Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Για να πάτε σε χωρίο πρέπει να έχετε 3 γεμάτες μέρες στην πόλη αλλιώς θα κινδυνέψετε να αφήσετε αρκετά πράγματα και να καταλήξετε στο είδαμε λίγο από όλα...Στο πως πας θα σας απαντήσει ο φίλος @carouzos αν δείτε ότι σας παίρνει ο χρόνος...Στα εστιατόρια αν πάτε καθημερινή ίσως έχετε τύχη στο να βρείτε τραπέζι χωρίς κράτηση αλλά γιατί να ρισκάρετε για ένα μαιλ που δεν θα σας παρει ούτε μισό λεπτό να το γράψετε και δεν σας δευσμεύει να πάτε αν εκείνη την μέρα για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσετε να κάνετε κάτι άλλο..Το hungarim ας πούμε δεν έχει τόσα πολλά τραπέζια για να πάει κάποιος εκεί και να ρισκάρει να χάσει την πολύ ωραία εμπειρία...Στο fatal λογικά θα βρείτε και χωρίς κράτηση αν δεν μιλάμε για ΠΣΚ...Μια εβδομάδα πριν πάτε καλό είναι να μπείτε να δείτε τον καιρό για να έχει λιγότερες πιθανότητες να διαφοροποιηθεί..Το κρύο παλεύεται με ισοθερμικό γιατί θα περπατάτε κιόλας, αυτό που δεν παλεύεται είναι να έχει βροχή... Τα λεωφορεία που ρωτάς απευθύνονται κυρίως σε άτομα που πάνε για 1-2 μέρες στην πόλη και θέλουν να δουν όσο περισσότερα πράγματα γίνεται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Τώρα αν πάτε εκεί και έχει αντίξοες καιρικές συνθήκες ίσως να είναι μια λύση, αλλά υπό νορμαλ συνθήκες δεν βλέπω να σας βοηθάνε ...
@vagar78 Καλή χρονιά με υγεία και πολλά πολλά ταξίδια σου εύχομαι!
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση μέχρι τώρα στις απορίες μου και για τον εξαιρετικό οδηγό που μας έχεις φτιάξει! Κοντεύει η ημερομηνία που θα πάω και ανυπομονω οποτε με την επιστροφή θα σου πω την εντύπωση μου!
Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου και φτιαξε μας και έναν οδηγό please:bleh: για Φλωρεντία-Βενετία!!!!!

Δεν θέλουμε μίνι ιστορία @magda pap. θέλουμε ιστοριάρα να διαβάζουμε μέρες...
Εντάξει επειδή με εχει βοηθήσει πολύ ο οδηγός σου, υποσχομαι ότι θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ.Παίρνω και νέα φωτογραφική μηχανή όποτε θα βαρεθουν οι δικοί μου να με βλέπουν να τραβαω φωτο!!!!!!!!:lol:
Μόνο για τα λουτρά δεν σου υπόσχομαι ότι θα μπω, ανάλογα την διάθεση!!!:xalara:
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εντάξει επειδή με εχει βοηθήσει πολύ ο οδηγός σου, υποσχομαι ότι θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ.Παίρνω και νέα φωτογραφική μηχανή όποτε θα βαρεθουν οι δικοί μου να με βλέπουν να τραβαω φωτο!!!!!!!!:lol:
Μόνο για τα λουτρά δεν σου υπόσχομαι ότι θα μπω, ανάλογα την διάθεση!!!:xalara:
Κρίμα να μην είμαι εκεί να σε πετάξω μέσα στα λουτρά. Το θέμα είναι να μπεις,μετά δεν θα θέλεις να βγεις. Ρώτα και τον @carouzos ....
Δεν με βλέπω να φτιάχνω κάτι για Φλωρεντία-Πίζα-Βενετία και Πάντοβα που ήταν το ταξίδι.Αν και Βερόνα είχα προγραμματίσει εκτός των δύο και μου προέκυψαν στη πορεία οι άλλες...1700 φωτογραφίες έχω, μόνο για να τα βάλω σε μια σειρά θέλω μέρες οπότε θα πάω πάσο μάλλον......
 
Last edited:

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επιστρέψαμε χθες από Βουδαπέστη, η οποία ήταν μια πανέμορφη πόλη όπως άλλωστε έχουν γράψει πολλοί πριν από εμένα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον giorgtsi για τις απαντήσεις του στο θέμα της Καβάλας και του checkin. Ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ στον Vagar78 για τις άμεσες απαντήσεις του αλλά κυρίως για τον υπέροχο οδηγό τον οποίο έχει δημιουργήσει και κάνει τα δικά μας ταξίδια ευκολότερα και ομορφότερα από όλες τις απόψεις. Δεν θέλω να γράψω πολλά για να μην κουράσω. Θέλω απλά να πω πως όποιος διαβάσει τον οδηγό του Vagar δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα. Όλα όσα έχει γράψει είναι ακριβώς έτσι, πραγματικά δεν μπορώ να βρω ούτε ένα λάθος.
Πετάξαμε με WIZZAIR από Καβάλα στις 17/01 και επιστρέψαμε Κυριακή 21/01 στο ίδιο αεροδρόμιο λόγω της γνωστής αλλαγής του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης με εκείνο της Καβάλας. Και οι 2 πτήσεις μας είχαν καθυστέρηση σχεδόν 30-40 λεπτά (στην επιστροφή λόγω χιονιού). Απίστευτη εμπειρία όλο το ταξίδι, καθώς όπως είπα και πιο πάνω η πόλη αυτή είναι υπέροχη (και κυρίως το βράδυ), αλλά θα σταθώ στην θέα του Δούναβη και της πόλης από την cittadella (ήταν μοναδική εμπειρία γιατί βλέπεις όλη την πόλη φωτισμένη στο πιάτο), στα λουτρά (πήγαμε μόνο Széchenyi αλλά ήταν μοναδική εμπειρία να είσαι στις εξωτερικές πισίνες και από πάνω να βρέχει) και στο φαγητό που από 3 ταξίδια που έχω κάνει νομίζω ήταν το καλύτερο που έχω φάει (το πιο σημαντικό σε αυτό ήταν πως οι υπόλοιποι 3 ήταν αντίθετοι από την αρχή με το φαγητό καθώς ήταν προκατειλημμένοι από φίλους τους που είχαν πάει πως δεν θα τους αρέσει το φαγητό και ήταν σίγουροι πως θα την βγάλουμε με burgers αλλά εν τέλει οι επιλογές του Vagar και σε αυτό το κομμάτι τους άλλαξε την γνώμη).
Φάγαμε στο Hungarikum Bisztró (δυστυχώς δεν έφαγα κότσι γιατί δεν ήθελε κανείς άλλος και ήταν για δυο άτομα και πήρα να φάω κάτι άλλο...μοναδική η γκούλας του μαγαζιού αυτού...1 γκούλας ο κάθε ένας+1 κυρίως πιάτο+γλυκό+μπύρα+νερό σχεδόν 20 ευρώ το άτομο..!!!!), στο Fattal Etterem (να τονίσω πως από τις επιλογές του Vagar φοβόμουν πως δεν θα μας αρέσει αυτό το μαγαζί καθώς είχα διαβάσει στο tripadvisor αρκετά αρνητικά σχόλια....η επιλογή αυτή ήταν η καλύτερη καθώς οι μερίδες ήταν όπως ήδη ήξερα τεράστιες αλλά ήταν περισσότερο από αυτό που περίμενα με αποτέλεσμα να φάμε μόνο το 1/3 από όσα μας έφεραν....1 κυρίως πιάτο ο καθένας το οποίο είναι τεράστιο+1 σαλάτα+από 2 μπύρες ο καθένας+νερά πληρώσαμε 18 ευρώ/άτομο και αφήσαμε τα 2/3 του φαγητού μας γιατί είχαμε σκάσει)...η επιλογή του φατάλ μας άρεσε τόσο που ενώ την τρίτη ημέρα είχα κλείσει στο Μενζα και στο Λάνσελοτ (για να πάμε σε ένα από τα 2 γιατί δεν ήξερα εάν θα ήθελαν να πάμε στο Λάνσελοτ) τελικά επιλέξαμε να μην πάμε σε κανένα από τα δυο και να ρισκάρουμε να πάμε ξανά στο φατάλ στο οποίο μπορεί και να μην βρίσκαμε. Ευτυχώς είχαν τραπέζι και με περισσότερη εμπειρία πλέον πήραμε 1 σούπα ο καθένας (απίστευτη γεύση η κοτόσουπα με το ψωμί τριγύρω)+ 2 κυρίως πιάτα από όπου θα τρώγαμε όλοι+ μπύρες+νερά και πληρώσαμε περίπου 14 ευρώ ανά άτομο. Δυστυχώς την τελευταία μέρα δεν ήθελα να τους χαλάσω την επιθυμία να φάνε burger και φάγαμε στο Beef Heaven (απέναντι από το Μενζα). Ένα μαγαζί το οποίο είχε πανέμορφο χώρο αλλά σίγουρα για burgerαδικο ήταν ακριβό καθώς δοκιμάσαμε burger που έκανε 19 ευρώ, το οποίο ναι μεν ήταν νόστιμο αλλά ήταν 19 ευρώ...όπως και να χει ήταν καλή εμπειρία και για 4 burgers (τα δυο εξ αυτών έκαναν 19 ευρώ το ένα αλλά τα άλλα 2 είχαν πιο φυσιολογικές τιμές)+αναψυκτικά πληρώσαμε σχεδόν 20 ευρώ το άτομο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επιστρέψαμε χθες από Βουδαπέστη, η οποία ήταν μια πανέμορφη πόλη όπως άλλωστε έχουν γράψει πολλοί πριν από εμένα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον giorgtsi για τις απαντήσεις του στο θέμα της Καβάλας και του checkin. Ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ στον Vagar78 για τις άμεσες απαντήσεις του αλλά κυρίως για τον υπέροχο οδηγό τον οποίο έχει δημιουργήσει και κάνει τα δικά μας ταξίδια ευκολότερα και ομορφότερα από όλες τις απόψεις. Δεν θέλω να γράψω πολλά για να μην κουράσω. Θέλω απλά να πω πως όποιος διαβάσει τον οδηγό του Vagar δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα. Όλα όσα έχει γράψει είναι ακριβώς έτσι, πραγματικά δεν μπορώ να βρω ούτε ένα λάθος.
Πετάξαμε με WIZZAIR από Καβάλα στις 17/01 και επιστρέψαμε Κυριακή 21/01 στο ίδιο αεροδρόμιο λόγω της γνωστής αλλαγής του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης με εκείνο της Καβάλας. Και οι 2 πτήσεις μας είχαν καθυστέρηση σχεδόν 30-40 λεπτά (στην επιστροφή λόγω χιονιού). Απίστευτη εμπειρία όλο το ταξίδι, καθώς όπως είπα και πιο πάνω η πόλη αυτή είναι υπέροχη (και κυρίως το βράδυ), αλλά θα σταθώ στην θέα του Δούναβη και της πόλης από την cittadella (ήταν μοναδική εμπειρία γιατί βλέπεις όλη την πόλη φωτισμένη στο πιάτο), στα λουτρά (πήγαμε μόνο Széchenyi αλλά ήταν μοναδική εμπειρία να είσαι στις εξωτερικές πισίνες και από πάνω να βρέχει) και στο φαγητό που από 3 ταξίδια που έχω κάνει νομίζω ήταν το καλύτερο που έχω φάει (το πιο σημαντικό σε αυτό ήταν πως οι υπόλοιποι 3 ήταν αντίθετοι από την αρχή με το φαγητό καθώς ήταν προκατειλημμένοι από φίλους τους που είχαν πάει πως δεν θα τους αρέσει το φαγητό και ήταν σίγουροι πως θα την βγάλουμε με burgers αλλά εν τέλει οι επιλογές του Vagar και σε αυτό το κομμάτι τους άλλαξε την γνώμη).
Φάγαμε στο Hungarikum Bisztró (δυστυχώς δεν έφαγα κότσι γιατί δεν ήθελε κανείς άλλος και ήταν για δυο άτομα και πήρα να φάω κάτι άλλο...μοναδική η γκούλας του μαγαζιού αυτού...1 γκούλας ο κάθε ένας+1 κυρίως πιάτο+γλυκό+μπύρα+νερό σχεδόν 20 ευρώ το άτομο..!!!!), στο Fattal Etterem (να τονίσω πως από τις επιλογές του Vagar φοβόμουν πως δεν θα μας αρέσει αυτό το μαγαζί καθώς είχα διαβάσει στο tripadvisor αρκετά αρνητικά σχόλια....η επιλογή αυτή ήταν η καλύτερη καθώς οι μερίδες ήταν όπως ήδη ήξερα τεράστιες αλλά ήταν περισσότερο από αυτό που περίμενα με αποτέλεσμα να φάμε μόνο το 1/3 από όσα μας έφεραν....1 κυρίως πιάτο ο καθένας το οποίο είναι τεράστιο+1 σαλάτα+από 2 μπύρες ο καθένας+νερά πληρώσαμε 18 ευρώ/άτομο και αφήσαμε τα 2/3 του φαγητού μας γιατί είχαμε σκάσει)...η επιλογή του φατάλ μας άρεσε τόσο που ενώ την τρίτη ημέρα είχα κλείσει στο Μενζα και στο Λάνσελοτ (για να πάμε σε ένα από τα 2 γιατί δεν ήξερα εάν θα ήθελαν να πάμε στο Λάνσελοτ) τελικά επιλέξαμε να μην πάμε σε κανένα από τα δυο και να ρισκάρουμε να πάμε ξανά στο φατάλ στο οποίο μπορεί και να μην βρίσκαμε. Ευτυχώς είχαν τραπέζι και με περισσότερη εμπειρία πλέον πήραμε 1 σούπα ο καθένας (απίστευτη γεύση η κοτόσουπα με το ψωμί τριγύρω)+ 2 κυρίως πιάτα από όπου θα τρώγαμε όλοι+ μπύρες+νερά και πληρώσαμε περίπου 14 ευρώ ανά άτομο. Δυστυχώς την τελευταία μέρα δεν ήθελα να τους χαλάσω την επιθυμία να φάνε burger και φάγαμε στο Beef Heaven (απέναντι από το Μενζα). Ένα μαγαζί το οποίο είχε πανέμορφο χώρο αλλά σίγουρα για burgerαδικο ήταν ακριβό καθώς δοκιμάσαμε burger που έκανε 19 ευρώ, το οποίο ναι μεν ήταν νόστιμο αλλά ήταν 19 ευρώ...όπως και να χει ήταν καλή εμπειρία και για 4 burgers (τα δυο εξ αυτών έκαναν 19 ευρώ το ένα αλλά τα άλλα 2 είχαν πιο φυσιολογικές τιμές)+αναψυκτικά πληρώσαμε σχεδόν 20 ευρώ το άτομο.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με αυτά που έγραψες...Με ταξιδεψες πάλι πίσω..Μπάνιο σεζέζνι με βροχή ρε φίλε και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιαζω....Εγώ σε ευχαριστώ όχι που εμπιστευτηκες τις επιλογές μου (που μπορεί και σε κάποιους να μην αρέσουν γιατί το φαγητό είναι κάτι υποκειμενικο πολλές φορές και ειδικά από την στιγμή που όλοι πέφτουν στο τρυπακι του tripadvisor) αλλά που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας...Έχω απαντήσει σε εκατοντάδες μηνύματα κ στο ινμποξ μου και εδώ σε παιδιά που θέλουν να ρωτήσουν κάτι απλό ή και σύνθετο αρκεί να το ξέρω και πολλοί λίγοι είναι αυτοί που αφότου γύρισαν από την εκδρομή έγραψαν 5 κουβέντες για το πως πέρασαν....Δεν μιλάω για ευχαριστώ εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, αλλά 2-3 λόγια για να βοηθηθουν και άλλοι που σκοπεύουν να ταξιδέψουν στην πανέμορφη Βουδαπέστη..
 
Last edited:

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με αυτά που έγραψες...Με ταξιδεψες πάλι πίσω..Μπάνιο σεζέζνι με βροχή ρε φίλε και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιαζω....Εγώ σε ευχαριστώ όχι που εμπιστευτηκες τις επιλογές μου (που μπορεί και σε κάποιους να μην αρέσουν γιατί το φαγητό είναι κάτι υποκειμενικο πολλές φορές και ειδικά από την στιγμή που όλοι πέφτουν στο τρυπακι του tripadvisor) αλλά που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας...Έχω απαντήσει σε εκατοντάδες μηνύματα κ στο ινμποξ μου και εδώ σε παιδιά που θέλουν να ρωτήσουν κάτι απλό η και σύνθετο αρκεί να το ξέρω και πολλοί λίγοι είναι αυτοί που αφότου γύρισαν από την εκδρομή έγραψαν 5 κουβέντες για το πως πέρασαν....Δεν μιλάω για ευχαριστώ εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, αλλά 2-3 λόγια για να βοηθηθουν και άλλοι που σκοπεύουν να ταξιδέψουν στην πανέμορφη Βουδαπέστη..
Ναι όντως ήταν μοναδική η εμπειρία στα λουτρά με βροχή. Η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν υπέρ του να πάμε γενικά σε λουτρά αλλά όλα όσα έχεις γράψει σε αυτό το topic μου αλλάξαν την γνώμη και όντως ήταν μια μοναδική εμπειρία και σε ευχαριστώ και πάλι
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι όντως ήταν μοναδική η εμπειρία στα λουτρά με βροχή. Η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν υπέρ του να πάμε γενικά σε λουτρά αλλά όλα όσα έχεις γράψει σε αυτό το topic μου αλλάξαν την γνώμη και όντως ήταν μια μοναδική εμπειρία και σε ευχαριστώ και πάλι
Σκεψου να ανεβαινες και στην εξωτερική πισίνα των Ρουντας με θέα τον Δούναβη!!!!!!!!Εικόνα που θα μείνει ανεξιτηλη στα μάτια σου...
 

χ-πάνος

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
νησια πασχα,ν ζηλανδια
καλημερα παιδια , απο συναλλαγμα τι κανατε ? συμφερει να αγοραζεις με χρωστικη καρτα ? παμε 7/2 για 5 μερες

Επιστρέψαμε χθες από Βουδαπέστη, η οποία ήταν μια πανέμορφη πόλη όπως άλλωστε έχουν γράψει πολλοί πριν από εμένα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον giorgtsi για τις απαντήσεις του στο θέμα της Καβάλας και του checkin. Ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ στον Vagar78 για τις άμεσες απαντήσεις του αλλά κυρίως για τον υπέροχο οδηγό τον οποίο έχει δημιουργήσει και κάνει τα δικά μας ταξίδια ευκολότερα και ομορφότερα από όλες τις απόψεις. Δεν θέλω να γράψω πολλά για να μην κουράσω. Θέλω απλά να πω πως όποιος διαβάσει τον οδηγό του Vagar δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα. Όλα όσα έχει γράψει είναι ακριβώς έτσι, πραγματικά δεν μπορώ να βρω ούτε ένα λάθος.
Πετάξαμε με WIZZAIR από Καβάλα στις 17/01 και επιστρέψαμε Κυριακή 21/01 στο ίδιο αεροδρόμιο λόγω της γνωστής αλλαγής του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης με εκείνο της Καβάλας. Και οι 2 πτήσεις μας είχαν καθυστέρηση σχεδόν 30-40 λεπτά (στην επιστροφή λόγω χιονιού). Απίστευτη εμπειρία όλο το ταξίδι, καθώς όπως είπα και πιο πάνω η πόλη αυτή είναι υπέροχη (και κυρίως το βράδυ), αλλά θα σταθώ στην θέα του Δούναβη και της πόλης από την cittadella (ήταν μοναδική εμπειρία γιατί βλέπεις όλη την πόλη φωτισμένη στο πιάτο), στα λουτρά (πήγαμε μόνο Széchenyi αλλά ήταν μοναδική εμπειρία να είσαι στις εξωτερικές πισίνες και από πάνω να βρέχει) και στο φαγητό που από 3 ταξίδια που έχω κάνει νομίζω ήταν το καλύτερο που έχω φάει (το πιο σημαντικό σε αυτό ήταν πως οι υπόλοιποι 3 ήταν αντίθετοι από την αρχή με το φαγητό καθώς ήταν προκατειλημμένοι από φίλους τους που είχαν πάει πως δεν θα τους αρέσει το φαγητό και ήταν σίγουροι πως θα την βγάλουμε με burgers αλλά εν τέλει οι επιλογές του Vagar και σε αυτό το κομμάτι τους άλλαξε την γνώμη).
Φάγαμε στο Hungarikum Bisztró (δυστυχώς δεν έφαγα κότσι γιατί δεν ήθελε κανείς άλλος και ήταν για δυο άτομα και πήρα να φάω κάτι άλλο...μοναδική η γκούλας του μαγαζιού αυτού...1 γκούλας ο κάθε ένας+1 κυρίως πιάτο+γλυκό+μπύρα+νερό σχεδόν 20 ευρώ το άτομο..!!!!), στο Fattal Etterem (να τονίσω πως από τις επιλογές του Vagar φοβόμουν πως δεν θα μας αρέσει αυτό το μαγαζί καθώς είχα διαβάσει στο tripadvisor αρκετά αρνητικά σχόλια....η επιλογή αυτή ήταν η καλύτερη καθώς οι μερίδες ήταν όπως ήδη ήξερα τεράστιες αλλά ήταν περισσότερο από αυτό που περίμενα με αποτέλεσμα να φάμε μόνο το 1/3 από όσα μας έφεραν....1 κυρίως πιάτο ο καθένας το οποίο είναι τεράστιο+1 σαλάτα+από 2 μπύρες ο καθένας+νερά πληρώσαμε 18 ευρώ/άτομο και αφήσαμε τα 2/3 του φαγητού μας γιατί είχαμε σκάσει)...η επιλογή του φατάλ μας άρεσε τόσο που ενώ την τρίτη ημέρα είχα κλείσει στο Μενζα και στο Λάνσελοτ (για να πάμε σε ένα από τα 2 γιατί δεν ήξερα εάν θα ήθελαν να πάμε στο Λάνσελοτ) τελικά επιλέξαμε να μην πάμε σε κανένα από τα δυο και να ρισκάρουμε να πάμε ξανά στο φατάλ στο οποίο μπορεί και να μην βρίσκαμε. Ευτυχώς είχαν τραπέζι και με περισσότερη εμπειρία πλέον πήραμε 1 σούπα ο καθένας (απίστευτη γεύση η κοτόσουπα με το ψωμί τριγύρω)+ 2 κυρίως πιάτα από όπου θα τρώγαμε όλοι+ μπύρες+νερά και πληρώσαμε περίπου 14 ευρώ ανά άτομο. Δυστυχώς την τελευταία μέρα δεν ήθελα να τους χαλάσω την επιθυμία να φάνε burger και φάγαμε στο Beef Heaven (απέναντι από το Μενζα). Ένα μαγαζί το οποίο είχε πανέμορφο χώρο αλλά σίγουρα για burgerαδικο ήταν ακριβό καθώς δοκιμάσαμε burger που έκανε 19 ευρώ, το οποίο ναι μεν ήταν νόστιμο αλλά ήταν 19 ευρώ...όπως και να χει ήταν καλή εμπειρία και για 4 burgers (τα δυο εξ αυτών έκαναν 19 ευρώ το ένα αλλά τα άλλα 2 είχαν πιο φυσιολογικές τιμές)+αναψυκτικά πληρώσαμε σχεδόν 20 ευρώ το άτομο.
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημερα παιδια , απο συναλλαγμα τι κανατε ? συμφερει να αγοραζεις με χρωστικη καρτα ? παμε 7/2 για 5 μερες
Θα χρειαστείς και κάποια μετρητά γιατι δεν δέχονται όλα τα μαγαζια κάρτες...Μπορεί να δέχεται το μεγαλύτερο μέρος αλλά οχι ολα οποτε καλου-κακού πρέπει να έχεις μερικα φιορίνια μαζί σου...Οι βασικές αρχές είναι όχι συνάλλαγμα από αεροδρόμιο (εννοείται ούτε από το Βενιζέλος αλλά ούτε και από το Ουγγρικο) και όχι ανάληψη από ΑΤΜ εταιρείας συναλλάγματος ...Οπότε με το που προσγειωθειτε βγάζετε κάρτες απεριορίστων διαδρομών με την χρεωστικη/πιστωτική κάρτα σας και όταν πάτε κέντρο με το καλό διαλέγετε ένα ανταλλακτήριο ή ένα ΑΤΜ τράπεζας να κάνετε κάποια φιορίνια....Στις συναλλαγές με καρτα να ζητάς εφόσον σου δίνετε η δυνατότητα να γίνεται η χρέωσή στο νόμισμα τους για να κάνει την ισοτιμία η Ελληνική τραπεζα και όχι το μαγαζί ...Εγώ που τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο προτιμώ να κάνω φιορίνια και να πληρώνω μετρητά για να ξέρω τι ισοτιμια έχω αγοράσει και να μην περιμένω την τράπεζα να μου πει τι με χρεώνει, κάποιος άλλος ίσως το κάνει διαφορετικά....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom