Γαμήλιο Ταξίδι τον Οκτώβριο..Ρώμη ή Τυνησία;

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Λυπάμαι που θα σας το χαλάσω βραδιατικο αλλά η Τυνησία δεν είναι και κανενας σούπερ προορισμός, η δε Χαμμαμετ είναι μάπα. Στο βόρειο τμήμα της Τυνησίας ομορφουλι είναι το πορτ ελ κανταουι και ένα χωριο κοντα στην Καρχηδόνα (η οποια σαν αρχαιολογικός χώρος δεν λέει τίποτα) το Σιντι μπου σάιντ που θυμίζει Κυκλάδες. Στην Τυνιδα αξίζει να δείτε το μουσειο Μπαρντό που είναι τίγκα στα ψηφιδωτα, σε σημείο που τα πατάς. Αυτά βέβαια θα τα ευχαριστηθείτε μόνο αν πάτε μόνοι σας, γιατί στο οργανωμένο θα σας τραβολογάνε και σε άλλες μπούρδες τύπου εμπορικα κέντρα, για κιλιμια χαλια κλπ. Η Χαμαμετ δεν έχει τίποτε άλλο εκτος από ξενοδοχεία. Διασκέδαση μηδεν. Και βέβαια μην νομίζεις ότι θα αράζετε στην παραλία να πίνετε τα κοκταιηλ σας. Αλκοολ γιοκ. Βέβαια αν είστε φαν του είδους θα κάνετε σε λογικες τιμές αθλοπαιδιες της θαλασσας.
Ο νότος απ' την άλλη μπορει να μην έχει χλιδατα ξενοδοχεία αλλά έχει ατμόσφαιρα. Βρίσκεσαι κοντα στους ντόπιους και αν είστε ανοιχτοι μπορεί να γνωρίσετε κάποιον Τουαρεγκ να σας μπάσει στο λίγο κλίμα. Είναι πολύ φιλόξενοι στο νότο. Στην Τοζερ θα πίνετε το καφεδάκι σας (εξαιρετικό) και θα καπνίζετε τον ναργιλέ σας (οπωσδήποτε) στην όαση (τεράστια) και θα δροσίζεστε από την κάψα της ερήμου. Από φαί δυσκολα τα πραγματα. Προσοχή και να έχετε ιμοντιουμ.:D
Αν βρεθείτε στην Τζέρμπα μην διστάσεις να πάρεις κάτι καταπληκτικούς ναργιλέδες, διαφορετικούς από τους φολκλορικους που υπαρχουν γενικά, που θα βρεις στα μαγαζακια γύρω απ' την πλατεία. Εμενα με επιασε τσιρλιο κι εφυγα από το μαγαζί τρέχοντας, ετσι δεν πρόλαβα να πάρω έναν που 'χα βάλει στο μάτι.:roll:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλκοολ γιοκ.
θα δροσίζεστε από την κάψα της ερήμου.
Από φαί δυσκολα τα πραγματα. Προσοχή και να έχετε ιμοντιουμ.:D
Εμενα με επιασε τσιρλιο κι εφυγα από το μαγαζί τρέχοντας,
αλκοόλ άφθονο στο χοτελ.
προτείνεις για γαμήλιο μέρη που θα τα παίξουν από τη ζέστη και θα τρελλαθούν στη διάρροια και στη συχνουρία?πέρα από τις παρενέργειες αυτών..
Χαμμαμέτ και το χοτέλ που προτάθηκε, μόνο μέσα. έξω μόνο για καμμιά καμήλα κ μετά λιωσιμο στις πισίνες κ σπα. έτσι είναι το γαμήλιο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Kοιτα εγω δεν ειχα προβλημα με το τσιρλιό, δεν εχω παει βεβαια στην Τυνησια, αλλα 2 φορες στην Αιγυπτο, σε Συρια, Λιβανο εχω φαει τον άμπακο, εχω πιει παγακια και καρκαντέ.
Τιποτα δεν εχω παθει. Παντως και μεσα στο ξενοδοχειο μπορεις να την πατησεις.... Δεν ξερω ας μας πουνε οι γνωστες του φορουμ πως μπορουμε να προστατευθουμε απο τις διαρροιες....Δεν ειναι οτι καλυτερο να εισαι στα μέλια και να τρεχεις να ψαχνεις χαρτι υγειας!
Και δυστυχως η Τυνησια(αν εισαι ευαλωτος οργανισμος) μπορει να γινει εφιαλτης
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
αλκοόλ άφθονο στο χοτελ.

Ε, όχι κι αφθονο. Αυστηρα με τη μεζουρίτσα και ακριβό.

προτείνεις για γαμήλιο μέρη που θα τα παίξουν από τη ζέστη και θα τρελλαθούν στη διάρροια και στη συχνουρία?πέρα από τις παρενέργειες αυτών..
Χαμμαμέτ και το χοτέλ που προτάθηκε, μόνο μέσα. έξω μόνο για καμμιά καμήλα κ μετά λιωσιμο στις πισίνες κ σπα. έτσι είναι το γαμήλιο.
Μάλλον δεν εγινα κατανοητή. Δεν προτεινω καθόλου την Τυνησία, ούτε πάνω, ουτε κατω, ούτε πλαγίως. Και πολύ περισσότερο για γαμηλιο ταξίδι. Απλά εξεθεσα ακρως περιληπτικα και επιγραμματικα αυτό που αποκόμισα εγώ.
Αν ο σκοπός είναι πισινάρες, σπα και τα παρελκόμενα τότε γιατί να πετάξεις τα λεφτά σου στις καμήλες; Χίλιες φορές καλύτερα στην Κρήτη ή την Σαντορίνη. Ειδικα στην Κρήτη, σούπερ ξενοδοχεία με σπα-ξεσπα σε πολύ καλές τιμές εκεινη την περίοδο, σουπερ φαι-ποτό και είσαι αρχηγος! Οπουδήποτε στην Ελλάδα μακραν καλύτερα. Δεν τίθεται θέμα συγκρισης.:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μάλλον δεν εγινα κατανοητή. Δεν προτεινω καθόλου την Τυνησία, ούτε πάνω, ουτε κατω, ούτε πλαγίως. Και πολύ περισσότερο για γαμηλιο ταξίδι. Απλά εξεθεσα ακρως περιληπτικα και επιγραμματικα αυτό που αποκόμισα εγώ.
Αν ο σκοπός είναι πισινάρες, σπα και τα παρελκόμενα τότε γιατί να πετάξεις τα λεφτά σου στις καμήλες; Χίλιες φορές καλύτερα στην Κρήτη ή την Σαντορίνη. Ειδικα στην Κρήτη, σούπερ ξενοδοχεία με σπα-ξεσπα σε πολύ καλές τιμές εκεινη την περίοδο, σουπερ φαι-ποτό και είσαι αρχηγος! Οπουδήποτε στην Ελλάδα μακραν καλύτερα. Δεν τίθεται θέμα συγκρισης.:)
έγινες κατανοητή. ο τίτλος του θέματος σου έγινε κατανοητός?αν ναι, πάρε θέση κ μην προτεινεις άλλα μέρη. που δεν διαφωνούμε κιολας..
ο σκοπός του γαμήλιου αυτού είναι ξεκάθαρος από την αρχή.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν μπορώ να σας καταλάβω... Τα είπαμε μην τα ξαναλέμε... η κοπέλα διάλεξε Τυνησία και έπραξε άριστα... Ιταλία θα πάει τα Χριστούγεννα και στο Νότο της Τυνησίας δεν θα πάει ποτέ γιατί δεν θέλει να την πιάσει τσιρλιό...η Χαμαμέτ είναι καταπληκτική , το είπε και ο Samion... το ξενοδοχείο super, το σπα χλιδάτο και όπως είπε και η Renata άμα θέλεις να βγεις από την υπερπαραγωγή του ξενοδοχείου καβαλάς την καμήλα και με την βοήθεια του καμηλιέρη αγοράζεις ότι φοβερά σουβενίρ γουστάρει η ψυχή σου... η Τυνησία είναι καταπληκτικός προορισμός και όσοι δεν το βλέπετε είσαστε άσχετοι ή τα παίρνετε από τους ξενοδόχους της Κρήτης... αυτά που γράφτηκαν για το νότο είναι αηδίες... σιγά μην αφήσω το ξενοδοχείο μου με τις πισινάρες , τα σπα και τις καμήλες και τρέχω στου διαόλου τη μάνα να με πιάσει και τσιρλιό...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να υποκλιθω και γω με τη σειρα μου σε Τραβελερ ,Ρενατα και Σαμιωνα !
Μπραβο παιδια κανατε πολυ καλη δουλεια !
Την πεισατε την κοπελα !
Μα αν καλη μου νεονυμφη η μελλονυμφη-δεν θυμαμαι ακριβως -δεν εμπιστευτεις τους ειδικους του φορουμ..ποιους θα εμπιστευτεις?:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τερμα τα αστεία!!
θυσιάζω το βιντεάκι μου για να πειστείτε!!
Η ξανθιά ειμαι εγώ στην καμήλα μου..
ο traveller ειναι αυτός με το καρώ πουκάμισο και τα ρούχα σε γήινα χρώματα..
ο samion δεν φαίνεται καλά..ειναι αυτός που τραβάει την καμήλα!!
θα δείτε και οικογενειακές φωτό!!:D
τσιτώστε τον ήχο!!
 
Last edited by a moderator:

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Παιδία σας ευχαριστώ ακομα μία φορα για την βοήθεια...:clap:Σήμερα έρχεται το έτερον ήμισυ απο επαγγελματικές υποχρεώσεις εκτος πολης και θα κληθεί να ψηφίσει! Τι να ψηφίσει δηλαδή περισσότερο θέλει να ψάξει αν όντως υπάρχουν φτηνα spa (τον ενημέρωσα σχετικά με την συζητηση μας..) και που μπορεί να τα βρεί. Αν όντως κατι τέτοιο ισχύει ετοιμάζω την καμήλα μου ...εε...την βαλίτσα μου ήθελα να πω και φύγαμε!Φυσικά για shopping και παζάρια ούτε λόγος καθώς θα αντέστρεφε τα πλάνα...;) απο την άλλη εγω τρελαίνομαι για τα τυνισιακά κλουβιά και πολύχρωμες μαντίλες (οι τελευταίες που πήρα απο Κωνσταντινούπολη είχαν μεγάλη επιτυχία)! Παρεπιπτώντος το ταξιδιωτικό που γύρευα μάλλον δεν υφίσταται πια..καμιά έχετε καλη πρόταση :roll:;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.936
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom