Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με αφορμή ερώτηση που μου έστειλαν για το τι μπορεί να κάνεις κάποιος στη Βουδαπέστη με παιδιά θα ενσωματώσω μια παράγραφο για να βοηθήσω όσους περισσότερο μπορώ :
Βουδαπέστη με παιδιά
Βουδαπέστη διαθέτει τον παλιότερο ζωολογικό κήπο της Ουγγαρίας και έναν από τους παλιότερους στον κόσμο.Συνδυάζει αρχιτεκτονική με φυσικό περιβάλλον και είναι ιδανικός προορισμός για παιδιά.
-Ακριβώς δίπλα στον ζωολογικό κήπο έχει τσίρκο που είναι μια δραστηριότητα που αρέσει στα παιδιά.
-Ποδηλατάδα στο νησί της μαργαρίτας μέσα σε ένα υπέροχο φυσικό τοπίο.Δεν είναι λίγοι Ούγγροι που πάνε για τρέξιμο αλλά και οι τουρίστες που νοικιάζουν ένα ποδήλατο για να απολαύσουν τη διαδρομή.
-Κρουαζιέρα στο Δούναβη θα μπορούσε να αποτελεί μια καλή επιλογή για βόλτα και για αυτούς που θέλουν να εξοικονομήσουν χρήματα τα δημόσια πλοία με τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών. Η θέα του ποταμού την ημέρα αλλά και οι φωτισμένες γέφυρες την νύχτα αποτελούν μοναδικό θέαμα.
-Την χειμερινή περίοδο υπάρχει δίπλα στο κάστρο Vajdahunyad ένα τεράστιο παγοδρόμιο που αποτελεί τεράστιο πόλο έλξης για τα παιδιά.
-Την καλοκαιρινή περίοδο μπορείτε να επισκεφθείτε τις κρύες πισίνες των λουτρών Σεζέζνι (δεν επιτρέπονται παιδιά στις θερμές)
-Τα Palatinus baths στο νησί της μαργαρίτας δεν το έχω πετύχει ποτέ ανοιχτά γιατί δεν έχω πάει κατακαλόκαιρο αλλά θυμάμαι έχει νεροτσουλήθρες που τρελαίνουν τα πιτσιρίκια.
-Υπάρχει ένας χώρος στη Βούδα που λέγεται MILIPOP και είναι στην ουσία ένας τεράστιος παιδότοπος (http://www.millipopjatszo.hu/).
-Το TROPICARIUM (https://tropicarium.hu/) είναι ένα ενυδρείο που βρίσκεται στο Campona mall και έχει αρκετά ψάρια ανάμεσα τους και καρχαρίες.Όποιος πάει μετά τις 15.00 την Πέμπτη μπορεί να δει τους δύτες να ταΐζουν τους καρχαρίες.
-Το MINIVERSUM είναι ένας χώρος που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης κοντά στην εθνική όπερα.Θα μπορείτε να πάρετε μια γεύση της υπαίθρου της Βουδαπέστης και της Ουγγαρίας καθώς και τμήματα της Αυστρίας και της Γερμανίας, όλα σε μικρογραφία. Διαθέτει 100 τρένα που κινούνται σε 1,3 χιλιόμετρα σιδηροτροχιών, 5 000 ειδώλια και 600 κτίρια! Μια μοναδική δραστηριότητα για τα παιδιά στη Βουδαπέστη.
-AQUAWORLD βρίσκεται 15 χιλ από το κέντρο και διαθέτει 20 πισίνες, 11 τσουλήθρες, πισίνες κύματος και surf και ένα κέντρο ευεξίας για τους γονείς (https://www.aquaworldresort.hu/en)
-ΖΟΟ cafe για να μπορείτε να πιείτε καφέ και να έχετε και κάποια ζωάκια στο τραπέζι σας (θέλει κράτηση).
Φαντάζομαι υπάρχουν πολλές ακόμα δραστηριότητες που μπορεί να κάνεις κάποιος με παιδιά στην υπέροχη πόλη της Βουδαπέστης.
 
Last edited:

alkistis83

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια για τον οδηγό που μας χάρισες vagar78 είναι πολύτιμος! Σήμερα έκλεισα εισιτήρια για Βουδαπέστη 8-13 Νοεμβρίου και είμαι ενθουσιασμένη! Θα διαβάσω ακόμα καλύτερα τον οδηγό σου μιας και έχω χρόνο να οργανώσω το ταξίδι. Τι πιο ωραίο από το να προγραμματίζεις αυτά που θα δεις και θα κάνεις! Ακόμα δεν έχουμε διαλέξει ξενοδοχείο αλλά νομίζω ότι θα κλείσουμε στη Βούδα. Θέλουμε να έχουμε μια ωραία θέα από το ξενοδοχείο και να έχει κοντά κάποιο μπαράκι ή/και εστιατόριο για να μπορούμε να επιστρέφουμε με τα πόδια το βράδυ μιας και θα είμαστε κουρασμένοι. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! Θα επιστρέψω και με το πρόγραμμα για να μου πείτε την γνώμη σας..!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια για τον οδηγό που μας χάρισες vagar78 είναι πολύτιμος! Σήμερα έκλεισα εισιτήρια για Βουδαπέστη 8-13 Νοεμβρίου και είμαι ενθουσιασμένη! Θα διαβάσω ακόμα καλύτερα τον οδηγό σου μιας και έχω χρόνο να οργανώσω το ταξίδι. Τι πιο ωραίο από το να προγραμματίζεις αυτά που θα δεις και θα κάνεις! Ακόμα δεν έχουμε διαλέξει ξενοδοχείο αλλά νομίζω ότι θα κλείσουμε στη Βούδα. Θέλουμε να έχουμε μια ωραία θέα από το ξενοδοχείο και να έχει κοντά κάποιο μπαράκι ή/και εστιατόριο για να μπορούμε να επιστρέφουμε με τα πόδια το βράδυ μιας και θα είμαστε κουρασμένοι. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! Θα επιστρέψω και με το πρόγραμμα για να μου πείτε την γνώμη σας..!
Βουδα χμμμ έχεις χρόνο να το σκεφτείς πάντως, σαν τοποθεσία βολεύει περισσότερο η Πεστη για μετακινήσεις και εξορμήσεις..
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα συμφωνήσω με τον vagar78 για Πέστη. Προτείνω ως περιοχή διαμονής από τον σταθμό Victoria και προς τον Δούναβη.
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη και Σκωτία
Γειά σας και από μένα! Ελπίζω κάποια στιγμή να προλάβω να γράψω και τη δική μας ιστορία απο την πανέμορφη Βουδαπέστη!
Όσον αφορά τη διαμονή, επειδή εμείς μείναμε στη Βούδα και είχε απέξω από το διαμέρισμα που κλείσαμε στάση λεωφορείου δε μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα η μετακίνηση (έχει εξαιρετικό δίκτυο μεταφοράς η πόλη) . Ωστόσο, στην Πεστη φαντάζομαι πως βολεύει περισσότερο για να έχει κάποιος κοντά του πολλά μέρη για φαγητό, ποτό κτλ ειδικά πιο βραδυνές ώρες.
 

Fotini@fotini

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έχω πάει πολλές φορές στο εξωτερικό και μετά από πολλά ταξίδια αποφάσισα να γράφω οδηγούς για τα μέρη που πηγαίνω και να τους δίνω σε φίλους που πηγαίνουν εκεί έτσι ώστε να τους κάνω την ζωή πιο εύκολη.Μακάρι να το είχα ξεκινήσει νωρίτερα αλλά ποτέ δεν είναι αργά..Προσπάθησα να καλύψω τις βασικές απορίες που θα μπορούσε να έχει κάποιος που θέλει να πάει..Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά πάντα κάνω με μεράκι ότι κάνω, εύχομαι να βοηθήσει..Όποιος δεν έχει πάει Βουδαπέστη πρέπει να το επιχειρήσει είναι πολύ όμορφη..
Καλησπέρα σας. Πράγματι εξαιρετική δουλειά έχετε κάνει!!! Αν μπορείτε μονο να με βοηθήσετε γιατί μάλλον.. πολλές πληροφορίες και το χάσα... Για λουτρά ποιο να προτιμήσω? Θα πάω για 3 διανυκτερεύσεις του Αγίου πνεύματος. Επίσης.. κράτηση στα εστιατόρια πρέπει να γίνεται όλο τον χρόνο ή αναφέρεστε στα Χριστούγεννα?
Ευχαριστώ
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σας. Πράγματι εξαιρετική δουλειά έχετε κάνει!!! Αν μπορείτε μονο να με βοηθήσετε γιατί μάλλον.. πολλές πληροφορίες και το χάσα... Για λουτρά ποιο να προτιμήσω? Θα πάω για 3 διανυκτερεύσεις του Αγίου πνεύματος. Επίσης.. κράτηση στα εστιατόρια πρέπει να γίνεται όλο τον χρόνο ή αναφέρεστε στα Χριστούγεννα?
Ευχαριστώ
Εγώ θα πρότεινα τα λουτρά Σέτσενι. Θεωρώ πως 3-5 ώρες είναι αρκετές και για να μην χάσετε την υπόλοιπη μέρα καλό είναι να πάτε νωρίς το πρωί που έχει και λιγότερο κόσμο.
Πριν ένα μήνα που ήμουν εκεί δεν χρειάστηκε να κάνουμε κράτηση στα εστιατόρια. Ακόμα και στο TROFEA GRILL βρήκαμε αμέσως τραπέζι (το πρότελευταίο, μετά από λίγο άδειασαν και άλλα).
Καλά να περάσετε και στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σας. Πράγματι εξαιρετική δουλειά έχετε κάνει!!! Αν μπορείτε μονο να με βοηθήσετε γιατί μάλλον.. πολλές πληροφορίες και το χάσα... Για λουτρά ποιο να προτιμήσω? Θα πάω για 3 διανυκτερεύσεις του Αγίου πνεύματος. Επίσης.. κράτηση στα εστιατόρια πρέπει να γίνεται όλο τον χρόνο ή αναφέρεστε στα Χριστούγεννα?
Ευχαριστώ
Εγώ θα πήγαινα στα σεζεζνι ή βράδυ στην ταράτσα των Ρουντας...Κράτηση αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην ταλαιπωρηθεις ....
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα σας. Πράγματι εξαιρετική δουλειά έχετε κάνει!!! Αν μπορείτε μονο να με βοηθήσετε γιατί μάλλον.. πολλές πληροφορίες και το χάσα... Για λουτρά ποιο να προτιμήσω? Θα πάω για 3 διανυκτερεύσεις του Αγίου πνεύματος. Επίσης.. κράτηση στα εστιατόρια πρέπει να γίνεται όλο τον χρόνο ή αναφέρεστε στα Χριστούγεννα?
Ευχαριστώ
Το τζακούζι στην ταράτσα στα Rudas Baths το βράδυ, ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες στη ζωή μου! Δεν πήγαμε σε άλλα λουτρά για να έχω εικόνα του πως είναι, αλλά η ταράτσα αυτή είναι το κάτι άλλο (όχι ότι τα υπόλοιπα λουτρά στα Rudas υστερούν, αλλά η ταράτσα είναι must).

edit: τώρα είδα ότι θα είστε ήδη εκεί, οπότε αν θέλεις ενημέρωσε μας που πήγατε και πώς ήταν!
 

andreas64

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καταρχας να σας συγχαρω για την πολυ καλη δουλεια που εχετε κανει και πιο συγκεκριμενα που περιλαμβανει τα παντα και τιμες και τοποθεσιες και ολα! Θα ηθελα να ρωτησω σκεφτομασταν να παμε με την κοπελα μου την περιοδο των χριστουγεννων ή της πρωτοχρονιας για 4 με 5 διανυκτερευσεις, δε γνωριζω ομως αν τις μερες των γιορτων(παραμονη,ανημερα) αν ειναι κλειστα ολη την μερα τα μουσεια,τα αξιοθεατα,τα λουτρα,τα μαγαζια??
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
αν τις μερες των γιορτων(παραμονη,ανημερα) αν ειναι κλειστα ολη την μερα τα μουσεια,τα αξιοθεατα,τα λουτρα,τα μαγαζια??
Πήγαμε πέρυσι 20-25/12. Την Παραμονή Χριστουγέννων, μετά το μεσημέρι, ερήμωσε κυριολεκτικά η πόλη. Ελάχιστα εστιατόρια και μαγαζιά ανοιχτά (στη Vaci utca κιόλας) όπως μας είπε ντόπιος πάνε όλοι οι Ούγγροι σπίτι να φάνε/γιορτάσουν με την οικογένεια τους. Μετρό επίσης κλειστό, μετακινηθήκαμε με τα βραδυνά λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom