Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Από όσο θυμάμαι σου δίνει επιλογή να διαλέξεις αν θα σηκώσεις ευρώ η φιορίνια...Θα σου πρότεινα να βγάλεις λεφτά από εδώ και να κάνεις φιορίνια σε καποιο ανταλλακτηριο στην Βουδαπέστη( όχι όμως στου αεροδρομιου) ετσι θα έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι έβγαλες και τι συνάλλαγμα πήρες... Με τις κάρτες εγώ είχα κάποιες χρεώσεις από την τράπεζα μου αλλά δεν θυμάμαι το ποσό να σου πω με λεπτομέρειες...
η διαφορά της συναλλαγής με πιστωτική είναι αμελητέα μπροστά στην ασφάλεια μας , είναι μεταξύ 0,50 έως και 1,20€ ανάλογα με τη συναλλαγή
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
η διαφορά της συναλλαγής με πιστωτική είναι αμελητέα μπροστά στην ασφάλεια μας , είναι μεταξύ 0,50 έως και 1,20€ ανάλογα με τη συναλλαγή
Κ με πιστωτική θέλει προσοχή σε κάποια πράγματα ειδικα στα εστιατόρια, όπως στο να μην δίνουμε την κάρτα στον σερβιτορο κ είτε να φέρνει μηχανάκι μαζί στο τραπέζι ή να πηγαίνουμε στο ταμείο να πληρώνουμε...Δυστυχώς όλα θέλουν προσοχή πλέον..Πολύ σωστή η επισήμανση σου, ο καθένας από εμάς πρέπει να τα ζυγίζει όλα κ να αποφασίσει τι τον συμφέρει..
 

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Κ με πιστωτική θέλει προσοχή σε κάποια πράγματα ειδικα στα εστιατόρια, όπως στο να μην δίνουμε την κάρτα στον σερβιτορο κ είτε να φέρνει μηχανάκι μαζί στο τραπέζι ή να πηγαίνουμε στο ταμείο να πληρώνουμε...Δυστυχώς όλα θέλουν προσοχή πλέον..Πολύ σωστή η επισήμανση σου, ο καθένας από εμάς πρέπει να τα ζυγίζει όλα κ να αποφασίσει τι τον συμφέρει..
Αναφέρεσαι στους κανόνες ηλεκτρονικής συναλλαγής που καλό είναι να τους γνωρίζουμε καλά αφού πλέον έχουν γίνει τρόπος ζωής , σίγουρα δεν αφήνουμε την κάρτα από τα μάτια μας αλλά να σας πληροφορήσω πως σε όλα τα ταξίδια μου στο εξωτερικό και πριν 5 χρόνια , το φορητό μηχανάκι πληρωμής ήταν παντού ακόμα και σε μετρό αλλά και σε υπαίθριους πάγκους . Καλό είναι να προσέχουμε και να ενημερωνόμαστε ανάλογα αφού η τεχνολογία προχωρά και πρέπει αν ακολουθήσουμε
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αναφέρεσαι στους κανόνες ηλεκτρονικής συναλλαγής που καλό είναι να τους γνωρίζουμε καλά αφού πλέον έχουν γίνει τρόπος ζωής , σίγουρα δεν αφήνουμε την κάρτα από τα μάτια μας αλλά να σας πληροφορήσω πως σε όλα τα ταξίδια μου στο εξωτερικό και πριν 5 χρόνια , το φορητό μηχανάκι πληρωμής ήταν παντού ακόμα και σε μετρό αλλά και σε υπαίθριους πάγκους . Καλό είναι να προσέχουμε και να ενημερωνόμαστε ανάλογα αφού η τεχνολογία προχωρά και πρέπει αν ακολουθήσουμε
Τώρα όλες οι κάρτες ζητάνε pin οπότε λίγο δύσκολο να χρεώθεί κάποιος έτσι, αλλά αν είναι συναλλαγή μικρή των 20 ευρω ας πουμε, οι περισσότερες εγκρινουν την συναλλαγή χωρίς κωδικό....
 

litanies

Member
Μηνύματα
46
Likes
88
αν θυμάμαι καλά το όριο για τις ανέπαφες ειναι τα 25 ευρώ.

αν δεν υπάρχει ανέπαφη,τότε τα πάντα με pin οπότε δεν υπάρχει θέμα, εφόσον βλέπεις τι ποσό έχουν γράψει στο μηχανάκι
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αν θυμάμαι καλά το όριο για τις ανέπαφες ειναι τα 25 ευρώ.

αν δεν υπάρχει ανέπαφη,τότε τα πάντα με pin οπότε δεν υπάρχει θέμα, εφόσον βλέπεις τι ποσό έχουν γράψει στο μηχανάκι
Από την στιγμή που είμαστε μπροστά στην συναλλαγή δεν υπάρχει θέμα αν και τώρα όλες οι κάρτες ζητάνε πιν...Μόνο αν δώσουμε την κάρτα κ υποστηρίζει ανεπαφες ίσως υπήρχε μια πιθανότητα να μπορούσε να μας χρεωνε ένα μικρό ποσό αν κ το θεωρώ απίθανο.....
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Μαγδα κ εμεις φευγουμε μεθαυριο κ βουδαπεστη κλεισαμε κ με λεωφορείο για βιεννη. Μεσω της flix bus πηγαινε ελα μας βγηκε 33 ευρω τ ατομα. Με τρενο ηταν πιο ακριβα κ η ωρα σχεδον ίδια με τ λεοφωρειο.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να σηκωσω χρηματα απο δω κ να τα αλλαξω στ βουδαπεστη ή αν μπορω να τραβαω απο κει λιγα λιγα. Αν παω σε καποιο atm θα μ βγαλει ευρω η φιορινια? Λιγο χαζη απορια αλλα δν εχω ιδεα..
Καλησπέρα και απο εμένα...Εγω έχω κλεισει για βουδαπεστη 24/12 για 3 νυχτες στο hotel arcadia.Λεμε με την γυναικα μου να παμε και 2 μερες (27/12 με 29/12 βιεννη με flixbus.....Τα tickets τα εκλεισες απο ποιο site???Ευχαριστω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και απο εμένα...Εγω έχω κλεισει για βουδαπεστη 24/12 για 3 νυχτες στο hotel arcadia.Λεμε με την γυναικα μου να παμε και 2 μερες (27/12 με 29/12 βιεννη με flixbus.....Τα tickets τα εκλεισες απο ποιο site???Ευχαριστω
Αχιλλέα είναι λιγες οι τρεις ημέρες για να δεις Βουδαπεστη και ελάχιστες οι δυο για να δεις Βιέννη όταν θα χάσεις κ 6-8 ώρες στα πηγαινε-έλα...Εσείς αποφασιζετε αλλά το μοναδικό μέρος που θα μπορούσατε να δείτε σε μια μέρα από εκεί είναι η Μπρατισλάβα που είναι κ λίγο πιο κοντά...Ότι κ αν αποφασίσετε καλά να περάσετε είναι πολύ ωραία εποχή για εκδρομή...Έχω κάνει Πρωτοχρονιά στην Βιέννη και μου άρεσε αλλά η Βουδαπέστη είναι έρωτας...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Να συμπληρώσω ότι ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να γλυκαθείς από τις τιμές και κλείσεις μέσω orangeways.
Η εταιρεία είναι ΑΠΑΤΗ, έχει κλείσει εδώ και χρόνια.
Με λίγα λόγια, κλείνεις κανονικά, σου τραβάνε τα λεφτά και δεν έρχεται ΠΟΤΕ λεωφορείο.
Το χειρότερο δε? Πάς εκείνο το πρωινό στις 6 στην στάση και τι να δείς? 5 λεπτά πρίν το δρομολόγιο σου έρχεται e-mail ότι το ταξίδι ακυρώνεται λόγω ενός τεχνικού προβλήματος και μένεις κάγκελο.

Φυσικά, για επιστροφή χρημάτων ούτε για αστείο.
Σκεφτόμουν να κινήσω νομικές διαδικασίες αλλά το άφησα γιατί πολύ απλά ο ιδιοκτήτης μάλλον θα μένει μόνιμα στα νησιά μπόρα μπόρα και θα πίνει κοκτειλάκι στην υγεία των κοροίδων.

Παθών........:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Αχιλλέα είναι λιγες οι τρεις ημέρες για να δεις Βουδαπεστη και ελάχιστες οι δυο για να δεις Βιέννη όταν θα χάσεις κ 6-8 ώρες στα πηγαινε-έλα...Εσείς αποφασιζετε αλλά το μοναδικό μέρος που θα μπορούσατε να δείτε σε μια μέρα από εκεί είναι η Μπρατισλάβα που είναι κ λίγο πιο κοντά...Ότι κ αν αποφασίσετε καλά να περάσετε είναι πολύ ωραία εποχή για εκδρομή...Έχω κάνει Πρωτοχρονιά στην Βιέννη και μου άρεσε αλλά η Βουδαπέστη είναι έρωτας...
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση....Θα φτάσουμε 10 το πρωί κυριακης και θα έχουμε γεμάτες 3 μερες στην βουδαπέστη.Την τέταρτη μέρα λέμε να κάνουμε την εκδρομή για βιεννη με το πρώτο bus. και να γυρίσουμε την επομένη το βράδυ...όλα αυτα είναι σκέψεις που κάνω..Ξέχασα να πώ πως θα είναι και άλλο ένα ζευγάρι μαζί μας οπότε θα γίνει ενας σωστός προγραμματισμος με τα αξιοθέατα....Τώρα ψάχνω σε ποιο εστιατόριο θα φάμε τα Χριστούγεννα (πρεπει να κλεισουμε τραπεζι)....Ευχαριστω και πάλι
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Να συμπληρώσω ότι ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να γλυκαθείς από τις τιμές και κλείσεις μέσω orangeways.
Η εταιρεία είναι ΑΠΑΤΗ, έχει κλείσει εδώ και χρόνια.
Με λίγα λόγια, κλείνεις κανονικά, σου τραβάνε τα λεφτά και δεν έρχεται ΠΟΤΕ λεωφορείο.
Το χειρότερο δε? Πάς εκείνο το πρωινό στις 6 στην στάση και τι να δείς? 5 λεπτά πρίν το δρομολόγιο σου έρχεται e-mail ότι το ταξίδι ακυρώνεται λόγω ενός τεχνικού προβλήματος και μένεις κάγκελο.

Φυσικά, για επιστροφή χρημάτων ούτε για αστείο.
Σκεφτόμουν να κινήσω νομικές διαδικασίες αλλά το άφησα γιατί πολύ απλά ο ιδιοκτήτης μάλλον θα μένει μόνιμα στα νησιά μπόρα μπόρα και θα πίνει κοκτειλάκι στην υγεία των κοροίδων.

Παθών........:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Αμάν τη πέρασες.......Ευτυχώς μόνο με flixbus εχω βρει tickets.....Ευχαριστώ πάντος για την πληροφορία...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση....Θα φτάσουμε 10 το πρωί κυριακης και θα έχουμε γεμάτες 3 μερες στην βουδαπέστη.Την τέταρτη μέρα λέμε να κάνουμε την εκδρομή για βιεννη με το πρώτο bus. και να γυρίσουμε την επομένη το βράδυ...όλα αυτα είναι σκέψεις που κάνω..Ξέχασα να πώ πως θα είναι και άλλο ένα ζευγάρι μαζί μας οπότε θα γίνει ενας σωστός προγραμματισμος με τα αξιοθέατα....Τώρα ψάχνω σε ποιο εστιατόριο θα φάμε τα Χριστούγεννα (πρεπει να κλεισουμε τραπεζι)....Ευχαριστω και πάλι
Τραπεζι οπωσδήποτε να κλείσετε είναι περίεργη μέρα δεν παίζουν με αυτά...Ο καιρός λογικά τέτοια εποχή θα σας δυσκολέψει αλλά πίστεψε με δεν φτάνουν οι 3 μερες για να την δείτε και δεν θα δείτε κ Βιέννη σε μιάμιση μέρα οπότε θα αφήσετε 2 μέρη σε εκκρεμότητα για να πάτε ξανά....Αφού είστε 4 νοικιαστε αμάξι πηγαίντε μια Μπρατισλάβα και σε ενα από τα γύρω χωριά και θα δείτε κ επαρχία κ την επόμενη χρονιά Βιέννη και Σαλτσμπουρκ να πάτε να το ευχαριστηθειτε...Βέβαια αν είχατε μια εβδομάδα και τα μοιράζατε θα ήταν αλλιώς...Εσείς αποφασιζετε...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom