Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@vagar78 Φιλε μου καλημερα!!Μια ερωτηση θα σου κανω γιατι παρα το οτι ψαχνω στις σελιδες εδω δεν μπορω να το βρω!!Ανταλλακτηριο με μηδεν προμηθεια που υπαρχει ρε συ?θυμαμαι οτι καπου ειχε αναφερθει..Εμεις επιλεξαμε σε μαγαζια με φαγητο και άλλα τετοια να χησιμοποιουμε καρτα.θα χαλασουμε και λιγα λεφτα ισα ισα για σουβενιρ και άλλα ετσι ψιλολογια.Και κατι αλλο...η απεριοριστων που βγαζουμε στο αεροδρομιο θυμασαι πως λεγεται?νομιζω πως ειπες οτι την βγαζουμε με καρτα.
Από όσο θυμάμαι δεν έχουν προμήθειες το θέμα είναι που θα βρεις την καλύτερη Ισοτιμία....Η @Klair είχε κάνει στο IBLA Change Pénzváltó, Bajcsy-Zsilinszky út 5 εγώ άλλαξα κάποια χρήματα σε ένα από αυτά της vaci utca γτ θεώρησα για 1-2 ευρώ διαφορά στο συνολο δεν άξιζε να το ψάξω και πολύ..Αν μιλάμε για ένα ποσό 300 ευρω δεν ξέρω αν αξίζει να κάνετε ολόκληρη διαδρομή για να γλιτωσετε 3-4 ευρώ τώρα αν περνάτε από εκεί εννοείται αλλάζουμε λεφτά εκεί που είναι φτηνότερα ..Σε καμία περίπτωση όμως από το αεροδρόμιο που μιλάμε για κλοπή...Η κάρτα δεν χρειάζεται να ξέρεις πως λέγεται γιατί μόλις ανοίξουν οι πόρτες οι αυτόματες κ βγείτε από τον χώρο των αποσκευών στα δεξιά σου είναι το γκισέ και θα έχει κ ουρά λογικά..Πας εκεί του λες i want a transfer card for seven days πληρωνεις με την κάρτα σου και καθάρισες...Πολύ σημαντικό ότι πλέον χρησιμοποιούμε το κινητό μας και τα MB κ τον χρόνο ομιλίας σαν να είμαστε Ελλάδα δεν υπάρχουν πλέον χρεώσεις....
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Από όσο θυμάμαι δεν έχουν προμήθειες το θέμα είναι που θα βρεις την καλύτερη Ισοτιμία....Η @Klair είχε κάνει στο IBLA Change Pénzváltó, Bajcsy-Zsilinszky út 5 εγώ άλλαξα κάποια χρήματα σε ένα από αυτά της vaci utca γτ θεώρησα για 1-2 ευρώ διαφορά στο συνολο δεν άξιζε να το ψάξω και πολύ..Αν μιλάμε για ένα ποσό 300 ευρω δεν ξέρω αν αξίζει να κάνετε ολόκληρη διαδρομή για να γλιτωσετε 3-4 ευρώ τώρα αν περνάτε από εκεί εννοείται αλλάζουμε λεφτά εκεί που είναι φτηνότερα ..Σε καμία περίπτωση όμως από το αεροδρόμιο που μιλάμε για κλοπή...Η κάρτα δεν χρειάζεται να ξέρεις πως λέγεται γιατί μόλις ανοίξουν οι πόρτες οι αυτόματες κ βγείτε από τον χώρο των αποσκευών στα δεξιά σου είναι το γκισέ και θα έχει κ ουρά λογικά..Πας εκεί του λες i want a transfer card for seven days πληρωνεις με την κάρτα σου και καθάρισες...Πολύ σημαντικό ότι πλέον χρησιμοποιούμε το κινητό μας και τα MB κ τον χρόνο ομιλίας σαν να είμαστε Ελλάδα δεν υπάρχουν πλέον χρεώσεις....
Kαλα αυτο με τα πακετα κινητου ειναι πραγματικα ΒΑΛΣΑΜΟ!!!Και ιδιως με τα δεδομενα...θα προσπαθησω να βρω την χαμηλοτερη προμηθεια..σ ευχαριστω ρε συ!!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Kαλα αυτο με τα πακετα κινητου ειναι πραγματικα ΒΑΛΣΑΜΟ!!!Και ιδιως με τα δεδομενα...θα προσπαθησω να βρω την χαμηλοτερη προμηθεια..σ ευχαριστω ρε συ!!!!
Σωθηκαμε επιτέλους δεν λες τίποτα...Αν θες να βγάλεις 200-300 ευρώ μόνο για τα μικρά έξοδα σας κ πληρώνεις παντού με καρτα μην το κουράσεις και πολύ για να γλιτωσεις 2 ευρω..Θα χάσεις χρόνο χωρίς λόγο...Μην κάνεις συνάλλαγμα στο πρώτο που θα βρεις αλλά μην γυρίσεις κ όλη την πόλη γιατί μιλάμε για ένα ποσό που δεν αξιζει τόσο ψάξιμο...
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.858
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αυτά είχα γράψει για ανταλλακτήρια στη Βουδαπέστη σε κάποιο άλλο thread και τα μεταφέρω και εδώ:

Τον Ιανουάριο που πήγα στην Βουδαπέστη όλα τα ανταλλακτήρια στη Vaci είχαν πολύ κακές ισοτιμίες. Την καλύτερη ισοτιμία την βρήκα σε αυτό το ανταλλακτήριο.
www.iblachange.hu

Η οδός Anker Koz που βρίσκεται το ανταλλακτήριο είναι κεντρικότατη αφού ξεκινάει από την πλατεία Deak Ferenc και καταλήγει στην Kiraly, οπότε σίγουρα κάποιος που κάνει βόλτα σε αυτά τα μέρη, θα πέσει πάνω του αρκετές φορές, είτε πάει να πάρει το μετρό, είτε το λεωφορείο από αυτή την κεντρική πλατεία, είτε πάει για φαγητό στο Trofea ή σε κάποιο άλλο εστιατόριο στη Kiraly, είτε για ποτό στη στοά Gozdu.

EDIT: Το ανταλλακτήριο αυτό μου το σύστησε φοιτήτρια η οποία έμεινε 6 μήνες στην πόλη για Erasmus.
Μετά και από δική μου έρευνα κατέληξα ότι πράγματι το συγκεκριμένο είχε τις καλύτερες ισοτιμίες.
Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει ανάλογα με τα δικά του κριτήρια.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτά είχα γράψει για ανταλλακτήρια στη Βουδαπέστη σε κάποιο άλλο thread και τα μεταφέρω και εδώ:

Τον Ιανουάριο που πήγα στην Βουδαπέστη όλα τα ανταλλακτήρια στη Vaci είχαν πολύ κακές ισοτιμίες. Την καλύτερη ισοτιμία την βρήκα σε αυτό το ανταλλακτήριο.
www.iblachange.hu

Η οδός Anker Koz που βρίσκεται το ανταλλακτήριο είναι κεντρικότατη αφού ξεκινάει από την πλατεία Deak Ferenc και καταλήγει στην Kiraly, οπότε σίγουρα κάποιος που κάνει βόλτα σε αυτά τα μέρη, θα πέσει πάνω του αρκετές φορές, είτε πάει να πάρει το μετρό, είτε το λεωφορείο από αυτή την κεντρική πλατεία, είτε πάει για φαγητό στο Trofea ή σε κάποιο άλλο εστιατόριο στη Kiraly, είτε για ποτό στη στοά Gozdu.

EDIT: Το ανταλλακτήριο αυτό μου το σύστησε φοιτήτρια η οποία έμεινε 6 μήνες στην πόλη για Erasmus.
Μετά και από δική μου έρευνα κατέληξα ότι πράγματι το συγκεκριμένο είχε τις καλύτερες ισοτιμίες.
Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει ανάλογα με τα δικά του κριτήρια.
Αν εβρισκα ισοτιμία κάπου 1€= 295huf και εκεί που λέει η Κλαιρ είχε με 300huf στα 300 ευρω που θα χρειαστεί κάποιος για τα μικρά έξοδα του εκεί με την προοπτική να πληρώνει με καρτα θα είναι 4+ ευρώ η διαφορά...Εγώ προσωπικά αν δεν περνούσα από εκεί δεν θα πήγαινα μόνο για αυτό για να γλιτωσω το ποσό αυτό..Αν μιλούσαμε για μεγαλύτερη διαφορά τιμής θα το έκανα για να εξοικονομησω κάποια χρήματα..Ο καθένας αποφασίζει για τον εύατο του άλλοι θα πήγαιναν και μεγάλη απόσταση για 1 ευρω διαφορά.Αλλοι πληρώνουν και 3 κ 4 ευρώ παραπάνω προκειμένου να μην κάνουν ούτε μετρό παραπάνω...Γενικότερα τα τιπ από άτομα που μένουν σε μια πόλη έχουν μεγαλύτερη αξία....
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλό το Pest-Buda Bistro;;;; Είναι και ξενοδοχείο; τιμες;
Πολύ υψηλό επίπεδο το συγκεκριμένο εστιατόριο και με καλές τιμές.
Οι τιμές του είναι ακριβώς στον μέσο όρο της πόλης.

Αναφορικά, με τα χρήματα επειδή έχει εξελιχθεί η συζήτηση... Εγώ είχα κάνει την αλλαγή από εδώ Αθήνα σε γνωστό ανταλλακτήριο που δεν μου πήρε ούτε προμήθεια και μου έδωσε πολύ καλή τιμή.
Τα 300 ευρώ βγαίναν κάπου 96.000 φιορίνια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντε πάλι με τα ανταλλακτήρια.... Πότε επιτέλους θα μάθετε να μην περνάτε ούτε απ' έξω; Ωραιότατα ATM έχει, και η προμήθεια που θα χρεωθείτε για μια ανάληψη των π.χ. €200 είναι αστεία μπροστά σ' αυτά που θα σας χρεώσει ακόμα και το καλύτερο ανταλλακτήριο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αντε πάλι με τα ανταλλακτήρια.... Πότε επιτέλους θα μάθετε να μην περνάτε ούτε απ' έξω; Ωραιότατα ATM έχει, και η προμήθεια που θα χρεωθείτε για μια ανάληψη των π.χ. €200 είναι αστεία μπροστά σ' αυτά που θα σας χρεώσει ακόμα και το καλύτερο ανταλλακτήριο.
Δεν είναι μόνο η προμήθεια το θέμα. Οι τράπεζες δίνουν παραδοσιακά χειρότερη ισοτιμία απο τα αναλλακτήρια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι μόνο η προμήθεια το θέμα. Οι τράπεζες δίνουν παραδοσιακά χειρότερη ισοτιμία απο τα αναλλακτήρια...
Στο γκισέ ίσως, αλλά αυτό είναι αδιάφορο. Στα ΑΤΜ παίρνεις διατραπεζική ισοτιμία που είναι η βέλτιστη (εφόσον φυσικά δεν κάνεις καμμιά βλακεία να επιλέξεις να χρεωθείς σε ευρώ). Τα ανταλλακτήρια σου κρατάνε περίπου 5% παραπάνω.
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο γκισέ ίσως, αλλά αυτό είναι αδιάφορο. Στα ΑΤΜ παίρνεις διατραπεζική ισοτιμία που είναι η βέλτιστη (εφόσον φυσικά δεν κάνεις καμμιά βλακεία να επιλέξεις να χρεωθείς σε ευρώ). Τα αλλακτήρια σου κρατάνε περίπου 5% παραπάνω.
Στην Ουγγαρία έχω βγάλει λεφτά τόσο από ΑΤΜ τράπεζας (προσοχή γιατί υπάρχουν παντού και ατμ ανταλλακτηριων) όσο και από ανταλλακτήρια..Την πρώτη φορά που πήγα είχα βγάλει από τραπεζα εκεί και είχα το μυαλό μου ότι
είναι η καλύτερη λύση...Την δεύτερη φορά λοιπόν πήγα να κάνω το ίδιο κ μου κράτησε η τράπεζα ένα ποσό 3-4 ευρώ για την συναλλαγή αν θυμάμαι καλά, οπότε έριξα άκυρο σε αυτή την επιλογή...Μπορεί με τραπεζα να μου βγει χειρότερα μπορεί και καλύτερα σε κάποιες συναλλαγές, αλλά κανείς δεν ξέρει πόσο είναι η χρέωση, τη βλέπει μετά, ενώ στα ανταλλακτήρια ξέρεις αμέσως τι πληρώνεις...
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην Ουγγαρία έχω βγάλει λεφτά τόσο από ΑΤΜ τράπεζας (προσοχή γιατί υπάρχουν παντού και ατμ ανταλλακτηριων) όσο και από ανταλλακτήρια..Την πρώτη φορά που πήγα είχα βγάλει από τραπεζα εκεί και είχα το μυαλό μου ότι
είναι η καλύτερη λύση...Την δεύτερη φορά λοιπόν πήγα να κάνω το ίδιο κ μου κράτησε η τράπεζα ένα ποσό 3-4 ευρώ για την συναλλαγή αν θυμάμαι καλά, οπότε έριξα άκυρο σε αυτή την επιλογή...Μπορεί με τραπεζα να μου βγει χειρότερα μπορεί και καλύτερα σε κάποιες συναλλαγές, αλλά κανείς δεν ξέρει πόσο είναι η χρέωση, τη βλέπει μετά, ενώ στα ανταλλακτήρια ξέρεις αμέσως τι πληρώνεις...
Όχι δε μπορεί να σου βγει χειρότερα μπορέί και καλύτερα. Πάντα θα σου βγει καλύτερα με την τράπεζα, αρκεί το 5% του ποσού σου είναι πάνω από 3 ευρώ, δηλαδή να σηκώνεις πάνω από €60.
Φυσικά αυτό ποικείλει ανάλογα με την τράπεζα σου στην Ελλάδα (η Εθνική είναι λίγο φθηνότερη από τις υπόλοιπες) και πρέπει απαραιτήτως στο ATM να επιλέξεις η χρέωση να γίνει σε τοπικό νόμισμα κι όχι σε ευρώ (αν ρωτήσει). Κάποια ATM μπορεί να χρεώνουν επιπλέον κάποια ακόμα προμήθεια του στυλ €1, αλλά αν η ανάληψή σου είναι π.χ. €200 πάντα θα συμφέρουν περισσότερο από τα ανταλλακτήρια.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όχι δε μπορεί να σου βγει χειρότερα μπορέί και καλύτερα. Πάντα θα σου βγει καλύτερα με την τράπεζα, αρκεί το 5% του ποσού σου είναι πάνω από 3 ευρώ, δηλαδή να σηκώνεις πάνω από €60.
Φυσικά αυτό ποικείλει ανάλογα με την τράπεζα σου στην Ελλάδα (η Εθνική είναι λίγο φθηνότερη από τις υπόλοιπες) και πρέπει απαραιτήτως στο ATM να επιλέξεις η χρέωση να γίνει σε τοπικό νόμισμα κι όχι σε ευρώ (αν ρωτήσει). Κάποια ATM μπορεί να χρεώνουν επιπλέον κάποια ακόμα προμήθεια του στυλ €1, αλλά αν η ανάληψή σου είναι π.χ. €200 πάντα θα συμφέρουν περισσότερο από τα ανταλλακτήρια.
Την πρώτη φορά που πήγα Βουδαπέστη μου βγήκε περίπου 2 ευρω η ανάληψη από τραπεζα, 1 που μου κράτησέ η Ουγγρική εκεί προμήθεια κ 1 η Εθνική..Την δεύτερη 2 χρόνια μετά πήγε κοντα στα 4 αλλά δεν μπορώ να βρω το ακριβές ποσό για να σου πω...Η ανάληψη ήταν για πόσο 300 ευρω κ φυσικά ζήτησα να χρεωθω φιορίνια και όχι ευρώ...Δεν ξέρω τι άλλαξε στα δύο χρόνια και για ίδιο πόσο πλήρωσα τα διπλά...Επειδή είδα μετά από μια μερα την χρεωση της συναλλαγής στο Internet banking μου αποφάσισα για τα 100-150 που χρειάστηκα επιπλέον να χρησιμοποιήσω ανταλλακτήριο....
Νομίζω ότι αφιερώσαμε πάρα πολύ χρόνο για μια υπόθεση που για 300-400 ευρώ που θα χρειαστούμε εκεί για τις μικροσυναλλαγές μας (με δεδομένο ότι οι περισσότεροι πλέον χρησιμοποιούν κάρτες) θα μας στοιχίσει από 1 ευρω έως 10 μαξ παραπάνω στη χειρότερη...Δεν αξιζει τον κόπο για τόσο μικρό ποσό να ασχοληθούμε τόσο πολύ...Να ξέρεις ότι κ εγω μέχρι πριν πάω για δεύτερη φορά πίστευα ότι η καλύτερη λύση ήταν η ανάληψη από ΑΤΜ τράπεζας αλλά πλέον αμφιβάλλω :) ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom