Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Pantelees

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Πηγα βουδαπεστη το μαιο και ο οδηγος ηταν παρα πολυ χρησιμος, ανετρεχα καθημερινα!χωρις να ψαξω καπου αλλου ειχα ολες τις απαντησεις για τα ερωτηματα μου!σε ευχαριστουμε πολυ για την καλη σου δουλεια vagar, περασαμε υπεροχα και σε ενα βαθμο ευθυνεσαι και εσυ!επομενο ταξιδι ρωμη και ηδη εχω διαβασει τις οδηγιες σου
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πηγα βουδαπεστη το μαιο και ο οδηγος ηταν παρα πολυ χρησιμος, ανετρεχα καθημερινα!χωρις να ψαξω καπου αλλου ειχα ολες τις απαντησεις για τα ερωτηματα μου!σε ευχαριστουμε πολυ για την καλη σου δουλεια vagar, περασαμε υπεροχα και σε ενα βαθμο ευθυνεσαι και εσυ!επομενο ταξιδι ρωμη και ηδη εχω διαβασει τις οδηγιες σου
Να σαι καλά Παντελή μου χαίρομαι πολύ που σε βοήθησε..
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
πανέμορφη Βουδαπέστη! Εμείς την επισκεφθήκαμε τέλη Νοέμβριου όταν είχαν ξεκινήσει οι εορταστικές εκδηλώσεις για τα Χριστούγεννα.Πραγματικά μαγευτική! Να σημειώσω ότι ήμασταν απίστευτα τυχεροί γιατί μπορέσαμε και δοκιμάσαμε τις σπεσιαλιτέ του Comme Chez Soi και μάλιστα χωρίς κράτηση!
Ti καιρό έκανε τον Νοέμβριο? Γιατί κι εγώ, Νοέμβριο θα πάω... Την βροχή δεν θέλω.....
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
115 σελίδες είναι δύσκολο να τις διαβάσω, αλλα τις πρώτες με το πρόγραμμα τις ρούφηξα . Έκανα στον google έναν μικρό χάρτη με τα κυριότερα μιας κ θα μείνω μόλις 2,5 μέρες.
Δυστυχώς. Οπότε προσπαθώ να βγάλω τα καλύτερα. Φεύγω την άλλη Παρασκευή...
Ο χρόνος λίγος. Κάθε βοήθεια έξτρα ευπρόσδεκτη.
 
Last edited:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
@VALANTIS_p στειλε μου οτι χρειαστεις αν θες και βοηθεια με το προγραμμα πες μου...
Δυστυχώς φτάνω 23:30 το βράδυ παρασκευής και φεύγω δευτέρα απόγευμα. 2,5 μέρες με το ζόρι... ΕΧω κάνει κ χειρότερα βέβαια στα νιάτα μου. Τέσπα, Προσπαθώ να συντάξω ένα συμπυκνωμένο με πολύ περπάτημα πρόγραμμα.
Θα με βοηθούσε να μου πεις τι θεωρείς άχαστο. Που πρέπει Οπως κ δήποτε να μπει στη λίστα.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Δυστυχώς φτάνω 23:30 το βράδυ παρασκευής και φεύγω δευτέρα απόγευμα. 2,5 μέρες με το ζόρι... ΕΧω κάνει κ χειρότερα βέβαια στα νιάτα μου. Τέσπα, Προσπαθώ να συντάξω ένα συμπυκνωμένο με πολύ περπάτημα πρόγραμμα.
Θα με βοηθούσε να μου πεις τι θεωρείς άχαστο. Που πρέπει Οπως κ δήποτε να μπει στη λίστα.
Σε περίπτωση βροχής προτείνω την διαδρομή με το τραμ Νο 2 από τέρμα σε τέρμα με επιστροφή και την διαδρομή με το public καραβάκι στον Δούναβη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δυστυχώς φτάνω 23:30 το βράδυ παρασκευής και φεύγω δευτέρα απόγευμα. 2,5 μέρες με το ζόρι... ΕΧω κάνει κ χειρότερα βέβαια στα νιάτα μου. Τέσπα, Προσπαθώ να συντάξω ένα συμπυκνωμένο με πολύ περπάτημα πρόγραμμα.
Θα με βοηθούσε να μου πεις τι θεωρείς άχαστο. Που πρέπει Οπως κ δήποτε να μπει στη λίστα.
Την πρώτη μέρα εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκλεινα ξενάγηση στη βουλή και αν μπορούσα να έβρισκα πρωινή ακόμα καλύτερα..Από εκεί και πέρα αν βρεις το πρωί πας μετά Άγιο Στέφανο, αν όχι πας πρώτα στην εκκλησία και μετά στο κοινοβούλιο. Την υπόλοιπη μέρα μπορείτε να τσιμπήσετε κάτι και μετά να πάτε απογευματάκι σιταντέλα να ανέβετε πάνω ...Θα βραδιάσει ωστόσο θα πάτε και για βραδινό θα έχετε και την ευκαιρία να περπατήσετε κατά μήκος του Δούναβη να δείτε και τις γέφυρες φωτισμένες..
Την Κυριακή Βούδα-κάστρο και αν βαστάνε τα πόδια σας να πάτε και μαργαρίτα για περπάτημα . Το απόγευμα προς βραδάκι ενδείκνυται για Σεζέζνι να κάνετε τα λουτρά σας και μετά βόλτα στην πλατεία των ηρώων και στο κάστρο απέναντι....Αν ξεκινήσετε νωρίτερα μπορείτε να βάλετε και καφεδάκι στο New York..
Δευτέρα κλειστή αγορά για αναμνηστικά και μια βόλτα στον πεζόδρομο της Βάτσι Ουτκα για τυχόν ψώνια... Με πολύ περπάτημα και τον καιρό να σας βοηθάει θα τα προλάβετε όλα ...
***Πολύ καλή και η συμβουλή του @Sam-chal αν θες να ακολουθήσεις..
 
Last edited:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Καταρχάς ευχαριστώ κ τους 2 σας για το χρόνο που μου αφιερώνετε......
Τώρα επι των προτασεών σας.

Σε περίπτωση βροχής προτείνω την διαδρομή με το τραμ Νο 2 από τέρμα σε τέρμα με επιστροφή και την διαδρομή με το public καραβάκι στον Δούναβη.
Εχεις πρόχειρο στο μυαλό σου που τα παίρνω αυτά κ τι εισιτήρια έχουν??

Την πρώτη μέρα εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκλεινα ξενάγηση στη βουλή και αν μπορούσα να έβρισκα πρωινή ακόμα καλύτερα..Από εκεί και πέρα αν βρεις το πρωί πας μετά Άγιο Στέφανο, αν όχι πας πρώτα στην εκκλησία και μετά στο κοινοβούλιο. Την υπόλοιπη μέρα μπορείτε να τσιμπήσετε κάτι και μετά να πάτε απογευματάκι σιταντέλα να ανέβετε πάνω ...Θα βραδιάσει ωστόσο θα πάτε και για βραδινό θα έχετε και την ευκαιρία να περπατήσετε κατά μήκος του Δούναβη να δείτε και τις γέφυρες φωτισμένες..
Την Κυριακή Βούδα-κάστρο και αν βαστάνε τα πόδια σας να πάτε και μαργαρίτα για περπάτημα . Το απόγευμα προς βραδάκι ενδείκνυται για Σεζέζνι να κάνετε τα λουτρά σας και μετά βόλτα στην πλατεία των ηρώων και στο κάστρο απέναντι....Αν ξεκινήσετε νωρίτερα μπορείτε να βάλετε και καφεδάκι στο New York..
Δευτέρα κλειστή αγορά για αναμνηστικά και μια βόλτα στον πεζόδρομο της Βάτσι Ουτκα για τυχόν ψώνια... Με πολύ περπάτημα και τον καιρό να σας βοηθάει θα τα προλάβετε όλα ...
***Πολύ καλή και η συμβουλή του @Sam-chal αν θες να ακολουθήσεις..
Ωραίες προτάσεις. Τη Ρώμη σχεδόν τι γύρισα σε 1,5 μέρα. Εδώ πιστεύω να τα πάω λίγο καλύτερα :p :p
Ξενάγηση για τη βουλή μπορώ να κλείσω απο ιντερνετ απο τώρα? Γιατί εκει, δεν προλαβαίνω κ πολλά.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καταρχάς ευχαριστώ κ τους 2 σας για το χρόνο που μου αφιερώνετε......
Τώρα επι των προτασεών σας.



Εχεις πρόχειρο στο μυαλό σου που τα παίρνω αυτά κ τι εισιτήρια έχουν??



Ωραίες προτάσεις. Τη Ρώμη σχεδόν τι γύρισα σε 1,5 μέρα. Εδώ πιστεύω να τα πάω λίγο καλύτερα :p :p
Ξενάγηση για τη βουλή μπορώ να κλείσω απο ιντερνετ απο τώρα? Γιατί εκει, δεν προλαβαίνω κ πολλά.
https://latogatokozpont.parlament.hu/en/purchasing-tickets
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καταρχάς ευχαριστώ κ τους 2 σας για το χρόνο που μου αφιερώνετε......
Τώρα επι των προτασεών σας.



Εχεις πρόχειρο στο μυαλό σου που τα παίρνω αυτά κ τι εισιτήρια έχουν??



Ωραίες προτάσεις. Τη Ρώμη σχεδόν τι γύρισα σε 1,5 μέρα. Εδώ πιστεύω να τα πάω λίγο καλύτερα :p :p
Ξενάγηση για τη βουλή μπορώ να κλείσω απο ιντερνετ απο τώρα? Γιατί εκει, δεν προλαβαίνω κ πολλά.
Αντιγράφω από ένα σαιτ μερικά tips:

Μετακίνηση:
Γενικά:
  • Tο μετρό και το τραμ ξεκινούν στις 5 π.μ. και σταματούν γύρω στα μεσάνυχτα.
  • Αγοράστε το εισιτήριο που σας συμφέρει περισσότερο (ανάλογα με τις μέρες που θα καθίσετε και με τι συχνότητα θα χρησιμοποιήσετε τα ΜΜΜ).
  • Το εισιτήριο είναι για όλα τα μέσα.
  • Τα εισιτήρια είναι πιο φθηνά από τους εξωτερικούς αυτόματους πωλητές και τα εκδοτήρια (σε στασεις μετρο υπάρχουν).
  • Κατεβάστε την εφαρμογή BBK για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας.
  • Γίνεται συνεχής έλεγχος εισιτηρίων, γι’ αυτό να τα έχετε πάντα μαζί σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom