Βουλγαρία Βουλγαρία-Σόφια

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Επίσης ένα λίγο άσχετο σχόλιο ... δεν είναι ανάγκη να ψάχνετε πάντα μανιωδώς για αξιοθέατα. Δεν είναι αυτό που κάνει μια πόλη ενδιαφέρουσα ή ένα ταξίδι όμορφο.
Όποιος θέλει τέτοια ας πάει στο Παρίσι, το Λονδίνο κλπ..
Σωστός! όταν πας σε καινούρια πόλη, πάρε κανα τραμ ή κανα λεωφορείο με άγνωστο προορισμό. στην συνέχεια επέστρεψε στο κέντρο με την ίδια γραμμή! εκείνες είναι ίσως οι πιο έντονες εικόνες που έχω από τα πρώτα πρώτα ταξίδια μου.
 

apolele

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..Θα προτιμισω να μεινω καπου κεντρικα στην Σοφια ωστε να μην εχω προβλημα μετα με την μετακινηση μου.
Οταν επιστρεψω θα γραψω τις εντυπωσεις μου.
 

YiannisM

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΥΡΩΠΗ
Επειδή και εγώ σκέφτομαι ένα 3ημέρο στην Σόφια περίπου τα Χριστούγεννα θα ήθελα να μου πέιτε την γνώμη σας στο εξής θέμα:
Σκέφτομαι να ανέβω με το αυτοκίνητο. (1) Αξίζει να πας σερί από Αθήνα ή ενδυκνειεται μια στάση Σέρρες ή Θεσ/νίκη? (2) και κυριότερο. Με ανησυχεί το θέμα της κλοπής του αυτοκινήτου και η συμπεριφορά των αστυνομικών. Ίσως φαίνεται λίγο υπερβολικό, αλλά ....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η συμπεριφορά των αστυνομικών ως προς τι σε ανησυχεί δηλαδή;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εκλεισα για Παρασκευή και Σάββατο!!! Σε κεντρικο ξενοδοχείο για να μην εχουμε προβλημα μετακινησης! Θα παμε με των 13:00 το λεωφορείο και θα φυρίσουμε με τραινο την Κυριακή το απόγευμα! Εχετε κάτι να προτείνετε εκτός απο τα πολύ γνωστα αξιοθέατα;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
κανεις δεν θα μου απαντησει ;;;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η Σόφια είναι μια μικρή σχετικά πόλη, αλλά είναι εντάξει για ένα χαλαρό τριήμερο. Το Πλόβντιβ βέβαια είναι πιο γραφικό από τη Σόφια αλλά και μικρότερο. Όσο για το τι μπορεί να κάνει κανείς στη Σόφια εκτός απ' το να βλέπει εκκλησίες, εγώ θα πρότεινα:

  • βόλτα στην καταπράσινη Βίτοσα και στο πέτρινο ποτάμι της.
  • τα πάρκα της πόλης που προσφέρονται για ευχάριστες βόλτες αν το επιτρέπει ο καιρός.
  • το εθνικό μουσείο. Αξίζει να του αφιερώσει κανείς κανά-δυο ωρίτσες για να πάρει μια καλή ιδέα για την ιστορία της χώρας ανά τους αιώνες.
  • το "ζένσκι παζάρ", η ανοιχτή αγορά στο κέντρο με τρόφιμα και άλλα είδη προσφέρεται για επαφή με το τοπικό χρώμα.
Για όσους πάτε οδικώς αξίζει να κάνετε την παράκαμψη των 30 χιλιομέτρων για να δείτε το μοναστήρι της Ρίλας. Ακόμη κι αν δεν σας ελκύει η ιδέα του μοναστηριού, θα σας αποζημιώσει η υπέροχη διαδρομή.
Αν διάβασες αυτό πιο πάνω και βάλεις και δυο τρεις εκκλησίες από τις πιο γνωστές (Sveta Sofia, Alexander Nievski, Boyana) τότε το τριήμερό σου εχει γεμίσει. Αν πάλι ψάχνεις κάτι πιο συγκεκριμένο πες το να το δούμε.
 

dofour

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Είμαι στη Σόφια για δουλειά περίπου 1 μήνα, το ξενοδοχείο που μένω λέγεται central Park και είναι απίστευτο, ολοκαίνουργιο και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα 5*, ακριβώς στο κέντρο της πόλης. Η Πόλη δεν διαθέτει κανένα σημαντικό αξιοθέατο.
Ο Βούλγαροι πάντως έχουν μαύρα μεσάνυχτα από τουρισμό. Δεν γνωρίζουν ούτε τα στοιχειώδη και το παρατήρησα σε δεκάδες περιπτώσεις (εστιατόρια, πιτσαρίες, καφέ, μπαρ).
Όσον αφορά τους αστυνομικούς, κάνουν τα πάντα για να σε γράψουν και φυσικά να λαδωθούν. Η αγορά είναι πανάκριβη και σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές είναι υψηλότερες από την Ελλάδα στον ρουχισμό.
Δεν θα ερχόμουν ποτέ στην Βουλγαρία για διακοπές.
 

parmar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
μερικά πράγματα που ίσως δεν γνωρίζεται για τη Σόφια.

Η Σόφια είναι η υψηλότερη Ευρωπαική πόλη ( μέσο όρο 650 μ.)
Έχει τα πιό μεγάλα και πιο πολλά πάρκα στην Ευρώπη
Είναι απο τις πιο παλιές χρονολογικα πόλεις τησ Ευρώπης.
Έχει τα πιο πολλά δεντρα απο κάθε άλλη Ευρωπαικη πρωτεύουσα
Είναι η πιο χιονόπληκτη πόλη της Ευρωπης συναγωνιζόμενη την Βαρσοβία
Εξαίρετο πολιτιστικό κέντρο με επιρροές απο παντού, μοναδική αρχιτεκτονική και μουσική κουλτούρα και άλλα πάρα πολλά

Φυσικα η Σόφια έχει και τα κακά της

Χάλοα δρόμους και πολύ επικύνδινους
Κακό καιρό με πολύ χαμηλές θερμοκρασιες (-22 πολυ συχνα) και βροχερό πολύ συχνά
Ελάχιστος φωτισμός τη νύχτα
Ανύπαρκτες οδικές ταμπέλες
Αδέσποτα ζώα

Παρ΄ολα αυτα και άλλα πολλά αγαπώ τη Σόφια, γιατι με σπούδασε, με ωριμασε, με δίδαξε τη ζωή και με αγάπησε.

Μην συγκρίνεται τις πόλης, η κάθε πόλη είναι μοναδική όπως πρέπει να είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom