Βρώμικοι λαοί (στην Ευρώπη)!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Με γάντι πάντα!!! Πάντως και εμείς οι Έλληνες δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε καθαροί...
Για ατομική καθαριότητα δεν ξέρω αν έχουμε στατιστικά ίσως να έιμαστε απο τους καθαρούς λαούς..

Αυτό που έχω καταλάβει σε σχέση με τους άλλους δυτικοευρωπαιους, ίσως έχουμε απο τα πιο καθαρά σπίτια μέσα αλλά απο περιβάλλον ίσως να έχουμε και το πιο βρώμικο....δηλαδή πεντακάθαρα σπίτια σε πανβρώμικο περιβάλλον...Τα σκουπίδια δίπλα στον γείτονα δηλαδή...και είμαστε μια χαρά..:D
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Για ατομική καθαριότητα δεν ξέρω αν έχουμε στατιστικά ίσως να έιμαστε απο τους καθαρούς λαούς..

Αυτό που έχω καταλάβει σε σχέση με τους άλλους δυτικοευρωπαιους, ίσως έχουμε απο τα πιο καθαρά σπίτια μέσα αλλά το περιβάλλον ίσως να έχουμε και το πιο βρώμικο....δηλαδή πεντακάθαρα σπίτια σε πανβρώμικο περιβάλλον...Τα σκουπίδια δίπλα στον γείτονα δηλαδή...και είμαστε μια χαρά..:D
Αυτό που λέω είναι το εξής:
Οι Έλληνες μέσα (στα σπίτια τους καθαροί - έξω βρώμικοι
Οι 'Αγγλοι μέσα βρώμικοι - έξω καθαροί
Οι Γερμανοί μέσα-έξω καθαροί
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι ισπανοι θεωρουνται καθαροι;; Προκειται να μεινω σε ενα σπιτι σε λιγους μηνες γι΄αυτο ρωταω. :/
Η προσωπική μου εμπειρία (η οποία είναι σχετικά εκτεταμένη) μου έχει αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις για την καθαριότητά τους!

Όσον αφορά τους Βρετανούς, εξαρτάται! Γενικότερα στα σπίτια τους υπάρχει περισσότερη σκόνη/μυρωδιές από ό, τι σε αυτά των Ελλήνων, αλλά δεν έχω μπει και σε στάβλους.

Ως φοιτήτρια στο εξωτερικό πάντως, η αλήθεια είναι ότι δεινοπάθησα με τις Βρετανίδες συγκατοίκους. Μόνο την κουζίνα μοιραζόμασταν (ευτυχώς είχαμε ατομικά μπάνια) και από ένα σημείο και μετά καθάριζα τις βρωμιές τους, κατέβαζα τα σκουπίδια τους και τα σχετικά, επειδή απλά δεν άντεχα!

Κάπου είχα ακούσει πάντως τότε ότι πιο καθαρές κοπέλες στην φοιτητική "πιάτσα" θεωρούνταν οι Ελληνίδες και οι Τουρκάλες!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οι Βρετανοι παιρνουν Νομπελ βρώμας και απλυσιάς.....
Εχω πολλες ιστοριες να διηγηθω απο τα φοιτητικα μου χρονια, μπλιαχ ...
Τι να πρωτοθυμηθω...το σπιτι που νοικιαζα το οποιο βρισκοταν σε παρα πολυ καλη περιοχη και ηταν πολυ μεγαλο και ωραιο, αλλα που τρομαξα να το καθαρισω με τους συγκατοικους μου!
Τους συμφοιτητες μου και καποιους καθηγητες που αλλαζαν πουκαμισο μια φορα την εβδομαδα , τα κολλάρα τους φθαρμενα και ΜΕΣΑ στη σγόρτσα στη μαγιασίλη.
Οι κοπελες δε πιστευω οτι λουζονταν μονο με λαδι ελιας :bleh:
Αλλα τι να περιμενεις απο ενα λαο που βαζει μοκετα απο τοιχο σε τοιχο στην τουαλετα και μετα κανει μπανιο

Υ.Γ να ξεκαθαρισω οτι ειναι απο τους αγαπημενους μου λαους παρολα αυτα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εγώ δεν ξέρω πόσο καθαροί είναι οι Ισπανοί αλλά μου έκανε εντύπωση στη Μαδρίτη, πριν χρόνια όμως, σε κάποιες μπυραρίες που είχαν και τα χοιρομέρια κρεμασμένα έμπαινες μέσα και ηταν γεμάτο το πάτωμα απο πεταμένες χαρτοπετσέτες......Ισχύει αυτό ακόμα panpan η οι Βαρκελωνίστας είναι πιο καθαροί σ΄αυτό το θέμα...
Αυτό με τις πεταμένες χαρτοπετσέτες στο πάτωμα είναι τοπικό έθιμο και δηλώνει το πόσο καλό είναι το μαγαζί. Όσο πιο πολλές, τόσο πιο καλό.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έλα έλα μην είσαι κακοπροαίρετη τώρα :bleh::haha: Βασικά είναι βρώμικοι οι Άγγλοι αν σκεφτείς ότι ξέρω περιστατικό που αντί για σφουγγαρίστρα χρησιμοποιούσε τον νεροχύτη!!! Για τους Γάλλους είναι γνωστό ότι ανακάλυψαν την κολώνια για να καλύπτουν τις σωματικές μυρωδιές τους..Από τους πιο καθαρούς λαούς πάντως είναι οι Γερμανοί..
Τι εννοείς αντί για σφουγγαρίστρα χρησιμοποιούσε νεροχύτη;

Για ατομική καθαριότητα δεν ξέρω αν έχουμε στατιστικά ίσως να έιμαστε απο τους καθαρούς λαούς..

Αυτό που έχω καταλάβει σε σχέση με τους άλλους δυτικοευρωπαιους, ίσως έχουμε απο τα πιο καθαρά σπίτια μέσα αλλά απο περιβάλλον ίσως να έχουμε και το πιο βρώμικο....δηλαδή πεντακάθαρα σπίτια σε πανβρώμικο περιβάλλον...Τα σκουπίδια δίπλα στον γείτονα δηλαδή...και είμαστε μια χαρά..:D
+1. Καμία αίσθηση "οικειοποίησης" κοινόχρηστων χώρων. Δε πα να αστράφτει το σπίτι, αν πετάς τα σκουπίδια σου στο δρόμο βρωμιάρης είσαι.

Κάπου είχα ακούσει πάντως τότε ότι πιο καθαρές κοπέλες στην φοιτητική "πιάτσα" θεωρούνταν οι Ελληνίδες και οι Τουρκάλες!
Κι εγώ το ίδιο είχα ακούσει, με εξαίρεση ότι περιέργως δεν το λέγαν ως πλεονέκτημα, απλώς ως παρατήρηση. Μη σου πω ότι συνοδευόταν και συχνά πυκνά από αστειάκια του τύπου "here come the greek mamas" :(
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Τι εννοείς αντί για σφουγγαρίστρα χρησιμοποιούσε νεροχύτη;
Εννοώ αντί για τον ειδικό κάδο της σφουγγαρίστρας χρησιμοποιούσε τον νεροχύτη της κουζίνας για να την ξεπλένει...καλό; Σόρρυ αν δεν έγινε κατανοητό όπως το είχα γράψει..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.222
Likes
41.718
Για να μαντέψω! Εκεί που πλένουν τα και τα μωρά τους μέχρι να γίνουν καναδυό χρονών:D (τό' χετε ξανακούσει κι εσείς ότι τα μωρά στην Αγγλία πλένονται στο νεροχύτη της κουζίνας, φαντάζομαι...)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Για να μαντέψω! Εκεί που πλένουν τα και τα μωρά τους μέχρι να γίνουν καναδυό χρονών:D (τό' χετε ξανακούσει κι εσείς ότι τα μωρά στην Αγγλία πλένονται στο νεροχύτη της κουζίνας, φαντάζομαι...)
Διπλα απ'τα ταψια;;; :shock: Γιακ!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Να πω την αλήθεια δεν έχω ιδία άποψη για την ατομική καθαριότητα άγγλων, γάλλων κλπ αλλά κρίνοντας με βάση τους δρόμους, τις πλατείες και τα δημόσια κτίρια στα οποία κινούμαστε όλοι καθημερινά είμαστε με διαφορά ο πιο βρώμικος και πιο ασεβής προς το περιβάλλον λαός της Ευρώπης.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Είναι τυχαίο ότι υπήρχε εκπομπή αγγλική με 2 εξπέρ γυναίκες για να δείχνουν πως καθαρίζεται και πως διευθετείται σωστά ένα σπίτι;;

Δεν άντεχε πιστεύω Έλληνας για πάνω απο 2 εκπομπές ...η βρώμα έφθανε μπροστά στη tv..:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.620
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom