Βόλος - Πήλιο - Νομός Μαγνησίας

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Λοιπόν η άποψή μου: η Μαγνησία είναι πραγματικά ένας ευλογημένος τόπος! Σκεφθείτε
ότι περιλαμβάνει:
* μια από τις μεγάλες πόλεις της χώρας, με υποδομές, ανάπτυξη, ιστορία, πολιτισμό, επιστήμες κλπ.
*ένα από τα πιο όμορφα, ποικίλα και πλούσια στη φύση και στη δόμηση, βουνά,
* καταπληκτικές ακτές, βραχώδης ή αμμουδερές.
* πανέμορφα νησιά (Σποράδες )
Η Μαγνησία είναι η μικρογραφία της Ελλάδας.
Τριγυρνάω χρόνια στα μονοπάτια του βουνού και θα μου χρειασθεί μια ακόμη ζωή για να
πω οτι το είδα. Στην Αλόννησο πχ. δεν έχω πάει ακόμα (δεν συζητάω για τις μικρές Σποράδες)
Ακόμα τώρα ανακαλύπτω αμμουδιές στη περιοχή...
Το Αρχαιολογικό Μουσείο πχ. έχει την σημαντικότερη συλλογή νεολιθικών που έχουν βρεθεί στη
χώρα μας (τα κυκλαδίτικα, αν και πιο γνωστά, είναι "πρωτόγονα" ) και αναδεικνύουν τον
υψηλότερο πολιτισμό της περιόδου.
Συμφωνώ οτι ίσως δεν έχει την καλύτερη νυκτερινή ζωή ούτε τα καλύτερα εστιατόρια και γενικότερα οι καλοί τουριστικοί επιχειρηματίες είναι λίγοι.
Πρέπει όμως, στη Μαγνησία, ο επισκέπτης να έρθει με διαφορετική λογική. Εδώ δεν "ξέρουν τη δουλειά" όπως οι Κερκυραίοι ή οι Μυκονιάτες ή οι Ιταλοί κλπ. Εδώ έρχεσαι
γιά τη Φύση, τον Πολιτισμό, την Ιστορία, ...αν σου τύχει να διασκεδάσεις ή να φας και
καλά, ε ακόμα καλύτερα.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σκεφτομαστε να παμε Βολο ενα τριημερο δυο ζευγαρια τον Αυγουστο
να μεινουμε Βολο και την ημερα για μπανιο σε παραθαλασσια χωρια
τοσο χαλια η νυχτερινη ζωη?
οποια προταση για μπανιο, φαι ,διασκεδαση ειμαι ολος αυτια.....
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σκεφτομαστε να παμε Βολο ενα τριημερο δυο ζευγαρια τον Αυγουστο
να μεινουμε Βολο και την ημερα για μπανιο σε παραθαλασσια χωρια
τοσο χαλια η νυχτερινη ζωη?
οποια προταση για μπανιο, φαι ,διασκεδαση ειμαι ολος αυτια.....
δεν ξέρω τι εννοείς "νυχτερινή ζωή". Εγώ δεν θα έμενα όμως στη πόλη (γλυτώνω το
μέσα - έξω και το μποτιλιάρισμα) αλλά σε ένα χωριό και μάλιστα όχι παραθαλάσσιο. Αν πχ
διαλέξεις Λαύκο είσαι σε 30' απόσταση (και άδειος δρόμος) από πολλές θάλασσες. Ξεκινάς πρωί, περνάς όλη μέρα (ψήσιμο στον ήλιο) στην άμμο, τρως κάτι υγιεινό που φρόντισες να έχεις μαζί σου και γυρνάς αργά απόγευμα στο χωριό. Το βράδυ τσιμπούσι, ψητό κλπ στη δροσερή πλατεία "αμπελοφιλοσοφία" ως τις 12 και μετά νάνι. Έχει ακόμα και (χαζο)ντίσκο αν θες,
αλλά αν σ' ενδιαφέρει η Μύκονος σίγουρα τα λέει καλύτερα στο είδος
(συνεχίζεται)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...χθες μου λέγανε για ένα χωριό, πάλι πάνω στο βουνό. Δηλ. όχι παραθαλάσσιο.Λέγεται
Νεοχώρι.Μεγάλο και ζωντανό χωριό. Όμορφο, με τουρισμό μόνο όσους έχουν σπίτι από παππούδες ή τους λίγους που αγόρασαν κανένα παλιό και το συμμάζεψαν. Πλεονέκτημα:
βρίσκεται πάνω στη κορυφογραμμή.Έτσι έχει πάντα δροσιά , βλέπει δυο θάλασσες, Παγασητικό και Αιγαίο, είναι κοντά σε όλα. Στη πλατεία έχει πολύ καλή ταβέρνα (από
έναν σχετικά νέο,πρώην μετανάστη στη Γερμανία. Λες να του μάθανε .."επαγγελματισμό" ....εκεί? Μάλλον γιατί έχει καλή φήμη και μπράβο του) Ακόμα εκεί θα βρείτε και το νοστιμότερο ψωμί του Πηλίου.Σας λέω ... "χθες μου λέγανε" διότι η τελευταία μου επίσκεψη
ήταν πέρυσι το καλοκαίρι, άρα οι φετινές κριτικές συμφωνούν.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σκεφτομαστε να παμε Βολο ενα τριημερο δυο ζευγαρια τον Αυγουστο
να μεινουμε Βολο και την ημερα για μπανιο σε παραθαλασσια χωρια
τοσο χαλια η νυχτερινη ζωη?
οποια προταση για μπανιο, φαι ,διασκεδαση ειμαι ολος αυτια.....
λοιπόν, ΟΔΗΓΕ, εάν και όταν αποφασίσεις που θα μείνεις, γράψε μου για να σου δώσω
συγκεκριμένα εστιατόρια. Εκεί που πάω με τα παιδιά μου.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...όταν, λοιπόν, θέλουμε να πάμε κάπου "καλά", με την οικογένειά μου (ή την περίληψή της,
διότι τα μεγάλα δεν ακολουθούν), το καλοκαίρι ξεκινάμε από το εξοχικό μας (βρίσκεται στη
παραλία κάτω από τις Μηλιές, μέσα στο κόλπο) ανηφορίζοντας για Αργαλαστή. Περνάμε την Άφισσο και τις Αφέτες και ενώ ο δρόμος συνεχίζει ευθεία προς Νεοχώρι εμείς στο περίφημο
"δέλτα" στρίβουμε δεξιά. Στο κέντρο της κωμόπολης (η Αργαλαστή είναι το μεγαλύτερο χωριό του Ν. Πηλίου, έχει τα πάντα, για Πήλιο, μη ξεχνιόμαστε) βλέποντας Ξινόβρυση, κάνουμε αριστερά, που σημαίνει ότι αφού κατεβαίναμε, μεχρι τώρα, το πόδι προς Νότο και
είχαμε τον Παγασητικό δεξιά, τώρα κατευθυνόμαστε προς Αιγαίο. Περνάμε τη Ξινόβρυση με κατευθυνση Ποτιστικά. Τεράστια αμμουδιά, γαλάζια νερά, όταν έχει ψηλά κύματα ΠΡΟΣΟΧΗ, έχει πνιγεί κόσμος στο πέλαγος. Απογευματινό μπάνιο στην ελευθερη παραλία
και μετά: Climax Bar Restaurant όπως κοιτάμε τη θάλασσα είναι σκαρφαλωμένο στο
δεξί λοφάκι. Στο site φαίνεται πιο κυριλέ-φλύαρο, ενώ είναι πιο απλό.Εγγύηση!!! Ακριβός ο Χρόνης αλλά χαλάλι του. Όχι δήθεν. Απλά και καλά το καλύτερο δημιουργικό-ψαγμένο (και όχι εξυπνάδες) φαγητό της περιοχής.Και το καλύτερο μοχίτο που έχω πιεί. Σούπερ.Κατά τα μεσάνυχτα αρχίζουν νάρχονται νεότερες ηλικίες και εμείς αναχωρούμε για το σπίτι (στα 45').
Στα περίφημα Ποτιστικά, όποιος δεν θέλει να πληρώσει ακριβά, πηγαίνει στο CARLA'S (έχει ταμπέλα). Καταπληκτικό μπαλκόνι, καλοί άνθρωποι, όλα Σπαρτιάτικα. Λίγα και λιτά.
Σου φτάνει όμως η θέα του πελάγου. Και μιά μπύρα αρκεί. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση
αλλά το πρώτο ανήκει σε ζεύγος ελληνογαλικό το δε δεύτερο σε ελληνογερμανικό.
Για ξενοδοχείο καλό λένε είναι το : Ελύτης, πρέπει όμως να υπάρχουν και δωμάτια. Εγώ για φαγητό ξέρω μόνο.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Να προσθέσω κι εγώ μία ταβέρνα στο νότιο Πήλιο που τη θεωρώ πάρα πολύ καλή.Είναι στο δρόμο από Λαύκο για Καστρί στο αριστερό χέρι η "Ταβέρνα της Ελένης" Δεν υπάρχει περίπτωση να τη χάσετε καθώς είναι μόνη της μέσα στη φύση . Ωραία θέα , καλό φαγητό , λογικές τιμές. Έχει κλασικά ελληνικά πιάτα , κάποια άλλα λίγο πειραγμένα και ένα δυο λιβανέζικά καθώς ο γιος της οικογένειας έχει σύζυγο Λιβανέζα. Αν βρεθείτε προς τα μέρη αυτά δοκιμάστε την. Προσοχή όμως κλείνει το μεσημέρι μετά τις 3-4 και ξανά ανοίγει το βράδυ. Οπότε δείτε λίγο το θέμα της ώρας.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Να προσθέσω κι εγώ μία ταβέρνα στο νότιο Πήλιο που τη θεωρώ πάρα πολύ καλή.Είναι στο δρόμο από Λαύκο για Καστρί στο αριστερό χέρι η "Ταβέρνα της Ελένης" Δεν υπάρχει περίπτωση να τη χάσετε καθώς είναι μόνη της μέσα στη φύση . Ωραία θέα , καλό φαγητό , λογικές τιμές. Έχει κλασικά ελληνικά πιάτα , κάποια άλλα λίγο πειραγμένα και ένα δυο λιβανέζικά καθώς ο γιος της οικογένειας έχει σύζυγο Λιβανέζα. Αν βρεθείτε προς τα μέρη αυτά δοκιμάστε την. Προσοχή όμως κλείνει το μεσημέρι μετά τις 3-4 και ξανά ανοίγει το βράδυ. Οπότε δείτε λίγο το θέμα της ώρας.
...μα εσύ είσαι πολύ ψαγμένη !! Ο οικισμός λέγεται Αφιλιανά και πράγματι είναι άνθρωποι με
κάποια ποιότητα και αξιοπρέπεια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Σκεφτομαστε να παμε Βολο ενα τριημερο δυο ζευγαρια τον Αυγουστο
να μεινουμε Βολο και την ημερα για μπανιο σε παραθαλασσια χωρια
τοσο χαλια η νυχτερινη ζωη?
οποια προταση για μπανιο, φαι ,διασκεδαση ειμαι ολος αυτια.....
σαν φοιτητρια τα τελευταια 7 χρονια στο Βολο νομίζω οτι ειμαι καταλληλη να μιλησω για τη νυχτερινη ζωη... το χειμωνα εχει αρκεταα μπαρακια στη πολη χωμενα σε στενακια,αφανη για τους ξενους...το καλοκαιρι μες τη πολη λιγα πραγματα...συστηνω ανεπιφυλακτα το αβαειο για μπυρες,μοναστηριακες και καθε καταγωγης σε πολυ καλες τιμες και ιδιατερες ποικιλιες...Αν ενδιαφερεστε για clubbing θα κατευθυνθειτε προς Αλυκες στο γνωστο Αmaze η στα γυρω μαγαζια...Αν και νομιζω οτι τα μπαρακια στο παραλιακο δρομο προς αγρια και Αφισσο, όπως ο Ανεμος , Λαγιαλ και καποια αλλα ειναι πολυ ανωτερα...Και απο παραλίες να πατε οπωσδηποτε φακιστρα και μυλοποταμο...απο τη πλευρα του Αιγαιου...γενικοτερα εκει βρισκονται οι πιο ομορφες ....καλα να περαστε:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τό "μουσικό"χωριό τού Πηλίου Αγ.Λαυρέντιος.
Πρόκειται γιά ένα χωριό(στα 20 χλμ ανατολικά του Βόλου και 600μ.υψόμετρο)με αυτοδύναμη κοινωνική ζωή,ενώ τα συντηρημένα κτίρια με την ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική,το πλούσιο δίκτυο καλντεριμιών,η παντελής απουσία αυτοκινήτων και η φυσική του θέση μέσα σε πυκνό δάσος από οξιές,καστανιές και ελιές,δημιουργούν την αίσθηση ενός τόπου που παραμένει αμετάβλητος στο πέρασμα των αιώνων.
Εδώ η Εταιρεία Μουσικών Παρεμβάσεων ar tree σε συνεργασία με την ΕΚΠΟΛ,το δήμο Αρτέμιδος και τους ανθρώπους του Αγ.Λαυρεντίου διοργανώνουν κάθε καλοκαίρι το Μουσικό Χωριό,στοχεύοντας στην προγραμματισμένη η και αυθόρμητη εκτέλεση μουσικών έργων και την παραγωγική ανταλλαγή ιδεών μεταξύ διεθνών καλλιτεχνών.Φέτος φιλοξενούνται 55 διεθνείς καλλιτέχνες και παιδαγωγοί.
Επίσης οι επισκέπτες του χωριού,πέρα από τις γνώσεις που θα αποκομίσουν,θα έχουν τη δυνατότητα να γίνουν ενεργητικοί η παθητικοί συμμέτοχοι πολλών μουσικών παραστάσεων που θα λάβουν μέρος σε σπίτια και αυλές του χωριού,σε πλατείες και ξέφωτα του δάσους.Θα λάβουν μέρος σε κοντινές πεζοπορίες-εκδρομές μαζί με τους διδάσκοντες και τα ανάλογα μουσικά όργανα.Τέλος θα απολαύσουν συνθήκες διαμονής σε παραδοσιακούς ξενώνες και θα γευτούν την πηλιορείτικη κουζίνα και την ιεροτελεστία της τσιπουροποσίας στην κεντρική πλατεία του χωριού.
Η πρώτη περίοδος του φετινού μουσικού χωριού ήταν στα μέσα Ιουλίου,η δεύτερη θα διεξαχθεί από 18 έως 24 Αυγούστου και η τρίτη από 26 Αυγούστου έως 1 Σεπτεμβρίου.
πληροφ:Music Village

(από άρθρο του Δ.Δανιηλίδη στο ένθετο ταξίδια της εφημ.Μακεδονία 02-08-09)
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Για εμένα ο καλύτερος τρόπος να επισκευθείς το Πήλιο είναι να πάρεις το πηδηλατάκι σου από το Βόλο και να πάρεις παραπάζομα Αγρια, Λεχόνια Κάτω Γατζέα μέχρι Τρίκερι και μετά να γυρήσεις από την πίσω πλευρά -του Αιγαίου-. Βέβαια θα σου βγει λίγο η πίστη να ανέβεις Αγιο Βλάσιο, Αγιο Νικόλα, Πινακάτε και συνέχεια αλλά η γραφικότητα σε ανταμύβει αντάξια -σε όσους γουστάρουν γραφικά μέρη-.
Από νυχτερινή ζωή δεν είναι και χαρακτηριστικό παράδειγμα τουριστικής πόλης αλλά άμα ψαχτεις λίγο βρίσκεις πολύ καλά μαγαζιά, μπαράκια, clubs και ότι άλλο ψάχνεις. (Οι Βολιώτες τα ξέρουν καλύτερα, απλά μιλάω σαν κάποιος που επισκέπτεται πολύ συχνά τα μέρη αυτά)
Να τονίσως πως Μαγνησία δεν είναι μόνο το Πήλιο. Υπάρχουν και πολύ ωραία μέρη στα δυτικά παράλια του Παγασιτικού. Αξίζει να επισκευθείτε Αμαλιάπολη (Μιτζέλα), Νηές, Πηγάδι, Αχχίλειο, ειδικά για αυτούς που γουστάρουν ησιχία.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Μπορειτε να προτεινετε ενα μερος για διαμονη σε δωματια, που να συνδιαζει καλες παραλιες(για μπανιο καλημερινα), Βολο για βραδυ και καμια βολτιτσα στο Πηλιο; Γιατι διαβασα πολλα χωρια που προτεινετε αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το ιδανικο για εμας....
Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom