Ουγγαρία Βουδαπέστη

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Budapest card ειναι η καρτα που αναφερεις στην αρχη και περιλαμβανει εκτος απο την ελευθερη κινηση με τα Μ.Μ.Ε και ελευθερη εισοδο σε μουσεια και εκπτωσεις σε καποια αλλα.
Τravel card ειναι η καρτα που εχεις μονο ελευθερη κινηση με τα Μ.Μ.Ε και εχει και 7ημερη μαλλον που θελεις εσυ.
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Budapest card ειναι η καρτα που αναφερεις στην αρχη και περιλαμβανει εκτος απο την ελευθερη κινηση με τα Μ.Μ.Ε και ελευθερη εισοδο σε μουσεια και εκπτωσεις σε καποια αλλα.
Τravel card ειναι η καρτα που εχεις μονο ελευθερη κινηση με τα Μ.Μ.Ε και εχει και 7ημερη μαλλον που θελεις εσυ.
μπραβο ναι αυτο θελω...αλλα απο που το παιρνω? απο το αεροδρομιο και αυτην οπως την αλλη καρτα? στο information desk? δεν ειδα να το αναφερουν καπου

επισης σκεφτομαι πολυ σοβαρα να χρησιμοποιησω αυτη την υπηρεσια http://www.airportshuttle.hu/ μιας και φαινεται να βολευει πολυ και βγαινει 25ευρω με επιστροφη για 2 ατομα...να μην μπλεκω με λεωφορεια και μετρο,θα το προτεινατε ή ειναι οντως τοσο ευκολο να κατεβω στην πολη απο την στιγμη που θα παρω την travel card
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
μπραβο ναι αυτο θελω...αλλα απο που το παιρνω? απο το αεροδρομιο και αυτην οπως την αλλη καρτα? στο information desk? δεν ειδα να το αναφερουν καπου

επισης σκεφτομαι πολυ σοβαρα να χρησιμοποιησω αυτη την υπηρεσια http://www.airportshuttle.hu/ μιας και φαινεται να βολευει πολυ και βγαινει 25ευρω με επιστροφη για 2 ατομα...να μην μπλεκω με λεωφορεια και μετρο,θα το προτεινατε ή ειναι οντως τοσο ευκολο να κατεβω στην πολη απο την στιγμη που θα παρω την travel card
Κοιτα επειδη και εγω δεν εχω παει αλλα προκειτε να παω στις αρχες του Απριλη καλυτερα θα ηταν να μας απαντηση καποιος που εχει παει, αλλα απο αυτα που εχω διαβασει δεν αξιζει να δωσεις τα 25ευρω.
Με αυτα που εχω διαβασει (γιατι στο ψαξιμο ειμαι και εγω) υπαρχει πλεον γκισε στο αεροδρομιο που πουλαει την travelcard. Μεχρι τωρα υπηρχε μονο για την Budapest card. Οποτε εαν παρεις την γραμμη 200Ε του λεωφορειου σε παει στον τερματικο σταθμο των τραινων και στην αφετερια της γραμμης Μ3 (σταση Kobanya-Kispest) και μετα αναλογα με το που μενεις κοιτας ποιο Μ.Μ.Ε σε βολευει. Εγω σκεφτομε να βγαλω την 7ημερη travel card που κανει 4950huf περιπου 17 ευρω δηλαδη αν και θα μεινω 5 ημερες.
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Κοιτα επειδη και εγω δεν εχω παει αλλα προκειτε να παω στις αρχες του Απριλη καλυτερα θα ηταν να μας απαντηση καποιος που εχει παει, αλλα απο αυτα που εχω διαβασει δεν αξιζει να δωσεις τα 25ευρω.
Με αυτα που εχω διαβασει (γιατι στο ψαξιμο ειμαι και εγω) υπαρχει πλεον γκισε στο αεροδρομιο που πουλαει την travelcard. Μεχρι τωρα υπηρχε μονο για την Budapest card. Οποτε εαν παρεις την γραμμη 200Ε του λεωφορειου σε παει στον τερματικο σταθμο των τραινων και στην αφετερια της γραμμης Μ3 (σταση Kobanya-Kispest) και μετα αναλογα με το που μενεις κοιτας ποιο Μ.Μ.Ε σε βολευει. Εγω σκεφτομε να βγαλω την 7ημερη travel card που κανει 4950huf περιπου 17 ευρω δηλαδη αν και θα μεινω 5 ημερες.
ακριβως τα ιδια και εγω! οποτε περιμενουμε να μας απαντησει καποιος που εχει παει ηδη.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Εμείς πήγαμε τον Απρίλιο του 11. Θυμάμαι πήραμε το λεωφορείο από το αεροδρόμιο, κατεβήκαμε νομίζω στο τέρμα όπου εκεί είχε ανταπόκριση το μετρό. Πήραμε το μετρό και φθάσαμε στο ξενοδοχείο. Δεν θυμάμαι να δυσκολευτήκαμε. Απλά όταν κατέβεις από το λεωφορείο για να πας στο μετρό με κατεύθυνση κέντρο, έπρεπε να περάσουμε μια πεζογέφυρα και το καταλάβαμε μετά από κάνα 5 λεπτό.

Αλλά και αυτό (να ψάχνεις να βρεις την άκρη) έχει την πλάκα του....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μην παρετε το shuttle καλυτερα μπορει να χασετε εως και μιση ωρα για να ξεκινησετε απ τ αεροδρομιο...
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
ειπα να το αναφερω εδω επειδη το βρηκα,στην ιστορια τους/της Bahari Ταξίδι στη Βουδαπέστη (ιστορια του 2009 βεβαια):


Είχαμε αποφασίσει να βγάλουμε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για εφτά μέρες, παρόλο που θα μέναμε μόνο πέντε γιατί με έναν πρόχειρο υπολογισμό βρήκαμε ότι μας συμφέρει, οπότε ρωτάμε στις πληροφορίες αν μπορούμε να τη βγάλουμε από το αεροδρόμιο. Όχι, δεν μπορούσαμε, έπρεπε να τη βγάλουμε από σταθμό του μετρό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Η Βουδαπέστη είναι σχετικά μικρή και προσφέρεται για περπάτημα. Αν μένετε στο κέντρο νομίζω ότι θα ήταν συμφερότερο να πάρετε μπλοκ 10 εισιτηρίων. Εμείς είμασταν 4,5 μέρες και τα περισσότερα εισιτήρια δεν τα ακυρώσαμε. Βέβαια εξαρτάται πόσο περπατάτε.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αν και στα ταξιδια μου χρησιμοποιω ΜΜΜ,στη Βουδαπεστη για να παω στο ξενοδοχειο χρησιμοποησα το shuttle bus.Στο αεροδρομιο πας στο γκισε της εταιρειας,σου δινουν εναν αριθμο κι οταν αυτος εμφανιστει σ εναν μικρο φωτεινο πινακα βγαινεις εξω κι επιβιβαζεσαι στο σχετικο βαν.Η διαδικασια κρατησε 15-20 λεπτα αλλα εφτασα στο ξενοδοχειο πολυ πιο συντομα και πολυ πιο ανετα.Μονο που εγω οταν το εκλεισα απ το internet το καλοκαιρι μου βγηκε γυρω στα 15 ευρω τα 2 ατομα,δεν ξερω γιατι,ισως επειδη ο συνταξιδιωτης μου ηταν ανω των 65 ετων.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
20 ευρουλακια το ταξι... νομιζω δεν αξιζει το shuttle...
 
Last edited:

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Θα συμφωνησω και εγω με την elenara88! Εμεις που ια ειμαστε 4 ατομα (2 ζευγαρια) για πανε ελα θελουμε 40 ευρω δηλαδη τα λεφτα των 2.5 περιπου απο τις 4 εβδομαδιαιες travelcard που θα βγαλουμε.. Αναλογα βεβαια το μπατζετ του καθενος!
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Μια "χαζη" ερωτηση.

Εκλεισα εισιτηρια μεσοβδομαδα για την οπερα,υπαρχει κανενα dress code? με casual παντελονι(οχι τζιν) πουκαμισο χαλαρο μπουφανακι και παπουτσια σε στυλ all star θα ειμαι κομπλε ή θα με κοιτανε παραξενα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom