Βόρεια Εύβοια

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Οπότε πάμε φέτος Β. Εύβοια;; Εναλλακτικά κεντρική ή νότια Εύβοια και που μένουμε σαν βάση για ένα τετραήμερο; Κυμη και Κάρυστο αντίστοιχα ή υπάρχουν καλύτερες επιλογές;;;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Βλέπω το περσινό post (no 32) εδώ του φίλου orestescrete και πραγματικά μου έρχεται να δακρύσω σκεφτόμενος τί κατέγραψε ο φακός του ούτε 1 χρόνο πριν, και πως θα είναι τώρα η εικόνα. Θλίψη....
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Οπότε πάμε φέτος Β. Εύβοια;; Εναλλακτικά κεντρική ή νότια Εύβοια και που μένουμε σαν βάση για ένα τετραήμερο; Κυμη και Κάρυστο αντίστοιχα ή υπάρχουν καλύτερες επιλογές;;;
ετσι οπως τα λενε τα παιδια μαλλον οχι β.ευβοια.
εχω παει σε χαλκιδα,αμαρυνθο,καρυστο,στυρα,μαρμαρι,ερετρια. καρυστος και στυρα ανωτερα ολων για μπανιο και καλοκαιρι και βολτα. Mαρμάρι αμαρυνθος πολυ λιγοτερες επιλογες .θα βαρεθεις αν μεινεις 4 μερες. ερετρια ειναι κατι ενδιαμεσο αλλα δεν ξερω απο παραλιες εκει.μονο για βολτα ειχα παει εκτος καλοκαιριου., χαλκιδα αλλη φαση. παραλιες εκει κοντα αστο. σαν πολη για βολτα τρομερη,αλλα για παραθερισμο και μπανιο δε θα πηγαινα.

@thanos75 και γω αυτο σκεφτομουν...
ειναι τραγωδια αυτο που εγινε
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οπότε πάμε φέτος Β. Εύβοια;; Εναλλακτικά κεντρική ή νότια Εύβοια και που μένουμε σαν βάση για ένα τετραήμερο; Κυμη και Κάρυστο αντίστοιχα ή υπάρχουν καλύτερες επιλογές;;;
Οι ανατολικές και νότιες παραλίες της Εύβοιας είναι πολύ καλύτερες κατα την γνώμη, αλλά πιο δυσπρόσιτες και όταν δεν φυσάει....

Έχω γράψει μια ιστορία για την Εύβοια, αν θέλεις να δεις στο περίπου τι παίζει με τις παραλίες, γιατί δεν ξέρω τα γούστα σας ούτε τι ακριβώς ψάχνετε. Αν και είχα πάει εντός πανδημίας αλλά πριν τις φωτιές....
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Έχω γράψει μια ιστορία για την Εύβοια, αν θέλεις να δεις στο περίπου τι παίζει με τις παραλίες, γιατί δεν ξέρω τα γούστα σας ούτε τι ακριβώς ψάχνετε. Αν και είχα πάει εντός πανδημίας αλλά πριν τις φωτιές....
την διάβασα αρκετά....απλά δεν ξέρω ακόμα που αξίζει να μείνεις σαν βάση, Κύμη ή κάπου αλλού κεντρικά, Κάρυστο ή κάπου αλλού νότια;
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
μιας και το τοπικ ειναι για βορεια ευβοια ,υπαρχει τιποτα που να εχει απομεινει στη βορεια ευβοια ,κυριως απο παραλιες που να μην εχει επηρεαστει απο τις φωτιες,να μην ειναι ολα καμενα γυρω απο τη θαλασα δηλαδη?
πχ λιχαδονησια?
ενω το Πευκι υποθετω που το ειχα αχτι να παω, πρεπει να ειναι δραμα ε?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
την διάβασα αρκετά....απλά δεν ξέρω ακόμα που αξίζει να μείνεις σαν βάση, Κύμη ή κάπου αλλού κεντρικά, Κάρυστο ή κάπου αλλού νότια;
Η Κύμη μου άρεσε περισσότερο σαν οικισμός, αλλά η προσέγγιση των παραλιών, λόγω του κακού οδοστρώματος και του ορεινού της περιοχής, ήθελε περισσότερη ώρα. Αυτό που είχα δει πάντως και μου έκανε εντύπωση είναι οτι τα σ/κ πολύς κόσμος μετακινείται προς Κύμη, για τις τριγύρω παραλίες κυρίως και την Σκύρο, οπότε στους δρόμους γίνεται το αδιαχώρητο! Επίσης αν σας αρέσει να κάνετε βόλτες σε ορεινά μέρη είναι ιδανική για βάση.

Απο την άλλη η Κάρυστος έχει πολλές παραλίες με πιο εύκολη πρόσβαση και μάλιστα όμορφες-καλές παραλίες! Αλλά η Κάρυστος είναι πόλη και μάλιστα όχι και τόσο "σαγηνευτική", που μαζεύει κυρίως αυτούς που κατάγονται απο εκεί και λιγότερο τουρίστες τους οποίους τους ψάχνεις με το κυάλι. Επίσης έχει διάφορα τριγύρω για να γεμίσετε τις 4 μέρες άνετα. Εξαρτάται τι σας αρέσει περισσότερο.

Τέλος η Ερέτρια μαζεύει αρκετό κόσμο και μάλιστα και ξένο κόσμο, αλλά κυρίως οικογένειες. Απο θάλασσες δεν λέει τίποτα κατα τη γνώμη μου, αλλά τα βράδια έχει αρκετή κίνηση!

Επειδή είχα πάει εν μέσω πανδημίας δεν μπορώ να μεταφέρω σωστή εικόνα για την κίνηση στους οικισμούς. Υπήρχε παντού κίνηση, αλλά στην στη Κύμη ήταν η λιγότερη και στην Ερέτρια η περισσότερη. Γενικώς παίζει πολύ οικογένεια παντού και ειδικά Ερέτρια και Κάρυστο.

Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο, οι παραλίες, οι ορεινές εξορμήσεις ή να είστε σε ένα και μόνο οικισμό για ξεκούραση;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
μιας και το τοπικ ειναι για βορεια ευβοια ,υπαρχει τιποτα που να εχει απομεινει στη βορεια ευβοια ,κυριως απο παραλιες που να μην εχει επηρεαστει απο τις φωτιες,να μην ειναι ολα καμενα γυρω απο τη θαλασα δηλαδη?
πχ λιχαδονησια?
ενω το Πευκι υποθετω που το ειχα αχτι να παω, πρεπει να ειναι δραμα ε?
Απ' όσο θυμάμαι η φωτιά δεν είχε φτάσει μέχρι τη Λιχάδα, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γι αυτό.... Στο Πευκί ναι, έφτασε δυστυχώς και δεν ξέρω πως είναι τώρα....
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
[QUOTE="Sassenach77, post: 879123, member: 28367

Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο, οι παραλίες, οι ορεινές εξορμήσεις ή να είστε σε ένα και μόνο οικισμό για ξεκούραση;
[/QUOTE]

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση...
Με ενδιαφέρει να γυρνάμε κάθε μέρα και σε άλλο μέρος είτε σε παραλίες είτε σε γραφικά χωριά είτε σε οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρον έχοντας μία σταθερή βάση για να μην αλλάζουμε σπίτια λόγω παιδιού...η περιοχή της Κύμης μου έχει κάνει κλικ επειδη θα παμε και Σκύρο μετά την τέταρτη μέρα οπότε κλείνω προς Κύμη.
Από Κύμη προς νότια παίζει για μονοήμερη, μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον, ή ξεφεύγουν οι αποστάσεις;
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Με ενδιαφέρει να γυρνάμε κάθε μέρα και σε άλλο μέρος είτε σε παραλίες είτε σε γραφικά χωριά είτε σε οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρον έχοντας μία σταθερή βάση για να μην αλλάζουμε σπίτια λόγω παιδιού...η περιοχή της Κύμης μου έχει κάνει κλικ επειδη θα παμε και Σκύρο μετά την τέταρτη μέρα οπότε κλείνω προς Κύμη.
Από Κύμη προς νότια παίζει για μονοήμερη, μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον, ή ξεφεύγουν οι αποστάσεις;
Α έχετε και λιλιπούτειο συνταξιδιώτη, ωραία! Η Κύμη είναι οτι πρέπει αφού έχετε σκοπό να πάτε και Σκύρο. Τα βράδια είναι πιο όμορφα εκεί, ειδικά στον πάνω οικισμό!
Ναι, φυσικά και παίζει μονοήμερη και νότια της Κύμης. Μέχρι Αγίους Αποστόλους άνετα! Αν δεν βάλεις και ορεινούς οικισμούς ακόμα πιο άνετα. Αν και το Αυλωνάρι είναι κρίμα να μη το δείτε :heart: Προς το νότο οι δρόμοι είναι καλύτεροι, πχ για παραλία Μουρτερή, Κεφαλά κτλ
Οι δρόμοι προς τη Δίρφη είναι πιο δύσκολοι και χάλια, αλλά προς Στενή αξίζει να πάτε όπως και στη Χιλιαδού που είναι οργανωμένη παραλία. Οι παραλίες βόρεια της Κύμης και μετά τη Χιλιαδού είναι παραλιάρες αλλά έχουν μία δυσκολία να πας και δεν είναι οργανωμένες, όπως και η Θάψα.....
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Οι δρόμοι προς τη Δίρφη είναι πιο δύσκολοι και χάλια, αλλά προς Στενή αξίζει να πάτε όπως και στη Χιλιαδού που είναι οργανωμένη παραλία. Οι παραλίες βόρεια της Κύμης και μετά τη Χιλιαδού είναι παραλιάρες αλλά έχουν μία δυσκολία να πας και δεν είναι οργανωμένες, όπως και η Θάψα.....
Ευχαριστώ πολύ Sassenach...αν χρειαστώ κάτι άλλο θα επανέλθω....
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
την διάβασα αρκετά....απλά δεν ξέρω ακόμα που αξίζει να μείνεις σαν βάση, Κύμη ή κάπου αλλού κεντρικά, Κάρυστο ή κάπου αλλού νότια;
Στην (ταξιδιωτική) πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποια ιδανική βάση. Η Εύβοια γενικά δεν είναι πολύ εύκολος προορισμός. Μεγάλες αποστάσεις, δρόμοι που θέλουν πολλή προσοχή, το καλοκαίρι ακόμη περισσότερη.
Αυτό που βοηθάει στον σχεδιασμό είναι ο διαχωρισμός σε βόρεια, νότια και κεντρική. Έτσι την προσεγγίζεις. Το κάθε κομμάτι ξεχωριστά.
Πιο ενδιαφέρον κομμάτι για μια πρώτη επαφή είναι κατά την γνώμη μου το κεντρικό. Συνδυάζει το ορεινό τοπίο με ωραίες παραλίες. Μετά το νότιο.
Υπόψιν ότι και το νότιο κομμάτι έχει συνδέσεις με πορθμιακές γραμμές. Οπότε μπορεί κάποιος να εισέλθει από το κεντρικό κομμάτι και να εξέλθει από το νότιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom