Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Mar.si

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημέρα σε όλους από τη συννεφιασμένη Βουδαπέστη! @vagar78 τη μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο την κάναμε όπως την είπες και σχεδίασες. Συνέφερε κιόλας και το περπάτημα δεν ήταν κάτι. Ευχαριστώ πολύ! Ενημερωτικά ένας ταξιτζής μας είπε 27€ για να μας πάει... Δώσαμε 6€ για το λεωφορείο και όλα καλά! Επίσης δεν μπορούσαμε να βγάλουμε από κανένα μηχάνημα κάρτα διότι δεν είχαν ρέστα. Τα εισιτήρια μας τα έκοψε ο οδηγός του λεωφορείου..
Καλησπέρα!! Ελπίζω να περνάτε υπέροχα! Εγώ φτάνω στη Βουδαπέστη στις 28/12!! Ήθελα να ρωτήσω αν εχετε πάρει την Budapest card ή το εβδομαδιαίο εισιτήριο για τις μετακινήσεις σας. Επίσης το λεωφορείο είναι ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο; Ευχαριστώ
 

kafetzo

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Εμείς πήραμε το εβδομαδιαίο εισιτήριο και όλα καλά. Με το που βγαίνεις από το αεροδρόμιο μπροστά σου είναι τα αμάξια επί πληρωμή που σε πάνε όπου θες. Εσύ κάνεις δεξιά με το που βγεις και θα δεις τη στάση του λεωφορείου, μηχανήματα για τα εισιτήρια και κόσμο να μαζεύεται!
 

kafetzo

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Όχι, πας κανονικά με τη συγκοινωνία. Στη μέση της γέφυρας της Μαργαρίτας έχει δρόμο για να πας στο νησί. Είτε σταματάς λίγο πριν τη γέφυρα, πας με τα πόδια και νοικιάζεις ποδήλατο στην αρχή του νησιού για να το γυρίσεις (εμείς αυτό κάναμε) είτε πας περίπου στη μέση του νησιού με το λεωφορείο και κατεβαίνεις εκεί.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλημερα απο βουδαπεστη....χιονι παντου...δοκιμασα να βγω εξω αλλα γλυστραει πολυ.μαγαζια ακομα ολα κλειστα.ουτε φουρνος ανοιχτος...τιποτα...τι προτεινετε ρε παιδια;τι κανουμε σ αυτη την περιπτωση;ηθελα να παω κ σιταντελα τρομαρα μου...εκει πανω εντελως ασπρα ολα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Η @Klair πήγε με χιόνι εγώ μόνο πολικη θερμοκρασία βρήκα χωρίς χιόνι....
Τα καταφερα και πηγα στη citadella το τι γλυστρα ειχε δεν περιγραφεται....φορουσα κ μποτες χιονιου αλλα τιποτα.και να το πω;;;θα το πω....μιση ντροπη δικη μου κι αλλη μιση παλι δικη μου χαχαχα βρηκα εναν τυπο που πουλαγε χοτ ντογκ μες στο βουνο....ειχα μαυρη πεινα....ολα κλειστα λιγω χιονιου ( τωρα ανοιξαν).και πηρα να φαω....κατι το ταξιδι...κατι η σιταντέλα...μ επιασε η κοιλια μου χαχα σε χρονο μηδεν κατεβηκα το χιονισμενο βουνο....και τραγουδουσα χιονια στο καμπαναριο....χ......στηκε ολο το χωριο....οκ προλαβα....κοντα η vaci utca χαχαχαχα.ολα καλα.
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τα καταφερα και πηγα στη citadella το τι γλυστρα ειχε δεν περιγραφεται....φορουσα κ μποτες χιονιου αλλα τιποτα.και να το πω;;;θα το πω....μιση ντροπη δικη μου κι αλλη μιση παλι δικη μου χαχαχα βρηκα εναν τυπο που πουλαγε χοτ ντογκ μες στο βουνο....ειχα μαυρη πεινα....ολα κλειστα λιγω χιονιου ( τωρα ανοιξαν).και πηρα να φαω....κατι το ταξιδι...κατι η σιταντέλα...μ επιασε η κοιλια μου χαχα σε χρονο μηδεν κατεβηκα το χιονισμενο βουνο....και τραγουδουσα χιονια στο καμπαναριο....χ......στηκε ολο το χωριο....οκ προλαβα....κοντα η vaci utca χαχαχαχα.ολα καλα.
:D Σημασία έχει ότι τόλμησες και ανέβηκες. Εγώ ζηλεύω πάντως. Γύρισα από Πράγα και ήλπιζα να τη δω χιονισμένη αλλά δεν... Μπορεί το χιόνι να έχει μια ταλαιπωρία αλλά σαν την ομορφιά του δεν έχει. Επίσης να σε ρωτήσω κάτι! Είσαι σίγουρα στην ηλικία που γράφεις στο προφίλ σου? Γιατί στη χιονισμένη σου φωτό βλέπω μια 30αρα;) Μάλλον σε ανανέωσε το χιόνι.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
:D Σημασία έχει ότι τόλμησες και ανέβηκες. Εγώ ζηλεύω πάντως. Γύρισα από Πράγα και ήλπιζα να τη δω χιονισμένη αλλά δεν... Μπορεί το χιόνι να έχει μια ταλαιπωρία αλλά σαν την ομορφιά του δεν έχει. Επίσης να σε ρωτήσω κάτι! Είσαι σίγουρα στην ηλικία που γράφεις στο προφίλ σου? Γιατί στη χιονισμένη σου φωτό βλέπω μια 30αρα;) Μάλλον σε ανανέωσε το χιόνι.
Ααα σ ευχαριστω πολυ,γεννημενη 7-9-1971 ειμαι...το τρωω το φαι μου,απλα εχω υψος κ δεν φαινεται...η κορη μου 17 κι ο γιος μου 12...στις φωτο γελαγα μονη μου...και το χιονι εχει τη δυνατοτητα να σφιγγει το δερμα χαχαχα ευτυχως.παντως ειναι το πρωτο ταξιδι μονη μου...ουτε αδελφος.ουτε φιλος.ουτε σχεση....το πρωτο σολο.ασχετο πηγαμε με τον αδελφο μου ολλανδια τελεια κι εκει αλλη φαση...
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
276
Καλησπέρα απο τη χιονισμένη Βουδαπέστη! Δεν έχει σταματήσει να χιονίζει απο τα ξημερώματα κ η πολη είναι πανέμορφη! Δεν θα πω πολλά, θα τα μοιραστώ μαζί σας όταν γυρίσω! Θέλω όμως μια βοήθεια σε κάτι! Ο σύζυγος με ρωτούσε αν υπάρχει κάποιο καφέ που να έχει θέα στον Δούναβη. Κάπου κοντά στις όχθες. Ξέρετε κάτι??

Υ.Γ. Γνώρισα και τη συννεφούλα στο αεροδρόμιο κ πολύ χάρηκα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom