Μεξικό Γαμήλιο Ταξίδι στο Μεξικο

mmeli

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος αν και με τη βοήθεια του φορουμ έχω οργανώσει όλα μου τα ταξίδια. Συνήθως διαβάζω τις ταξιδιωτικές ιστορίες για τη χώρα που ενδιαφέρομαι και με καλύπτουν πλήρως. Τώρα όμως θα χρειαστώ τα φώτα σας γιατί αυτό το ταξίδι χρειάζεται καλή οργάνωση.

Αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Μεξικό για 14 ημέρες. Είχαμε και άλλους προορισμούς στο μυαλό μας αλλά από τη στιγμή που διαβάσαμε την ιστορία της go2dbeachδεν βλέπουμε την ώρα να φύγουμε για Μεξικό!

Το ταξίδι θα γίνει τέλος Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου και το έχω στο μυαλό μου ως εξής:

- 2 ημέρες Mexicocity. Θέλουμε να επισκεφτούμε την Παναγία της Γουαδελούπης, Τεοτιχουακαν και Ανθρωπολογικό Μουσείο.

- 3 ημέρες Oaxaca. 31/10-2/11 Λέμε να είμαστε στην πόλη για τον εορτασμό των Diasdelosmuertos

- 2 ημέρεςSan Cristobal de las Casas. Σκεφτόμαστε να το έχουμε σαν βάση και να κάνουμε δύο εκδρομές. Μια στο Παλένκε και μια σε χωριά των Chiapas.

- 6 Yucatan. Θέλουμε 2 μέρες να χαλαρώσουμε(όλη την ημέρα στην παραλία) και τις υπόλοιπες να εξερευνήσουμε τη Yacatan (Tulum, Chichén Itzá, Xcaret)

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Η εποχή είναι καλή; Ελπίζω στη Yacatanνα έχει ζέστη. Στα ορεινά μέρη θα χρειαστώ χειμωνιάτικα ρούχα;

2) Ποια περιοχή στο Mexicocityείναι πιο ασφαλής για διαμονή; Θα ήθελα ένα μέρος που να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε το βράδυ για ένα ποτό.

3) Διάβασα ότι υπάρχουν βραδινά λεωφορεία τα οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε για τις διαδρομές Mexicocity- Oaxacaκαι Oaxaca-SanCristobal. Ξέρετε αν πρέπει να κλείσω τα εισιτήρια κάποιες μέρες πριν ή μπορώ να τα βγάλω και αυθημερόν;

4) Καλύτερη παραλία στη Yacatan? Από όσα έχω διαβάσει είμαι ανάμεσα σε Tulumκαι IslaMujeresγια τις 2 ημέρες χαλάρωσης. Τις υπόλοιπες λέω να μείνουμε PlayadelCarmenπου είναι κεντρικά και βολεύει για τις εκδρομές.



Αυτά προς το παρόν…
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.212
Από San Cristobal σε Palenque ημερήσια (!!), είναι απλά αδύνατον, είναι ~6 ώρες δρόμος και δε θα προλάβετε να δείτε τίποτε απολύτως, παρά απλά να πάτε και να έρθετε. Φοβερή διαδρομή δε λέω, αλλά ξέχνα το.
Πολύ καλά επιλέγετε 2 μέρες στο San Cristobal και στα πέριξ, το Παλένκε όμως θέλει (τουλάχιστον) 1 ολόκληρη ημέρα για να δείτε τον αρχαιολογικό χώρο (εκπληκτικός) και να κάνετε εκδρομή στους καταρράκτες (μη χάσετε το Agua Azul). Επομένως, το σενάριο που είναι εφικτό είναι 2 μέρες San Cristobal, παίρνετε το βραδυνό λεωφορείο, φτάνετε ξημερώματα Παλένκε και κατευθείαν ξεκινάτε την εκδρομή (τυποποιημένη, με τοπικό πρακτορείο που θα κλείσεις επιτόπου) που θα κρατήσει μέχρι το απόγευμα. Αυτό αν δε θέλετε να χάσετε χρόνο και καλά θα κάνετε. Τα ΚΤΕΛ (νυχτερινά και μη) τα κλείνεις επί τόπου.
Στα ορεινά χειμωνιάτικα ρούχα όχι, με λινό παντελόνι και μια ζακέτα είσαι μια χαρά το βράδυ (πήγα Φλεβάρη - αναφέρομαι στο San Cristobal, Mexico City δε πήγα).
Να κάτσετε Μέριδα οπωσδήποτε 2 μέρες, ίσως και 3 και τις υπόλοιπες προτείνω παραλιακά, Τουλούμ και ίσως κάπου αλλού. Η παραλία της Τουλούμ, όταν πήγα εγώ, δεν ήταν για μπάνιο, είχε κύμα διότι είναι ανοικτή στον ωκεανό (τεχνικώς Καραϊβική ΟΚ, αλλά δεν είναι σε κλειστή θάλασσα), εκεί γύρω όμως υπάρχουν σίγουρα κόλποι με πιο ήρεμα νερά π.χ. Akumal, αλλά εγώ δε πρόλαβα να εξερευνήσω, γυρνούσα σε αρχαία και σενότες, είμαι και παραλιολάτρης πανάθεμά με.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
.

Παιδιά πολύ λίγες οι 2 μέρες για τέτοια πόλη, χώρια που θα θέλετε προσαρμογή λόγω τζετ λαγκ και ίσως και υψομέτρου. Μίνιμουμ 3, για μένα 4 και πάλι δε θα προλάβετε να πείτε πως την είδατε την πόλη, έχει άπειρα πράγματα να κάνεις, μακράν η πιο ενδιαφέρουσα μεγαλούπολη στην ήπειρο για μένα.

- 3 ημέρες Oaxaca. 31/10-2/11 Λέμε να είμαστε στην πόλη για τον εορτασμό των Diasdelosmuertos
Πολλές οι 3 μέρες για Οαχάκα, κόψτε μια και δώστε τη στην Τεκνοτιτλάν. Κλείστε καταλύματα ΧΤΕΣ, γίνεται της Πόπης τέτοιες ημερομηνίες, αλλά ναι, αξίζει τον κόπο.
- 2 ημέρεςSan Cristobal de las Casas. Σκεφτόμαστε να το έχουμε σαν βάση και να κάνουμε δύο εκδρομές. Μια στο Παλένκε και μια σε χωριά των Chiapas.
Πολύ μακριά για Παλενκε. Κοιτάξτε όμως Yaxchilan και Bonampak, φανταστική εκδρομή, εξαιρετικά μνημεία.

Ο καιρός θα είναι μια χαρά, πάρτε και κανένα πουλοβεράκι.
2) Ποια περιοχή στο Mexicocityείναι πιο ασφαλής για διαμονή; Θα ήθελα ένα μέρος που να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε το βράδυ για ένα ποτό.
Zona Rosa για να έχει και έξοδο, αλλά γενικά η πόλη θέλει λίγο προσοχή. Ειδικά στα ταξί.

3) Διάβασα ότι υπάρχουν βραδινά λεωφορεία τα οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε για τις διαδρομές Mexicocity- Oaxacaκαι Oaxaca-SanCristobal. Ξέρετε αν πρέπει να κλείσω τα εισιτήρια κάποιες μέρες πριν ή μπορώ να τα βγάλω και αυθημερόν;
Για dia de los muertos και τις γιορτές πέριξ, ναι, κάντε κράτηση.
4) Καλύτερη παραλία στη Yacatan? Από όσα έχω διαβάσει είμαι ανάμεσα σε Tulumκαι IslaMujeresγια τις 2 ημέρες χαλάρωσης. Τις υπόλοιπες λέω να μείνουμε PlayadelCarmenπου είναι κεντρικά και βολεύει για τις εκδρομές.
Ρώτα την go2dbeach
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.212
Δεν συμφωνω, ουτε νομιζω οτι γινεται και θα χασεις και μια ολοκληρη μερα απο Σ. Κριστομπαλ. Η Μεριδα ειναι υπεροχη και βαση για διαφορα εκει γυρω, απο εκει θα πας Τσιτσεν Ιτσα, πως αλλιως δηλ. το σκεπτοσουν; Απο παραλιακα; Μου φαινεται πρεπει να τα δεις λιγο σε ενα χαρτη, να καταλαβεις και τις αποστασεις. Ημερησια απο Αθηνα Θεσσαλονικη να δεις...αυτο λες. Δε γινεται, απλα.

Μου φαινεται κι ο Yorgos πρεπει λιγακι να δει κανα χαρτη, το Yaxchilan και Bonampak απο Σ. Κριστομπαλ ειναι αδυνατον σε ημερησια. Μονο απο Παλενκε.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω πρόσβαση σε χάρτη, αλλά για να το λες έτσι θα είναι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αυτό με το καιρό ψάχτο λίγο , αφου πας σε διαφορα μέρη .
Περυσι τον Ιουνιο που πηγα Μεξικο σιτυ μόνο με καλοκαιρινά , εφαγα κρυο. Ειχε 12 βαθμους και εβρεχε .
Μετά τον Αυγουστο που πηγα Κανκουν και ειχα και πουλοβερακια θυμουμενη το κρυο , εκανε φοβερη ζεστη με υγρασια .
 

mmeli

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!


GTS Το χάρτη τον βλέπω αλλά μάλλον δεν μπορώ να υπολογίσω καλά τις αποστάσεις… Αθήνα – Θεσσαλονίκη;;; Όντως πολύ κουραστικό ακούγεται για ημερήσια. Το Palenque θέλω να το δούμε οπωσδήποτε, άρα θα πρέπει μετά το San Cristobal να φύγουμε για Palenque με βραδυνό και να μείνουμε εκεί για μια ημέρα.

Επίσης θα πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα και τη Μεριδα. Στο Chichén Itzá έλεγα να πάω από Playa del Carmen…o_O


Yorgo στο Mexico City λέω να δούμε τα βασικά γιατί αλλιώς δεν μας φτάνουν οι μέρες.

Στην Oaxacaη η γιορτή κρατάει 3 ημέρες απ’ ότι διάβασα (31/10-2/11) και γι’ αυτό την έχω βάλει στο πρόγραμμα για 3 ημέρες. Ξέρεις αν και τις 3 ημέρες θα υπάρχει κάτι να δούμε ή θα μας καλύψουν οι 2; Ποιες είναι οι πιο σημαντικές ημέρες του εορτασμού; Μήπως ξέρεις κάποιο site που να μπορώ να κλείσω εισιτήρια για λεωφορείο γιατί κάπου στο forum διάβασα ότι τα κλείνεις μόνο από Μεξικό;


Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ούτε μια ζωή δε φτάνει για να δεις το Μεξικό όπως θέλεις. Το Παλένκε είναι οπωσδήποτε μια στάση με διανυχτέρευση αφού είναι και αναγκαστικό πέρασμα τόσο για Σαν Κριστόμπαλ όσο και για Γιάξιλαν αν αποφασίσεις τελικά να πας. Οι αποστάσεις είναι όπως τα λέει ο GTS.
Μιας και θα πας γαμήλιο, σκέψου καλά πρώτα πόσες μέρες θέλεις να διαθέσεις σε παραλίες. Επίσης πρέπει να σκεφτείς τρόπο μετακίνησης. Ποιες μέρες θα νοικιάσεις αμάξι, ποιες θα κινηθείς με λεωφορεία.
Μέξικο Σίτι μήπως την καις με τόσο λίγες μέρες; Μήπως να τη βγάλεις απ'έξω και να αφοσιωθείς πιο πολύ Γιουκατάν και Τσιάπας;
Μέριδα να πας οπωσδήποτε και από παραλίες θα πρότεινα καλύτερα Τουλούμ και όχι την υπερ-τουριστική Playa del Carmen.
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Σου γραφω το σαιτ με τα λεωφορια που τα κλεινεις απο οπουδηποτε εσυ θες,
στο μεξικο εχει ιντερνετ παντου,
αλλα και στον εκαστοτε σταθμο να πας θα το κλησεις επιτοπου.
Η οργανωση στα λεωφορια τους ειναι πολυ καλυτερη απο εμας εδω σε ολα.
http://www.ado.com.mx/ado/index.jsp
Μολις βρω χρονο γιατι τωρα δουλευω θα σου πω και για τα υπολοιπα που ρωτας αναλυτικα μην ανυσηχεις,,φοβερο το μεξικο και τα μερη που διαλεξες απο τα καλυτερα.
 
Last edited:

mmeli

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Fenia42 μόλις άκουγα Μεξικό το πρώτο που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν Chiapas!!! Έτσι ξεκίνησε η ιδέα για Μεξικό. Μετά διάβασα και την ιστορία της go2dbeach για τη Yacatan και λέω αυτό είναι! Το Mexico city δεν το είχα στο πρόγραμμα αλλά αφού η πτήση φτάνει εκεί και θέλω να δω το Τεοτιχουακαν, το συμπεριλάβαμε. Σίγουρα είναι ενδιαφέρουσα πόλη και είπαμε να πάρουμε μια γεύση…

Θα μετακινηθούμε με λεωφορεία και ίσως πάρουμε κάποια εσωτερική πτήση αν βολεύει.

ΚΡΟΚ σε ευχαριστώ για το site! Έχω δει τις απαντήσεις σου και σε άλλα θέματα που αφορούν το Μεξικό (τα διάβασα όλα) και καταλαβαίνω ότι είσαι ειδικός! Περιμένω οδηγίες:)
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Ειδικος δεν ειμαι απλα πηγα σχετικα προσφατα και τα θυμαμαι ,σε ευχαριστω παντως.
Λοιπον μεξικο σιτι εχουν δικιο ειναι φοβερη πολη οσο καιρο και να εχεις δεν φτανει εγω θα εμενα και μονιμα εκει.
Βαση των ημερων που εχεις και δεν ειναι αρκετες για αυτη την χωρα, νομιζω οτι 3 μερες ειναι ενταξει για να παρεις απλα μια γευση της πολης.
Εγω εμεινα πολυ κεντρικα 4 δρομους απο την κεντρικη πλατεια κινδυνο δεν ενιωσα πουθενα ακομα και αργα το βραδυ.
Στα συν ειναι οτι το πρωι πας σε αρκετα μερη στο κεντρο με τα ποδια.
Θα σου προτεινα στις 3 μερες που θα σε εκει την μια να κλησεις μια εκδρομη που εχουν ολα τα ξενοδοχεια και γραφεια που παει πρωτα στο μουσειο
http://www.templomayor.inah.gob.mx/
μετα παει Παναγία της Γουαδελούπης και τελος Τεοτιχουακαν,
γυρνας απογευμα και εκλεισες για πρωτη μερα.
Την δευτερη πας Ανθρωπολογικό Μουσείο, προσεχε απο νωρις θελει αρκετες ωρες εχει πολες αιθουσες και κληνει το απογευμα.
Πας η με το μετρο η με το ταξι ,απο το κεντρο κοστιζει σχεδον 5 ευρο ,ταξι παιρνεις απο τις πιατσες και αφου πρωτα σε ενημερωσουν για το κοστος πριν μπεις.
Την τριτη εχει πολυ πραγμα το κεντρο,,οτι προλαβεις,
εγω θα σου προτεινα ενα μουσειο που ειναι κοντα στο κεντρο
http://www.tripadvisor.com.gr/Attra...exico_City_Central_Mexico_and_Gulf_Coast.html
ακομα και το λεοφωριο hop on hop off που ξεκιναει αριστερα οπως κοιτας την πλατεια ζοκαλο ειναι μια γρηγορη λυση να δεις λιγο την πολη,ανεβοκατεβαινεις οπου γουσταρεις περναει ξανα γρηγορα .

Τωρα για λεωφορια σου ειπα, καλυτερα κλεινε απο το ιντερνετ πριν πας
εμεις στις μακρινες διαδρομες κλειναμε βραδυ κοιμομασταν και φταναμε το πρωι,,ειδικα μεξικο σιτι οαχακα μετα στο σαν κριστομπαλ αλλα και στην διαδρομη απο εκει προς νοτο πιστευω οτι βολευει πολυ στο να μην χανεις χρονο στις διαδρομες.
Για εσωτερικες πτησεις αλλα και οχι μονο πολυ καλη εμπειρια εχω απο αυτην την εταιρια
http://www.interjet.com.mx/home.aspx?Culture=es-MX&Currency=MXN
Αν κοιταξεις βγαζει αρκετα συχνα και πολυ καλες προσφορες.

Οαχακα ειναι πανεμορφα και τον εορτασμο να μην ειχε παλι αξιζε,,
καλοφτιαγμενη,,πλατειες, εκλησιες ,αγορες φοβερες.
Θελει αρκετο περπατημα,εχει εκδρομες τριγυρω σε καταρακτες, αρχαιολογικους χωρους ,σε εργοστασια παραγωγης τεκιλα , λαικη τεχνη στο μαγαλυτερο δεντρο του κοσμου ,και πολλα αλλα.
Παρα πολυ καλα εστιατορια και το πιο καλο φαγητο απο τα μερη που πηγα,βραδυνη ζωη σε μαγαζακια με ωραιο περιβαλλον.

Το Σαν κριστομπαλ το αγαπησα, να πας τριγυρω στα χωρια αλλα ρωτα ποτε ειναι οι μερες που εχουν τις αγορες τους,,ειναι πολυ φθηνα ολα αν θελεις να κανεις αγορες οπως να ξερεις οτι πολυ φθηνες ειναι και ολες μα ολες οι εκδρομες τους ,σε ολη την χωρα.
Στο παλενκε μην κανεις το λαθος για μονοημερη αλλα ουτε Yaxchilan και Bonampak εχει δικιο ο GTS ,ας ανοιξει επιτελους και κανα χαρτη αυτος ο yorgos :haha: :bleh:
Πρεπει μια μερα να την αφιερωσεις και στο σαν κριστομπαλ να το περπατησεις τριγυρω μες στην φυση και ψηλα στους λοφους με τις εκλησιες και την θεα,μην ξεχασεις να αγορασεις καφε,για μενα απο τους καλυτερους στον κοσμο και να ακουσεις το βραδυ φοβερη λαιβ μουσικη στοCafé Bar Revolución
https://www.facebook.com/CafeBarRevolucion/timeline

Τωρα για νοτιο μεξικο τα εχεις διαβασει κι απο αλους εχω γραψει και εγω, μην σε κουραζω παλι,περιληπτικα,
Μεριντα για δυο μερες ειναι οκ οι περιοχες εξω απο το κεντρο της ειναι πιο ωραιες ,εχει καλη αγορα και φοβερες αιωρες αν σ αρεσουν.
Το καμπετσε ειναι ενα προσεγμενο μικρο στολιδι διπλα στη θαλασσα.
Τουλουμ , ισλα μουχερες ,ακουμαλ και τριγυρω δυνατες παραλιες και σενοτες συν τα παρκα.
Μακρια απο κανκουν και η πλαγια ντε καρμεν δεν με τρελανε.
Αν χρειαστεις κατι αλλο στα νοτια πιο αναλυτικα εχουν παει αρκετα παιδια να σου πουν αλλα αν χρειαστει θα σου γραψω παλι.
Ελπιζω να βοηθησα,να περασετε καλα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.589
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom