Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
ηρθε η ωρα μου να πω κ γω λιγα λογια για το ταξιδι μου.ξεκινησαμε αεροπορικως απο θεσσαλονικη κ η πτηση κρατησε περιπου 1 ωρα κ ενα τεταρτο.φτασαμε αγορασαμε την καρτα για 72 ωρες ελευθερων συγκοινωνιων κ επιβιβαστηκαμε στο ε200 λεωφορειο.φτασαμε στον τερματικο σταθμο kobanya-kispest κ πηραμε την γραμμη 3 του μετρο κ κατεβηκαμε στη σταση nyugati palyaudvar κοντα στο ξενοδοχειο city hotel ring(αξιοπρεπεστατο ,καθαρο,κεντρικο).πρωτη σταση βασιλικη αγιου στεφανου.ειχε κλεισει οτανπηγαμε κ την ειδαμε απο εξω.καθισαμε σε ενα αθλιο καφε εκει κοντα ακρως τουριστικο cafe montmartre.αισχος γενικοτερο πηραμε κ πιτσα τρομαρα μας , μαλλον ηταν απο τα lidl χαχαχαχ Αποφυγετε το.στη συνεχεια πηγαμε στην πλατεια ηρωων .βγηκαμε πολλες φωτο.επειτα περασαμε εξω απο το σπιτι του τρομου.δε θελησα να μπουμε καθοτι δεν με κεντρισε το ενδιαφερον καθως ειχα διαβασει κριτικες κ καταλαβα οτι προσωπικα τζαμπα χρονος θα ηταν.στη συνεχεια περασαμε εξω απο την οπερα αλλα επειδη μπηκα στης βιεννης δε θελησα να μπω κ εκει .στη συνεχεια περασαμε απο εβραικη συναγωγη για λιγες φωτο.νυχτωσε οποτε συνεχισαμε να δουμε φωτισμενο το μαγευτικο κοινοβουλιο κ την γεφυρα.επομενος σταθμος το sir lancelot. ενα διαφορετικο μαγαζι ,τουριστικο θα το ελεγα με μεγαλες μεριδες κ θεαμα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πόσες μέρες μεινατε;να φανταστώ δεν κάνατε λουτρά....τελικά είχε κρύο ή ήταν ανοιξιατικος ο καιρος;
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Την επομενη μερα ξεκινησαμε για να αγορασουμε σουβενιρ απο τη διασημη αγορα central market hall.Δεν ξερεις τι να πρωτο παρεις.προσοχη στις τιμες.καντε μια γυρα κ μετα αγοραστε.εγω ξοδεψα 60 ευρω αλλα δεν το μετανιωσα γτ δεν βρηκα πουθενα πιο φτηνα!επιστροφη στο ξενοδοχειο να αφησουμε τα πραγματα κ πηγαμε για καφε στο new york. δεν καταφεραμε να καθισουμε κ βρεθηκαμε σ ενα καφε διπλα στην οπερα gossip cafe λεγεται.το εχουν ελληνες ηπιαμε freddo cappucino,φαγαε κ ακουσαμε ελληνκη μουσικη !!!στη συνεχεια πηγαμε στον πυργο των ψαραδων,την εκλησια του Ματιας,στο καστρο του βουδα και στον λαβυρινθο.Ο λαβυρινθος ειχε εισοδο 2500 φιορινια κ ηταν πεταμενα λεφτα.χαλια δεν το προτεινω.ουτε παιδακι θα τρομαζε.επειτα περασαμε απεναντι στην Πεστη να μπουμε στην εκκλησια του Αγιου Στεφανου.Στη συνεχεια φαγαμε παγωτο σε σχημα τριανταφυλλο σ ενα παγωτατζιδικο σχεδον απεναντι απο την εκκλησια .ξεκουραση κ επειτα δειπνισαμε στο mazel tov υπεροχο φαγητο κ απιθανα κοκτειλ.Κυριακη πρωι ηπιαμε καφε στο madal υπεροχος καφες.συνεχισαμε για φρεσκια λεμοναδα στα στενα της περιοχης Gozsdu udvar k περπατησαμε στο στενο με τα bistro κ χαζεψαμε στο παζαρι με τα χειροποιητα μοσμηματα κ vintage αντικειμενα .Στη συνεχεια επισκεφτηκαμε το νησι της Μαργαριτας.προσωπικα αδιαφορο εκτος κ αν εισαι φυσιολατρης.μεσημεριανο φαγαμε σ ενα ελληνικο εστιατοριο το Mazi.ηταν Πασχα κ ειπαμε να νιωσουμε Ελλαδα. μεγαλες μεριδες , καλοψημενες με πολυ εντονο το πιπερι.κατακαηκαμε.ο χωρος ε συμβαδιζε με την μουσικη.επειτα πηγαμε κρουαζιερα με 22 ευρω το ατομο για 2 ωρες.ειχε ζωντανη μουσικη κ 2 ποτα στην τιμη μια σαμπανια μολις εμπαινες και επειτα μπυρα η κρασι η σαμπανια η καφε η αναψυκτικο.την κλεισαμε με την εταιρεια των hop on hop off .ηταν η ομορφοτερη στιγμη που εζησα, η Βουδαπεστη ηταν μαγευτικη την νυχτα,βγαλαμε απειρες φωτο κ θαυμασαμε με δεος τα υπεροχα μνημεια.η βραδια εκλεισε με κοκτειλ στην gozsdu udvar κ επιστροφη στο ξενοδοχειο
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
μειναμε απο Μ.Παρασκευη εως Δευτερα. ο καιρος ηταν τελειος σαν να ημασταν Ελλαδα.Μονο διπλα στο ποταμι ειχε αερα κ ψυχρα κ χρειαζοταν κατι πιο ζεστο.γενικα ο καιρος ηταν υπερ μας!!Λουτρα δεν πηγαμε γιατι δεν ειμαστε λατρεις.κ ειχε τοση ζεστη που πιστευω θα σκαγαμε.ολη μερα γυρνουσαμε με μια κοντομανικη κ πολυ λεπτη ζακετα.γυρω στου 20 βαθμους ειχε

Σαν γενικη εικονα εχω να πω πως η Βουδαπεστη μας αρεσε πολυ κ 5 μερες νομιζω ειναι υπεραρκετες για καποιον.εχει πολυ περπατημα καθως εμεις αλλαζαμε διαφορα μεσα κ φαγαμε πολυ χρονο απο την μια σταση στην αλλη,δε δουλευε λογω εργων η γραμμη η μπλε του μετρο οποτε πηραμε τραμ κ λεωφορεια.ειχαμε συνεχεια ανοιχτο τον χαρτη κ μας ελεγε ακριβως που να παμε σε ποια σταση σε ποση ωρα κτλ. τα μμμ ηταν αψογα κ τη νυχτα συνεχιζαν απτοητα.η wind που ειχα ηταν σαν να μουν ελλαδα.ανταλλακτηρια εχει παντου ,εμεις ανταλλασαμε λιγα λιγα περιπου με ισοτιμια 1 ευρω 312 φιορινια. να πω οτι την νυχτα ειχε πολλους παρακμιακους τυπους σε πεζοδρομια αλλα δεν ενοχλουσαν.εντυπωση μ κανε που δεν ηξεραν πολλοι αγγλικα πχ στο καστρο του βουδα ενας κυριος που δουλευε εκει δεν ηξερε τα βασικα να απαντησει για ενα ασανσερ που τον ρωτουσαμε.αγελαστοι ολοι τους γενικα.οι τιμες μου θυμισαν ελλαδα. απορω πως μερικοι μου την παρουσιασαν πολυ φτηνη.εκτος κ να τρωγαν ολη μερα junk food.Επισης τα μαγαζια με ρουχα κ παπουτσια περα των συνοικιων με τα ακριβα ηταν τραγικα σαν να ηταν παζαρτζιδικα.μπηκαμε κ σε να mall που εχουν το westend city center που ηταν τεραστιο κ υπεροχο
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο φαγητό δεν μπορώ να πω οτι είναι φτηνότερη από Ελλάδα τουλάχιστον σε όσα μαγαζιά έχω πάει. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι έχουν τεράστιες μερίδες και με ένα ορεκτικο και ο καθένας το πιάτο του είσαι κομπλέ ...Να μην σου πω οτι δεν χρειάζεται καν ορεκτικο...Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με πολλά που είπες, από ότι κατάλαβα πετυχατε και τον ιδανικό καιρό..Σημαντικό να έχεις σύμμαχο τις καιρικές συνθήκες..
 

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Γειά σας και από μένα ! Ταξιδεύω κι εγώ την επόμενη Δευτέρα για Βουδαπεστη .Αφού λοιπόν έχω φτιάξει ένα πλανο, με τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που αντλησα από εδώ και ευχαριστώ πολύ όλους , είμαι στη διαδικασια να κάνω καμιά κράτηση για φαγητο ... διαβασα κάπου αλλά με παλιότερη ημερομηνία ότι ότι στο trofea κοστίζει 19 ευρώ το άτομο το μενού αλλά το μεσημέρι είναι στα 13 ευρώ . Ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα ; ...επίσης πήγε κάποιος αυτήν την περίοδο καθημερινές στο παραπάνω ,στο σερ λανσελοτ και στο fatal eterem να μας πει αν χρειάστηκε κράτηση ; στο hungarikum bistro ας πούμε μάλλον χρειάζεται γτ τους έστειλα ήδη και είχαν περιορισμένη διαθεσιμοτητα ! Οχι τπτ αλλο αλλά δε θα θέλαμε να φάμε πόρτα και να διαλέγουμε μετά στην τύχη και να μας βγει απ τη μύτη !
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο φαταλ καθημερινη θα βρεις τραπέζι σίγουρα πολύ πιθανόν κ στο Λάνσελοτ. Στο χουγκαριμ όχι ...Όσες φορές έχω φάει στην τυχη κ όπου εχει κόσμο την έχω πατήσει..Δηλαδή αν ο πρώτος κάτσει σε ένα μαγαζί κ ο δεύτερος κάτσει για τον πρώτο κ ομοιω2 οι επομενοι θα μας πάρει όλους στον λαιμό του :)
Θα σου πω αύριο για τροφέα γιατι πήγε ένας φίλος πρόσφατα να τον ρωτήσω...
 
Last edited:

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Στο φαταλ καθημερινη θα βρεις τραπέζι σίγουρα πολύ πιθανόν κ στο Λάνσελοτ. Στο χουγκαριμ όχι ...Όσες φορές έχω φάει στην τυχη κ όπου εχει κόσμο την έχω πατήσει..Δηλαδή αν ο πρώτος κάτσει σε ένα μαγαζί κ ο δεύτερος κάτσει για τον πρώτο θα μας πάρει όλους στον λαιμό του :)
Θα σου πω αύριο για τροφέα γιστι πήγε ένας φίλος πρόσφατα να τον ρωτήσω...
Ε ναι κρίμα είναι να μη φάμε κάτι καλό !! Οκ θα περιμένω ! ευχαριστώ πολύ !
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν Δευτέρα με Παρασκευή 12:00-17:00 είναι 15 ευρώ το άτομο
και απόγευμα Δευτέρα μέχρι κ Πέμπτη 17:30 -24:00 20 ευρώ.
Παρασκευή απόγευμα κ Σαββατοκύριακο ή εθνικές εορτές ειναι 22 ευρω..
Τα παιδιά κάτω των 12 αργίες κ σκ είναι δωρεάν κ καθημερινές έχουν έκπτωση 50%
 
Last edited:

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Ωωω! Ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ για την εξυπηρέτηση και την αμεσότητα !
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τίποτα καλά να περάσεις, να μας βάλεις αν δεν μπορείς ιστορία οπωσδήποτε φωτογραφίες...Πες μας κ δύο λόγια όταν γυρίσεις η καλύτερη στιγμή είναι αυτή όταν τα έχεις φρέσκα..Αν κάτι άλλο σκεφτείς μου λες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom