Ισπανία Βόρεια Ισπανία!

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Εμενα μου αρεσει το προγραμμα. Δε μου αρεσει που λειπει η εξτρεμαδουρα, αλλα δε γινονται ολα. Σπηλαιο αλταμιρα δε θα πατε; εχει και πολυ ωραια ρωμαϊκά αρχαια εκει κοντά.

Στο Σαντιάγο έχει πολύ ωραίες κελτικες βραδιές στο las crechas, παμφθηνα και φοιτητοκατασταση, φοβερή μουσική.
Αξίζει το σπήλαιο Αλταμιρα ? Πρέπει κλείσω απο πριν εισητηρία ?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε μου αρεσει που λειπει η εξτρεμαδουρα, αλλα δε γινονται ολα.
Οφ τόπικ, αλλά για πες κανα "σικρετ" μέρος στην Εξτρεμαδούρα. Σκέφτομαι να πάω για καμιά βδομάδα (όχι άμεσα, σε κανα 6μηνο και βάλε) και κανείς δε ξέρει να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο οφ δε μπήτεν τρακ.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Εγινε αλλαγη στην τελευταια διανυκτέρευση. Δεν θα πάμε Avila, αλλά στην Σεγκοβια μετα την παρότρυνση του φίλου απο εδω μέσα.Ευχαριστώ!
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Τι ωραιααααα! Ζηλεύω! Το πάτε με 100αρι και χάνετε πολλά μέρη που αξίζουν, να υποθέσω θα έχετε αμάξι?

Δεν έχω πάει Biarritz αλλά την ίδια μέρα Biarritz και San Sebastian μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Μπορείτε να πάτε αντί για Biarritz στη Fuenterrabia/Hondarribia αν και προσωπικά θα σας έλεγα να μείνετε San Sebastian και να κάνετε και μια βόλτα στο διπλανό Pasajes, που μπορείς να πας είτε με τα πόδια (περίπου 2-2.30 ώρες διαδρομή) είτε με λεωφορείο (εισιτήριο 1.8 ευρώ).

Επίσης την ίδια μέρα από Μαδρίτη σε Vitoria με ενδιάμεση στάση στο Burgos, δε θα προλάβετε να δείτε κάτι στη Vitoria και απλά θα πληρώσετε εκεί τη διαμονή (η οποία εικάζω ότι σας βγαίνει πιο ακριβή από την αντίστοιχη στο Μπιλμπάο).

Για φαγητό επίσης δεν κράτησα σημειώσεις. Αν ωστόσο περάσετε με αμάξι από Ισπανία για Γαλλία, έχω ακούσει για ένα εξαιρετικό μέρος για φαγητό κοντά στα σύνορα, θα προσπαθήσω να εντοπίσω τον πληροφοριοδότη μου και θα επανέλθω. Γενικά στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές ιστορίες για τους προορισμούς αυτούς, ίσως αν γράψεις στα αντίστοιχα θέματα κάποιοι να σε βοηθήσουν περισσοτερο.
Αυτό με το Vitoria, το ξανσκέφτομαι....Σκεφτηκα λοιπον μηπως απο burgos να πάμε απευθειας san sebastian και να μεινουμε ενα βράδυ εκεί....ξυπναμε βλέπουμε την πολη ολη μέρα και μετά πάμε bilbao....τι λες?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτό με το Vitoria, το ξανσκέφτομαι....Σκεφτηκα λοιπον μηπως απο burgos να πάμε απευθειας san sebastian και να μεινουμε ενα βράδυ εκεί....ξυπναμε βλέπουμε την πολη ολη μέρα και μετά πάμε bilbao....τι λες?
Κοίτα δεν έχω πάει Burgos, δε μπορώ να έχω άποψη, τα μόνα πράγματα που ξέρω σχετικά με το Μπούργος είναι ο καθεδρικός του, η μορθίγια και το ότι τρώνε άλογο :haha:. Οπότε ούτε σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω.

Απλά θα πω ότι προσωπικά θεωρώ το ιστορικό κέντρο της Βιτόρια διαμάντι (προσωπικά σαν πόλη μου άρεσε πιο πολύ και από το Σαν Σεμπαστιάν και από το Μπιλμπάο), οπότε θα σας σύστηνα το αντίθετο, αν πρέπει να επιλέξετε. Ας πει καποι@ς που έχει πάει και στα δύο τί θα πρότεινε.

Γενικά προφανώς ο καθένας έχει τα γούστα του, οπότε κοίτα ανάλογα με τα δικά σου γούστα να δεις αυτά που θες περισσότερο. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει ως προτεραιότητα είναι το φαγητό, δε θα έχεις πρόβλημα όπου και να πας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αξίζει το σπήλαιο Αλταμιρα ? Πρέπει κλείσω απο πριν εισητηρία ?
Ναι και ναι. Βασικά κλείνεις για το αντίγραφο της σπηλιάς, που είναι εξαιρετικό, και κάθε μέρα γίνεται κλήρωση και κάποιοι μπαίνουν και στην αυθεντική.

Εγώ ούτε με τη Βιτόρια τρελάθηκα, ούτε με το μπουργος...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγινε αλλαγη στην τελευταια διανυκτέρευση. Δεν θα πάμε Avila, αλλά στην Σεγκοβια μετα την παρότρυνση του φίλου απο εδω μέσα.Ευχαριστώ!
Είναι πιο όμορφη η σεγκοβια, αλλά τα τείχη της άβολα το βράδυ και η δυνατότητα το πρωί να τα περπατήσεις και να βλέπεις όλη την πόλη από ψηλά είναι το κάτι άλλο. Θα περνούσα κι από κει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οφ τόπικ, αλλά για πες κανα "σικρετ" μέρος στην Εξτρεμαδούρα. Σκέφτομαι να πάω για καμιά βδομάδα (όχι άμεσα, σε κανα 6μηνο και βάλε) και κανείς δε ξέρει να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο οφ δε μπήτεν τρακ.
Valverde de la vera και γύρω χωριά.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Είναι πιο όμορφη η σεγκοβια, αλλά τα τείχη της άβολα το βράδυ και η δυνατότητα το πρωί να τα περπατήσεις και να βλέπεις όλη την πόλη από ψηλά είναι το κάτι άλλο. Θα περνούσα κι από κει.
Με μπερδεψατε !!! χαχα! και τα 2 δεν γίνεται δυστυχώς!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι πιο όμορφη η σεγκοβια, αλλά τα τείχη της άβολα το βράδυ και η δυνατότητα το πρωί να τα περπατήσεις και να βλέπεις όλη την πόλη από ψηλά είναι το κάτι άλλο. Θα περνούσα κι από κει.
Αβιλα, όχι άβολα.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Πρωί σεγκοβια, βράδυ και το επόμενο πρωί αβιλα.
Δεν γίνεται γιατι Πρωι εχω πτήση απο Μαδριτη! Οπότε ετοιμαζόμαστε και φεύγουμε! Μην συναντήσουμε και καμμια κινήση στον δρόμο! Δεν πειράζει ας αφήσουμε και κάτι για την επόμενη φορά! Πιστεύω οτι η Σεγκοβια ετσι όπως την είδα εχει περισσότερα να δεις ....οχι ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.289
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom