Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψουμε στη Βουδαπέστη το Σάββατο μέχρι και Μ. Τρίτη και διαβάζω όλες τις σελίδες για να αντλήσω όλο και πιο πολλές πληροφορίες για το ταξίδι, παρ' όλα αυτά επειδή πετάμε Σάββατο (31/3) πρωί και δεν ξέρω αν θα προλάβω να τα δω όλα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:
Σχετικά με τα εστιατόρια: FATAL, Hungarikum, TROFEA που έχω αποφασίσει να επισκεφτούμε, προλαβαίνω να κάνω κράτηση μέσω email τώρα; Επίσης, εκτός από αυτά που πιθανόν να τα επιλέξουμε για βραδινό, ποια άλλα θα προτείνατε για μεσημεριανό φαγητό που να μην χρειάζονται κράτηση;
Επίσης, θεωρώ πολύ βολικό το hop on hop off με τα δρομολόγια και τη γύρα από στάση σε στάση προκειμένου να μην μπλέξουμε αφενός με μετρό, λεωφορεία κλπ συνεπώς θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα. Η ερώτηση είναι ότι είδα οτι περιέχει και 2 boat trips και επειδή ένα βράδυ θα ήθελα οπωσδήποτε να κάνω τη κρουαζιέρα αξίζει αυτό που προσφέρει ή να κλείσω επιπλέον με το LEGENDA?
Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ

EDIT: Κάθε λεπτό που περνάει μου ρχονται κι άλλα: Αρχικά θα μείνουμε στο Vagabond Apartments και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστούμε μετρό για όλα ή έχουμε κάτι κοντά μας για πόδια. Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος διαδρομές που περιλαμβάνουν περπάτημα σε λογικά πλαίσια και να εμπεριέχουν αξιοθέατα. Πιο συγκεκριμένα για την περιοχή της Βούδας, ο πύργος των ψαράδων με όλα τα συναφή περπατιέται; Από εκεί μέχρι τον λόφο Gelert με το άγαλμα κλπ περπατιέται; Αξίζει να αφιερώσω μια μέρα για να περιηγηθώ σε αυτά τα μέρη αποκλειστικά; ή είναι πολύ ή λίγο; Τέλος, η λεωφόρος Andrassy περπατιέται ώστε να το κάνουμε φτάνοντας στην πλατεία Ηρώων;
-Στο φαταλ πιστεύω θα βρεις τραπέζι ακόμα κ σήμερα αν βάλεις το ξενοδοχείο σου να σου κλείσει η πάρεις ο ίδιος ένα τηλέφωνο (δεν έχω δει αν έβαλαν πάλι τις ιντερνετικες κρατήσεις).,Στο χουγκαριμ δύσκολα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις κ ότι γίνει, αν δεν βρεις κ τους ζητήσεις ένα τραπέζι 1-2 ώρες πριν τις ώρες αιχμής με την προϋπόθεση να το αφήσετε 9 -9.30 πιστεύω θα κανετε κ ετσι δουλειά..Στο τροφέα αν δεν μιλάμε για Σαββατο θα βρείτε πιστεύω πιο εύκολα. ..Μεσημέρι προσφέρεται κ η κλειστή αγορά για να φάτε και εχει ποικιλία για να διαλέξετε ...
-Για μένα το χοπ ον απευθύνεται σε άτομα που πάνε για 24 ώρες αντε μαξ 48 κ θέλουν να τα δουν όλα σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να χάνουν χρόνο...Στην περίπτωση σας νομίζω δεν αξιζει, αν πάρετε κάρτα απεριορίστων θα κανετε καλύτερα την δουλειά σας..Έχει κ τα πλοιαρακια μέσα που είναι φρι κ θα καλύψουν το κενό της κρουαζιέρας...
-Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ξενοδοχείο θα περπατήσετε αρκετά κ θα χρειαστει να εξοικονόμησετε δυνάμεις και χρονο με το μετρό...Η κλειστή αγορά είναι το πιο κοντινό σημείο που είδα...
-θα είναι λίγο σκότωμα να ανέβεις με τα πόδια πάνω στον λόφο κ με τα πόδια να συνεχίσεις να κάνεις όλη την βουδα, δε λέω ότι δεν γίνεται αλλά θα την ακούσετε καλά....Παίζει ρόλο κ τι καιρό θα σας κάνει βέβαια .....Εδώ είμαστε όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να σας βοηθήσουν για να μην ταλαιπωρηθείτε...
 
Last edited:

drRodiL

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
@vagar78 Σχετικά με τη πλευρά της Βούδας τι προτείνεις από περπάτημα και γενικά υπάρχουν κάπου συγκεκριμένες πορείες - διαδρομές που προσφέρονται για περπάτημα; η andrassy πχ που θεωρείται από τους πιο εμπορικούς δρόμους δεν αξίζει για κάτι τέτοιο παρόλο που είναι μεγάλη; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

Επίσης αν και κατάφερα να κλείσω σε fatal και trofea, από άποψη χώρου και περιβάλλοντος και όχι τόσο ποιότητας και γεύσης εκτός απο το Lancelot υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μου προτείνει κανείς;
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@vagar78 Σχετικά με τη πλευρά της Βούδας τι προτείνεις από περπάτημα και γενικά υπάρχουν κάπου συγκεκριμένες πορείες - διαδρομές που προσφέρονται για περπάτημα; η andrassy πχ που θεωρείται από τους πιο εμπορικούς δρόμους δεν αξίζει για κάτι τέτοιο παρόλο που είναι μεγάλη; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

Επίσης αν και κατάφερα να κλείσω σε fatal και trofea, από άποψη χώρου και περιβάλλοντος και όχι τόσο ποιότητας και γεύσης εκτός απο το Lancelot υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μου προτείνει κανείς;
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις από το σημείο που βρίσκεται το τελεφερίκ και να ανέβεις στο κάστρο από την πλαγιά, να περιηγηθείς στους εξωτερικούς χώρους εκεί και φεύγοντας να ρίξεις μια ματιά σε μια μικρή αγορά που έχει εκεί στο δεξί σου χέρι φεύγοντας από το κάστρο.Στη συνέχεια να κατευθυνθείς προς την εκκλησία του Ματίας να φας και το γλυκό σου στο Ρουζβουρμ αν και θα γίνεται το αδιαχώρητο και να καταλήξεις στο νησί της μαργαρίτας για μια ωραία βόλτα μέσα στη φύση.Η λεωφόρος andrassy έχει μήκος 2.5 χιλιόμετρα οπότε αν ο καιρός είναι καλός δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να την περπατήσεις, τώρα θα μου πει κάποιος 2.5+2.5 η επιστροφή πάμε στα 5 και αγριεύει το πράγμα..Το θέμα είναι και πόσο χρόνο έχετε, αν ας πούμε πάω για 2 ημέρες ίσως προτιμήσω αντί να ξοδέψω 1 ώρα για να κάνω 5 χιλ να τα εκμεταλλευτώ για να δω ένα σημείο της πόλης ακόμα..Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του και από εκεί και πέρα αν έχει σύμμαχο τον καιρό μπορεί να φορτώσει μια μέρα με παραπάνω δραστηριότητες ή αν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές να κόψει κάτι ή να χρησιμοποιήσει και τα μέσα μαζικής μεταφοράς...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα, εμενα στην ουγγαρια για 6 μηνες, στο nepliget, θα τα βρεις λογικα κλειστα τετοια ωρα, αλλα υπαρχουν αρκετα atm, που μπορεις να σηκωσεις ενα μικρο ποσο, η ελαχιστη διαδρομη ταξι ειναι 300 fiorints (ετσι το αφησα δηλαδη εγω το 2016) , γενικα τα ταξι ειναι οικονομικα.
Καο φυσικα υπαρχει επιλογη αγγλικων στο atm.
Αν μπορείς από την εμπειρία σου να μας προτείνεις μερικά σημεία για φαγητό. Είναι πολύ σημαντικές οι προτάσεις κάποιου που έμεινε στην πόλη και συναναστράφηκε με τους ντόπιους...Αλήθεια θα μπορούσες να μείνεις μόνιμα εκεί; έχεις καλή άποψη για τους Ούγγρους εσύ που τους έζησες και περισσότερο..
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εξαιρετικός οδηγός, σε ευχαριστώ πολύ για το κέφι σου και την όρεξη που έχεις. Με βοήθησες πολύ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@ioanna karagianni Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, να υποθέσω δεν πήγες ακόμα....
@drRodiL εγώ έφαγα και στην κλειστή αγορά και ήταν μια χαρά το φαγητό για μεσημέρι αλλά επειδή τρώγαμε πρωινό σούπερ κάναμε ένα γεύμα μόνο όλη την ήμερα..Εννοείται ότι τρώγαμε κανονικά γλυκά ή κάποιο μπινελίκι παραδοσιακό που μας βοηθούσαν να κρατηθούμε και να φάμε μια και καλή το βράδυ..
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Αν μπορείς από την εμπειρία σου να μας προτείνεις μερικά σημεία για φαγητό. Είναι πολύ σημαντικές οι προτάσεις κάποιου που έμεινε στην πόλη και συναναστράφηκε με τους ντόπιους...Αλήθεια θα μπορούσες να μείνεις μόνιμα εκεί; έχεις καλή άποψη για τους Ούγγρους εσύ που τους έζησες και περισσότερο..
Καλησπερα ξανα, προσωπικα την Βουδαπεστη την εζησα και εγω σαν τουριστας, αλλα γνωριζοντας αρκετα πραγματα,
Εμενα λοιπον στο Szeged, στα συνορα με την Σερβια 11 χιλιομετρα μακρια περιπου. Οποτε στην Βουδαπεστη ανεβαινα για σαββατοκυριακα η οταν επρεπε να παρω αεροπλανα για αλλες πολεις η λεωφορεια τρενα κλπ.
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι μια φτωχη χωρα η οποια αγαπαει αρκετα του τουριστες και παρολα την φτωχεια που υπαρχει οι τιμες της ειναι αρκετα χαμηλες. Το fiorint ειναι σχεδον ακριβως οπως την δραχμη 1 ευρω=312,5 ft κατι που σημαινει εν μεν χαμηλος μισθος, αλλα η ζωη ηταν πανφθηνη. Ζωντας σε μια τελειως μη τουριστικη περιοχη της ουγγαριας, συναναστρεφομενος καθημερινα με ντοπιους χωρις να εχω την παραμικρη ιδεα της γλωσσας περα των βασικων, μπορω να πω οτι ηταν ολοι τους προθυμοι, χαρουμενοι να βοηθησουν. Βαρυς λαος, αλλα παντα με το χαμογελο στα χειλη και το φιλοτιμο τους να διαπρεπει. Δεν θα ξεχασω την καθημερινη λαικη, οπου μαζευονταν οι αγροτες, και πουλουσαν την πραματια τους κατευθειαν απο τα χωραφια σε εξευτελιστικες τιμες. Θυμαμαι χαρακτηριστικα η ντοματα ειχε 0,20 λεπτα/κιλο.
Θα μπορουσα να μεινω μονιμα εκει, παρολο τον μουντο καιρο και το τσουχτερο κρυο αλλα ισως με ενα καλυτερο εισοδημα, γιατι τα 400 ευρω βασικος που δινουν εν μεν μπορεις να ζησεις λογω χαμηλων τιμων αλλα θελεις και το κατι παραπανω.
Ενα μειονεκτημα ακριβα ενοικια σε σπιτια.
Ειμαι λιγο off topic,αλλα απαντησα στις παραπανω ερωτησεις σου.
Οποιος ποτε αποφασισει να κανει ενα τουρ στην Ουγγαρια, μπορει να απευθυνθει σε εμενα, γνωριζω πανεμορφες πολεις και χωρια καθως και ευκολους τροπους να πας και πως να κινηθεις.
Απο βουδαπεστη ξερω τα βασικα, αυτα που εχουν προαναφερθει και εδω και σε αλλα topic, με εχετε καλυψει ολοι αρκετα με τις απαντησεις σας.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν σου ψιθύρισε κανένας ντοπιος κανένα ωραίο μαγαζί για φαγητο ή κανένα περίεργο μαγαζί που αποκλείεται να το βρει ένας τουρίστας μόνος του;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Δεν σου ψιθύρισε κανένας ντοπιος κανένα ωραίο μαγαζί για φαγητο ή κανένα περίεργο μαγαζί που αποκλείεται να το βρει ένας τουρίστας μόνος του;
Χαχα, προσπαθω να θυμηθω και ιδου, δεν ξερω αν εχουν προαναφερθει τα εξης.
Εγω εχω, magyar vendeglo, για τρομερο gulash και κοτοπουλο με παπρικα(κατι που εχουν οι ουγγροι σαν το διεθνες συμβολο τους, την παπρικα εννοω)
Εχω ακομα ενα, στο οποιο εμεις μειναμε ευχαριστημενοι αλλα ειναι αρκετα τσιμπημενο το alabardos, αρκετα γνωστο με πεντανοστιμα φαγητα.
Ακομα, δοκιμαστε unicum και palinka, παραδοσιακα ποτα, αν βρειτε palinka με δαμασκηνο τιμηστε την, απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην ουγγαρια, εχουν και μεγαλη παραγωγη σε δαμασκηνα οποτε ειναι αναμενομενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom