Γαμήλιο Ταξίδι στον Μαυρίκιο

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Go2beach είπαμε ναι όντως μεγάλο το πόσο αλλά τώρα κλείσαμε! τι να κάνουμε δηλαδή? επειδή θα μείνω σε all inclusive δε σημαίνει πως θα κάθομαι όλη την ώρα σε μια ξαπλώστρα έχοντας κάνει προέκταση του χεριού μου ότι κοκτέιλ υπαρχει..Αν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο δε θα άνοιγα το τόπικ να ρωτάω προτάσεις ή συμβουλές για εκδρομές..Νόμιζα πως ήταν αυτονόητο!

Κατά τα άλλα...

έλεγα για τις μέρες που έχουμε να κινηθούμε κάπως έτσι:

-σαφάρι στα "moka mountains" κ καταρράκτες Tamarind
-βόλτα με καταμαράν στον ωκεανό
-Port-Louis & Palpelmousses
-Chamarel & Grand bassin

Πως σας φαίνεται? όλα αυτά θα τα κλείσουμε εκεί λέμε....

εγω συμφωνω με την Go2beach
εχετε 5 μερες στο νησι
ειναι γαμηλιο
πιστευω το πολυ να αφιερωσετε μια μονο μερα γεματη με εκδρομες
τις αλλες αραξτε τες στο ξενοδοχειο
απολαυστε το all inclusive
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
catamaran οπωσδηποτε (εχω κανει με ιστιοπλοικο βολτα ημερησια) θα ειναι μια φοβερη εμπειρια αν δεν το εχετε ξανακανει.
δυστυχως το 5μερο θα σας φανει λιγο αλλα διασκεδαστε στο μαξιμουμ
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Emma παρεούλα θα είμαστε, με emirates και εμείς!:D:D

5 μέρες όντως λίγες θα είναι , αλλά δεν μπορούσαμε να λείψουμε παραπάνω από τις δουλειές μας...

Θα προσπαθήσουμε να βγάλουμε ένα πρόγραμμα εφικτό, να δούμε όσα μπορούμε...άλλωστε τέτοιου είδους εκδρομές στη φύση για μένα δεν είναι καν κούραστικά!

Αυτό το καταμαράν πολύ το έχω ονειρευτεί βρε παιδί μου! είδα και τις photo του Def και μου έκαναν κάτι..!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, αξίζει πολύ αυτή η βόλτα. Αντιηλιακό από τις 9 το πρωί όμως ε, μην καταλήξεις σαν εμένα που γύρισα το απόγευμα και δε μπορούσα ούτε να ξαπλώσω, σαν αστακός είχα γίνει από το κάψιμο.
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ναι, αξίζει πολύ αυτή η βόλτα. Αντιηλιακό από τις 9 το πρωί όμως ε, μην καταλήξεις σαν εμένα που γύρισα το απόγευμα και δε μπορούσα ούτε να ξαπλώσω, σαν αστακός είχα γίνει από το κάψιμο.

50+ αντιηλιακό σίγουρα!Έχω καεί σε διακοπές και ήταν άθλια...:roll:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μπορείς φυσικά να νοικιάσεις ταξί για όλη τη μέρα αφού κάνεις μια καλή συμφωνία. Έτσι κάναμε και εμείς και μας γύρισε έτσι όλο το νησί. Φυσικά παραπάνω από 2 μέρες δεν χρειάζονται το γυρνάς όλο μια χαρά, οπότε τις υπόλοιπες ξεκουράζεσαι ή αν θέλεις κάνεις και σε άλλες παραλίες μπάνιο.. Πάντως για μένα η καλύτερη παραλία του νησιού είναι η Troux Aux Biches!
 

emma

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αυτή τη βόλτα με το catamaran και εγώ την περιμένω πως και πως!!!!!:D
Padme πότε παντρεύεστε?
Πρέπει και εμείς να βγάλουμε ένα πρόγραμμα για τις εκδρομές......αν και προς το παρόν θέλω τοοοόσο πολύ να αράξω στην παραλία,αλλά ξέρω πως μόλις φτάσω εκεί θα θέλω να γυρίσω όλο το νησί!!!!
Πάντως οι ιστορίες που υπάρχουν μέσα στο forum για τον Μαυρίκιο βοηθάνε πάρα πολύ για να βγάλουμε και εμείς το πρόγραμμά μας!!!!!Ευχαριστούμε πολύ!!!!:clap:
 

Sotiroula

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ας πουμε Κούβα...
Ταξίδι-Όνειρο
Σικελία!!!!!!!!!!!!!!
Αν και ειναι μερες πολλές που κουβεντιάζεται το θεμα, νομίζω οτι μπορω να δωσω τα φώτα μου έστω την τελευταία στιγμή!
Γενικα Ιουνιο με Σεπτέμβριο, απο την ανατολική πλευρα ο καιρός ενδείκνυται για σερφινγ αλλά έχει ώραιες παραλίες. Απο τν δυτική πλευρά και ακομα καλυτερα βορειο δυτική πλευρα, ο καιρος ειναι πολύ καλος, ειδικά εκει στο Grand Baie. Την καλυτερη παραλία νομίζω την έχει το Le Paradis Golf & Spa, ειναι δυτικα!
επίσης σχετικα με τις εκδρομές, νομιζω οτι αναλογα με το πρακτορείο που θα πατε, οι τοπικοι αντιπροσωποι εκεί, ακομα και αν δεν θελετε, θα σας προτείνουν εκδρομές!!!βεβαια η καλυτερη για μενα ειναι μια εκδρομη στο μικ΄ρό ιδιωτικό νησι llle des deux Cocos . ειναι σουπερ, και με γευμα μεσα στην μοναδικη βιλα του νησιού.. να μας στειλεις να μας πεις πως περασεσ!!!
 

emma

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Sotiroula ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σου!
Πάντως όπως και να είναι τελικά ο καιρός δεν θα πτοηθούμε!!!Εκδρομή θα είμαστε και καλά θα περάσουμε!!!!
Σε ποιο νησάκι προτείνετε να πάμε με το catamaran?Είναι 3-4 που συζητιούνται......τι λέτε?
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Αφού σας πρόλαβα και δεν έχετε φύγει και οι δύο για το γαμήλιο να σας πω και εγώ τη γνώμη μου. Εμείς πήγαμε επίσης γαμήλιο στο Μαυρίκιο, επίσης 5 διανυκτερεύσεις, επίσης στη νότια πλευρά του νησιού (νοτιοδυτική συγκεκριμένα - ξενοδοχείο le telfair) και δώσαμε περίπου τα ίδια λεφτά. Απλά πήγαμε διαφορετική εποχή. Όπως και να έχει είναι τέλειο νησί, με φοβερά νερά. Πήγαμε στο νησάκι ile de deux cocos που ανέφερε η sotiroula και ήταν φοβερο, κάτι παραπάνω από το φοβερό. Πάρα πολύ ωραίο. Επίσης κλείσαμε και μία εκδρομή που περιελάμβανε το port louis και το pamplemousse. Κάτι επίσης εύκολο είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο (προσοχή οδηγούν ανάποδα). Γενικά ο Μαυρίκιος είναι πολύ ασφαλές νησί με καθόλου εγκληματικότητα. Άνετα μπορείς να βγεις και το βράδυ, υπάρχει μία παραλία στα δυτικά του νησιού με μπαράκια, η flic en flac. Δεν ξέρω αν σας είναι κοντά ή όχι αλλά όπου και αν είστε όλο και κάτι θα έχει. Εμείς πάντως ως γαμήλιο τις τρεις πρώτες μέρες λιώναμε στο ξενοδοχειο και τις τρεις τελευταίες (μιας και πετούσαμε βράδυ) αποφασίσαμε να βγούμε να δούμε και λίγο το νησί. Μου ξύπνησες ωραίες αναμνήσεις. Αν ξαναδιάλεγα γαμήλιο πάλι εκεί θα πήγαινα. Δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Να περάσετε τέλεια και ... η ώρα η καλή!
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ευχαριστούμε και για τις ευχές και για τις πληροφορίες σας που είναι πολύτιμη βοήθεια :clap::clap:

Emma με το καλό 10/9 παντρευόμαστε και όπως και εσύ 13/9 αναχωρούμε...Θα σε δω στο αεροπλάνο:D

Ελένη η ταξιδιωτική σου ιστορία , ήταν και η πρώτη που διάβασα για τον Μαυρίκιο...Σου εύχομαι να ξαναπάτε κάποια στιγμή!

Το νησάκι που σχεδόν όλοι λένε πως είναι το καλύτερο είναι το ile de deux cocos , οπότε μάλλον η μια εκδρομούλα θα είναι για εκεί..

Σωτηρία εννοείται θα γράψουμε πως τα περάσαμε...:D
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Καλημέρα!!

Το ταξίδι ήταν τέλειο!!!! Ο Μαυρίκιος απίθανο μέρος...Έχει απ'όλα....Παραλίες , φύση, δραστηριότητες να κάνεις...

Μείναμε στη Νότια πλευρά του νησιού και δεν το μετανιώσαμε....Το ξενοδοχείο ήταν μπροστά σε κόλπο, με αποτέλεσμα να μην έχει ποτέ αέρα και να ευχαριστηθούμε μπάνια..

Από εκδρόμες τώρα..

1 μέρα την αφιερώσαμε στην Ανατολική πλευρά του νησιού...Ξεκινήσαμε από Blue Bay και κάναμε διάφορες στάσεις με το καταμαράν ...Φυσικά κάναμε snorkeling...Ο βυθός με τα κοράλια είναι εικόνα μαγική ...και άπειρα ψάρια γύρω σου στα πιο απίθανα χρώματα.. Επίσης καναμε paragliding!! Πολύ ωραία αίσθηση να είσαι ψηλά..!!
Καταλήξαμε στο ile aux Cerfs για το ονειρεμένο μπαρμπεκιου αστακού...Φάγαμε του σκασμού εκεί και ήπιαμε άλλο τόσο...:p:p

άλλη εκδρομή που κάναμε είναι στους Βοτανικούς κηπους και στην πρωτεύουσα Port Louis...

Πήγαμε και στην λίμνη Grand Bassin και τους καταρράκτες Chamarel...Εκείνη την μέρα έβρεχε πολύ αλλά το ευχαριστηθήκαμε και αυτό..! Την εκδρομή αυτή την συνδιάσαμε και με μια μεγάλη βόλτα στα ψαροχώρια της Νότιας πλευράς...

Οι άνθρωποι φιλικοί και ζεστοί...

Οι τιμές είναι αρκετά καλές και τα παζάρια απαραίτητα θα έλεγα!!

Το μόνο που με κούρασε ήταν ή 5ωρη στάση στο Ντουμπάι....Σε αυτό το σημείο να πω ότι οι τιμές στο αεροδρόμιο δεν είναι καθόλου φθηνές...τουλάχιστον στα προιόντα που κοιτάξαμε ...

Σας ευχαριστώ για τις πραγματικά πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές σας! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom