Ισπανία Βόρειο – Ανατολική Ισπανία (Καταλονία – Πυρηναία – Αραγονία – Ναβάρα – Χώρα των Βάσκων – Ριόχα)

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αχ η ποιότητα των ελληνικών θαλασσών, ειδικά των Κυκλάδων. Η δροσιά του νερού, η υφή του, το χρώμα του, η διαφάνειά του. Αλλού στην Ευρώπη δεν υπάρχει. Μου έλειψαν φέτος και κλαουρίζω! :rolleyes-80:
Εντάξει βλέπεις φώτο από βόρεια Ισπανία, το τοπίο, οι θάλασσες είναι πιο άγριες. Στη νότια Ισπανία και στις Βαλεαρίδες μια χαρά "ελληνικές" θάλασσες έχει, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εντάξει βλέπεις φώτο από βόρεια Ισπανία, το τοπίο, οι θάλασσες είναι πιο άγριες. Στη νότια Ισπανία και στις Βαλεαρίδες μια χαρά "ελληνικές" θάλασσες έχει, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.


Και με την τεράστια μαγκιά των Ισπανών να έχουν πολύ μικρά κομμάτια με ομπρελοξαπλώστρα έως καθόλου.


Πολύ ωραία ιστορία περιμένω να διαβάσω και για τα υπόλοιπα μέρη που δυστυχώς δεν έχω επισκεφθεί ακόμα!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και με την τεράστια μαγκιά των Ισπανών να έχουν πολύ μικρά κομμάτια με ομπρελοξαπλώστρα έως καθόλου.
Δεν είναι όλα τα μέρη έτσι, μάλλον δεν πήγες στα σωστά. ;)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν είναι όλα τα μέρη έτσι, μάλλον δεν πήγες στα σωστά. ;)

Μάλλον μπερδεύτηκες, εννοώ ότι δεν έχουν ομπρελοξαπλώστρες. Για καλό το γράφω. Δεν το γράφω ειρωνικά. Ακόμα και οι φουλ τουριστικές τους παραλίες έχουν ελάχιστες ή καθόλου. Δεν είναι στη νοοτροπία τους. Μακάρι να ήταν και η Ελλάδα έτσι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μάλλον μπερδεύτηκες, εννοώ ότι δεν έχουν ομπρελοξαπλώστρες. Για καλό το γράφω. Δεν το γράφω ειρωνικά. Ακόμα και οι φουλ τουριστικές τους παραλίες έχουν ελάχιστες ή καθόλου. Δεν είναι στη νοοτροπία τους. Μακάρι να ήταν και η Ελλάδα έτσι.
Ααααα, my bad, νόμιζα ειρωνευόσουν.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχεις γράψει μιλάμε (και κυριολεκτικά και μεταφορικά).
Ναβάρρα και Αραγονία τα μεγάλα μου απωθημένα. Μαζί με τη Μούρθια, οι δύο ΑΚ της ηπειρωτικής Ισπανίας που δεν έχω πάει ακόμη. Αγαπάμε ισπανικά χωριουδάκια παρεπιπτόντως!
Στην Αραγονία είσαι σχετικά κοντά. Αν πας να προτιμήσεις την ορεινή. Ωραία χωριά της περιοχής η Ainsa, η Boltana, η Torla όπου είναι η είσοδος στην κοιλάδα της Ordesa καθώς και όλη η περιοχή Pradera de Ordesa με πολλές ορειβατικές διαδρομές.
Και η Σαραγόσα έχει ενδιαφέρον. Για μένα ήταν ευχάριστη έκπληξη. Απλά η φύση στην πεδινή περιοχή δεν λέει τίποτα.

Όσο για την Ναβάρα την ευχαριστηθήκαμε όλοι. Και έχει και πολλές άλλες επιλογές. Yesa με την τεχνητή λίμνη, η περιπατική διαδρομή Foz de Lumbier, το μεσαιωνικό χωριό Puente la Reina αλλά και ο εθνικός δρυμός Urbasa-Andia.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και με την τεράστια μαγκιά των Ισπανών να έχουν πολύ μικρά κομμάτια με ομπρελοξαπλώστρα έως καθόλου.


Πολύ ωραία ιστορία περιμένω να διαβάσω και για τα υπόλοιπα μέρη που δυστυχώς δεν έχω επισκεφθεί ακόμα!
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Και ναι συμφωνώ. Η μη ύπαρξη άπειρων ομπρελοξαπλωστρών βελτιώνει πολύ την κατάσταση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είναι όλα τα μέρη έτσι, μάλλον δεν πήγες στα σωστά. ;)
Μάλλον μπερδεύτηκες, εννοώ ότι δεν έχουν ομπρελοξαπλώστρες. Για καλό το γράφω. Δεν το γράφω ειρωνικά. Ακόμα και οι φουλ τουριστικές τους παραλίες έχουν ελάχιστες ή καθόλου. Δεν είναι στη νοοτροπία τους. Μακάρι να ήταν και η Ελλάδα έτσι.
Θα μου τα πείτε και εμένα αυτά τα μέρη;;;; Γιατί στη Βαρκελώνη με μαγιό είχα πάει και απλά το φόρεσα και έκανα βόλτα στη παραλία...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Θα μου τα πείτε και εμένα αυτά τα μέρη;;;; Γιατί στη Βαρκελώνη με μαγιό είχα πάει και απλά το φόρεσα και έκανα βόλτα στη παραλία...
Για τις παραλίες μέσα στη Βαρκελώνη συμφωνώ απόλυτα. Μαύρο χάλι.
Όμως 1-2 φίλοι Έλληνες που μένουν Βαρκελώνη μου έχουν πει, κατ' επανάληψη, ότι βγαίνοντας απ' την πόλη μπορείς να βρεις παραλίες αντάξιες των ελληνικών. Αμφιβάλλω, αλλά περιμένω να τις δω και από κόντα όταν με το καλό ξαναβρεθώ στην πόλη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για τις παραλίες μέσα στη Βαρκελώνη συμφωνώ απόλυτα. Μαύρο χάλι.
Όμως 1-2 φίλοι Έλληνες που μένουν Βαρκελώνη μου έχουν πει, κατ' επανάληψη, ότι βγαίνοντας απ' την πόλη μπορείς να βρεις παραλίες αντάξιες των ελληνικών. Αμφιβάλλω, αλλά περιμένω να τις δω και από κόντα όταν με το καλό ξαναβρεθώ στην πόλη.
Περιμένω να διαβάσω απο τα χεράκια σου για τη Βαρκελώνη! Είμαι περίεργη να δω τι σημεία ενδιαφέροντος επισκεφτήκατε :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα μου τα πείτε και εμένα αυτά τα μέρη;;;; Γιατί στη Βαρκελώνη με μαγιό είχα πάει και απλά το φόρεσα και έκανα βόλτα στη παραλία...
Άμα πας σε μεγάλες/αστικές παραλίες δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Θα πρέπει καλύτερα να "κυνηγάς" κολπίσκους, που έχει αν μην τι άλλο αρκετούς.

Δύο τέτοιοι που μου έρχονται στο μυαλό με τέλειο νερό και χωρίς συνωστισμό στα νότια είναι η Cala Ambolo στο Αλικάντε και η Cala Enmedio (η αγαπημένη μου εβερ, απίστευτα νερά, οι φωτογραφίες την αδικούν!) στο Cabo de Gata (με το οποίο αν δεν το καταλάβατε απέκτησα κόλλημα από τότε που πήγα :haha: ).

Είμαι οφφ-τοπικ βέβαια και το ξέρω. Ας αφήσουμε τον άγιο αυτό άνθρωπο να συνεχίσει το έργο του. :p
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Περιμένω να διαβάσω απο τα χεράκια σου για τη Βαρκελώνη! Είμαι περίεργη να δω τι σημεία ενδιαφέροντος επισκεφτήκατε :)
Με 3 μόνο μέρες στην πόλη μάλλον θα απογοητευτείς. Σχετικά κλασικά αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom