Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Μηνύματα
10
Likes
15
Καλημέρα,όσο αφορά τις κάρτες εξαρτάται ποσό καιρό θα μείνεις στη βιεννη!Εμείς βγάλαμε για 72h (περίπου 17€ )είναι για όλα τα ΜΜΜ,όσον αφορά από και προς το αεροδρόμιο (εμείς πήγαμε οδικώς από βουδαπεστη) υπάρχει ειδική γραμμή μέτρο S-BAHN (S7 αναχωρεί απέναντι από το CAT) –Αναχώρηση κάθε 30’)
,σύμφωνα με τον vagar78!
Το κόστος δε το γνωρίζω,αλλά δε νομίζω να είναι ακριβά.
Οποιαδήποτε απορία έχεις,είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε!
 

Alessandra K

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα βρίσκομαι για 6 μέρες, οπότε σκεφτόμαστε να βγάλουμε το άτομο είτε δυο κάρτες των 72 ωρών είτε μια εβδομαδιαία. Επίσης καθώς νοικιάσαμε Airbnb, η ιδιοκτήτρια μας έδωσε συγκεκριμένες πληροφορίες για το πως θα κινηθούμε από και προς το αεροδρόμιο για το σπίτι. Αυτές είναι να χρησιμοποιήσουμε αρχικά το λεωφορείο του αεροδρομίου (VAL2) και στη συνέχεια να πάρουμε το τραμ. Η απορία μου γενικότερα είναι πως εφόσον έχουμε βγάλει κάρτες απεριόριστων διαδρομών, περιλαμβάνονται σε αυτές τα μεταφορικά μέσα που ανέφερα παραπάνω πως θα χρησιμοποιήσουμε για τις διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο ή θα είναι έξτρα εισιτήρια;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το λεωφορείο του αεροδρομιου δεν περιλαμβάνεται στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών σε αντίθεση με το τραμ...
 
Μηνύματα
10
Likes
15
Και εμείς κλειστή τη βρήκαμε τη μια εξωτερική...υπό κατασκευή ..
Παρ’ολα αυτά ήταν μια τέλεια εμπειρία!
Να πάτε οπωσδήποτε!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και εμείς κλειστή τη βρήκαμε τη μια εξωτερική...υπό κατασκευή ..
Παρ’ολα αυτά ήταν μια τέλεια εμπειρία!
Να πάτε οπωσδήποτε!!!
ουσιαστικά η μια από τις δύο εξωτερικές πισίνες ήταν κλειστή αν κατάλαβα καλά ....
 

drRodiL

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψουμε στη Βουδαπέστη το Σάββατο μέχρι και Μ. Τρίτη και διαβάζω όλες τις σελίδες για να αντλήσω όλο και πιο πολλές πληροφορίες για το ταξίδι, παρ' όλα αυτά επειδή πετάμε Σάββατο (31/3) πρωί και δεν ξέρω αν θα προλάβω να τα δω όλα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:
Σχετικά με τα εστιατόρια: FATAL, Hungarikum, TROFEA που έχω αποφασίσει να επισκεφτούμε, προλαβαίνω να κάνω κράτηση μέσω email τώρα; Επίσης, εκτός από αυτά που πιθανόν να τα επιλέξουμε για βραδινό, ποια άλλα θα προτείνατε για μεσημεριανό φαγητό που να μην χρειάζονται κράτηση;
Επίσης, θεωρώ πολύ βολικό το hop on hop off με τα δρομολόγια και τη γύρα από στάση σε στάση προκειμένου να μην μπλέξουμε αφενός με μετρό, λεωφορεία κλπ συνεπώς θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα. Η ερώτηση είναι ότι είδα οτι περιέχει και 2 boat trips και επειδή ένα βράδυ θα ήθελα οπωσδήποτε να κάνω τη κρουαζιέρα αξίζει αυτό που προσφέρει ή να κλείσω επιπλέον με το LEGENDA?
Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ

EDIT: Κάθε λεπτό που περνάει μου ρχονται κι άλλα: Αρχικά θα μείνουμε στο Vagabond Apartments και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστούμε μετρό για όλα ή έχουμε κάτι κοντά μας για πόδια. Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος διαδρομές που περιλαμβάνουν περπάτημα σε λογικά πλαίσια και να εμπεριέχουν αξιοθέατα. Πιο συγκεκριμένα για την περιοχή της Βούδας, ο πύργος των ψαράδων με όλα τα συναφή περπατιέται; Από εκεί μέχρι τον λόφο Gelert με το άγαλμα κλπ περπατιέται; Αξίζει να αφιερώσω μια μέρα για να περιηγηθώ σε αυτά τα μέρη αποκλειστικά; ή είναι πολύ ή λίγο; Τέλος, η λεωφόρος Andrassy περπατιέται ώστε να το κάνουμε φτάνοντας στην πλατεία Ηρώων;
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@abrou και @drRodiL θα μου δώσετε λίγο χρόνο γιατι ειμαι έξω δεν είναι δύσκολα αυτά που ρωτάτε απλά υπομονή μέχρι το βραδάκι που θα γυρίσω να σας τα απαντήσω...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
EDIT: Κάθε λεπτό που περνάει μου ρχονται κι άλλα: Αρχικά θα μείνουμε στο Vagabond Apartments και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστούμε μετρό για όλα ή έχουμε κάτι κοντά μας για πόδια. Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος διαδρομές που περιλαμβάνουν περπάτημα σε λογικά πλαίσια και να εμπεριέχουν αξιοθέατα. Πιο συγκεκριμένα για την περιοχή της Βούδας, ο πύργος των ψαράδων με όλα τα συναφή περπατιέται; Από εκεί μέχρι τον λόφο Gelert με το άγαλμα κλπ περπατιέται; Αξίζει να αφιερώσω μια μέρα για να περιηγηθώ σε αυτά τα μέρη αποκλειστικά; ή είναι πολύ ή λίγο; Τέλος, η λεωφόρος Andrassy περπατιέται ώστε να το κάνουμε φτάνοντας στην πλατεία Ηρώων;
Εμείς όλα αυτα που λες τα κάναμε με τα πόδια! Πολύ κούραση αλλά ήταν ωραίες διαδρομές. Ολα περπατιούνται,γιατί όχι? Εξαρτάτε όμως από το πόσο θες και αντέχεις εσύ. Για μένα αξίζει η διαδρομή Gellert - Πύργος τον ψαράδων και μετά πίσω με λεωφορείο. Το ίδιο κάναμε και με την πλατεία Ηρώων,πήγαμε με μετρό και γυρίσαμε με τα πόδια.
Το μετρό και τα μμμ γενικά τα χρησιμοποιήσαμε και με το παραπάνω,ιδικά το τραμ.
Μπες στο google maps και δες αποστάσεις,οπότε πιστεύω θα καταλάβεις πάνω-κάτω αν μια απόσταση είναι εφικτή για σένα ή όχι.
Επίσης για την Βουδαπέστη υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες,ρίξε μία ματιά,θα σε βοηθήσουν πολύ. ;)
 

drRodiL

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Εμείς όλα αυτα που λες τα κάναμε με τα πόδια! Πολύ κούραση αλλά ήταν ωραίες διαδρομές. Ολα περπατιούνται,γιατί όχι? Εξαρτάτε όμως από το πόσο θες και αντέχεις εσύ. Για μένα αξίζει η διαδρομή Gellert - Πύργος τον ψαράδων και μετά πίσω με λεωφορείο. Το ίδιο κάναμε και με την πλατεία Ηρώων,πήγαμε με μετρό και γυρίσαμε με τα πόδια.
Το μετρό και τα μμμ γενικά τα χρησιμοποιήσαμε και με το παραπάνω,ιδικά το τραμ.
Μπες στο google maps και δες αποστάσεις,οπότε πιστεύω θα καταλάβεις πάνω-κάτω αν μια απόσταση είναι εφικτή για σένα ή όχι.
Επίσης για την Βουδαπέστη υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες,ρίξε μία ματιά,θα σε βοηθήσουν πολύ. ;)
Πόσο σας πήρε να τα περάσετε όλα από τη μεριά της Βούδας; Δηλαδή 1 μέρα να πείς οτι θα περάσω τη γέφυρα το πρωί και θα τη ξαναπεράσω το απόγευμα για επιστροφή και τέλος από αυτή τη μεριά της πόλης αρκεί;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ναι αρκεί! Μέχρι το απογευματάκι τα είχαμε δει,μαζί και με το hospital in the rock. Εμείς το βράδυ ξαναπήγαμε να τα δούμε και φωτισμένα. Στην ουσία αφιερώσαμε μία μέρα περίπου στην Βούδα.
Εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μια-ηλιόλουστη-Βουδαπέστη.56844/ είναι και η ιστορία μας αν θες να διαβάσεις. Είναι αναλυτικά το τι κάναμε και τι είδαμε,αν και ο φίλος μου ο vagar78 τα λέει πιο αναλυτικά από τον καθένα μας! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom