Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
εχεις κανει υπεροχη δουλεια,τι να πω,ευχαριστω κι εγω με την σειρα μου για τον υπεροχο οδηγο που εχεις φτιαξει.
ευχομαι να εισαι καλα,να κανεις πολλα ακομα ταξιδια και να φτιαχνεις και για μας νεους οδηγους.
μια ερωτηση μονο η boudapest card ειναι η καρτα απεριοριστων διαδρομων ή καμια σχεση το ενα με το αλλο;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η budapest card στοιχιζει πιο ακριβα κ σου δίνει εκπτώσεις σε κάποια αξιοθέατα εκτός από δωρεάν μετακινήσεις ενώ η κάρτα απεριορίστων είναι η κλασική για τα μεσα μεταφοράς...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
για αυτο ταξιδευω παντα χειμωνα,δεν φανταζεσαι τι χωραει μεσα απο ενα παλτο χαχαχα!
Πάντως αν ταξιδεύεις με παρέα όπως εγώ - που παίρνω και τον καλό μου μαζί (Τι να κάνω;:cool:) - συμφέρει να μοιραστείτε το κόστος μιας βαλίτσας;)
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Πάντως αν ταξιδεύεις με παρέα όπως εγώ - που παίρνω και τον καλό μου μαζί (Τι να κάνω;:cool:) - συμφέρει να μοιραστείτε το κόστος μιας βαλίτσας;)
τα δικα μου ταξιδια ειναι πολυπλοκα...συνηθως μονη ταξιδευω,ήτε θα βρω παρεα φιλους,γνωστους εκει που θα παω,ητε παω στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.δεν μενω αθηνα οποτε και η αρχη του ταξιδιου ταξιδι ειναι,μενω πατμο οποτε παντα πρεπει να κανονιζω και το δρομολογειο πλοιου που θα υπαρχει αλλα και το ενδεχομενο μποφορ και απαγορευτικου. που το χειμωνα ειναι συνηθες φαινομενο.
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω για τις γραμμές d11 και d12 για βόλτα στον Δούναβη. Υπάρχουν και βραδινά δρομολόγια?? Και μέχρι που φτάνει? Κάνει πολλές στάσεις? Επίσης, για τα λουτρά, έχω την δυνατότητα λογικά να πάω με το μαγιό μου χωρίς να χρειάζεται να πληρώσω εισητήρια και για καμπίνα κλπ?
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.228
Likes
26.034
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@nikosantreou90

D11 οι στάσεις
  • Haller Utca
  • Egyetemváros A38 (University City - The boat comes here sometimes)
  • Boráros Tér (Petőfi Híd)
  • Szent Gellért Tér (Szabadság Híd)
  • Petőfi Tér (Erzsébet Híd)
  • Kossuth Lajos Tér
  • Batthyány Tér
  • Jászai Mari Tér (Margit Híd)
  • Népfürdő Utca (Árpád Híd)
  • Meder Utca
  • Újpest, Árpád Út

D12 οι στάσεις
  • Haller Utca (District IX)
  • Boráros Tér (Petőfi Híd)
  • Szent Gellért Tér (Szabadság Híd)
  • Petőfi Tér (Erzsébet Híd)
  • Castle Garden
  • Kossuth Lajos Tér
  • Batthyány Tér
  • Jászai Mari Tér (Margit Híd)
  • Margaret Island
  • Népfürdő Utca (Árpád Híd)
  • Római Fürdő

 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω για τις γραμμές d11 και d12 για βόλτα στον Δούναβη. Υπάρχουν και βραδινά δρομολόγια?? Και μέχρι που φτάνει? Κάνει πολλές στάσεις? Επίσης, για τα λουτρά, έχω την δυνατότητα λογικά να πάω με το μαγιό μου χωρίς να χρειάζεται να πληρώσω εισητήρια και για καμπίνα κλπ?
Τις στάσεις σου τις έγραψε η Κλαιρ, όσον αφορά τα βραδινά δρομολόγια τσέκαρα ξανά τώρα μήπως έχει αλλάξει κάτι αλλά δεν είχε τότε και ούτε τώρα έχει μετά τις 21:00.
Στα λουτρά μπορείς να πάρεις ντουλάπι που έτσι και αλλιώς στο δίνουν με την αγορά του εισιτηρίου και να αλλάξεις σε μια καμπίνα από αυτές που έχουν για να αλλάζουν όλοι.Η διαφορά είναι ότι αν αγοράσεις καμπίνα π.χ στα Σεζεζνι αφήνεις τα ρούχα σου εκεί και δεν τσαλακώνονται ή να έχεις παπούτσια με ρούχα μαζί και να μυρίσουν αλλά και αυτό το προσπερνάς με κάποια τρικ..Αν είστε 2 άτομα βάζετε στο ένα ντουλάπι τα παπούτσια και στο άλλο τα πράγματα ή μπορείτε να πάρετε μια καμπίνα και να αφήσετε και οι δύο τα πράγματα σας εκεί.. Να αλλάξετε ταυτόχρονα σε καμπίνα δεν παίζει, είναι πολύ μικρές θα πρέπει να μπαίνετε ένας κάθε φορά.
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Σας ευχαριστώ πολύ. Άρα για βραδινή βόλτα στον Δούναβη πρέπει να κλείσω κάποια κρουαζέρια. Έχετε κάποια εταιρεία στα υπόψη σας?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήθελα να ρωτήσω ένα φίλο που είχε πάει αν θυμάται την εταιρεία που έκανε κρουαζιέρα..Λοιπόν αυτός πήγε με https://legenda.hu/en/danube-legend από ότι είδα έχει και τιμές μέσα...Ρίξε μια ματιά, εγώ στη θέση σου πάντως θα έκανα απλά μια βόλτα με τα πλοιαρακια D11, D12...Καλά να περάσεις....
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Καλησπέρα
Θα πάμε λοιπόν κι εμείς σ2 20 μερούλες στην Βουδαπέστη. Οικογένεια με 2 παιδιά 7 και 10 ετών. Όλα πολύ κατατοπιστικά εδώ και σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Θα ήθελα να μου προτείνετε αν υπάρχει βραδυνή κρουαζιέρα και εκεί να έχει τσιγγάνικα βιολιά.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.161
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom