1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Βουλγαρία Βουλγαρία: "Αποκάλυψη τώρα!"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος giannismits, στις 20 Μαϊου 2014.

1. Kanel28

Kanel28 Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    Εδιμβούργο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αλάσκα
  2. soula.sak

soula.sak Member

Τ
    Τέλεια ιστορία,τέλειες φωτογραφίες,υπέροχο βίντεο.Με βοήθησες αρκετά να οργανώσω ενα ταξιδακι στην Σόφια τον επόμενο μήνα,σ'ευχαριστώ πολύ!Αλήθεια με τι πρόγραμμα έφτιαξες το βιντεάκι σου?

3. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Τhank you! Nα περάσεις όμορφα.
    Mε το sony vegas.

soula.sak likes this.
  4. evaggts16

evaggts16 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ρωμη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αλσατια
    Τελικά αξίζει για ένα τριήμερο η Σόφια; Είμαστε ανάμεσα σε Βουκουρέστι και Σόφια.. :(

5. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Στο Βουκουρέστι δεν έχω πάει για να έχω μέτρο σύγκρισης. Όμως η Σόφια θεωρώ πως - ναι - αξίζει για ένα τριήμερο :)

6. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ούτε εγώ έχω πάει Βουκουρέστι αλλά είναι σαν να έχω πάει:D
    Και νομίζω πως το Βουκουρέστι είναι κλάσεις ανώτερο της Σόφιας. Με πολλά περισσότερα να δεις και να γεμίσεις ένα 3ημερο. Άσε που που σε μια ωρίτσα θα είσαι στο δημοφιλές θέρετρο Σινάια. Πέρασα πολύ καλά στη Σόφια αλλά είναι υπεραρκετή για 2 μέρες και με εξαίρεση το κέντρο δεν είναι αυτό που λέμε όμορφη. Μπορείς βέβαια να γεμίσεις το χρόνο σου με εξόρμηση στο βουνό Βίτοσα. Νομίζω στην ιστορία το αναφέρω.

7. fronimitis

fronimitis Member

Επόμενο Ταξίδι:
    "Εκεί στις Μπραχάμες"
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Βραζιλία
    Θα πάω Σόφια στις 22-26 Οκτωβρίου. Από ότι κατάλαβα, είναι πολλές μέρες για να μείνω μόνο στην Σόφια. Οπότε, σκέφτομαι μήπως νοικιάσω αυτοκίνητο για μια βόλτα εκεί γύρω (αλλά δεν ξερω που, ακόμα. Δέχομαι προτάσεις).

Θα έχω μαζί μου μητέρα και σύζυγο, θα ήθελα να μου πείτε τι πράγματα είναι πραγματικά πολύ φτηνά εκεί, και σε ποιο μέρος θα τα βρω, και οτιδήποτε άλλο πρέπει να προσέξω (πχ παζάρια, κακή ποιότητα κλπ)
    Βέβαια, προσωπικά ενδιαφέρομαι και για πράγματα εκτός από ρουχα, παπούτσια, είδη σπιτιού. Για παράδειγμα, εργαλεία, ηλεκτρονικά, gadget, computers, κλπ

8. fronimitis

fronimitis Member

Επόμενο Ταξίδι:
    "Εκεί στις Μπραχάμες"
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Βραζιλία
    Από ότι φαίνεται, η Βουλγαρία δεν είναι δημοφιλής προορισμός, κι ας είναι τόσο κοντά... Υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες στο travelstories... :confused:

Τέλος πάντων, βλέπω ότι η ενοικίαση αυτοκινήτων είναι φτηνή, θα κάνω μια βόλτα μέχρι Φιλιππούπολη που είναι πανέμορφη, όπως μας δείχνει ο giannismits.

giannismits likes this.
  9. nikesamothraki

Μπράβο σου για τις τόσες λεπτομέρειες που έγραψες.
    Πραγματικά απο τα πιο αναλυτικότερα ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει.
    Τέλειες φωτογραφίες.
    Και πάλι μπράβο σου.

soula.sak likes this.
  10. Sassenach77

Sassenach77 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Πάρα πολύ όμορφα !!!!! :)
    Η Φιλιππούπολη, απο τις όμορφες φωτογραφίες που έβγαλες, είναι όπως την φαντάζομαι εδώ και δύο χρόνια....
    Όσο για την Σόφια...τι μου θύμισες;...έχω να πάω απο το 1997 ! Στα περίχωρα της Σόφιας δεν έχουν αλλάξει και πολύ τα πράγματα....Μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η αντίθεση των κοινωνικο-οικονομικών τάξεων στη πόλη της Σόφιας ...χλιδή στο κέντρο, το οποίο είναι πολύ όμορφο, και πολυ φτώχεια στα περίχωρα !
    Και φυσικά τα αγγλικά είναι μία άγνωστη γλώσσα εκεί απο οτι βλέπω...ακόμα ! Αν δεν ήξερα κάποιες Βουλγάρικες λέξεις και φράσεις, δεν θα έπινα νερό ποτέ στο εστιατόριο που είχαμε φάει :lol:
    Και έχει γίνει και μετρό !!! Εμείς είχαμε λιώσει στο περπάτημα....και το μετρό έγινε το 1998 απο οτι γράφεις...έπρεπε να φάω τις σόλες μου και μετά να το κάνουν χαχαχαχαχα

11. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό το επίπεδο των αγγλικών όσο λες. Στα εστιατόρια απ' ότι θυμάμαι μια χαρά συνεννοηθήκαμε στα αγγλικά και γενικά γνωρίσαμε κόσμο που ήξερε και πολύ καλά αγγλικά. Σίγουρα όσο πιο επαρχία τόσο πιο απίθανο να βρεις κόσμο να τα μιλάει. Στη Σόφια είναι καλύτερα τα πράγματα όσον αφορά τη νεολαία τουλάχιστον.

Πάντως με εξέπληξε πολύ θετικά αυτό το ταξίδι και δεν το περίμενα. Να πας λοιπόν και στο Πλόβντιβ :)

12. Sassenach77

Sassenach77 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Το επίπεδο των αγγλικών στους Βούλγαρους ηλικίας 35 και άνω είναι ανύπαρκτο ! Το γνωρίζω πάρα πολύ καλά απο τη δουλειά μου...οι πιο νέοι, ναι, μιλάνε αγγλικά :) Σου ξαναθυμίσω οτι εγώ πήγα το 1997....
    Και μου άρεσε πάρα πολύ η βόλτα σας στο Asenovgrad και το φρούριο του Ασάν !!! Είναι περιττό να σου πώ οτι όση ώρα διάβαζα την όμορφη ιστορία σου έκανα πολλά copy-paste φτιάχνοντας ένα καλό αρχείο για τα αξιοθέατα της Φιλιππούπολης :haha: