Βέλγιο Ελβετία Ηνωμένο Βασίλειο Βρυξέλλες, Ζυρίχη ή Λονδίνο;

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για τις προτάσεις σας. Και σε εμάς η ζυγαριά γέρνει προς το Λονδίνο.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Το Λονδίνο σίγουρα είναι μια κλασική αξία και συνδυάζει και πολλές ημερήσιες σαν όλες αυτές που σου πρότειναν παραπάνω. Θα προσθέσω και άλλες δυο προτάσεις όπως είναι αυτές των Stonehenge και του υπέροχου Bath.

Το παρόν όμως το γράφω πιο πολύ για να ρίξω την ψήφο μου στις ... Βρυξέλλες!
Πάρα πολλές εκδρομές μπορείς να κάνεις με έδρα τις Βρυξέλλες (χωρίς Γάνδη και Μπρυζ;) ).
Αμβέρσα μαζί με Mechelen προς βορρά!
Λιέγη μαζί με Spa για spa :surf1: προς τα ανατολικά!
Οι Αρδέννες με τη Dinant και τη Namur (προς νότο) μαζί με γιατί όχι ... το Λουξεμβούργο!
Ως και οι υπέροχες και λίγο υποτιμημένες Mons, Thieu, La Louviere (στα νοτιοανατολικά) με τα Unesco ορυχεία, αρχαία και λίγο πιο σύγχρονα.
Α! υπάρχει και το Kortrijk με το beguinage του!
Και πολλά πολλά άλλα.

Το σημαντικότερο όμως όλων είναι ότι όλα αυτά μπορείς να τα γυρίσεις χαλαρά με τα τρένα. Κοντινές αποστάσεις, πολλές ανταποκρίσεις και αρκετά καλές τιμές και προσφορές. Ούτε "που να παρκάρω", ούτε "ανάποδη οδήγηση", ούτε τίποτα.
Άσε που δυο βήματα είναι και η Lille της Γαλλίας, αλλά και το Aachen της Γερμανίας!
Ψηφίζω Βέλγιο!
Ότι και να αποφασίσεις όμως είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις υπέροχα. ;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@Grerena επειδή από την παραπάνω ανάρτηση σου βλέπω ότι γνωρίζεις καλά το Βέλγιο,θα σε παρακαλούσα όταν θα βρεις λίγο χρόνο ( δεν υπάρχει βιασύνη) να μου προτείνεις κάποιες κωμοπόλεις στις οποίες θα μπορούσαμε να διανυκτερεύουμε και να κάνουμε από αυτές ημερήσιες εξορμήσεις σε άλλες γειτονικές. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι Βρυξέλλες. Θέλουμε μικρές κωμοπόλεις και χωριά. Τώρα εάν αυτά είναι βόρεια ή νότια ή ανατολικά δεν παίζει κανένα ρόλο. Άλλοτε σε μια εβδομάδα δεν θέλουμε να δούμε όλο το Βέλγιο.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Και να φανταστείς ότι ξέχασα να αναφέρω και την Ypres! Μια πόλη στην οποία έκανα μια πολύ ωραία ημερήσια εκδρομή (από Βρυξέλλες).
@makisg
Πραγματικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω και τι να πρωτοπώ για το Βέλγιο. Έχω πάει τρεις φορές, με την πρώτη να έχει τα S.O.S. δηλ. Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη και οι δυο άλλες να έχουν … άλλες ομορφιές.
Η αλήθεια είναι πως η κατάλληλη πόλη ορμητήριο είναι οι Βρυξέλλες δεδομένου ότι βρίσκονται γεωγραφικά στο κέντρο της χώρας, η οποία (χώρα) ως μικρή που είναι θα μπορούσες θεωρητικά σε 8 ημέρες να τη γυρίσεις όλη!

Αφού λοιπόν θέλεις να αποφύγεις τις Βρυξέλλες, θα μπορούσες να μείνεις λίγο νότια των Βρυξελλών όπως ας πούμε Waterloo, Charleroi, Mons ή ακόμη και La Louviere.
Από εκεί θα μπορούσες να προσεγγίσεις σε απόσταση μιάμιση ώρας το πολύ, τα εξής:

• Αμβέρσα. Πόλη που δεν πρέπει να χάσεις. Είναι πανέμορφη και γεμίζει άνετα και δυο μέρες.
Έχει Unesco sites, αρχιτεκτονικά αριστουργήματα (Corbusier, Μουσείο στο ποτάμι, γειτονιά Cogels Osylei), παραλιακή περαντζάδα, εναλλακτικές «λιμανίσιες» γειτονιές και μπορεί να συνδυαστεί όμορφα με το γειτονικό Mechelen (με τις καμπάνες, το beguinage & την «καμπανολογία» του).
• Ypres. Επίσης πόλη που δεν πρέπει να χάσεις. Η Ypres, αλλά και η ευρύτερη περιοχή της είναι
γεμάτο μνημεία, χαρακώματα, νεκροταφεία και μουσεία αφιερωμένα στο Α’ Παγκόσμιο πόλεμο. Αξίζει να παρεβρεθείς στην κατάθεση στεφανιών, που γίνεται ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ πάνω στη γέφυρα Menin, με συνοδεία μπάντας. Με ένα χαράκωμα, ένα νεκροταφείο και ένα μουσείο μαζί με τη βραδινή τελετή γεμίζεις μια ολόκληρη ημέρα.
• Κρουαζιέρα στο κανάλι Canal du Centre. Να πω τώρα ότι και αυτό δεν πρέπει να χάσεις και να
γίνω γραφική; Θα το πω. Δεν πρέπει να το χάσεις. Πρόκειται για μια “βαρκάδα” σε ένα κανάλι που έχει υψομετρική διαφορά, την οποία «ξεπερνάς», μπαίνοντας μέσα σε ασανσέρ πλοίων του 1880! Παράλληλα μπορείς να θαυμάσεις ένα θαύμα μηχανικής, το γιγαντιαίο, σύγχρονο ασανσέρ “Strepy – Thieu”.
• Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ο βιομηχανικός τουρισμός, αλλά ακόμα και αν όχι, το Βέλγιο σου
προσφέρει μια ευκαιρία να τον γνωρίσεις. Τέσσερα από τα ανθρακορυχεία του Βελγίου βρίσκονται στη λίστα της Unesco και τα τρία από αυτά είναι στην περιοχή της Mons. (Bois du luc, Bois du Gazier και Grand Horn). Το τελευταίο μπορεί να συνδυαστεί και με το νεολιθικό ορυχείο Spiennes (επίσης Unesco site), το οποίο όμως έχει μάλλον δύσκολη πρόσβαση.
• Πόλεις όπως η Dinant και η Namur κ.α. αλλά και ευρύτερη περιοχή των Αρδεννών είναι
πανέμορφες. Θέλουν λίγο ψάξιμο τα μοναστήρια της περιοχής και οι μοναστηριακές τους μπύρες (δεν είχα προλάβει :()
Για όλα τα παραπάνω έχω προσωπική εμπειρία δεδομένου ότι τα έχω κάνει. Επειδή δεν θέλω να «μπουκώσω» το νήμα με σχετικές φωτογραφίες, για περισσότερες λεπτομέρειες αν θέλεις θα μπορούσες να δεις στις δυο ιστορίες μου (χωρίς Μπρυζ και Γάνδη :icon_redface: :lol: ).

Βέλγιο…..δεν είναι μόνο οι Βρυξέλλες!
Και
Βέλγιο ξανά, με αφορμή … μια συναυλία!

Όμως θα τολμήσω να προτείνω και μια ημερήσια που δεν την έχω κάνει, αλλά την είχα μελετήσει ως plan Β και την έχω στα υπόψιν μου για επόμενη απόδραση στο Βέλγιο:
• Για μπάνιο στη Spa. Πόλη που έχει θερμές πηγές και είναι η πόλη που έδωσε και το όνομά της
στα … spa. Υπάρχει ένα σύγχρονο κέντρο spa, που μπορείς να κάνεις μπάνιο σε θερμή πισίνα, χαμάμ, σάουνα ή να εκμεταλλευτείς τις ξαπλώστρες σε ένα ωραίο περιβάλλον. Την πόλη Spa μπορείς να τη συνδυάσεις και με τη Λιέγη (και τον φουτουριστικό σταθμό του Καλατράβα).

Χαίρομαι που μου έδωσες την ευκαιρία να θυμηθώ τα όμορφα του Βελγίου. Μόνο που συνειδητοποίησα ότι θέλω … να ξαναπάω. Και για τα «κενά» που έχω αφήσει αλλά και για “επαναλήψεις”, που θέλω να κάνω στις … Βρυξέλλες. Γιατί οι παρεξηγημένες Βρυξέλλες έχουν πολλές όμορφες κρυφές γωνιές.

Δεν ξέρω αν τελικά σε παρασύρω αλλά ελπίζω πραγματικά αν πας να ενθουσιαστείς με τη χώρα όσο και εγώ.

:):):)
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Τα είπε όλα η @Grerena :) Αν πας πρός τα εκεί αξίζει να περάσεις από το Spa.Αξίζει αλλά φυσικά δεν θα πας προς τα εκεί μόνον για αυτό.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αγαπητή μου @Grerena δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω. Αν τελικά αποφασίσω να πάω στο Βέλγιο, θα ακολουθήσω τις περισσότερες από τις προτάσεις σου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εκτός από τον @kalspiros έχει κάποιος άλλος πληροφορίες για την Κορνουάλη??
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.787
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Κοίτα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στο Λονδίνο και στη Μ.Βρετανία γενικότερα ένεκα της ινδικής μετάλλαξης , οπότε θα σου πρότεινα αν γίνεται να το αποφύγεις .
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Κοίτα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στο Λονδίνο και στη Μ.Βρετανία γενικότερα ένεκα της ινδικής μετάλλαξης , οπότε θα σου πρότεινα αν γίνεται να το αποφύγεις .

Λες να μην καλυτερέψουν μέχρι τον Σεπτέμβριο???
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.787
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Λες να μην καλυτερέψουν μέχρι τον Σεπτέμβριο???
@makisg Τίποτα δεν μπορώ να εγγυηθώ , όλα δυστυχώς είναι ρευστά ... Η ινδική μετάλλαξη είναι πολύ επικίνδυνη και επικρατεί αβεβαιότητα στην Αγγλία ... Η γνώμη μου είναι να μην το ρισκάρεις και μετά μπαίνεις σε καραντίνες στην Ελλάδα και ζεις με τον φόβο ... Φιλικά στο λέω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom