Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Φτάνουμε στη Βουδαπέστη Παρασκευή 14/12 στις 10.10 το πρωί. Θα μείνουμε στο Bastion Hotel Budapest δίπλα στον σταθμό kalvin ter. Το πρόγραμμα εχει ως εξής:

1η Μέρα (Παρασκευή)
Βασιλική Αγίου Στεφάνου (εκεί κοντά θα κάνουμε και συνάλλαγμα).
Μεσημεριανό στο Troffea
Oπερά
Πλατεία Ηρώων(θα περπατήσουμε όλη την Αντράσυ)
Καφεδάκι στο New York cafe
Και το βράδυ βόλτα στη Χριστουγεννιάτικη αγορά.

2η Μέρα (Σαββατο)
Σιταντέλα
Κλειστή αγορά
Βόλτα στη Vaci
Rudas baths(έχει προσφορά εκείνη τη μέρα που ισχύουν οι τιμές της καθημερινής και είναι κ για άντρες κ για γυναίκες).
Βραδυνό στο Fattal.

3η μέρα (Κυριακή)
Κάστρο Βούδας
Προμαχώνας ψαράδωχ
Εκκλησία Ματίας
Καφέ στο Roszwurm
Παπούτσια στον Δούναβη
Κοινοβούλιο
Βραδυνό στο Hungarikum bistro

4η Μέρα (Δευτέρα)
Δεν έχω σκεφτεί κάτι...
Θέλω σίγουρα μια βόλτα με καραβάκι στον Δούναβη και ελεύθερο χρόνο για ψώνια.Αν λείπει κάτι απο το πρόγραμμα μου να μου το πείτε! ;-)

Την Τρίτη πετάμε για Ελλάδα στις 11 το πρωί!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν έχετε σκοπό να μπείτε μέσα στο κοινοβούλιο τότε βάλτο Δευτέρα και βάλε νησί μαργαρίτας αν σας φτάσει ο χρόνος Κυριακή.Μπορείτε να δείτε και το κτήριο της όπερας ή την συναγωγή τελευταία μέρα. Εγώ στη θέση σας θα έκανα κ δεύτερη μέρα λουτρά τελευταία μέρα ...Το κάστρο δεν έχεις βάλει απέναντι από πλατεία ηρώων θα το δεις όμως λογικά θα έχουν στήσει και παγοδρόμιο κάτω από τις γέφυρες..Πολυ ωραία τα έχεις μοιράσει..
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Αν έχετε σκοπό να μπείτε μέσα στο κοινοβούλιο τότε βάλτο Δευτέρα και βάλε νησί μαργαρίτας αν σας φτάσει ο χρόνος Κυριακή.Μπορείτε να δείτε και το κτήριο της όπερας ή την συναγωγή τελευταία μέρα. Εγώ στη θέση σας θα έκανα κ δεύτερη μέρα λουτρά τελευταία μέρα ...Το κάστρο δεν έχεις βάλει απέναντι από πλατεία ηρώων θα το δεις όμως λογικά θα έχουν στήσει και παγοδρόμιο κάτω από τις γέφυρες..Πολυ ωραία τα έχεις μοιράσει..
Σ'ευχαριστώ πολύ! Διάβασα πολύ, έβαλα κάτω τον χάρτη και κατέληξα εκεί! Ωραία διαδικασία...οι υπολοιποι βέβαια θα τα βρούν όλα έτοιμα!!! Ευχαριστώ και για τα σχόλια!! Το ξενοδοχείο το γνωρίζεις? Πως σου φαίνεται???
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Φτάνουμε στη Βουδαπέστη Παρασκευή 14/12 στις 10.10 το πρωί. Θα μείνουμε στο Bastion Hotel Budapest δίπλα στον σταθμό kalvin ter. Το πρόγραμμα εχει ως εξής:

1η Μέρα (Παρασκευή)
Βασιλική Αγίου Στεφάνου (εκεί κοντά θα κάνουμε και συνάλλαγμα).
Μεσημεριανό στο Troffea
Oπερά
Πλατεία Ηρώων(θα περπατήσουμε όλη την Αντράσυ)
Καφεδάκι στο New York cafe
Και το βράδυ βόλτα στη Χριστουγεννιάτικη αγορά.

2η Μέρα (Σαββατο)
Σιταντέλα
Κλειστή αγορά
Βόλτα στη Vaci
Rudas baths(έχει προσφορά εκείνη τη μέρα που ισχύουν οι τιμές της καθημερινής και είναι κ για άντρες κ για γυναίκες).
Βραδυνό στο Fattal.

3η μέρα (Κυριακή)
Κάστρο Βούδας
Προμαχώνας ψαράδωχ
Εκκλησία Ματίας
Καφέ στο Roszwurm
Παπούτσια στον Δούναβη
Κοινοβούλιο
Βραδυνό στο Hungarikum bistro

4η Μέρα (Δευτέρα)
Δεν έχω σκεφτεί κάτι...
Θέλω σίγουρα μια βόλτα με καραβάκι στον Δούναβη και ελεύθερο χρόνο για ψώνια.Αν λείπει κάτι απο το πρόγραμμα μου να μου το πείτε! ;-)

Την Τρίτη πετάμε για Ελλάδα στις 11 το πρωί!!!
Τις ιδιες ημερομηνίες πηγαινω κι εγω πρωτη μου φορα στη βουδαπεστη αν εχεις κλεισει με aegean ιδια πτηση κι εγω απ τον vag. πορωθηκα για βουδαπεστη χεχε.
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
2η Μέρα (Σαββατο)
Σιταντέλα
Κλειστή αγορά
Βόλτα στη Vaci
Rudas baths(έχει προσφορά εκείνη τη μέρα που ισχύουν οι τιμές της καθημερινής και είναι κ για άντρες κ για γυναίκες.
Την προσφορά για rudas πως την βρήκες? Υπάρχει κάποιο σάιτ?
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλημέρα! Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι συμμετέχετε και μπαίνετε στον κόπο να απαντάτε στην οποιαδήποτε απορία! Βρήκαμε 2 εισιτήρια με 24 ευρώ το άτομο μετ επιστροφής για τέλη Ιανουαρίου και τα κλείσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη με 1 χειραποσκευη. Βρίσκομαι στην σελίδα 57 εδώ και συνεχίζω! Μπορώ να πω πως δεν έχω κάποια απορία ... Τις έχετε καλύψει ήδη όλες κι ας μου μένουν άλλες 30 σελίδες! Μόνο ο καιρός με προβληματίζει άλλα οκ, θα είμαστε προετοιμασμενοι ανάλογα. Σας ευχαριστώ και υπόσχομαι να επιστρέψω μετά το ταξίδι αν και δεν νομίζω ότι θα έχω κάποια πληροφορία που δεν έχει ήδη αναφερθεί εδώ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα! Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι συμμετέχετε και μπαίνετε στον κόπο να απαντάτε στην οποιαδήποτε απορία! Βρήκαμε 2 εισιτήρια με 24 ευρώ το άτομο μετ επιστροφής για τέλη Ιανουαρίου και τα κλείσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη με 1 χειραποσκευη. Βρίσκομαι στην σελίδα 57 εδώ και συνεχίζω! Μπορώ να πω πως δεν έχω κάποια απορία ... Τις έχετε καλύψει ήδη όλες κι ας μου μένουν άλλες 30 σελίδες! Μόνο ο καιρός με προβληματίζει άλλα οκ, θα είμαστε προετοιμασμενοι ανάλογα. Σας ευχαριστώ και υπόσχομαι να επιστρέψω μετά το ταξίδι αν και δεν νομίζω ότι θα έχω κάποια πληροφορία που δεν έχει ήδη αναφερθεί εδώ.
Υπόσχεσαι να επιστρέψεις χμμμμ ...Την πιο δύσκολη υπόσχεση έδωσες εγώ δεν ήθελα να επιστρέψω :) :) Αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε..Πάντως έκλεισες σούπερ τιμή !!!
 
  • Like
Reactions: p@n

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Καλησπερα κ παλι συνεχιζω το ψαξιμο για το ταξιδι που ερχεται σε ενα μηνα,,εχει κανεις καμια καλη προταση για πρωινο κ καλο καφε κοντα στην Vaci utcka..???
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οι περισσότεροι πάνε στο Molnar's Kurtoskalacs το θεωρώ λίγο υπερτιμημενο και σχετικά ακριβό αλλά είναι πάνω στην Βάτσι ουτκα....
Πολύ καλό είναι το Butter Brothers αλλά είναι προς την κλειστή αγορά όχι τόσο κοντά....
Θα σου πρότεινα να πας στο Mlinar που είναι φούρνος κοντά στην Βάτσι για σφολιατοειδη...Αν εννοείς πρωινό σε μαγαζί με αυγά κλπ δεν έφαγα γτ συνήθως κλείναμε ξενοδοχείο με πρωινό ...Γενικότερα έχει καλές τιμες στα τυροπιτοειδή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom