Βουλωμενα αυτια

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Είμαι κατά των φαρμάκων και προτιμώ τις φυσικές μεθόδους ''εξίσωσης'' στο αεροπλάνο.

Αυτό που χρειάζεται να κάνετε είναι ένα ''καθάρισμα'' της βουλωμένης μυτούλας (φυσάμε στο χαρτομάντηλό ώστε να ελευθερώσουμε την δίοδο...) και μετά κρατώντας κλειστή τη καθαρή μύτούλα, φυσάμε ξανά για να κάνουμε εξίσωση. Θα πρέπει να επιμείνετε (όχι με δύναμη...) στο φύσημα, μέχρι να νιώσετε τον αέρα να ''σπρώχνει'' και να ξεβουλώνει τα αυτιά σας.

Πολύ πιθανό, η πλευρά από το βουλωμένο ρουθούνι να θέλει περισσότερη επιμονή...θα το καταλάβετε!

Επίσης, αυτό θα χρειαστεί να το επαναλάβετε κάποιες φορές κατά την διάρκεια της προσγείωσης (ΟΧΙ συνέχεια, αλλά ανά διαστήματα, όταν νιώθετε ενόχληση...). Η πρώτη εξίσωση χρειάζεται σχεδόν όταν ανακοινώνουν την προσγείωση, όπου το αεροπλάνο αρχίζει να μειώνει αισθητά το ύψος του.

ΥΓ1
Η ωτίτιδα είναι φλεγμονή η οποία δεν έχει να κάνει με την ικανότητα εξίσωσης! Μπορείς να έχεις ωτιτιδα και να εξισώνεις θαυμάσια (ίσως να νιώθεις μια μικρή ενόχληση, γιατί υπάρχει ερεθισμός αλλά τίποτα περισσότερο...)

ΥΓ2
Η απαγόρευση πτήσης μετά την κατάδυση έχει να κάνει με την Νόσο των δυτών και την αποβολή αζώτου από τους ιστούς και είναι άσχετη με το θέμα της εξίσωσης των αυτιών!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως μια φορα που ειχα ωτιτιδα δεν μπορουσα να κανω εξισωση με τιποτα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω ,οπως ειπα και παραπανω,εχω δεν εχω ωτιτιδα η ρινιτιδα εκεινη τη στιγμη ..το να κανω εξισωση και να φυσαω τη μυτη μου δεν με βοηθαει .
 

0nar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,

Βρήκα το forum ψάχνοντας για βοήθεια σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό με το "βούλωμα" των αυτιών. Ξεκίνησε από μέση ωτίτιδα που μου παρουσιάστηκε πριν από 6 περίπου μήνες και την οποία αντιμετώπισα με αντιβίωση και αντισταμινικά σχεδόν επιτυχώς μιας και ακόμα το ένα αυτί εξακολουθεί να είναι βουλωμένο.

Λόγω του ότι την άλλη εβδομάδα θα χρειαστεί να ταξιδέψω αεροπορικώς θα ήθελα να ξέρω αν αυτό μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Για να γίνω περισσότερο κατατοπιστική, δεν έχω πόνο, αλλά στην εξίσωση το αριστερό αυτί δεν καταφέρνει πάντα να εξισώνει. Μετά από οδηγία ιατρού παίρνω αντισταμινικά για να βοηθήσει την ευσταχιανή σάλπιγγα να ανοίξει.

Το θέμα είναι οτι το ταξίδι δεν μπορώ να το αναβάλω και θα ήθελα να ξέρω αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα σε πτήση και τι θα μπορούσε να συμβεί;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας :)
0.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το γιατρο σου τον εχεις ρωτησει?Τι σου λεει πανω σε αυτο?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.466
Να μασάς μαστίχα και να προσπαθείς να ξεφυσάς με δύναμη έχοντας κλειστό το στόμα και τη μύτη για καμιά βδομάδα τουλάχιστον....όχι δεν είμαι γιατρός αλλά μου έχει τύχει..
 

0nar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση chrisbd :). Ηδη το κάνω αυτό εδω και καμιά δεκαριά μέρες, το δεξί ξεβουλώνει σχεδόν αμέσως τώρα πια. Το αριστερό επιμένει κάνοντας μου τη χάρη να κάνει κάποιο κλακ πού και πού.

@ Kleopatra Ο γιατρός δεν παίρνει ευθύνη λέγοντάς μου οτι δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί (με τρόμαξε λέγοντας μου οτι μπορεί να συμβεί και ρήξη τυμπάνου αλλά από την άλλη μου είπε οτι μπορεί και να μην πάθω τίποτα..) go figure :?
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
471
Likes
1.555
Είμαι κατά των φαρμάκων και προτιμώ τις φυσικές μεθόδους ''εξίσωσης'' στο αεροπλάνο.

Αυτό που χρειάζεται να κάνετε είναι ένα ''καθάρισμα'' της βουλωμένης μυτούλας (φυσάμε στο χαρτομάντηλό ώστε να ελευθερώσουμε την δίοδο...) και μετά κρατώντας κλειστή τη καθαρή μύτούλα, φυσάμε ξανά για να κάνουμε εξίσωση. Θα πρέπει να επιμείνετε (όχι με δύναμη...) στο φύσημα, μέχρι να νιώσετε τον αέρα να ''σπρώχνει'' και να ξεβουλώνει τα αυτιά σας.

Πολύ πιθανό, η πλευρά από το βουλωμένο ρουθούνι να θέλει περισσότερη επιμονή...θα το καταλάβετε!

Επίσης, αυτό θα χρειαστεί να το επαναλάβετε κάποιες φορές κατά την διάρκεια της προσγείωσης (ΟΧΙ συνέχεια, αλλά ανά διαστήματα, όταν νιώθετε ενόχληση...). Η πρώτη εξίσωση χρειάζεται σχεδόν όταν ανακοινώνουν την προσγείωση, όπου το αεροπλάνο αρχίζει να μειώνει αισθητά το ύψος του.

ΥΓ1
Η ωτίτιδα είναι φλεγμονή η οποία δεν έχει να κάνει με την ικανότητα εξίσωσης! Μπορείς να έχεις ωτιτιδα και να εξισώνεις θαυμάσια (ίσως να νιώθεις μια μικρή ενόχληση, γιατί υπάρχει ερεθισμός αλλά τίποτα περισσότερο...)

ΥΓ2
Η απαγόρευση πτήσης μετά την κατάδυση έχει να κάνει με την Νόσο των δυτών και την αποβολή αζώτου από τους ιστούς και είναι άσχετη με το θέμα της εξίσωσης των αυτιών!

Η μέθοδος Valsava είναι ότι καλύτερο υπάρχει...Μάλιστα συνίσταται και στους χειριστές των πολεμικών αεροσκαφών όπου λόγω ταχυτήτων και βαθμών ανόδου -καθόδου οι μεταβολές της εξωτερικής πίεσης με την εσωτερική,στο αυτί, είναι μεγαλύτερες...Στη πράξη είναι αυτό που προανέφερε η φίλη...κρατάμε κλειστό το στόμα και τη μύτη και προσπαθούμε να βγάλουμε αέρα από τα αυτιά..Με μέτρο πάντα...Υπόψιν ότι το φαινόμενο συμβαίνει κυρίως στην προσγείωση όπου λόγω απώλειας ύψους η εσωτερική πίεση στο αυτί δέχεται πίεση προς τα μέσα από την μεγαλύτερη εξωτερική, που όσο χάνουμε ύψος μεγαλώνει κι άλλο..Στην ουσία στην απογείωση τα αυτιά ξεβουλώνουν απλά επειδή συμβαίνει το αντίθετο, απ το αυτί προς τα έξω..

Qwika - Valsalva maneuver
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
ρώτα και άλλο γιατρό, ενας μόνο δεν φτάνει!:roll:
 

0nar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
arabickostas Σε ευχαριστώ για τη παράθεση :) την είχα διαβάσει κι εγώ και εντυπωσιάστηκα με την πληροφορία σχετικά με την ωτίτιδα. Την εξίσωση την κάνω καθημερινά 3-4 φορές.

Σήμερα θα πάω να δω και δεύτερο γιατρό harilander μπας και καταφέρω να βγάλω μια άκρη. Το θέμα είναι οτι πετάω τη Παρασκευή και ακόμα το ένα αυτί δεν λέει να ξεβουλώσει.. για να δούμε..

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια


υ.γ. τουμποφλό για αυτιά δεν κυκλοφορεί ε? :bleh:
 
Last edited by a moderator:

maria georgiadou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τα αυτια μου. Καθε φορα που κατεβαινω απο το αεροπλανο, η ακοη μου μειωνεται κατα το ημισυ!!!! Κανω ασκησεις εξισωσης οπως λετε, ανοιγουν καπως, αλλα το προβλημα παραμενει. Ο γιατρος λεει δεν ειναι τιποτα, αλλα εγω το βρισκω πολυ ενοχλητικο. Επισης το καλοκαιρι, οταν βουταω στη θαλασσα, το αυτι μου κανει μερες να επανελθει! Ουτε αυτο το θεωρει ανησυχητικο ο γιατρος. Θα επισκεφτω κι αλλον,σιγουρα! Με το μικροσκοπιο που μου εδειξε το αυτι μου, ηταν σαν ξεφλουδισμενος τοιχος, σαν ξεφλουδισμενη επιδερμιδα. Ξερει κανεις κατι? Ο γιατρος μου δε βρισκει τιποτα ανησυχιτικο! Εγω ομως υποφερω κι ανησυχω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.722
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom