Γαλλία vs Ισπανία.

Γαλλία vs Ισπανία.


  • Total voters
    47

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αποκλείεται.. δεν τους ξερεις καθόλου καλά.. είναι και καμιά 70αριά εκατομμύρια αλλωστε πως να τους μάθεις..
Εχω μεγαλο στατιστικο δειγμα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Την άποψή μου λέω, δεν ισχυρίζομαι πως ισχύει για όλους. Για ένα είναι όμως, τι να κάνουμε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Την άποψή μου λέω, δεν ισχυρίζομαι πως ισχύει για όλους. Για ένα είναι όμως, τι να κάνουμε.


Δεν εννοούσα ότι ήταν βαρύ αυτό που έγραψες επειδή γενικευσες αλλά επειδή χρησιμοποιησες την λέξη μισητος. Σκέψου να γράφε κάποιος οι Πακιστανοι είναι για αυτόν ο πιο μισητος λαός.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν εννοούσα ότι ήταν βαρύ αυτό που έγραψες επειδή γενικευσες αλλά επειδή χρησιμοποιησες την λέξη μισητος. Σκέψου να γράφε κάποιος οι Πακιστανοι είναι για αυτόν ο πιο μισητος λαός.
Δε ξέρω πώς αλλιώς να το πω για να μη σου φανεί βαρύ, αλλά έχω πολύ αρνητικά συναισθήματα για τους γάλλους. Δε λέω, έχω γνωρίσει και κάποιους (απειροελάχιστους) που τους συμπάθησα, αλλά η συμβιωση μαζί τους μου έχει αφήσει βαθιά τραύματα. Και η επίσκεψη στη Γαλλία δε βοήθησε να τα ξεπεράσω, κάθε άλλο, ενίσχυσε αυτή την πρόληψη. Τα χω ξαναγράψει νομίζω.

υγ. Το αστείο είναι ότι θα θελα να μείνω για ένα διάστημα στη Γαλλία :p
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν ξέρω αν ταιριάζει στο τόπικ, σίγουρα ταιριάζει στην κουβέντα που προηγήθηκε. Αυτή την περίοδο τρέχει μια καμπάνια στη Γαλλία από το υπουργείο υγείας για αποδοχή της LGBT κοινότητας. Κυκλοφορούν διάφορες αφίσες στην πόλη που δείχνουν ένα παιδί να αγκαλιάζει τον πατέρα με λεζάντα ο πατέρας μου είναι γκέι, μια γιαγιά να αγκαλιάζει την τρανς εγγονή κοκ.

Ακόμα και στην περιοχή που μένω, που το ακροδεξιό κόμμα της ΛεΠεν βγάζει κυβέρνηση, οι αφίσες υπάρχουν κανονικά στην πόλη και δεν έχω δει ούτε ένα βανδαλισμό ή κάποιο σύνθημα ή μουτζούρα γραμμένη σε αυτές.

1622706569267.png
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ήταν πολύ δύσκολη ψήφος μέχρι που άκουσα Ισπανούς να λένε τη σαντιγί - τσαντιγί. Ουσιαστικά με έσπρωξαν στη Γαλλία.

Σκέφτηκα ότι αυτά που μου αρέσουν στην Ισπανία ατμόσφαιρα, κόσμος, γιορτές κλπ τα βρίσκεις και σε άλλες χώρες. Παρίσι, Mont Saint-Michel και πόσα άλλα μέρη όχι. Γαλλία λοιπόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό το war γιατί πήγε άπατο;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Έχω επισκεφθεί ΚΑΙ τις 2 χώρες πάνω απο 2 φορές (Γαλλία 5 Ισπανία 3 πάνω απο 10 μέρες την κάθε φορά) ... Οπότε η .... άποψη ...
Βέβαια όλα είναι "περί ορέξεως" αλλά την Γαλλία την έχω πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου γιατί εκτός ότι είναι μια πανέμορφη χώρα (με πολλούς "θεματικούς" προορισμούς) οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι σε αντίθεση με τους ψηλομύτες Ισπανούς ...
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Ισπανία έχω πάει 2 φορές! Μια Βαρκελώνη & Γρανάδα και μια Μαδρίτη & Τολέδο, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα (από την άποψη ότι κάποια μέρη ακόμα δεν τα έχω δει).

Γαλλία έχω πάει σχεδόν παντού (έμεινα και 6 μήνες Lille) και πραγματικά ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ <3 ... Τη θεωρώ από τις πιο όμορφες χώρες της Ευρώπης.

Γενικά θα έλεγα:
Πλεονεκτήματα Ισπανίας:
  • Φαγητό
  • Παραλίες (αν και δεν έχω πάει, έχω ακούσει από γνωστούς ότι η Μαγιόρκα και η Τενερίφη έχουν φοβερές παραλίες)

Πλεονεκτήματα Γαλλίας:
  • Τοπία (βουνά, ποτάμια, λίμνες, θάλασσα, αμπελώνες... τα έχει όλα!)
  • Μουσεία - Ιστορία
  • Άνθρωποι (ούτε οι Γάλλοι ούτε οι Ισπανοί είναι από τους πιο φιλόξενους λαούς... Αλλά συγκριτικά οι Γάλλοι μου έχουν φανεί πιο προσιτοί)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom