Ισπανία Βόρειο – Ανατολική Ισπανία (Καταλονία – Πυρηναία – Αραγονία – Ναβάρα – Χώρα των Βάσκων – Ριόχα)

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άμα πας σε μεγάλες/αστικές παραλίες δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Θα πρέπει καλύτερα να "κυνηγάς" κολπίσκους, που έχει αν μην τι άλλο αρκετούς.

Δύο τέτοιοι που μου έρχονται στο μυαλό με τέλειο νερό και χωρίς συνωστισμό στα νότια είναι η Cala Ambolo στο Αλικάντε και η Cala Enmedio (η αγαπημένη μου εβερ, απίστευτα νερά, οι φωτογραφίες την αδικούν!) στο Cabo de Gata (με το οποίο αν δεν το καταλάβατε απέκτησα κόλλημα από τότε που πήγα :haha: ).

Είμαι οφφ-τοπικ βέβαια και το ξέρω. Ας αφήσουμε τον άγιο αυτό άνθρωπο να συνεχίσει το έργο του. :p
Είμαστε εντός χώρας όμως και δεν νομίζω οτι θα μας μαλώσει ο άγιος άνθρωπος :) Thanks! Αν θυμηθείς και άλλες πες τες
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Άμα πας σε μεγάλες/αστικές παραλίες δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Θα πρέπει καλύτερα να "κυνηγάς" κολπίσκους, που έχει αν μην τι άλλο αρκετούς.

Δύο τέτοιοι που μου έρχονται στο μυαλό με τέλειο νερό και χωρίς συνωστισμό στα νότια είναι η Cala Ambolo στο Αλικάντε και η Cala Enmedio (η αγαπημένη μου εβερ, απίστευτα νερά, οι φωτογραφίες την αδικούν!) στο Cabo de Gata (με το οποίο αν δεν το καταλάβατε απέκτησα κόλλημα από τότε που πήγα :haha: ).

Είμαι οφφ-τοπικ βέβαια και το ξέρω. Ας αφήσουμε τον άγιο αυτό άνθρωπο να συνεχίσει το έργο του. :p
Δύο φίλες που είχαν έρθει πάντως πριν 3 περίπου χρόνια στα λημέρια σου ευχαριστήθηκαν την παραλία της Βαλένθια αλλά όχι και την θάλλασα.
Παρεπιμπτόντος έμαθα από αυτές τις φίλες ότι έχετε Staff Erasmus Week και μάλιστα πολύ καλό.

Εεε όχι και άγιος βρε συνάδελφε. Θα το πάρω πάνω μου ή θα την ψωνίσω με τέτοια σχόλια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Με 3 μόνο μέρες στην πόλη μάλλον θα απογοητευτείς. Σχετικά κλασικά αξιοθέατα.
Εμένα η Βαρκελώνη μου άρεσε! Κυρίως γιατί πέρασα καλά και όχι γιατί μου άρεσε σαν πόλη. Είδα αρκετά πραγματάκια, οι 6 μέρες που έμεινα ήταν υπεραρκετές για να δω σχεδόν τα πάντα. Όσα άφησα εκτός ήταν γιατί είχαν αδειάσει οι τσέπες μου, είχα βγει εκτός προϋπολογισμού....
Οπότε οι τρείς μέρες είναι καλό χρονικό περιθώριο για να δείς αρκετά βασικά σημεία ενδιαφέροντος
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα μου τα πείτε και εμένα αυτά τα μέρη;;;; Γιατί στη Βαρκελώνη με μαγιό είχα πάει και απλά το φόρεσα και έκανα βόλτα στη παραλία...


Castelldefels προάστιο της Βαρκελώνης πηγαίνει και αστικό λεωφορείο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Castelldefels προάστιο της Βαρκελώνης πηγαίνει και αστικό λεωφορείο.
Αν ποτέ ξαναβρεθώ στη Βαρκελώνη (λίγο δύσκολο για να μείνω ξανά όμως, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) θα το έχω υπ'όψιν! Παραλίες και μέρη για μπάνιο πιο πολύ θέλω για Ανδαλουσία και βόρειες ακτές. Και για βόρεια Καταλονία και Βαλένθια επίσης.
Ευχαριστώ πάντως!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν ποτέ ξαναβρεθώ στη Βαρκελώνη (λίγο δύσκολο για να μείνω ξανά όμως, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) θα το έχω υπ'όψιν! Παραλίες και μέρη για μπάνιο πιο πολύ θέλω για Ανδαλουσία και βόρειες ακτές. Και για βόρεια Καταλονία και Βαλένθια επίσης.
Ευχαριστώ πάντως!

Θα ξαναπάω Βαρκελώνη αλλά σίγουρα όχι καλοκαίρι. Πραγματικά πνιγμένη στον τουρισμό. Δεν έχουν άδικο οι ντόπιοι που διαμαρτύρονται εντόνως.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν ποτέ ξαναβρεθώ στη Βαρκελώνη (λίγο δύσκολο για να μείνω ξανά όμως, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) θα το έχω υπ'όψιν! Παραλίες και μέρη για μπάνιο πιο πολύ θέλω για Ανδαλουσία και βόρειες ακτές. Και για βόρεια Καταλονία και Βαλένθια επίσης.
Ευχαριστώ πάντως!



Το Cadiz (άχαστο μέρος κατά τη γνώμη μου) εκτός από πανέμορφη πόλη έχει και καλές παραλίες κοντά. Η μία είναι λίγο έξω απ'την πόλη και πάει αστικό λεωφορείο. Στην Β. Καταλονία η Costa Brava έχει την φήμη των μεσογειακών παραλιών (μικρές, ωραία νερά κλπ) αλλά δεν έχω πάει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα ξαναπάω Βαρκελώνη αλλά σίγουρα όχι καλοκαίρι. Πραγματικά πνιγμένη στον τουρισμό. Δεν έχουν άδικο οι ντόπιοι που διαμαρτύρονται εντόνως.
Στην Βαρκελώνη ήθελα να πάω γιατί είχα στο μυαλό μου ότι, τουλάχιστον στο κέντρο, θα έβλεπα τη Βαρκελώνη του Κάρλος Ρουιθ Θαφόν, ο οποίος δυστυχώς πέθανε πρόσφατα.... Μία Βαρκελώνη μυστήρια, με αέρα αλλοτινών δεκαετιών!... Μάλλον την είχα εξιδανικεύσει πολύ περισσότερο απ όσο έπρεπε, καθώς τη παλιά πόλη την έψαχνα με το κυάλι....
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στην Βαρκελώνη ήθελα να πάω γιατί είχα στο μυαλό μου ότι, τουλάχιστον στο κέντρο, θα έβλεπα τη Βαρκελώνη του Κάρλος Ρουιθ Θαφόν, ο οποίος δυστυχώς πέθανε πρόσφατα.... Μία Βαρκελώνη μυστήρια, με αέρα αλλοτινών δεκαετιών!... Μάλλον την είχα εξιδανικεύσει πολύ περισσότερο απ όσο έπρεπε, καθώς τη παλιά πόλη την έψαχνα με το κυάλι....
Πρόσφατα διάβασα το La sombra del viento και ομολογώ πως η εικόνα που μεταφέρει ουδεμία σχέση έχει με την σημερινή Βαρκελώνη. Ίσως να θυμίζει κάτι στους κατοίκους της πόλης άνω των 60-70 ετών.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πρόσφατα διάβασα το La sombra del viento και ομολογώ πως η εικόνα που μεταφέρει ουδεμία σχέση έχει με την σημερινή Βαρκελώνη. Ίσως να θυμίζει κάτι στους κατοίκους της πόλης άνω των 60-70 ετών.
Ήταν το πρώτο του βιβλίο που διάβασα και είχα "χαθεί" στην πόλη....Ξενέρωσα απίστευτα όταν πάτησα το πόδι μου στη Βαρκελώνη απο αυτή την άποψη, γιατί το βιβλίο δεν περιγράφει μια Βαρκελώνη αιώνων πίσω αλλά μερικών χρόνων......Παρόλα αυτά εγώ έψαχνα να βρω την οδο που περιγράφει οτι βρίσκονταν το Κοιμητήριο των Λησμονημένων Βιβλίων :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ήταν το πρώτο του βιβλίο που διάβασα και είχα "χαθεί" στην πόλη....Ξενέρωσα απίστευτα όταν πάτησα το πόδι μου στη Βαρκελώνη απο αυτή την άποψη, γιατί το βιβλίο δεν περιγράφει μια Βαρκελώνη αιώνων πίσω αλλά μερικών χρόνων......Παρόλα αυτά εγώ έψαχνα να βρω την οδο που περιγράφει οτι βρίσκονταν το Κοιμητήριο των Λησμονημένων Βιβλίων :)
Εγώ ήμουν "τυχερός", το διάβασα μετά το ταξίδι στην πόλη!!!
Αντίθετα οι επιρροές που είχα προέρχονταν από μερικά θεατρικά έργα Καταλανών συγγραφεών που είχα δει πριν το ταξίδι, τα οποία περιέγραφαν μέσες άκρες την σημερινή πόλη (Το δάνειο, Μέθοδος Γκρόνχολμ και κανά δυό άλλα που δεν θυμάμαι τώρα).
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Στην Βαρκελώνη ήθελα να πάω γιατί είχα στο μυαλό μου ότι, τουλάχιστον στο κέντρο, θα έβλεπα τη Βαρκελώνη του Κάρλος Ρουιθ Θαφόν, ο οποίος δυστυχώς πέθανε πρόσφατα.... Μία Βαρκελώνη μυστήρια, με αέρα αλλοτινών δεκαετιών!... Μάλλον την είχα εξιδανικεύσει πολύ περισσότερο απ όσο έπρεπε, καθώς τη παλιά πόλη την έψαχνα με το κυάλι....
φαίνεται ότι ήμουν τυχερή, βέβαια είχα πάει το 1985, στο Πάσχα των καθολικών και η Βαρκελώνη ήταν άδεια από τους κατοίκους της, είχαν πάει όλοι στα εξοχικά τους και οι τουρίστες τότε ήταν ελάχιστοι. Νόμιζα ότι έτσι ήταν η πόλη, όταν μετά τις διακοπές ξαφνικά η πόλη γέμισε και πάλι και γινόταν χαμός από κίνηση. ΄Ημουν επίσης τυχερή γιατί παρακολούθησα τον τρομερό τους επιτάφιο (έμεινα άναυδη) της Μεγάλης Παρασκευής, καθώς και το χορό με εσπαντρίγιες και το έθιμο της πυραμίδας μπροστά στο ναό της παλιάς πόλης (Bario Gotico, ακόμα τα θυμάμαι) )συνοδεία υπαίθριας συναυλίας. Εγώ ξετρελάθηκα με την παλιά πόλη, σκεφτόμουν συνέχεια αστυνομικές ιστορίες, σκοτεινά εγκλήματα, μυστήρια κλπ. ΄Ισως όμως να ήταν και λόγω της χρονικής περιόδου, το 1985 απέχει πολύ πλέον. Μπορεί η Βαρκελώνη -ιδίως μετά τους Ολυμπιακούς- να άλλαξε αρκετά πρόσωπο. Εμένα η Βαρκελώνη μου έμεινε αξέχαστη, αν κλείσω τα μάτια μου μπορώ ακόμα να γευτώ την πίκρα ενός πηχτού καφέ (cortado) στην πλατεία Ρεάλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom