Θέλεις αποκλειστικότητα στις απαντήσεις; Είναι κακό να παίρνεις και μια δεύτερη απάντηση ή ότι λες ισχύει 100%; Στην τελική θέλω και άλλη άποψη για πολλούς λόγους (ίσως κάποιος έχει πάει πιο πρόσφατα από σένα και να ξέρει κάτι περισσότερο ή κάτι που έχει αλλάξει όπως π.χ σε τιμές).
Μην τον παρεξηγεις, δεν χαλιεται τωρα ειναι γενικοτερα χαλασμενος. Ομως ο,τι λεει ισχυει 100%, εκτος απο τις μισες φορες που κανει καπου λαθος. Υπολογισε ενα μ.ο. γυρω στο 79,435%.
Αν θελεις κι αλλη αποψη παρε τη δικη μου που πηγα στη Βουδαπεστη το προσφατο 1987. Λοιπον, το εισιτηριο να μην κανα 50ευρω περιπου; Και το τραινο δεν θα κανει 3,5-4 ωρες; καπου εκει το κοβω (Στην τιμη του εισιτηριου λογαριασα και καφε, νερο, σνακς κλπ που θα παρεις κατα τη διαρκεια του ταξιδιου. Στην ωρα υπολογισα και τις στασεις. Στο περιπου γιατι δεν το εχω παρει το τραινο. Αλλωστε δεν εχω παει ποτε μου Βιεννη).
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πήγα στη Ryanair και δεν μου βγαίνει η τιμή που αναφέρεις
κάνω κάτι λάθος;

Δίνω Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη
Mε ryanair, ως low cost, οι τιμές αλλάζουν, δεν είναι σταθερές. Το εισιτήριο που έκλεισα πριν μια βδομάδα 9 ευρώ, τώρα κάνει 25, μπορεί σε μια βδομάδα 125, μετά να έχει προσφορά και να πάει στα 50 κοκ. Εξαρτάται από διαθεσιμότητα θέσεων, προσφορές, εκπτώσεις. Γι'αυτό αν βρίσκεις φτηνά, κλείνεις και δεν πολυπεριμένεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom