Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

Μηνύματα
239
Likes
2.650
Αναμένεται να βρεθώ τον επόμενο μήνα στο Βέλγιο με βάση τις Βρυξέλλες, λογικά θα κάνω 2-3 μονοήμερες από εκεί και θα ήθελα τη βοήθεια του κοινού. Θα πάω χαλαρά, χωρίς μουσεία κλπ εκτός αν υπάρχει κάτι πολύ ιδιαίτερο που δεν το βρίσκεις κάπου αλλού, διαφορετικά κυρίως βόλτες θα έχει το πρόγραμμα.
  1. Μία εκδρομή σίγουρα θα είναι η Βρύγη-Γάνδη. π.χ. πρωί με μεσημεράκι στην Μπρυζ, απογευματάκι με βραδάκι στη Γάνδη που θα είναι πιο ζωντανή, καταλαβαίνω. Λόγω βαρύ φθινοπώρου και μικρότερης μέρας, μπορεί το συγκεκριμένο να πρέπει να σπάσει σε δυο μέρες, αλλά φαντάζομαι θα το δω επιτόπου.
  2. Πώς θα αξιολογούσατε (σαν κατάταξη ιδανικά για τους γνώστες) τους παρακάτω προορισμούς για μονοήμερη:
    • Αμβέρσα: ο σιδηροδρομικός σταθμός φαίνεται χάρμα οφθαλμών κι έχω ακούσει καλά σχόλια, με πιθανή στάση αν βγαίνει το Mechelen που φαίνεται συμπαθές
    • Λιλ: ποτέ δεν είναι κακή ιδέα μια βόλτα στη Γαλλία, που είναι γενικότερα αδυναμία μου, ακόμη κι αν η συγκεκριμένη πόλη δεν είναι στους must προορισμούς μου της χώρας
    • Μάαστριχτ: ενδιαφέρουσα πόλη και διαφορετική από τις άλλες ολλανδικές πόλεις, που μπορεί να έχω δει πριν καταλήξω στο Βέλγιο, από σχόλια γνωστών πιο γερμανική από τις υπόλοιπες επιλογές.
    • Λουξεμβούργο: οκ, εδώ βλέπουμε και άλλη μια χώρα που δύσκολα βλέπεις διαφορετικά, χώρια που από φωτογραφίες φαίνεται κουκλίστικο με τις γκρίζες σκεπές του, βέβαια είναι κομματάκι μακριά, και δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να το γυρίσει κανείς με αμάξι.
    • Ντινάν: φαίνεται γλυκύτατο, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί εύκολα με κάτι αξιόλογο (π.χ. κάνα Durbuy ή προς Αρδέννες, που ίσως θα ήταν καλύτερη περιοχή να εξερευνηθεί μέσω roadtrip), καθώς από μόνο του μού φαίνεται λίγο για μονοήμερη
    • Leuven: Φαίνεται όμορφη, αλλά μήπως θα είναι πολύ παρόμοια με Γάνδη/Μπρυζ στο λιγότερο εντυπωσιακό;
    • Οστάνδη: καταλαβαίνω ότι μόνο για να δεις θάλασσα αξίζει. Είναι προτιμότερο να επισκεφτεί κανείς τη Χάγη αντ’ αυτής αν θέλει να δει παραλία; Σε κάθε περίπτωση, θα άξιζε Νοέμβρη μήνα; Την βάζω περισσότερο για να μου επιβεβαιώσετε ότι δεν αξίζει. :p
Με νοιάζει η γνώμη σας από άποψη α. ομορφιάς να την περπατάς, β. διαφορετικότητας (από Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη, Άμστερνταμ) που να εμπλουτίζει την εικόνα μου για τις Κάτω Χώρες και γ. βολικότητας με ΜΜΜ (να μην φάω τη μισή μου μέρα στα τρένα, να μην αφήσω και το ένα μου νεφρό επίσης, καθώς δεν ξέρω αν θα πραγματοποιηθούν εντός ΣΚ). Ίσως να παίξει κι ενοικίαση αμαξιού, αλλά προς το παρόν πάμε με τα συμβατικά μέσα.

Παραπάνω δεν έβαλα ολλανδικές επιλογές τύπου Ντελφτ/Χάγη/Ρότερνταμ (που θα συνδυάζονταν μάλλον και με Αμβέρσα) καθώς θα έχω ήδη επισκεφτεί το Άμστερνταμ κι ίσως να έχω κάνει κάποιο πέρασμα από αυτές πριν καταλήξω Βρυξέλλες. Επίσης λέω να το πάω χαλαρά (ή έστω αυτό είναι το mood τώρα), χωρίς ψυχαναγκασμούς να τα δω όλα, γιατί προφανώς και δεν γίνεται, οπότε καλύτερα λίγα και καλά παρά μπόλικα και πασάλειμμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Αναμένεται να βρεθώ τον επόμενο μήνα στο Βέλγιο με βάση τις Βρυξέλλες, λογικά θα κάνω 2-3 μονοήμερες από εκεί και θα ήθελα τη βοήθεια του κοινού. Θα πάω χαλαρά, χωρίς μουσεία κλπ εκτός αν υπάρχει κάτι πολύ ιδιαίτερο που δεν το βρίσκεις κάπου αλλού, διαφορετικά κυρίως βόλτες θα έχει το πρόγραμμα.
  1. Μία εκδρομή σίγουρα θα είναι η Βρύγη-Γάνδη. π.χ. πρωί με μεσημεράκι στην Μπρυζ, απογευματάκι με βραδάκι στη Γάνδη που θα είναι πιο ζωντανή, καταλαβαίνω. Λόγω βαρύ φθινοπώρου και μικρότερης μέρας, μπορεί το συγκεκριμένο να πρέπει να σπάσει σε δυο μέρες, αλλά φαντάζομαι θα το δω επιτόπου.
  2. Πώς θα αξιολογούσατε (σαν κατάταξη ιδανικά για τους γνώστες) τους παρακάτω προορισμούς για μονοήμερη:
    • Αμβέρσα: ο σιδηροδρομικός σταθμός φαίνεται χάρμα οφθαλμών κι έχω ακούσει καλά σχόλια, με πιθανή στάση αν βγαίνει το Mechelen που φαίνεται συμπαθές
    • Λιλ: ποτέ δεν είναι κακή ιδέα μια βόλτα στη Γαλλία, που είναι γενικότερα αδυναμία μου, ακόμη κι αν η συγκεκριμένη πόλη δεν είναι στους must προορισμούς μου της χώρας
    • Μάαστριχτ: ενδιαφέρουσα πόλη και διαφορετική από τις άλλες ολλανδικές πόλεις, που μπορεί να έχω δει πριν καταλήξω στο Βέλγιο, από σχόλια γνωστών πιο γερμανική από τις υπόλοιπες επιλογές.
    • Λουξεμβούργο: οκ, εδώ βλέπουμε και άλλη μια χώρα που δύσκολα βλέπεις διαφορετικά, χώρια που από φωτογραφίες φαίνεται κουκλίστικο με τις γκρίζες σκεπές του, βέβαια είναι κομματάκι μακριά, και δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να το γυρίσει κανείς με αμάξι.
    • Ντινάν: φαίνεται γλυκύτατο, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί εύκολα με κάτι αξιόλογο (π.χ. κάνα Durbuy ή προς Αρδέννες, που ίσως θα ήταν καλύτερη περιοχή να εξερευνηθεί μέσω roadtrip), καθώς από μόνο του μού φαίνεται λίγο για μονοήμερη
    • Leuven: Φαίνεται όμορφη, αλλά μήπως θα είναι πολύ παρόμοια με Γάνδη/Μπρυζ στο λιγότερο εντυπωσιακό;
    • Οστάνδη: καταλαβαίνω ότι μόνο για να δεις θάλασσα αξίζει. Είναι προτιμότερο να επισκεφτεί κανείς τη Χάγη αντ’ αυτής αν θέλει να δει παραλία; Σε κάθε περίπτωση, θα άξιζε Νοέμβρη μήνα; Την βάζω περισσότερο για να μου επιβεβαιώσετε ότι δεν αξίζει. :p
Με νοιάζει η γνώμη σας από άποψη α. ομορφιάς να την περπατάς, β. διαφορετικότητας (από Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη, Άμστερνταμ) που να εμπλουτίζει την εικόνα μου για τις Κάτω Χώρες και γ. βολικότητας με ΜΜΜ (να μην φάω τη μισή μου μέρα στα τρένα, να μην αφήσω και το ένα μου νεφρό επίσης, καθώς δεν ξέρω αν θα πραγματοποιηθούν εντός ΣΚ). Ίσως να παίξει κι ενοικίαση αμαξιού, αλλά προς το παρόν πάμε με τα συμβατικά μέσα.

Παραπάνω δεν έβαλα ολλανδικές επιλογές τύπου Ντελφτ/Χάγη/Ρότερνταμ (που θα συνδυάζονταν μάλλον και με Αμβέρσα) καθώς θα έχω ήδη επισκεφτεί το Άμστερνταμ κι ίσως να έχω κάνει κάποιο πέρασμα από αυτές πριν καταλήξω Βρυξέλλες. Επίσης λέω να το πάω χαλαρά (ή έστω αυτό είναι το mood τώρα), χωρίς ψυχαναγκασμούς να τα δω όλα, γιατί προφανώς και δεν γίνεται, οπότε καλύτερα λίγα και καλά παρά μπόλικα και πασάλειμμα.
1) Μιση μερα στη Μπριζ ειναι λιγη. Επισης μιση στη Γανδη ειναι λιγη.
2) Η Αμβερσα εχει πολυ σημαντικοτερα σημεια απο τον Σταθμο, αλλα ειπες χωρις μουσεια οποτε πασο. Πηγα Μεσελεν, για 3 ωρες ειναι οκ αν γεμισεις τον χρονο με επισκεψεις σε εκκλησιες. Χασμουρητο γενικα.
3) Λιλ πηγα 2 φορες για την πινακοθηκη, το φαι και ψωνια. Εχει μια απο τις μεγαλυτερες υπαιθριες αγορες της Γαλλιας επισης. Αλλα μπροστα στην Ολλανδια ειναι πολυ δευτεροκλασατη.
4) Η Χαγη και περιξ πολεις ειναι ενα φανταστικο πακετο. Με τρενα απο Βρυξελλες κοστιζει πολυ, μπαι μπαι νεφρο, πολυ φτηνοτερα με flixbus αν υπαρχουν ακομη και οι μετακινησεις με τραμ στην πολη ειναι οι ακριβοτερες στην Ολλανδια.
5) Γιατι ενα νυσταλεο μερος σαν την Οστανδη να αξιζει? Επειδη εχει απλα αμμο και θαλασσα? Η Χαγη δεν εχει θαλασσα, εχει διπλα το Σεβενιγκεν, επισης μεγαλο χασμουρητο. Απο μενα ειναι "οχι".
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αναμένεται να βρεθώ τον επόμενο μήνα στο Βέλγιο με βάση τις Βρυξέλλες, λογικά θα κάνω 2-3 μονοήμερες από εκεί και θα ήθελα τη βοήθεια του κοινού. Θα πάω χαλαρά, χωρίς μουσεία κλπ εκτός αν υπάρχει κάτι πολύ ιδιαίτερο που δεν το βρίσκεις κάπου αλλού, διαφορετικά κυρίως βόλτες θα έχει το πρόγραμμα.
  1. Μία εκδρομή σίγουρα θα είναι η Βρύγη-Γάνδη. π.χ. πρωί με μεσημεράκι στην Μπρυζ, απογευματάκι με βραδάκι στη Γάνδη που θα είναι πιο ζωντανή, καταλαβαίνω. Λόγω βαρύ φθινοπώρου και μικρότερης μέρας, μπορεί το συγκεκριμένο να πρέπει να σπάσει σε δυο μέρες, αλλά φαντάζομαι θα το δω επιτόπου.
  2. Πώς θα αξιολογούσατε (σαν κατάταξη ιδανικά για τους γνώστες) τους παρακάτω προορισμούς για μονοήμερη:
    • Αμβέρσα: ο σιδηροδρομικός σταθμός φαίνεται χάρμα οφθαλμών κι έχω ακούσει καλά σχόλια, με πιθανή στάση αν βγαίνει το Mechelen που φαίνεται συμπαθές
    • Λιλ: ποτέ δεν είναι κακή ιδέα μια βόλτα στη Γαλλία, που είναι γενικότερα αδυναμία μου, ακόμη κι αν η συγκεκριμένη πόλη δεν είναι στους must προορισμούς μου της χώρας
    • Μάαστριχτ: ενδιαφέρουσα πόλη και διαφορετική από τις άλλες ολλανδικές πόλεις, που μπορεί να έχω δει πριν καταλήξω στο Βέλγιο, από σχόλια γνωστών πιο γερμανική από τις υπόλοιπες επιλογές.
    • Λουξεμβούργο: οκ, εδώ βλέπουμε και άλλη μια χώρα που δύσκολα βλέπεις διαφορετικά, χώρια που από φωτογραφίες φαίνεται κουκλίστικο με τις γκρίζες σκεπές του, βέβαια είναι κομματάκι μακριά, και δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να το γυρίσει κανείς με αμάξι.
    • Ντινάν: φαίνεται γλυκύτατο, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί εύκολα με κάτι αξιόλογο (π.χ. κάνα Durbuy ή προς Αρδέννες, που ίσως θα ήταν καλύτερη περιοχή να εξερευνηθεί μέσω roadtrip), καθώς από μόνο του μού φαίνεται λίγο για μονοήμερη
    • Leuven: Φαίνεται όμορφη, αλλά μήπως θα είναι πολύ παρόμοια με Γάνδη/Μπρυζ στο λιγότερο εντυπωσιακό;
    • Οστάνδη: καταλαβαίνω ότι μόνο για να δεις θάλασσα αξίζει. Είναι προτιμότερο να επισκεφτεί κανείς τη Χάγη αντ’ αυτής αν θέλει να δει παραλία; Σε κάθε περίπτωση, θα άξιζε Νοέμβρη μήνα; Την βάζω περισσότερο για να μου επιβεβαιώσετε ότι δεν αξίζει. :p
Με νοιάζει η γνώμη σας από άποψη α. ομορφιάς να την περπατάς, β. διαφορετικότητας (από Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη, Άμστερνταμ) που να εμπλουτίζει την εικόνα μου για τις Κάτω Χώρες και γ. βολικότητας με ΜΜΜ (να μην φάω τη μισή μου μέρα στα τρένα, να μην αφήσω και το ένα μου νεφρό επίσης, καθώς δεν ξέρω αν θα πραγματοποιηθούν εντός ΣΚ). Ίσως να παίξει κι ενοικίαση αμαξιού, αλλά προς το παρόν πάμε με τα συμβατικά μέσα.

Παραπάνω δεν έβαλα ολλανδικές επιλογές τύπου Ντελφτ/Χάγη/Ρότερνταμ (που θα συνδυάζονταν μάλλον και με Αμβέρσα) καθώς θα έχω ήδη επισκεφτεί το Άμστερνταμ κι ίσως να έχω κάνει κάποιο πέρασμα από αυτές πριν καταλήξω Βρυξέλλες. Επίσης λέω να το πάω χαλαρά (ή έστω αυτό είναι το mood τώρα), χωρίς ψυχαναγκασμούς να τα δω όλα, γιατί προφανώς και δεν γίνεται, οπότε καλύτερα λίγα και καλά παρά μπόλικα και πασάλειμμα.
Αν θες κάτι διαφορετικό το dinant είναι πολύ καλή επιλογή. Είναι λίγο σπάσιμο με τα μέσα, πρέπει να πάρεις και λεωφορείο αν και δεν είναι απαγορευτικό για μονοημερη από Βρυξέλλες. Δεν ξέρω να σου προτείνω συνδυασμό γιατί η μόνη άλλη πόλη που έχω δει στην περιοχή είναι η mons και δεν θα την πρότεινα με τίποτα.

Ostend δεν θα πρότεινα με τίποτα ειδικά Νοέμβρη. Το ίδιο και Λιλ.

Antwerp βολεύει πολύ για μονοημερη από Βρυξέλλες αλλά δεν ξέρω αν έχει το διαφορετικό που ψάχνεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επειδή πας μια περίοδο που ο καιρός θα έχει αρχίσει να χαλάει και η μέρα να μικραίνει, δε θα πήγαινα ούτε στην παραλία ούτε σε μικρές κωμοπόλεις στη φύση. Θα επέλεγα Αμβέρσα τη μία μέρα και την άλλη Λουξεμβούργο (εννοώ την πόλη όχι όλη τη χώρα) που και οι δύο έχουν αξιοθέατα για να γεμίσεις αρκετές ώρες.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Πληρωνεις:
Ολοκληρο εισιτηριο απο Σαρλερουα για Βρυξελλες το πρωι. Αραζετε Βρυξελλες. Παρασκευη στις 7 το απογευμα βγαζετε weekend return εισιτηριο για Γανδη. Και ενα ακομη απο Γανδη ως Μπρυζ. Εσεις ομως πατε ολη τη διαδρομη Βρυξελλες Μπρυζ χωρις να κατεβειτε απο το τρενο.
Ως την Κυριακη ετσι μπορειτε να κανετε δωρεαν την επιστροφη Μπρυζ-Γανδη, σταση εκει και Γανδη- Βρυξελλες δωρεαν. Με τον ιδιο τροπο μπορειτε να πατε και Αμβερσα με δωρεαν επιστροφη ως το βραδυ της Κυριακης.
Τη Δευτερα χρεωνεστε κανονικα το εισιτηριο Βρυξελλες -Σαρλερουα γιατι εληξε το σαββατοκυριακο και δεν ισχυει δωρεαν επιστροφη .
Half price train ticket: Weekend ticket | SNCB
Καλημέρα...θέλω πληροφορίες για το weekend ticket..θέλω να κάνω μονοήμερη γανδη κ Μπριζ Σάββατο την μια κ κυριακη την άλλη με αφετηρία τις Βρυξέλλες..τι με συμφέρει να κάνω?επίσης ισχύει το weekend κ από αεροδρόμιο προς Βρυξέλλες?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Καλημέρα...θέλω πληροφορίες για το weekend ticket..θέλω να κάνω μονοήμερη γανδη κ Μπριζ Σάββατο την μια κ κυριακη την άλλη με αφετηρία τις Βρυξέλλες..τι με συμφέρει να κάνω?επίσης ισχύει το weekend κ από αεροδρόμιο προς Βρυξέλλες?
Λαθος κατα τη γνωμη μου να μη μεινετε Μπριζ ενα βραδυ αλλα να πηγαινοερχεστε τον ιδιο δρομο. Και πεταμενα λεφτα αφου ειναι σχεδον η ιδια διαδρομη.
 
Last edited:

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλημέρα...θέλω πληροφορίες για το weekend ticket..θέλω να κάνω μονοήμερη γανδη κ Μπριζ Σάββατο την μια κ κυριακη την άλλη με αφετηρία τις Βρυξέλλες..τι με συμφέρει να κάνω?επίσης ισχύει το weekend κ από αεροδρόμιο προς Βρυξέλλες?
Μόλις επέστρεψα απο το Βέλγιο. Αυτή τι στιγμή υπάρχει εισιτήριο που λέγεται duo και συμφέρει αν ταξιδεύουν 2 άτομα γιατί ουσιαστικά πληρώνεις για το ένα. Οπότε σου έρχεται σαν το weekend απλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κ εκτός ΣΚ.
Θα σου πρότεινα να διανυκτερεύσεις στη Μπριζ, εγώ θα επέλεγα και στη Γάνδη ένα βράδυ για να τη δω και φωτισμένη.

Όσο για το αεροδρόμιο υπάρχει ένα έξτρα κόστος 5,70€/ άτομο για διαδρομές απο και προς αυτό. Λέγεται diabolo και το επιλέγεις σαν supplements. To duo ticket δεν το περιλαμβάνει, οπότε το αγοράζεις έξτρα. Το standard ticket το περιλαμβάνει αλλά βγαίνει έτσι κι αλλιώς πιο ακριβά.
Θα ετοιμάσω ταξιδιωτική ιστορία οπότε θα δεις όλες τις λεπτομέρειες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
θέλω να κάνω μονοήμερη γανδη κ Μπριζ Σάββατο την μια κ κυριακη την άλλη με αφετηρία τις Βρυξέλλες..τι με συμφέρει να κάνω?
Nα τις συνδυάσεις και τις δύο σε μία ημέρα αν δε θες να πηγαινοέρχεσαι και ενδιαφέρεσαι για βόλτες στις πόλεις χωρίς επισκέψεις σε μουσεία. Αναχώρηση πρωί για Μπρυζ, συνέχεια για Γάνδη το μεσημέρι και επιστροφή στις Βρυξέλλες το βράδυ. Κλείνεις το duo Βρυξέλλες-Μπρυζ και κάνεις μια στάση στη Γάνδη με το ίδιο εισιτήριο (επιτρέπεται).
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Μπριζ είναι άλλη πόλη μετά τις 2-3 το μεσημέρι,που φεύγουν οι αυθημερόν εκδρομείς.Είχα κάνει 3 μέρες Μπριζ με μονοήμερη Γάνδη μέσα και μιάμιση στο τέλος Βρυξέλλες .Κάτι παρόμοιο θα ξαναέκανα με διανυκτέρευση Γάνδη και μια μέρα παραπάνω στην πρωτεύουσα (2-1-2).
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Παιδιά ευχαριστώ πολύ.. το duo δεν υα μας βολέψει γιατι είμαστε 3 άτομα..οπότε καλύτερα να πάμε με weekend? Επιτρέπεται η στάση στην γανδη? Χωρίς επιπλέον εισιτηριο?
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Παιδιά ευχαριστώ πολύ.. το duo δεν υα μας βολέψει γιατι είμαστε 3 άτομα..οπότε καλύτερα να πάμε με weekend? Επιτρέπεται η στάση στην γανδη? Χωρίς επιπλέον εισιτηριο?
Θα μπορούσατε να πάρετε ένα duo και ένα weekend. Αυτό με τη στάση δεν το γνωρίζω. Πάντως θεωρώ ότι σε μια μονοήμερη και τις δυο πόλεις, θα τις αδικήσεις σίγουρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom