Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η αδελφή μου όταν πήγε έτρωγε στο fornetti food and beverage
Capture.JPG

Αν δεις τον χάρτη που σου βάζω είναι επίσης πολύ κοντά στην Βάτσι αν και μιλάμε για δρόμο μεγάλο όχι 500 μέτρων
Capture.JPG

Τίμιο είναι , καλές τιμές και έχει και αρκετά πράγματα να διαλέξεις
 

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Η αδελφή μου όταν πήγε έτρωγε στο fornetti food and beverage
View attachment 257836
Αν δεις τον χάρτη που σου βάζω είναι επίσης πολύ κοντά στην Βάτσι αν και μιλάμε για δρόμο μεγάλο όχι 500 μέτρων
View attachment 257837
Τίμιο είναι , καλές τιμές και έχει και αρκετά πράγματα να διαλέξεις
Σε ευχαριστω πολυ...επειδη εχουμε ακομη πολυ καιρο σιγουρα θα εχω καμια ερωτηση...
 

kafetzo

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Φίλε @vagar78 έχεις φτιάξει έναν τρομερό οδηγό γι'αυτό σου αξίζουν συγχαρητήρια!Βρίσκομαι και γω στην ευχάριστη θέση να ταξιδεύω αύριο βράδυ για τη Βουδαπέστη μαζί με τη μέλλουσα γυναίκα μου! Έχω βρει εδώ και καιρό αυτή τη θεματική ενότητα, αλλά δυστυχώς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και ασχολιών περί γάμου, δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω ολόκληρη για να φτιάξω ένα πρόγραμμα. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα προγραμματισμό με τις must επιλογές σε όλους τους τομείς (αξιοθέατα, λουτρά, φαγητό, καφέ, ποτό, ψώνια) και να το μελετήσω στο χρόνο που μου μένει;;; Το ξενοδοχείο μας είναι το Medosz Hotel δίπλα στη στάση Oktogon της γραμμής Μ1. Το ταξίδι θα είναι 10/12 αναχώρηση βράδυ από Αθήνα μέχρι 16/12 αναχώρηση πρωί από Βουδαπέστη. Οπότε οι εποικοδομητικές μέρες θα είναι 11-15/12. Επίσης μου έχουν προτείνει και μονοήμερες εκδρομές σε Βιέννη, Πράγα ή/και Μπρατισλάβα. Αξίζει να τις εντάξω στο πρόγραμμά μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φίλε @kafetzo είναι γραμμένος έτσι ο οδηγός που δεν χρειάζεται να ψάχνεις γιατί είναι όλα σε ενότητες..Θες φαγητό πας στην κατηγορία φαγητό και βρίσκεις τι αξίζει, το ίδιο ισχύει και για τα λουτρά και για τα περισσότερα από όσα γράφεις. Πράγα είναι πολύ μακριά και Βιέννη δεν αξίζει για μονοήμερη οπότε αν θες να πας κάπου για μια ημέρα και να κάτσεις και 4 ημέρες στην Βουδαπέστη τότε η Μπρατισλάβα είναι μονόδρομος με ενναλακτική κάποιο από τα χωρία που είναι έξω από την πόλη. Στις μέρες που θα έχεις στη πόλη μοίρασε τα κάπως έτσι
1.βάτσι ούτκα-κλειστή αγορά -σιταντέλα-εκκλησία μέσα στο βράχο
2. κάστρο βούδας-εκκλησιά Ματίας -λόφος ψαράδων-νησί μαργαρίτας
3. πλατεία ηρώων-κάστρο Vajdahunyad-σεζέζνι
4. κοινοβούλιο-Αγιος Στέφανος-συναγωγή και όπερα
Να σου μείνει και χρόνος να περιπλανηθείς στις Χριστουγεννιάτικες αγορές και στις γέφυρες , να περπατήσεις και να χορτάσεις την πόλη... Καλά να περάσεις...
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Πιστεύετε πως σε μια μέρα καταφέρνει κανείς να δει όλα τα βασικά από την πλευρά της Βούδας (Σιταντελα, κάστρο, Ματίας, λόφο ψαράδων κτλ)? Σκεφτόμουν να αφιερώσουμε 1 μέρα ολόκληρη ξεκινώντας νωρίς από την μία κατεύθυνση και γυρνώντας πίσω κατά το σούρουπο για τα δούμε και φωτισμένα. Ή είναι χαζό? Ώστε τις άλλες 2,5 μέρες που θα έχουμε στην διαθεση μας να κινηθούμε από την πλευρά της πεστης μόνο. Ευχαριστώ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν μπορείς να τα χωρίσεις έτσι γιατι ας πουμε η κλειστή αγορά είναι στη γέφυρα που οδηγεί σιταντελα...Θα πας μέχρι εκεί κ δεν θα την δεις κ θα πας άλλη μέρα πάλι για αυτή μονο;; στην ουσία 4 κομμάτια είναι
αγορά-σιταντελα- εκκλησια μεσα στο βράχο- γκελερτ
καστρο βουδα-εκκλησία Ματίας-προμαχώνας ψαράδων
Βουλη-νησί Μαργαρίτας-άγιος στεφανος-συναγωγη-όπερα
Πλατεία ηρωων-κάστρο Vajdahunyad-σεζέζνι
Κ μετά έχει και κομμάτια όπως γέφυρες-Βάτσι ουτκα που θα περάσεις έτσι κ αλλιώς...
 
  • Like
Reactions: p@n

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Δεν μπορείς να τα χωρίσεις έτσι γιατι ας πουμε η κλειστή αγορά είναι στη γέφυρα που οδηγεί σιταντελα...Θα πας μέχρι εκεί κ δεν θα την δεις κ θα πας άλλη μέρα πάλι για αυτή μονο;; στην ουσία 4 κομμάτια είναι
αγορά-σιταντελα- εκκλησια μεσα στο βράχο- γκελερτ
καστρο βουδα-εκκλησία Ματίας-προμαχώνας ψαράδων
Βουλη-νησί Μαργαρίτας-άγιος στεφανος-συναγωγη-όπερα
Πλατεία ηρωων-κάστρο Vajdahunyad-σεζέζνι
Κ μετά έχει και κομμάτια όπως γέφυρες-Βάτσι ουτκα που θα περάσεις έτσι κ αλλιώς...
Έχεις δίκιο. Τζάμπα ποδαρόδρομος θα είναι. Απλώς σκέφτομαι ότι θέλω να τα δω όλα και μέρα και βράδυ αλλά πρακτικά είναι αδύνατο. Βέβαια το πρώτο κομμάτι που αναφέρεις είναι κοντά σε αυτό που σκέφτηκα. Θα ξεκινήσουμε νωρίς το πρωί από αγορά όπως είπες και θα συνεχίσουμε απέναντι...
 

kafetzo

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Έναν προβληματισμό έχω όμως όσον αφορά τη μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Η άφιξη είναι στις 23:40 απόψε, οπότε η διαθέσιμη επιλογή με βάση το σχεδιάγραμμα της πρώτης σελίδας είναι οι νυχτερινές γραμμές 900, 950 και 950Α... Υπάρχει κάτι άλλο πέρα από τα βαν ή τα ταξί τα οποία σε γδύνουν;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν πάρεις το Ε100 θα σε αφήσει στο μετρό του Deac ter και από εκεί είναι 1χιλ το ξενοδοχείο σας
Καταγραφή.PNG

Αυτά τα λεωφορεία που έγραψες είναι αν πάρεις το Ε200 και έχει κλείσει το μετρό λόγω του προχωρημένου της ώρας..
Τα ταξί νορμάλ τιμή έχουν (24 ευρώ) και τα βανάκια ακόμα πιο φτηνά αλλά εκεί θέλει ψάξιμο για να βρούμε πόσο ακριβώς σας βγαίνει δεν υπάρχει φιξ τιμή..
 

kafetzo

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Καλημέρα σε όλους από τη συννεφιασμένη Βουδαπέστη! @vagar78 τη μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο την κάναμε όπως την είπες και σχεδίασες. Συνέφερε κιόλας και το περπάτημα δεν ήταν κάτι. Ευχαριστώ πολύ! Ενημερωτικά ένας ταξιτζής μας είπε 27€ για να μας πάει... Δώσαμε 6€ για το λεωφορείο και όλα καλά! Επίσης δεν μπορούσαμε να βγάλουμε από κανένα μηχάνημα κάρτα διότι δεν είχαν ρέστα. Τα εισιτήρια μας τα έκοψε ο οδηγός του λεωφορείου..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οι ταξιτζήδες σε όλες τις χώρες του κόσμου ίδιοι είναι, το έχουν σε κακό να πουν όσο προβλέπεται :)
Με αυτή την τιμή θα βρίσκατε μεταφορά αλλά καλύτερα τα 6 ευρώ.. Είχατε κάνει συνάλλαγμα και πληρώσατε το λεωφορείο ή βρήκατε άλλο τρόπο... Αν δεν έβρεχε δεν είναι τίποτα 1 χιλιόμετρο το κάνετε έστω και με βαλίτσες..
 

kafetzo

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Είχαμε ήδη κάνει στο Σύνταγμα στο One Exchange λόγω της περασμένης ώρας που θα φτάναμε. Πάντως έχω βρει και το IBLA στη Deak Ferenc Ter για το επόμενο συνάλλαγμα. Υπόψιν, εάν θελήσετε να κάνετε την ανάγκη σας σε δημόσιες τουαλέτες, υπάρχει χρέωση 1€..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom