Βόρεια Εύβοια

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Προς πηλιο, βλαχια σαρακηνικο αξιζει? Προς τα εκει?
Ναι!!!!

Οι δρόμοι όμως είναι ολίγον χάλια...

Πότε θέλεις να πας αν επιτρέπεται; Έχω γράψει ιστορία και θα την ανεβάσω λίαν συντόμως, οπότε θα μπορείς να δεις διάφορα που θα σε ενδιαφέρουν...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι!!!!

Οι δρόμοι όμως είναι ολίγον χάλια...

Πότε θέλεις να πας αν επιτρέπεται; Έχω γράψει ιστορία και θα την ανεβάσω λίαν συντόμως, οπότε θα μπορείς να δεις διάφορα που θα σε ενδιαφέρουν...
Μην αργείς ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μηνύματα
25
Likes
11
Ναι!!!!

Οι δρόμοι όμως είναι ολίγον χάλια...

Πότε θέλεις να πας αν επιτρέπεται; Έχω γράψει ιστορία και θα την ανεβάσω λίαν συντόμως, οπότε θα μπορείς να δεις διάφορα που θα σε ενδιαφέρουν...
Σεεε 3 με 4 μερες μαξ φευγω. Αφηστε μ ειχαν πει απο τη δουλειά την τοσο "γαματη" που κανω, οτι δν γινοταν να παρω αδεια τη τελευταια εβδομαδα ουτε στη χειροτερη 2 3 μερες κ απο τοτε π αλλαξαν διευθυντή, ΞΑΦΝΙΚΑ- ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ- ΜΑΓΙΚΆ μολις ζητησα το ιδιο μου δωσανε 5 κιολας μερες αδεια( στην ουσια 3 με 4 βραδια διαμονή) ( εκτός της προγραμματισμένης π είναι τη 2η του Σεπτέμβρη γτ Κ ΚΑΛΑ ηταν κλεισμενες ολες οι αλλες εβδομάδες ( συγνωμη, ξεφυγα απο το ποστ αλλα πονεμένη ιστορια, να φυγει το 20 οτι χειρότερο σαν ετος γ εμενα) οποτε βουρ δν χανω ευκαιρία κ ειπα να παω κατα εκείνα τα μερη αποφευγοντας πλοια ή αεροπλανο λογο κορονοιου ( χωρίς οι αλλες επιλογές να αναιρουν τον ιό ) κ ήθελα κ καπου σχετικα κοντα. Έτσι τώρα οπως ηρθαν τα πραγματα κ τελευταια στιγμη ψαχνω προς εκει κατι ωραιο να μαζεψω εικόνες κ οικονομικο λογο της τελευταίας στιγμης. Αν και εχω βρει οικονομικα καταλυματα στα λουτρα της Αιδηψός αλλα σκεφτόμουν σχετικα προς κεντρο οπως ειπα γ πηλιο κ να κοιταγα κ τους καταρράκτες. Ευχαριστώ γ την βοήθεια ❤

Υγ. Τωρα π τα κοιταω στο χαρτι οντως είναι καπως ανωμαλοι οι δρομοι, ασε π δν εχει καταλυματα η κ αυτά π εχει ειναι ακριβά εκει τριγύρω. Επισης νομιζω ειναι πολυ μακρυνες οι αποστασεις μεταξυ προκοπι- βλαχικα- σαρακινικο 😶😕
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Υγ. Τωρα π τα κοιταω στο χαρτι οντως είναι καπως ανωμαλοι οι δρομοι, ασε π δν εχει καταλυματα η κ αυτά π εχει ειναι ακριβά εκει τριγύρω. Επισης νομιζω ειναι πολυ μακρυνες οι αποστασεις μεταξυ προκοπι- βλαχικα- σαρακινικο 😶😕
Εκείνη η περιοχή δεν είναι για ανεμελιά και ξεκούραση....

Νομίζω οτι η αρχική σκέψη είναι πολύ καλύτερη για σένα.
Όσον αφορά τις παραλίες, οι καλύτερες στο βόρειο Ευβοϊκό, κατα την γνώμη μου, είναι γύρω απο τη περιοχή της Γιάλτρας. Φαντάζομαι οτι αντιλαμβάνεσαι οτι το θέμα αυτό είναι αρκετά υποκειμενικό και υπόκεινται στα γούστα του καθενός.
Οι 5 μέρες στην περιοχή της Αιδηψού και τριγύρω είναι μια χαρά για ξεκούραση, βόλτες και μπάνια!

Edit: Τα καταλύματα στην Αιδηψό είναι πολύ οικονομικότερα απο αυτά πχ στην περιοχή της Αγίας Άννας και τα ενδιαφέροντα πολύ περισσότερα και πιο εύκολα προσβάσιμα γύρω απο Λίμνη και Αιδηψό, για κάποιον που δεν θέλει να είναι πολύ στη γύρα.
 
Last edited:
Μηνύματα
25
Likes
11
Εκείνη η περιοχή δεν είναι για ανεμελιά και ξεκούραση....

Νομίζω οτι η αρχική σκέψη είναι πολύ καλύτερη για σένα.
Όσον αφορά τις παραλίες, οι καλύτερες στο βόρειο Ευβοϊκό, κατα την γνώμη μου, είναι γύρω απο τη περιοχή της Γιάλτρας. Φαντάζομαι οτι αντιλαμβάνεσαι οτι το θέμα αυτό είναι αρκετά υποκειμενικό και υπόκεινται στα γούστα του καθενός.
Οι 5 μέρες στην περιοχή της Αιδηψού και τριγύρω είναι μια χαρά για ξεκούραση, βόλτες και μπάνια!

Edit: Τα καταλύματα στην Αιδηψό είναι πολύ οικονομικότερα απο αυτά πχ στην περιοχή της Αγίας Άννας και τα ενδιαφέροντα πολύ περισσότερα και πιο εύκολα προσβάσιμα γύρω απο Λίμνη και Αιδηψό, για κάποιον που δεν θέλει να είναι πολύ στη γύρα.
Σε ευχαριστω πολυ! Γνωρίζεις μηπως εαν εχει αχοινους? Γτ κατι τετοιο διαβασα σε αρθρο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Έκανα ένα μίνι τουρ το προηγούμενο ΣΚ στη Βόρεια Εύβοια, με πολλά μέρη που είχα να τα επισκεφτώ χρόνια και ακόμα περισσότερα καινούρια.

Πέμπτη απόγευμα προς βράδυ εκκίνηση από Αθήνα με τελικό προορισμό το Πευκί Ευβοίας. Θερμοκρασία καθ'όλη την διάρκεια της διαδρομής σταθερά 39-41 βαθμούς.. Άφιξη Αρκίτσα και από εκεί φέρι για Αιδηψό.

IMG_4160.jpg

IMG_4161.jpg


Από εκεί μισή ώρα οδήγηση μέχρι το Πευκί.. Ο λόγος που έμεινα στο Πευκί ήταν για την διεξαγωγή του αυθεντικού Μαραθωνιου κολύμβησης. Σύμφωνα με τους ιστορικούς, ο Σκυλλίας ενώ αρχικώς είχε στρατολογηθεί από τους Πέρσες, κατάφερε να λιποτακτήσει και να κολυμπήσει απόσταση σχεδόν 15 χλμ και να βοηθήσει τον ελληνικό στόλο στην ναυμαχία του Αρτεμισίου το 480πΧ.

Είναι εγχείρημα-άθλος για την εποχή, αντίστοιχο του Φειδιππίδη και είναι πραγματικά κρίμα που δεν έχει αναδειχθεί η σημασία του και η σπουδαιότητά του. Για αυτόν τον λόγο εδώ και 2 χρόνια έχει ξεκινήσει ένας ετήσιος αγώνας με την διεξαγωγή της αυθεντικής διαδρομής του Σκυλλία και αγώνες μικρότερων κολυμβητικών αποστάσεων σε όλο το 3μερο. Λόγω αυτού, υπάρχει πιστό αντίγραφο του χάλκινου αγάλματος του Ποσειδώνα στο Πευκί.

IMG_4387.jpg


Το Πευκί είναι καθ'όλα ήρεμο μέρος, με τουρίστες κατα βάση Έλληνες και Βαλκάνιους. Για διαμονή μας είχαν κλείσει στο ξενοδοχείο Island, αρκετά φιλόξενοι οικοδεσπότες και για φαγητό το μαγάζι που μου άρεσε περισσότερο απ'όλα ήταν το Γρι-γρι.

IMG_4179.jpg


IMG_4240.jpg


Δεν έχω να πω πολλά παραπάνω για το Πευκί, ουσιαστικά ο τουρισμός ξεκίνησε από Κυριακή μεσημέρι, όταν και τελείωσε η διοργάνωση και ήμασταν ελεύθεροι. Από εκεί τα Λιχαδονήσια ήταν περίπου 1 ώρα δρόμος, οπότε ήταν και η πρώτη στάση. Οι περισσότεροι εκ Αθηνών κάνουν την διαδρομή και περνάνε με φέρι από τα καμένα βούρλα, από την Εύβοια φεύγει καραβάκι για τα Λιχαδονήσια κάθε μισή ώρα από τον Κάβο με το τελευταίο καραβάκι να επιστρέφει στον Κάβο 18:30.

Η ξενάγηση των 7 ευρώ το άτομο με το σκάφος πάνω από ναυάγια και εκεί που βρίσκονται οι 5 φώκιες μονάχους-μονάχους άξιζε και με το παραπάνω. Τα Λιχαδονήσια είναι μεν πανέμορφα, αλλά μόνο από ψηλά δείχνει κάτι το πραγματικά εξωτικό. Όπως λένε και οι ντόπιοι, το μέρος το επισκέπτονται εδώ και δεκάδες χρόνια, υπήρχε άλλωστε και οικισμός στο μεγαλύτερο νησί μέχρι το 1970, αλλά οι αεροφωτογραφίες και τα drones ανάδειξαν τα χρώματα και την ομορφιά του τοπίου και αύξησε κατακόρυφα τον τουρισμό.

IMG_4338.jpg

IMG_4330.jpg


Στην επιστροφή έκανα μια μικρή στάση στη παραλία του Πόρτο Πεύκο (κλίνεται ή δεν κλίνεται το Πόρτο Πεύκο;;; ) , γαλήνιο μέρος που άξιζε τον χρόνο του.

IMG_4366.jpg


IMG_4352.jpg


Κυριακή βράδυ τελευταία διανυκτέρευση στο Πευκί και Δεύτερα πρωί επιστροφή στην Αθήνα, μέσα από την Εύβοια αυτή την φορά..
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δευτέρα πρωί έφυγα από το Πευκί γνωρίζοντας ότι έχω σαν deadline να είμαι 19:00 στην Αθήνα. Ειλικρινά δεν είχα κανένα σχέδιο, το μόνο μέρος που είχα κοιτάξει και ήθελα να πάω ήταν οι καταρράκτες του Δρυμώνα. Από το Πευκί ο δρόμος προς Δρυμώνα είναι σε αρκετά σημεία περίεργος, ακολουθώντας τον δρόμο Αιδηψού-Χαλκίδας, έχει πολλά σημεία με χώμα και μετά πάλι άσφαλτος, λακούβες, γενικώς ήθελε προσοχή. Φτάνοντας στο σημείο για τον καταρράκτη, υπήρχε πάρκινγκ και ευδιάκριτο πλακόστρωτο μονοπάτι για τα δυο σημεία που σχηματίζονται οι καταρράκτες. Η αλήθεια είναι ότι η ροή του νερού ήταν ελάχιστη, αλλά το τοπίο είχε πολύ πράσινο και το view point άκρως αναζωογονητικό.

IMG_4404.jpg

IMG_4411.jpg

IMG_4412.jpg



5 χλμ στη συνέχεια του δρόμου ήταν η μονή του Οσίου Δαυίδ όπου έγινε μια ολιγόλεπτη επίσκεψη. Από εκεί μου είπαν να πάω στο παραθαλάσσιο χωριό Λίμνη, αλλά βλέποντας την απόσταση υποψιάστηκα ότι θα καθόμουν όλη μέρα, οπότε επιλέχθηκε η διαδρομή προς Αγία Άννα. Το τοπίο συνεχίζει να έχει πολύ πράσινο, επόμενη στάση το ποτάμι κοντά στο χωριό Προκόπι με μία μισογκρεμισμένη ξύλινη γέφυρα να μου τραβάει την προσοχή.

IMG_4439.jpg


Μετά από κανά 2χλμ είχε στον δρόμο ταμπέλα για τον "Μεγάλο Πλάτανο", πέρασα το ποτάμι από πάνω (κυριολεκτικά από πάνω, τσιμεντένιος δρόμος με την ροή του ποταμιού να είναι από πάνω). Περνώντας το χωματόδρομο, έψαξα να βρω τον μεγάλο πλάτανο που σύμφωνα με το γκουγκλ που ενεργοποιήθηκε εκείνη την ώρα είχε περίμετρο 18 μέτρα και σκιά 2,5 στρεμμάτων!! Τελικά μετά από άσκοπη προσπάθεια άνω της 1 ώρας, ο μεγάλος πλάτανος δεν βρέθηκε και ρωτώντας τους περαστικούς ξαναβγαίνοντας πίσω στο ποτάμι, μου είπαν ότι ο πλάτανος έχει ξεραθεί εδώ και κάποια χρόνια. Έγιναν άλλες 3-4 στάσεις στο ποτάμι σε σημεία που μου άρεσαν, πέρασα και από την μονή του Άγιου Ιωάννη του Ρώσου στο Προκόπι (nothing special).

Με το όρος Δίρφυ να δεσπόζει στο βάθος και το τοπίο να γίνεται πιο άγριο, η διαδρομή δίνει την δυνατότητα να κοιτάζεις όλη την βόρεια Εύβοια στις στροφές και μετά από 2-3 στροφές να βλέπεις κεντρική Εύβοια και Χαλκίδα.

Βουνά Βόρειας Εύβοιας
IMG_4458.jpg


Κεντρική Εύβοια-Χαλκίδα
IMG_4460.jpg


Έκανα ένα μικρό στοπ στη Χαλκίδα και μετά στην επιστροφή για Αθήνα, έπιασε βροχή στα διόδια και μου ήρθε η φαεινη ιδέα της διαδρομής από το φράγμα του Μαραθώνα και να γίνει κύκλος από Μαραθώνος, αντί την επιλογή της Αττικής οδού (έπρεπε να πάω Παλλήνη σαν τελικό προορισμό).

Το τοπίο με αποζημίωσε γιατί την ώρα που περνούσα από το φράγμα, είχε βροχή με ήλιο, είχα και να περάσω από το φράγμα αρκετά χρόνια, επομένως ο συνδυασμός ήταν ιδανικός.

IMG_4473.jpg


Με τα πολλά και με τα λίγα, μια διαδρομή Πευκί-Αθήνα που θα έπρεπε να γίνει σε 3-3,5 ώρες, την έκανα σε 10 :D
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Σε τι κατάσταση είναι η βόρεια Εύβοια μετά τις περσινές πυρκαγιές;
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
πολυ ασχημο αυτο,αν και αναμενομενο μετα τα περσινα. απο χρόνια θελαμε να παμε με την συντροφο μου καμια εκδρομη στην βορεια ευβοια μιας και το νοτιο μερος το εχουμε δει σε μεγαλο βαθμο,αλλα κι επειδη ολοι λενε οι βορειο μερος ηταν ωραιοτερο ,αλλα δυστυχως μας προλαβαν οι φωτιες. κριμα για τους ανθρωπους αλλα και για το νησι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom