Βουλωμενα αυτια

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
επίσης απαγορεύεται δια ροπάλου το ταξίδι με αεροπλάνο εντός 24-48 ώρες μετά από βουτιά (48 ώρες αν η βουτιά περιείχε και στάση αποσυμπίεσες)
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
θα σου στειλω πμ, καλο ειναι να μην δινουμε πλ για φαρμακα δημοσια
Εχεις απολυτο δικιο και σε ευχαριστω και απο δω για το πμ.

Πράγματι...Μου παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα τη χρονιά που ήμουν Αγγλία και πηγαινοερχόμουν συχνά με αεροπλάνο,μία από αυτές είχα 39 πυρετό και μετά πήγα κατευθείαν νοσοκομείο...Είχαν βουλώσει τα αυτιά μου, με έντονο και φρικτό πόνο...Πήγα μετά σε γιατρό και μου είπε ότι έχω aeroωτίτιδα και από τότε βάζω ειδικές σταγόνες στη μύτη για να ανοίξει όλο το σύστημα...
ΑΕΡΟΩΤΙΤΙΔΑ ..
Αυτο δεν το ειχα ξανακουσει.Ειδες τελικα που συμβαινει σε πολυ κοσμο και υπαρχει ιατρικη ορολογια και φαρμακευτικη αγωγη γιαυτο.

Επειδή είχα και εγώ σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε απο απροσεξία μου στις καταδύσεις ,2-3 μέρες πριν τη πτήση παίρνω απ ένα χάπι aerius ή xozal και
αποσυμφορητικα σπρέυ..
Ευτυχώς στις τελευταίες πτήσεις δεν αντιμετώπισα πρόβλημα!!!
Και πάντα τσίχλα!!!
Εγω εχω μεν αλλεργικη ρινιτιδα αλλα ειναι ελαφριας μορφης και δεν με πιανει συχνα.Απ οσο θυμαμαι τις τελευταιες 3 φορες που πεταξα δεν ειχα συναχι η κρυολογημα.Παντως επειδη παντα εχω xozal στο φαρμακειο για την ρινιτιδα,θα το δοκιμασω και αυτο.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Επειδή είχα και εγώ σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε απο απροσεξία μου στις καταδύσεις ,2-3 μέρες πριν τη πτήση παίρνω απ ένα χάπι aerius ή xozal και
αποσυμφορητικα σπρέυ..
Ευτυχώς στις τελευταίες πτήσεις δεν αντιμετώπισα πρόβλημα!!!
Και πάντα τσίχλα!!!
Το aerius και το xozal δεν είναι για αλλεργίες; Ειδικά το 2ο απ' ότι ξέρω είναι μάλιστα για αλλεργίες παντός είδους... ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το aerius και το xozal δεν είναι για αλλεργίες; Ειδικά το 2ο απ' ότι ξέρω είναι μάλιστα για αλλεργίες παντός είδους... ?
Οντως ! Ειναι για αλλεργιες ,εμενα για την αλλεργικη ρινιτιδα μου τα δινει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πρακτική αντιμετώπιση, χωρίς φάρμακα, που λειτουργεί ικανοποιητικά: Την ώρα της απογείωσης (ή, όταν κλείνουν τ' αυτιά σας τέλος πάντων) ανοίγετε το στόμα σας ("χασμουρηθείτε" - όπως ειπώθηκε). Τις περισσότερες φορές λειτουργεί, τ' αυτιά "ανοίγουν". Η εξήγηση είναι απλή: Τ' αυτιά κλείνουν λόγω της απότομης μεταβολής της ατμοσφαιρικής πίεσης. Ανοίγοντας το στόμα σας (με το οποίο επικοινωνούν τ' αυτιά) εξισορροπείτε την πίεση που ασκείται στα τύμπανα από τις δύο πλευρές κι έτσι ξεβουλώνουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πρακτική αντιμετώπιση, χωρίς φάρμακα, που λειτουργεί ικανοποιητικά: Την ώρα της απογείωσης (ή, όταν κλείνουν τ' αυτιά σας τέλος πάντων) ανοίγετε το στόμα σας ("χασμουρηθείτε" - όπως ειπώθηκε). Τις περισσότερες φορές λειτουργεί, τ' αυτιά "ανοίγουν". Η εξήγηση είναι απλή: Τ' αυτιά κλείνουν λόγω της απότομης μεταβολής της ατμοσφαιρικής πίεσης. Ανοίγοντας το στόμα σας (με το οποίο επικοινωνούν τ' αυτιά) εξισορροπείτε την πίεση που ασκείται στα τύμπανα από τις δύο πλευρές κι έτσι ξεβουλώνουν.
Ωραια ιδεα αυτη και δεν την ηξερα καθολου.Εγω προσπαθουσα να κανω κατι σαν την εξισορροπηση που κανουν οι δυτες ,κλεινοντας τη μυτη και φυσωντας ..αλλα δεν εβλεπα κανενα αποτελεσμα .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια σας ευχαριστω ολους θερμα για την αμεση ανταποκριση και τισ ωραιες προτασεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Πρακτική αντιμετώπιση, χωρίς φάρμακα, που λειτουργεί ικανοποιητικά: Την ώρα της απογείωσης (ή, όταν κλείνουν τ' αυτιά σας τέλος πάντων) ανοίγετε το στόμα σας ("χασμουρηθείτε" - όπως ειπώθηκε). Τις περισσότερες φορές λειτουργεί, τ' αυτιά "ανοίγουν". Η εξήγηση είναι απλή: Τ' αυτιά κλείνουν λόγω της απότομης μεταβολής της ατμοσφαιρικής πίεσης. Ανοίγοντας το στόμα σας (με το οποίο επικοινωνούν τ' αυτιά) εξισορροπείτε την πίεση που ασκείται στα τύμπανα από τις δύο πλευρές κι έτσι ξεβουλώνουν.

Με πρόλαβες! Απλή και θαυματουργή η μέθοδος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom