Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

alkis77

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα και απο μένα.Καταρχήν συγχαρητήρια στον vagar78 καθώς και σε όλους όσοι έχουν μοιραστεί πληροφορίες και εμπειριές απο την Βουδαπέστη.Πραγματικά καταπληκτική δουλειά που κάνει παιχνιδάκι την οργάνωση του ταξιδιού μας.
Εμείς φεύγουμε την Τετάρτη 4/4 και θα μείνουμε 6 βράδυα.Λόγω του οτι έχουμε 2 μικρά παιδιά,5 χρονών και 6 μηνών,είπαμε να κάτσουμε 6 γεμάτες μέρες ώστε να προλάβουμε να τα δούμε όλα σε πιο χαλαρούς ρυθμούς.
Πετάμε με Turkish και έχουμε κλείσει διαμέρισμα(έβγενε πολύ πιο οικονομικά σε σχέση με ξενοδοχείο) που είναι σε ενα στενό δίπλα στην vaci,ακριβώς δίπλα απο το Comme Chez Soi.
Για φαγητό έχω κλείσει ήδη στον hungarim και στο lancelot και περιμένω απάντηση απο το trofea.
Ελπίζω να μας κάνει και καλό καιρό για να τα περάσουμε τέλεια!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να σαι καλά Άλκη, καλά έκανες και έβαλες παραπάνω μέρες για να είσαι άνετος γιατι δεν γίνεται με παιδιά να κάνεις αγώνα δρόμου..Ότι χρειαστείς μπορείς να στείλεις όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να βοηθήσουν..
 
Last edited:

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
καλησπερα!!αυριο παω Βουδαπεστη!!τοσο διαβασμα ουτε στο πανεπιστημιο αχαχαχ εχω αμφιβολιες για το τι καιρο κανει(ακομα δεν εκανα βαλιτσα) στο ιντερνετ λεει 16 αλλα ειναι σαν το 16 της ελλαδας?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το πρωί που θα περπατατε θα είστε μια χαρά,το βράδυ όμως δεν θα παλευεται χωρίς μπουφάν...Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να συγκρίνει τους ίδιους βαθμούς Κελσίου σε δύο διαφορετικές πόλεις...Η παρουσία του Δούναβη παίζει τον ρόλο της στην θερμοκρασία φαντάζομαι αλλά όπως και να έχει αποκλείεται να πας εκεί χωρις να έχεις προετοιμαστεί κ για κρύο, ακόμα κ τέτοια εποχή...Να είσαι λίγο πιο φειδωλη στον ρουχισμο και να μην παρασυρθεις με πολύ ελαφριά ρούχα γιατι θα το μετανιώσεις...Καλά να περάσετε σε ζηλεύω να ξέρεις :)
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Καλημέρα από Βουδαπέστη!!!χθες πρόλαβα είδα κοινοβούλιο κ αλυσιδωτή γέφυρα τη νύχτα κ φαγητό lancelot.πήγα πλατεία ηρώων,άγιο στεφανο κ πέρασα έξω από όπερα,σπίτι του τρομου,εβραϊκή συναγωγή .σήμερα το πρωί πήγαμε στην κεντρικη αγορά για σουβενίρ .τώρα πίνουμε καφέ σε ένα καφέ το gossip πήγαμε new york κ γινόταν χαμός από γκρουπ .τώρα θα πάμε στην πλευρά της Βούδας. Λοιπόν θέλω να μου προτείνετε κρουαζιέρα με ποτό για το βράδυ .κ ίσως κανένα ακόμα εστιατόριο μένω στο city ring hotel οπότε θα με βόλευε κ εκεί κοντά για να πάω για ύπνο μετά το φαγητο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα από Βουδαπέστη!!!χθες πρόλαβα είδα κοινοβούλιο κ αλυσιδωτή γέφυρα τη νύχτα κ φαγητό lancelot.πήγα πλατεία ηρώων,άγιο στεφανο κ πέρασα έξω από όπερα,σπίτι του τρομου,εβραϊκή συναγωγή .σήμερα το πρωί πήγαμε στην κεντρικη αγορά για σουβενίρ .τώρα πίνουμε καφέ σε ένα καφέ το gossip πήγαμε new york κ γινόταν χαμός από γκρουπ .τώρα θα πάμε στην πλευρά της Βούδας. Λοιπόν θέλω να μου προτείνετε κρουαζιέρα με ποτό για το βράδυ .κ ίσως κανένα ακόμα εστιατόριο μένω στο city ring hotel οπότε θα με βόλευε κ εκεί κοντά για να πάω για ύπνο μετά το φαγητο
Χμμμ σχετικά κοντά είναι το hungarikumbisztro αλλά το βλέπω απίθανο να βρείτε τραπέζι χωρίς κράτηση κ τέτοια μέρα, μπορείτε βέβαια να πείτε στην ρερεψιονιστ να κάνει ένα τηλέφωνο να ρωτησει...Αν έχετε πάρει κάρτα απεριορίστων μπορείτε να πάτε στο fatal που είναι λίγο πριν την κλειστή αγορά ( καλές τιμές και μεγάλες μερίδες κ εκεί τηλέφωνο επειδή είναι περίεργη μέρα)...Για κρουαζιέρα δεν έχω άποψη εμείς είχαμε πάρει το καραβάκι το d11 (δωρεάν με την κάρτα απεριοριστων) και κάναμε μια βόλτα στον Δούναβη έτσι ...Μπορεις να ρίξεις μια ματιά κ στον οδηγό έχω γράψει κ αρκετά μαγαζιά που έχουν παει παιδιά από εδώ μέσα να δεις αν σε βολεύει κάποιο..
 
Last edited:

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Καλημέρα. Τελικά χθες βρήκαμε τραπέζι μόνο στο mazel tov αν το λέω σωστά .κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα . Να αναφερω οτι η βουδαπεστη εσφιζε απο νυχτερινη ζωη μου θυμισε ελλαδα.Για την κρουαζιέρα κατέφυγα σε τουριστική λύση 22€ με ποτό 2 ώρες 7-9 .επίσης να σας πω ότι η Βουδαπέστη θα ναι πλέον σταθμός ζωής για μένα .μέσα στη βασιλική Αγίου Στεφάνου δέχθηκα πρόταση γάμου κ είπα το ναι. Τελευταία μέρα σήμερα .ο ήλιος λάμπει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οοοο ο με το καλό σας εύχομαι...Σας σημάδεψε η πόλη οπότε σίγουρα θα επιστρέψετε στο μέλλον. ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom