Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Πάντως μία πολύ καλή λύση για αγορές,συνάλλαγμα και αναλήψεις στο εξωτερικό είναι η κάρτα Revolut. Υπάρχει χρέωση 1 ευρώ για κάθε μεταφορά χρημάτων στην κάρτα και 6 ευρώ για την αποστολή της, αλλά από εκεί και πέρα δεν έχεις ούτε χρεώσεις για αναλήψεις και η ισοτιμία είναι ίδια με των τραπεζών.
 

nikimix11

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Kαλησπέρα τα στοιχεία και οι πληροφορ΄΄ιες που έδωσες είναι απίστευτες.....θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρουμε τπτ παραπάνω για μένα που θα πάω Χριστουγεννα.....Ευχαριστωωωωω
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γεια σε όλους,

πηγαίνω Βουδαπέστη σε 3 βδομάδες και ψάχνω για καλά και δοκιμασμένα εστιατόρια.

Έχω ήδη γνωριστεί με αυτά που προτείνονται στο αρχικό post. Να συμπληρώσω και το spinoza. http://www.spinozacafe.hu/

Εγώ πλέον το έχω πάντα για το πρώτο βράδυ όποτε πηγαίνω Βουδαπέστη,

Υπάρχουν ιδέες;
 
  • Like
Reactions: mmm

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σε όλους,

πηγαίνω Βουδαπέστη σε 3 βδομάδες και ψάχνω για καλά και δοκιμασμένα εστιατόρια.

Έχω ήδη γνωριστεί με αυτά που προτείνονται στο αρχικό post. Να συμπληρώσω και το spinoza. http://www.spinozacafe.hu/

Εγώ πλέον το έχω πάντα για το πρώτο βράδυ όποτε πηγαίνω Βουδαπέστη,

Υπάρχουν ιδέες;
Έχεις πάει ξανά Βουδαπέστη από ότι καταλαβαίνω, σε αυτά που έχω γράψει έχεις πάει σε όλα και θέλεις να δοκιμάσεις και καινούργια;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Kαλησπέρα τα στοιχεία και οι πληροφορ΄΄ιες που έδωσες είναι απίστευτες.....θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρουμε τπτ παραπάνω για μένα που θα πάω Χριστουγεννα.....Ευχαριστωωωωω
Σίγουρα θα πρέπει να κάνεις κρατήσεις για οποίο εστιατόριο θέλεις να πας από εκεί και πέρα η πόλη θα είναι γεμάτη χριστουγεννιάτικες αγορές και θα υπάρχει σίγουρα κ ένα παγοδρόμιο δίπλα στο κάστρο στην πλατεία των ηρώων..Μπορείς να βρεις και στο ίντερνετ αν γκουγκλαρεις Χριστουγεννα στην Βουδαπεστη κάποιες εκδηλώσεις που θα γίνουν για να δεις αν σε ενδιαφέρει κατι
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Έχεις πάει ξανά Βουδαπέστη από ότι καταλαβαίνω, σε αυτά που έχω γράψει έχεις πάει σε όλα και θέλεις να δοκιμάσεις και καινούργια;
Ναι, πήγα την 1η φορά με την κοπέλα μου και έχω πάει άλλες 2 φορές λόγω δουλειάς. Όπως θα είναι και αυτή.
Μόλις τώρα κοιτούσα στο post και κάποια άλλα που έχουν αναφερθεί και δεν τα είχα προσέξει. όπως το hungarikumbisztro και θα το επισκεφτώ σίγουρα.
Τώρα έλεγα να πάω και εγώ στο commechezsoi, αλλά τελικά με αυτά που ανέφερες για ποσότητα και κόστος μάλλον του έριξα άκυρο.

Να συμπληρώσω ότι έχω πάει και στο Trattoria Toscana και έμεινα απίστευτα ευχαριστημένος. Άσε που πέτυχα και αστέρες του Hollywood!!!

**Σε κάποιο Post αναφέρεται και το vintage garden. Το οποίο είναι πάρα πολύ ωραίο, αλλά εγώ μπήκα τυχαία για καφέ και δεν είχα καταλάβει ότι είναι και για φαί. ο καφές ήταν ωραίος, για το φαί δεν ξέρω :p
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι, πήγα την 1η φορά με την κοπέλα μου και έχω πάει άλλες 2 φορές λόγω δουλειάς. Όπως θα είναι και αυτή.
Μόλις τώρα κοιτούσα στο post και κάποια άλλα που έχουν αναφερθεί και δεν τα είχα προσέξει. όπως το hungarikumbisztro και θα το επισκεφτώ σίγουρα.
Τώρα έλεγα να πάω και εγώ στο commechezsoi, αλλά τελικά με αυτά που ανέφερες για ποσότητα και κόστος μάλλον του έριξα άκυρο.

Να συμπληρώσω ότι έχω πάει και στο Trattoria Toscana και έμεινα απίστευτα ευχαριστημένος. Άσε που πέτυχα και αστέρες του Hollywood!!!

**Σε κάποιο Post αναφέρεται και το vintage garden. Το οποίο είναι πάρα πολύ ωραίο, αλλά εγώ μπήκα τυχαία για καφέ και δεν είχα καταλάβει ότι είναι και για φαί. ο καφές ήταν ωραίος, για το φαί δεν ξέρω :p
Το hungarikum είναι πολύ ωραίο στο άλλο θα έριχνα και εγώ άκυρο :)....Λογικά σε φαταλ θα εχείς πάει είναι πολύ γνωστό...Το Τροφέα έχει ποσότητα φουλ αν δεν έχεις δοκιμάσει...
 
  • Like
Reactions: mmm
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Θα το δοκιμάσω σίγουρα το hungarikum. Τα 2 στανταρ που πηγαίνω είναι το spizoza και το trofea. Στο fatal είχα πάει με την κοπέλα μου και είχαμε ψοφήσει στο φαί. Κ αυτό μας το είχε προτείνει ο αδελφός της που είχε πάει κάποιο καιρό πριν από εμάς. Πίστευα ότι θα είχε περίεργη μυρωδιά (βαριά φαγητού) επειδή είναι υπόγειο (υπόγειο πήγαμε σε αυτό στην γωνία) αλλά προς έκπληξή μου ήταν μια χαρά. Θυμάμαι έιχαμε πάρει σαλάτα που"έπιασε" το μισό τραπέζι και εγώ για αρχή είχα πάρει μανιταρόσουπα!. Καταπληκτικά. Κ δίπλα στην vaci που λες είναι τουριστικό κ θα έχει χάλια φαί.
Γι αυτό τον λόγο ο συνάδελφος δεν με πιστεύει και δεν θέλει να πάμε εκεί...χαχαχαχαχα... ότι να ναι

A! Υπάρχει και ένα πάρα πολύ καλό (αν θυμάμαι λίγο ακριβούτσικο) αλλά είναι στην Βούδα
http://www.kehli.hu/?lang=en
Σε αυτό δεν έχω πάει, αλλά είχαν πάει τον συνάδελφό μου οι Ούγγροι συνάδελφοι, και είχε μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.213
Likes
25.777
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σε κάποιο Post αναφέρεται και το vintage garden. Το οποίο είναι πάρα πολύ ωραίο, αλλά εγώ μπήκα τυχαία για καφέ και δεν είχα καταλάβει ότι είναι και για φαί. ο καφές ήταν ωραίος, για το φαί δεν ξέρω :p
Γεια σου Γρηγόρη
Εγώ έχω αναφέρει το Vintage garden και θα μεταφέρω εδώ την εμπειρία μου όπως την έχω γράψει και στην ιστορία μου για τη Βουδαπέστη:
Το Vintage Garden θα το χαρακτήριζα ρομαντικό μέρος, με λευκά έπιπλα και λιτή διακόσμηση με βάση το λευκό. Καθίσαμε σε έναν κλειστό χώρο που το καλοκαίρι προφανώς ανοίγει στην οροφή και λειτουργεί σαν αυλή-κήπος. Πάντως ήταν ζεστά και διέθετε λευκές κουβερτούλες για όποιον ήθελε να σκεπαστεί αλλά δεν χρειάστηκαν. Παραγγείλαμε σαλάτα Ceasar’s με κοτόπουλο, πάπια με λαχανικά

268614_0d22dcb8d02881ce46561793e18d1f72.jpg


Κοτόπουλο με μήλο, πουρέ κολοκύθας και σάλτσα μελιού και ένα ακόμη πιάτο κοτόπουλο φιλέτο με λαχανικά

268615_45454291c8b1f5bb05c6790268ac6470.jpg


Ήταν όλα πολύ καλά, ίσως η πάπια ήταν ένα ιδιαίτερο πιάτο με λίγο βαριά γεύση για τα δικά μας γούστα αλλά γενικά το φαγητό μας ικανοποίησε όλους.
 

Mauri

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σε όλους..απορία : για να κάνω συνάλλαγμα στο κέντρο στο ανταλακτηριο που προτείνεται χρειάζεται να έχω ευρώ σε μετρητά ή μόνο την κάρτα μου ;;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σου Γρηγόρη
Εγώ έχω αναφέρει το Vintage garden και θα μεταφέρω εδώ την εμπειρία μου όπως την έχω γράψει και στην ιστορία μου για τη Βουδαπέστη:
Το Vintage Garden θα το χαρακτήριζα ρομαντικό μέρος, με λευκά έπιπλα και λιτή διακόσμηση με βάση το λευκό. Καθίσαμε σε έναν κλειστό χώρο που το καλοκαίρι προφανώς ανοίγει στην οροφή και λειτουργεί σαν αυλή-κήπος. Πάντως ήταν ζεστά και διέθετε λευκές κουβερτούλες για όποιον ήθελε να σκεπαστεί αλλά δεν χρειάστηκαν. Παραγγείλαμε σαλάτα Ceasar’s με κοτόπουλο, πάπια με λαχανικά

View attachment 218617

Κοτόπουλο με μήλο, πουρέ κολοκύθας και σάλτσα μελιού και ένα ακόμη πιάτο κοτόπουλο φιλέτο με λαχανικά

View attachment 218618

Ήταν όλα πολύ καλά, ίσως η πάπια ήταν ένα ιδιαίτερο πιάτο με λίγο βαριά γεύση για τα δικά μας γούστα αλλά γενικά το φαγητό μας ικανοποίησε όλους.
Μας άνοιξες την όρεξη μεσημεριάτικα @Klair.....Βλέπω τρομερή παρουσίαση πιάτων φαίνονται πολύ ωραία..Από τι τιμές τι έλεγε;;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.213
Likes
25.777
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μας άνοιξες την όρεξη μεσημεριάτικα @Klair.....Βλέπω τρομερή παρουσίαση πιάτων φαίνονται πολύ ωραία..Από τι τιμές τι έλεγε;;
Χαχα άστα και εγώ δεν έχω φάει μεσημεριανό ακόμη. Να ήμασταν εκεί τώρα να τρώγαμε!! Ειδικά το κοτόπουλο με τον πουρέ κολοκύθας ήταν καταπληκτικό!!!
Μαζί με μπύρα και αναψυκτικά ο λογαριασμός ήρθε 13820Ft. δηλαδή σχεδόν 50€.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom