Ουγγαρία Βουδαπέστη 2019 επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

IMG_20190104_122914.jpg

Λένε ότι ο δολοφόνος πάντα επιστρέφει στον τόπο του εγκλήματος και εγώ αν και στην περίπτωση μας δεν υπάρχει φόνος είναι καιρός που ψαχνόμουν να επιστρέψω στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας για τρίτη φορά. Η Βουδαπέστη δεν έχω κρύψει ποτέ άλλωστε ότι είναι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις.Ίσως είναι από τις λίγες που έχω σκεφτεί ότι θα μπορούσα να ζήσω ακόμα και μόνιμα.
Το ταξίδι εξπρές δεν μου άφηνε περιθώρια να επισκεφθώ τα παραδουνάβια χωριά, έτσι όπως καταλαβαίνετε έχω ένα ακόμα λόγο να επιστρέψω :) . Ο βασικός προορισμός για Πρωτοχρονιά ήταν το Λονδίνο με ημερομηνία αναχώρησης 29/12, χωρίς ωστόσο να αγοράσουμε εισιτήριο επιστροφής γιατί θέλαμε λίγες μέρες να αποφασίσουμε ποια μέρα θα φύγουμε. Η διαμονή στην Αγγλία θα γινόταν σε σπίτι φίλου, οπότε είχαμε άνεση να διαλέξουμε την καλύτερη ημερομηνία. Οι μέρες περνούσαν τα εισιτήρια ανέβαιναν και η επιστροφή στην Αθήνα μέσω Βουδαπέστης έγινε μονόδρομος. Στην ουσία τα ίδια λεφτά θα δίναμε να πάμε Λονδίνο-Αθήνα και Λονδίνο-Βουδαπέστη-Αθήνα και τα 60 ευρώ που εξοικονομούσαμε από την πτήση θα τα δίναμε για διαμονή σε ξενοδοχείο στην Βουδαπέστη. Τουλάχιστον έτσι το παρουσίασα για να πείσω την γυναίκα να πάμε, αλλά ουσιαστικά με τις βαλίτσες που έπρεπε να πληρώσουμε, συν τα λεφτά που θα ξοδεύαμε για 2 ημέρες έβγαινε αρκετά παραπάνω .
Ουσιαστικά είχαμε στη διάθεση μας μιάμιση μέρα να χαλαρώσουμε ( Πέμπτη 9 το πρωί με Παρασκευή 19:20 που ήταν προγραμματισμένη η αναχώρηση για Ελλάδα). Παρότι πρόγραμμα δεν αυτή την φορά δεν έφτιαξα είχα στο μυαλό μου μερικά πράγματα που ήθελα οπωσδήποτε να κάνουμε .
Το ξενοδοχείο
Το πρώτο πράγμα που έκανα με το που έκλεισα τα αεροπορικά ήταν να βρω ξενοδοχείο και μπορώ να πω ότι το βρήκα μέσα σε πέντε λεπτά . Με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι ουσιαστικά έψαχνα διαμονή για Πέμπτη που είναι καθημερινή και οι τιμές πολύ καλύτερες. Η επιλογή μας ήταν το d8 και μπορώ να πω ότι πετύχαμε διάνα γιατί μείναμε σε ένα ξενοδοχείο ολοκαίνουργιο (άνοιξε πριν λίγο καιρό), μοντέρνο, με πολύ καλό πρωινό και σε στρατηγικό σημείο (50 μέτρα μόλις από την αλυσιδωτή γέφυρα).Επισυνάπτω και φωτογραφίες για να μπορέσετε να βγάλετε συμπέρασμα για τι στιλ ξενοδοχείο μιλάμε:
IMG_20190103_111934.jpg

IMG_20190103_112412.jpg
IMG_20190103_112352.jpg
IMG_20190103_112402.jpg

Χρήσιμο tip
Με το που φτάσετε όπως όλοι γνωρίζετε υπάρχει έλεγχος διαβατηρίων/ταυτοτητων. Πάνω από το γκισέ υπάρχει ένδειξη με το τι διαβατήρια/ταυτότητες εξυπηρετεί το καθένα .Στα περισσότερα δέχονται όλα τα διαβατήρια/ταυτότητες, σε κάποια όμως μόνο Ευρωπαϊκά, οπότε μπορείτε να εξοικονομήσετε κάποιο χρόνο εκεί αντί να καθίσετε πίσω από τους εκατοντάδες Κινέζους!!! Εννοείται ταξιδεύουμε κανονικά με τις ταυτότητες μας αρκεί να υπάρχει γραμμένο το όνομα μας τόσο στα Ελληνικά όσο και τα Αγγλικά (γιατί η αναφορά μου για διαβατήρια μπορεί να μπέρδεψε κάποιους) ..Σε κάποια κράτη άπλα γκρινιάζουν αν είναι γραμμένη χειρόγραφα αλλά δεν θα έχετε κανένα θέμα πέραν από 1-2 λεπτά καθυστέρηση παραπάνω αν κάποιος θέλει να την επεξεργαστεί στα χέρια του :)
IMG_20190103_100340.jpg



Μεταφορά από το αεροδρόμιο
Αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει με το γκισέ με τα εισιτήρια να μην βρίσκεται πλέον μόλις βγεις από την αίθουσα αφίξεων δεξιά, αλλά αριστερά πίσω από τις πληροφορίες του αεροδρομίου. Κάποια σχόλια που διάβασα περί ανοργάνωτου αεροδρομίου και ότι χάνεσαι δεν ισχύουν και μπορεί εύκολα να το καταλάβει από τις φώτο που επισυνάπτω.
IMG_20190103_101556.jpg

IMG_20190103_101209.jpg

Στην τελευταία μου επίσκεψη δεν υπήρχε ακόμα το λεωφορείο Ε100 που είναι μεγάλη ευκολία για κάποιον που θέλει να πάει στο κέντρο γρήγορα.Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και η τοποθεσία του ξενοδοχείου σας (κάνει στάση μόνο σε kalvin ter-Astoria και τέρμα στο Deak ferenc ter)
IMG_20190103_105705.jpg

γιατί σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να σας βολεύει και η λύση του συνδυασμού Ε200 και μετρό. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι αν πάρετε κάρτα απεριορίστων διαδρομών το Ε100 δεν περιλαμβάνεται και θα πρέπει να δώσετε εξτρά χρήματα ενώ αν πάτε στη δεύτερη λύση θα γλιτώσετε τα 900 huf (λίγο κάτω από 3 ευρώ).
IMG_20190103_101657.jpg

Παρότι έξω από το λεωφορείο είναι συνήθως ένας υπάλληλος που κόβει στην άκρη το εισιτήριο, μην θεωρήσετε ότι σας το έχει ακυρώσει, πρέπει όταν μπείτε να το χτυπήσετε στο μηχάνημα.
IMG_20190103_102912.jpg

IMG_20190103_105957.jpg
Η διαδρομή μέχρι το κέντρο ήταν 30 λεπτά (μπήκαμε 10:30 και 10:59 ήμασταν στο τέρμα) αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στην επιστροφή. Πρέπει να πάτε αρκετά νωρίς γιατί γίνεται χαμός από κόσμο και υπάρχει κίνδυνος να μην χωράτε να μπείτε....Δεν είναι να ρισκάρεις με αυτά τα πράγματα.
Στην επιστροφή χωρίς αυτή την φορά να κρατήσω χρόνο έκανε σίγουρα παραπάνω ώρα.Τα δύο λεωφορεία θα τα βρείτε το ένα πίσω από το άλλο μόλις βγείτε από το αεροδρόμιο στο αριστερό σας χέρι.Δεν γίνεται και να θέλει κάποιος να μην τα δει :) :)
IMG_20190103_101908.jpg
IMG_20190103_102024.jpg



Συνάλλαγμα
Το πρώτο πράγμα που κάναμε με το που αφήσαμε τα πράγματα στο ξενοδοχείο ήταν να πάμε να κάνουμε συνάλλαγμα. Πριν φύγω από Ελλάδα είχα φροντίσει να ρωτήσω τις τράπεζες που έχω κάρτες ανάληψης και πιστωτικής τι συμβαίνει με τις προμήθειες σε συναλλαγές χωρών που δεν χρησιμοποιούν ευρώ.Ουσιαστικά μου πήρε 3-4 λεπτά να κάνω 2-3 τηλεφωνήματα για να μπορέσω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα τι με συμφέρει. Με τις προμήθειες που μου είπαν αν ήθελα να κάνω ανάληψη με τη χρεωστική μου ή να τη χρησιμοποιήσω σε αγορές (επίσης κρατάει ένα ποσοστό) αποφάσισα να χρησιμοποιήσω για αγορές την πιστωτική μου και να αλλάξω και κάποια χρήματα σε ανταλλακτήριο για τα καθημερινά έξοδα.Χρήματα αλλάξαμε στο ΙBLA Change Pénzváltó, Bajcsy-Zsilinszky út 5 που έχουν γράψει αρκετά άτομα ότι έχει πολύ καλή ισοτιμία αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί έκανα μόλος 120 ευρώ και δεν άξιζε για να προσπαθήσω να εξοικονομήσω 1-2 ευρώ να κάτσω να χάσω χρόνο σε έρευνα αγοράς.​
IMG_20190103_135926.jpg

 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το να πάει κάποιος στη Βουδαπέστη για δύο ημέρες και να θέλει να προλάβει να τα δει όλα, είναι σαν να σε κλείνει κάποιος σε ένα χαρέμι και σου λέει διάλεξε από τις 500 κοπέλες 2-3 ..Μπορεί και να τρελαθείς μόνο στη σκέψη :) Έτσι κ η αρχόντισσα του Δούναβη, τι να διαλέξει να δει κάποιος σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα!!! Εμείς ευτυχώς δεν πήγαμε για τα αξιοθέατα μιας και τα περισσότερα τα είχαμε εξαντλήσει τις προηγούμενες φορές. Φεύγοντας από το Λονδίνο λέγαμε πόσο χειρότερο μπορεί να είναι το κρύο στην Βουδαπέστη και όμως πολύ χειρότερο :) :)

Παράδεισος και κόλαση μαζί
IMG_20190103_153531.jpg
Από την αρχή της εκδρομής ονειρευόμουν τα Σεζέζνι, ένας συνδυασμός κόλασης λόγω της θερμοκρασίας του νερού αλλά και παράδεισου χαλάρωσης. Μετά από τόσο περπάτημα στην Αγγλία δεν γινόταν να μην μπουν στο πρόγραμμα τα λουτρά!!!!!! Έτσι με το που αφήσαμε τα πράγματα μας στο ξενοδοχείο και κάναμε συνάλλαγμα βάλαμε πλώρη για εκεί με μια απαραίτητη στάση για πρωινό.

Αλλαγές στα λουτρά
Έχω αφιερώσει αρκετές ώρες για να φτιάξω οδηγό για τα λουτρά και με το που πήγα παρατήρησα ήδη τις πρώτες διαφορές. Πρώτα από όλα θέλει προσοχή για να πληρώσετε μόνο είσοδο και να μην αγοράσετε κάποιο πακέτο με πετσέτες και διάφορα άλλα που έχει εκεί.. Αν λοιπόν πάτε εκεί να φροντίσετε να έχετε αίσθηση του πόσο αξίζει το φιορίνι γιατί εμείς από την μετάβαση από την λίρα παραλίγο να μπερδευτούμε. Η διαδικασία με το ρολόι στο χέρι είναι ίδια, αυτό που άλλαξε την μέρα που πήγαμε ήταν ότι δεν μας έδινε την δυνατότητα να αγοράσουμε καμπίνα αλλά μόνο ντουλάπι. Από ότι παρατήρησα μετά από μερικές μέρες το πρόσφεραν πάλι κανονικά. Έτσι με το που μπαίνεις βρίσκεις μια καμπίνα που να έχει πράσινο χρώμα απέξω στο χερούλι, μπαίνεις μέσα αλλάζεις (χωράει και 2 άτομα αν είστε ζευγάρι) και στη συνέχεια πρέπει να βρεις και ένα ντουλάπι ελεύθερο για να πας να βάλεις τα πράγματα σου. Η κοινόχρηστη καμπίνα που έχει δύο πόρτες (μια μπροστά και μια πίσω) κλειδώνει όταν είστε μέσα κατεβάζοντας το πλαινό ξύλο όπως στο Βουκουρέστι για όσους έχουν πάει στα θερμαλ. Για να μην χάσετε τζάμπα χρόνο ψάχνοντας ελεύθερο λόκερ ανεβείτε τα σκαλιά και πηγαιντε στον πάνω όροφο. Άποψη μου είναι ότι αν δεν φοράτε κάποιο πουκάμισο που φοβάστε ότι θα τσαλακωθεί δεν χρειάζεται να αγοράσετε καμπίνα, απλά βάζετε σε διαφορετικό λόκερ παπούτσια και ρούχα (αν είστε ζευγάρι και έχετε ένα ο καθένας) και αλλάζετε σε μια από τις κοινόχρηστες.
IMG_20190103_152131.jpg

Το ντουλάπι κλειδώνει ακουμπώντας το ρολόι σας πάνω και μεταφέροντας το διακόπτη από το πράσινο στο κόκκινο. Σε περίπτωση που ξεχάσετε ποιο λοκερ έχετε, υπάρχουν μηχανήματα που ακουμπάς το ρόλοι σου πάνω και σου λένε ποιο ντουλάπι έχεις !!!
Αφήνω τις εικόνες να μιλήσουν για την απίστευτη εμπειρία του να έχει έξω 1 βαθμό και μέσα 28-29 και εσύ να είσαι στα ζεστά. Την ψυχρολουσία μέχρι να μπείτε στις εξωτερικές πισίνες πάντως δεν την γλιτώνετε:
IMG_20190103_154022.jpg

IMG_20190103_164051.jpg
IMG_20190103_163630.jpg
IMG_20190103_163730.jpg
IMG_20190103_152620.jpg

Συνεχίζεται...
 
Last edited:

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Το να πάει κάποιος στη Βουδαπέστη για δύο ημέρες και να θέλει να προλάβει να δει όλα είναι σαν να σε κλείνει κάποιος σε ένα χαρέμι και σου λέει διάλεξε από τις 500 κοπέλες 2-3 ..Μπορεί και να τρελαθείς μόνο στη σκέψη :) Έτσι κ η αρχόντισσα του Δούναβη, τι να διαλέξει να δει κάποιος σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα!!! Εμείς ευτυχώς δεν πήγαμε για τα αξιοθέατα μιας και τα περισσότερα τα είχαμε εξαντλήσει τις προηγούμενες φορές, αλλά για να χαλαρώσουμε λίγο . Φεύγοντας από το Λονδίνο λέγαμε πόσο χειρότερο μπορεί να είναι το κρύο στην Βουδαπέστη και όμως πολύ χειρότερο :) :)

Παράδεισος και κόλαση μαζί
View attachment 260850
Από την αρχή της εκδρομής ονειρευόμουν τα Σεζέζνι, ένας συνδυασμός κόλασης λόγω της θερμοκρασίας του νερού αλλά και παράδεισου χαλάρωσης. Μετά από τόσο περπάτημα στην Αγγλία δεν γινόταν να μην μπουν στο πρόγραμμα τα λουτρά!!!!!! Έτσι με το που αφήσαμε τα πράγματα μας στο ξενοδοχείο και κάναμε συνάλλαγμα βάλαμε πλώρη για εκεί με μια απαραίτητη στάση για πρωινό.

Αλλαγές στα λουτρά
Έχω αφιερώσει αρκετές ώρες για να φτιάξω οδηγό για τα λουτρά και με το που πήγα παρατήρησα ήδη τις πρώτες διαφορές. Πρώτα από όλα θέλει προσοχή για να πληρώσετε μόνο είσοδο και να μην αγοράσετε κάποιο πακέτο με πετσέτες και διάφορα άλλα που έχει εκεί.. Αν λοιπόν πάτε εκεί να φροντίσετε να έχετε αίσθηση του πόσο αξίζει το φιορίνι γιατί εμείς από την μετάβαση από την Λίρα παραλίγο να μπερδευτούμε. Η διαδικασία με το ρολόι στο χέρι είναι ίδια, αυτό που αλλάζει είναι ότι πλέον δεν μπορείς να αγοράσεις καμπίνα αλλά μόνο ντουλάπι. Έτσι με το που μπαίνεις βρίσκεις μια καμπίνα που να έχει πράσινο χρώμα απέξω στο χερούλι, μπαίνεις μέσα αλλάζεις ( χωράει και 2 άτομα αν είστε ζευγάρι) και στη συνέχεια πρέπει να βρεις και ένα ντουλάπι ελεύθερο για να πας να βάλεις τα πράγματα σου. Η καμπίνα κλειδώνει όταν είστε μέσα κατεβάζοντας το πλαινό ξύλο όπως στο Βουκουρέστι για όσους έχουν πάει στα θερμαλ. Για να μην χάσετε τζάμπα χρόνο ψάχνοντας ελεύθερο λόκερ ανεβείτε τα σκαλιά και πηγαιντε στον πάνω όροφο.
View attachment 260858
Το ντουλάπι κλειδώνει ακουμπώντας το ρολόι σας πάνω και μεταφέροντας το διακόπτη από το πράσινο στο κόκκινο. Σε περίπτωση που ξεχάσετε ποιο λοκερ έχετε, υπάρχουν μηχανήματα που ακουμπάς το ρόλοι σου πάνω και σου λένε ποιο ντουλάπι έχεις !!!
Αφήνω τις εικόνες να μιλήσουν για την απίστευτη εμπειρία του να έχει έξω 1 βαθμό και μέσα 28-29 και εσύ να είσαι στα ζεστά. Την ψυχρολουσία μέχρι να μπείτε στις εξωτερικές πισίνες πάντως δεν την γλιτώνετε:
View attachment 260871
View attachment 260875 View attachment 260872 View attachment 260874 View attachment 260870
Συνεχίζεται...
Δηλαδή την πετσέτα την παρατάς όπου βρεις;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δηλαδή την πετσέτα την παρατάς όπου βρεις;
Εγώ την άφησα στο ντουλάπι δεν την πήρα μαζί έξω αλλά οι περισσότεροι την παίρνουν κ την αφήνουν σε ένα παγκακι ή όπου βρουν...Έχω ακούσει ότι κάποιοι κλέβουν πετσέτες αλλά δεν έχω δει κάτι προσωπικά.
 
Last edited:

Alexandrosss

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ,σαν την Βουδαπέστη δεν έχει !!!! :)))) αλλά οσο για το συνάλλαγμα που λέτε διαφορα η λύση Είναι μια : TransferWise!!!! Ανοίγεις λογαριασμό , σου στέλνουν κάρτα ανάληψης και από κει μετατρεπης ότι νόμισμα θέλεις , κσι ανάλογα από τη χώρα που πας ,κανεις ανάληψη από τα ΑΤΜ από το λογαριασμό σου που έχεις μετατρέψει τα ευρώ . Ούτε ανταλλακτήρια ούτε τράπεζες !!!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ,σαν την Βουδαπέστη δεν έχει !!!! :)))) αλλά οσο για το συνάλλαγμα που λέτε διαφορα η λύση Είναι μια : TransferWise!!!! Ανοίγεις λογαριασμό , σου στέλνουν κάρτα ανάληψης και από κει κανεις μετατροπη ότι νόμισμα θέλεις , κσι ανάλογα από τη χώρα που πας ,κανεις ανάληψη από τα ΑΤΜ από το λογαριασμό σου που έχεις μετατρέψει τα ευρώ . Ούτε ανταλλακτήρια ούτε τράπεζες !!! Οσο για την Ουγγαρία φίλε μου ταξιδιώτη σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα να επισκεφτείς μια φορά βόρεια Ουγγαρία , νοτιοανατολικά από Βουδαπέστη το tokaj τοκάι . Τέτοια κρασιά ούτε στα πιο τρέλα όνειρα σου ...:))))
Έχει πολλά σαν αυτό που λες όπως η revolut που έχω και κάνει το ίδιο, απλά δεν πρόλαβα να βάλω λεφτά....Θα το βάλω στο πρόγραμμα το τοκαι αν και δεν είμαι φαν του κρασιού
 

Alexandrosss

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Έχει πολλά σαν αυτό που λες όπως η revolut που έχω και κάνει το ίδιο, απλά δεν πρόλαβα να βάλω λεφτά....Θα το βάλω στο πρόγραμμα το τοκαι αν και δεν είμαι φαν του κρασιού
Επειδή τα έχω χρησιμοποιήσει κ τα δυο ,άποψη μου είναι ότι το TransferWise είναι πιο εύχρηστο και απλό .
 

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
TEXAS
Καλημερα Βαγγελη, καπου σε εχασα γιατι εγω πηγα 15/01 και πηρα καμπινα,,,με 3 € παραπανω παιρνεις κανονικα καμπινα!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημερα Βαγγελη, καπου σε εχασα γιατι εγω πηγα 15/01 και πηρα καμπινα,,,με 3 € παραπανω παιρνεις κανονικα καμπινα!!
Καλημέρα δεν ξέρω αν για κάποιο λόγο δεν το πρόσφεραν όταν πήγα.Εμείς ζητήσαμε καμπίνα αλλά δεν το είχαν καν στον κατάλογο τους 02/01 (ίσως έκαναν κάποιες εργασίες συντήρησης) .Σήμερα που μπήκα στο site τους βλέπω ότι το έβαλαν πάλι κανονικά σαν υπηρεσία . Όπως και να έχει και έχοντας δοκιμάσει και ντουλάπι και καμπίνα αν δεν φοράτε πουκάμισο που ενδεχομένως να τσαλακωθεί δεν χρειάζεται κάποιος να πάρει καμπίνα. Στην ουσία πας αλλάζεις σε μια από τις πάρα πολλές κοινόχρηστες και αν είστε ζευγάρι βάζετε σε ένα ντουλάπι τα παπούτσια και στο άλλο τα ρούχα. Τον χειμώνα οι περισσότεροι είναι με πουλόβερ που δεν παθαίνουν κάτι μέσα στο λόκερ.
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Vagar να σε ρωτήσω μια χαζή ερώτηση! Είναι ασφαλή 100% τα ντουλάπια η θα γυρίσεις και δεν θα βρεις πορτοφόλια πιστωτικές και διαβατήρια? Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το ντουλάπι με το ρολόι κάποιου άλλου? Αν κλέβουν πετσέτες φαντάσου τι μπορεί να γίνει με τα ντουλάπια!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Vagar να σε ρωτήσω μια χαζή ερώτηση! Είναι ασφαλή 100% τα ντουλάπια η θα γυρίσεις και δεν θα βρεις πορτοφόλια πιστωτικές και διαβατήρια? Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το ντουλάπι με το ρολόι κάποιου άλλου? Αν κλέβουν πετσέτες φαντάσου τι μπορεί να γίνει με τα ντουλάπια!
Κοίταξε και εγώ είχα την απορία αν ας πούμε μπορεί κάποιος με το ρολόι του να ανοίξει το ντουλάπι μου αλλά ακόμα και αν μπερδευτείς και πας σε λάθος ντουλάπι δεν ανοίγει με τίποτα. Φαντάζομαι ότι πολλοί ξεχνάνε ποιο ντουλάπι έχουν γιατί έχει συσκευή όπως τα σουπερμαρκετ που σκανάρεις το ρολόι σου και σου θυμίζει ποιο ντουλάπι έχεις πάρει. Νομίζω ότι το φαινόμενο με τις πετσέτες τείνει να εξαλειφθεί γιατί όσο γκάου και να είσαι να πας να πάρεις τη πετσέτα που έχει τυλιχθεί ο άλλος δεν το κάνει ο καθένας. Εγώ προσωπικά δεν πήρα καθόλου πετσέτα έξω στην πισίνα την άφησα στο ντουλάπι μου, η κοπέλα μου την πήρε και την είχαμε κάπου να κοντά να την βλέπουμε. Οι περισσότεροι έρχονται με πετσέτες που παίρνουν από το ξενοδοχείο τους οπότε όλες φαίνονται ίδιες, μόνο αν μπερδευτεί κάποιος κ στην πάρει κατά λάθος.
 

takis952

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
….. και με τα κινητά για φωτογραφίες τι γίνεται ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom